Untitled Document
A hozzájárulásra kötelezettek
Két alanyi kör kötelezett a hozzájárulás megfizetésére:
az a természetes vagy jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki vagy amely veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemet, veszélyes anyagokkal foglalkozó létesítményt, küszöbérték alatti üzemet működtet, vagy döntő befolyást gyakorol a veszélyes anyagokkal foglalkozó üzem, küszöbérték alatti üzem működésére (a továbbiakban: üzemeltető);
- az üzemeltetőnek nem minősülő, a veszélyes áruk közúti szállítására vonatkozó külön jogszabály (ADR egyezmény) szerinti veszélyes áruk tárolását, gyártását és feldolgozását végző gazdálkodó szervezet.
Nem kell katasztrófavédelmi hozzájárulást fizetni
- az állami és önkormányzati szervnek,
- a közfinanszírozásban részesülő egészségügyi szolgáltatónak,
- a gazdálkodó szervezetnek, ha a tárolás kizárólag közvetlenül a lakosság részére történő kiskereskedelmi forgalmazáshoz, illetve lakossági szolgáltatás nyújtásához kapcsolódik,
- az üzemeltetőnek és a gazdálkodó szervezetnek, ha a tárgyévet megelőző évben az éves nettó árbevétele az 50 millió forintot nem haladja meg,
- az atomenergiáról szóló törvény szerinti nukleáris létesítménynek és radioaktívhulladék-tárolónak.
A hozzájárulás mértéke
Üzemeltetőnek minősülő gazdálkodó szervezetek esetén a katasztrófavédelmi hozzájárulás összege a veszélyes tevékenységgel összefüggésben keletkezett – a jövedéki adó és az energiaadó összegével csökkentett – éves nettó árbevételének 0,1 százaléka. A törvény értelmezése szerint veszélyes tevékenység az olyan ipari, biológiai (mezőgazdasági), kémiai eljárások felhasználásával végzett tevékenység, amely ellenőrizhetetlenné válása esetén tömeges méretekben veszélyeztetheti, illetve károsíthatja az emberi egészséget, a környezetet, az élet- és vagyonbiztonságot.
a tevékenységet végző által fizetendő katasztrófavédelmi hozzájárulás egynegyede felhasználható a veszélyes tevékenység által jelentett kockázat szintjének csökkentését szolgáló műszaki intézkedésekre (például lakossági riasztó és tájékoztató rendszer kiépítése, védelmi infrastruktúra kiépítése), ez esetben a befizetett hozzájárulás egynegyedének visszatérítését lehet kérelmezni.
Egyéb gazdálkodóknál:
- saját tulajdonban lévő, vagy egyéb, nem visszterhes jogviszony alapján tárolt veszélyes áru esetén a veszélyes áru értékesítéséből keletkező,
- nem saját tulajdonban lévő veszélyes áru tárolása esetén a tárolási szolgáltatásból származó,
- gyártás esetén a veszélyes áru, mint termék értékesítéséből származó,
a jövedéki adó és az energiaadó összegével csökkentett éves nettó árbevétel 0,1 százaléka.
Ha a gazdálkodó szervezet a felsoroltak közül több tevékenységet is folytat, úgy a katasztrófavédelmi hozzájárulást azon tevékenység után fizeti meg, amelyik alapján a katasztrófavédelmi hozzájárulás összege a legnagyobb.
Ha a kötelezett nem tudja hitelt érdemlően, ellenőrizhető módon bizonyítani a hozzájárulás mértékét, akkor a katasztrófavédelmi hozzájárulás összege a teljes tevékenységéből származó, a jövedéki adó és az energiaadó összegével csökkentett éves nettó árbevétel 0,1 százaléka.
Eljárási szabályok
A hozzájárulásra kötelezett 2012. március 31-ig köteles a katasztrófavédelmi hozzájárulásra vonatkozó bejelentést megtenni a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak.
Ezt követően 2012. június 30-ig kell írásban nyilatkozni a kötelezett által megállapított, a tárgyévet megelőző év adataiból meghatározott katasztrófavédelmi hozzájárulás összegéről, és ezzel egyidejűleg a hozzájárulás összegének 40 százalékát előlegként be kell fizetni a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság számlájára. Csatolni kell a hozzájárulás összege megállapításának alapját képező iratokat és az előleg befizetéséről szóló igazolást.
A hatóság a tárgyév október 31-ig dönt a katasztrófavédelmi hozzájárulásnak az előleg befizetését követően fennmaradó összegéről, amelyet a tárgyév december 31-ig kell befizetni.
Forrás: http://ekonyveles.tumblr.com/
Kérjük, segítsenek abban, hogy minden érintetthez eljusson az információ!