A Rövid Ellátási Láncok fejlesztése című rendezvény célja az volt, hogy átfogó tájékoztatást nyújtson az érintettek számára és támogassa a rövid ellátási láncok sikeres fejlesztését. Ezek kiemelt jelentőséggel bírnak a helyi gazdaság élénkítésében, a fenntartható élelmiszer-ellátás biztosításában és a termelők közvetlen piacra jutásának elősegítésében.
A téma iránti fokozott érdeklődést jól mutatta, hogy a Rövid Ellátási Láncok fejlesztése (KAP-RD49-1-24) elnevezésű szakmai rendezvényen teltház előtt ismertették a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv által kínált, legújabb pályázati lehetőségeket, valamint részletesen elemezték a gyakorlati megvalósítás szempontjait.
Az eseményt együttműködésben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-ben működő Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység, valamint a Kisléptékű Termékelőállítók Országos Érdekképviselete szervezte, ahol számos érdeklődő, köztük piacszervezők, LEADER szervezetek képviselői és termelők vettek részt.
Derdák Gábor a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Kistermelői, együttműködés és helyi kezdeményezések országos osztályának elnöke és Fieszl Csaba a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-ben működő Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egységének vezetője nyitották meg az eseményt, ahol a résztvevőknek lehetőségük nyílt arra, hogy a REL-pályázat gyakorlati vonatkozásairól kérdezzenek, és hasznos információkat kapjanak a támogatási lehetőségekről.
A rendezvény során számos fontos kérdés merült fel, amelyek a pályázat megvalósításának részleteit érintették. Többek között szó esett arról, hogy ki lehet piacszervező, elszámolható-e a food-truck vagy egy hűtőfelépítmény, kik jogosultak tanulmányutakon részt venni, és milyen esetekben szükséges három árajánlat benyújtása. Az esemény előadói igyekeztek a lehető legtöbb kérdésre választ adni, a még nyitott kérdésekre pedig a szervezők írásban küldik meg a pontos információkat a regisztrált résztvevők számára.
A szakmai nap kiemelt programrészeként a Kisléptékű Termékelőállítók Országos Érdekképviselete bemutatta a REL tanácsadói és mentori hálózat projektjét. A kezdeményezés célja, hogy szakmai támogatást nyújtson a rövid ellátási láncok szereplőinek, elősegítve a helyi termékek piacra jutását és a fenntartható gazdálkodást.
A rendezvényen két sikeres hazai REL projekt esettanulmányát is megismerhették a résztvevők. Elsőként a Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesület mutatta be, hogyan valósították meg fejlesztéseiket, majd a Pannon Helyi Termék Klaszter ismertette saját tapasztalatait és eredményeit. Ezek az esettanulmányok jól példázták a REL-fejlesztések gyakorlati hatásait és sikereit, ami inspiráló lehet a most induló pályázók számára is.
Az kezdeményezés jól mutatta, hogy nagy igény van a szakmai tájékoztatásra és a gyakorlati példák bemutatására a pályázati lehetőségek minél hatékonyabb kihasználása érdekében. A szervezők elkötelezettek abban, hogy a jövőben hasonló rendezvényekkel segítik a pályázók felkészülését és a rövid ellátási láncok sikeres megvalósítását.
Forrás: Kisléptékű Termékelőállítók Országos Érdekképviselete