A Magyar Tudományos Akadémia Akusztikai Osztályközi Állandó Bizottságának kezdeményezésére vizsgálatsorozat indult a gyermekek hallásvédelmében. A zajvédelmi konferencián felszólaló szakemberek valós veszélyforrásra hívták fel a figyelmet 2016. november 10-én.

Korábban nem volt rá példa, hogy a zajterhelés és hallásvédelem, valós környezetvédelmi szegmensként egybegyűjtötte volna a téma szakembereit. A Herman Ottó Konferencia Központban 2016. november 10-én konferenciát tartottak Gyermekek zajterhelése, hallásvédelme címmel. Berndt Mihály a Herman Ottó Intézet Békésy díjas zajszakértője történelmi pillanatnak titulálta a rendezvényt, hiszen korábban nem volt még példa ilyen jellegű megmozdulásra. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat elvi és gyakorlati, az Emberi Erőforrások Minisztériuma pedig anyagi hozzájárulással támogatta a vizsgálatsorozatot, amelynek prioritása jelentősebb, mint eddig bármikor – emelte ki a szakértő.
A konferencián köszöntőjében Mezőszentgyörgyi Dávid, a Herman Ottó Intézet főigazgatója elmondta, a zajterhelést, mint a gyermekeink egészségére ható veszélyforrást ideje komolyan venni. Hangsúlyozta, mivel jelenleg hazánkban nincsenek erre vonatkozó szabályozások, így az intézet küldetése, hogy a munkálatokat előkészítse, ezzel segítve a szükséges jogszabályalkotást.
Életünk minden területét hangok, zajok kísérik, amelyek láthatatlan veszélyét nem látjuk át – mutatott rá V. Németh Zsolt. A környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár bevezető előadásában tájékoztatott arról, hogy az utóbbi évtizedben megemelkedett a zajterhelés, ám az ügyben eddig még nem tettek határozott lépéseket, mára azonban elengedhetetlenül szükséges a szabályozás.
Egy gyermek hétköznapjának ma már kritikus összetevője a hallásást és egészségi állapotát romboló zaj – derült ki Hacki Tamás fül-orr-gégész, egyetemi tanár összefoglalójából, akinek szavait Berndt Mihály tolmácsolta. Rövid és hosszú távú halláskárosodás mellett figyelemzavar is felléphet azoknál a gyermekeknél, akik rendszeresen nagy mennyiségű zajterhelésnek vannak kitéve. Ide sorolta a koncerteket és gyermekrendezvényeket, ahol ma már nem körültekintően járnak el a hangosítással kapcsolatban. Kiemelte továbbá, hogy az egészségtudatos szülők feladata igen releváns.
Mindegyik felszólaló egyet értett abban, hogy a szabályozással gyermekeink és unokáink is csökkentet mértékben lennének kitéve azoknak az ártalmaknak, amelyet a felelőtlen zajterhelés okoz. A konferencia egy nagy lépést tette afelé, hogy hazánkban megszülessenek a szabályozással kapcsolatos előírások.

Forrás: Herman Ottó Intézet

Cikk megosztása