A Vidékfejlesztési Program 2014-2020 egy újszerű vidékfejlesztési politika megvalósítását tűzte ki célul, amelynek központi elemei a vidékről történő elvándorlás megállítása, a tanulmányok utáni hazatérésre ösztönző feltételek kialakítása, valamint a képzett fiatalok vidéken maradásának, illetve vidékre költözésének segítése. Ennek minél szélesebb körben való megismertetését szolgálja a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) által életre hívott Vidékünk Jövője program is, amelynek része az úgynevezett Fiatalbarát Díj is, amelyre önkormányzatok és vállalatok is pályázhatnak.

A Nemzeti Vidékstratégia az egész vidéki Magyarország megújítására törekszik. Az újszerű vidékfejlesztési politika nagy hangsúlyt helyez a családi gazdaságok fejlesztésére, a tömegtermelés helyett a minőségi termék előállításra, valamint a környezet- és tájgazdálkodási szempontok előnyben részesítésére a mezőgazdaságban.  

Ennek népszerűsítését és minél szélesebb körben való megismertetését szolgálja a Vidékünk Jövője program is, amely felhívja a fiatalság figyelmét arra, hogy a vidéki élet is lehet valós perspektíva egy pályakezdőnek. A program személyes példákon keresztül kívánja bemutatni, hogy az elérhető pályázati lehetőségek kihasználásával nemcsak lehetséges, de érdemes is vidéken maradni. A gazdasági szereplők aktivizálására pedig a program életre hívta a Fiatalbarát Díjat is, amely “Az Év Fiatalbarát Önkormányzatát”, illetve Az Év Fiatalbarát Hazai Vállalatát kívánja elismerésben részesíteni.

A Vidékünk Jövője program nyitóeseményét október 7-én tartották Kaposváron. A rendezvényen Viski József, agrár-vidékfejlesztési programokért felelős helyettes-államtitkár kiemelte: a 2014-2020-as költségvetési ciklusban mintegy 1200 milliárd forintnyi európai uniós támogatás áll a vidékfejlesztés rendelkezésére. A keretösszegből a kormány nagymértékben kívánja támogatni a mikro-, kis- és középvállalatokat, ezáltal biztosítva, hogy a családi gazdaságok helyzete stabilizálódjon és a fiataloknak is legyenek munkalehetőségek. A helyettes államtitkár megemlítette továbbá, hogy az új eljárási rendnek köszönhetően a nyertes pályázók könnyebben juthatnak majd támogatáshoz.

Gelencsér Attila, a Somogy megyei közgyűlés elnöke arról számolt be, hogy Somogy megyében az elmúlt ciklusban 17 százalékról 8,2 százalékra csökkent a munkanélküliség aránya és a 6,9 százalékos béremelési rátával országosan az első helyen állnak.

Oláh Lajosné, Kaposvár alpolgármestere örömét fejezte ki, hogy otthont adhattak egy ilyen fontos kezdeményezés nyitórendezvényének és elmondta, hogy a városvezetés mindent megtesz annak érdekében, hogy fiataljai számára valós perspektívát jelentsen a vidéki élet.

Az eseményen felszólalt Repa Imre, a Kaposvári Egyetem általános és tudományos rektorhelyettese is, aki kilátásba helyezte, hogy a jövőben egyetemi központú tanácsadással segítik majd a fiatal agrárgazdálkodókat.

A kaposvári rendezvényen részt vett Mezőszentgyörgyi Dávid, a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) főigazgatója is, aki beszédében a közösség erejére hívta fel a figyelmet. Egyúttal örömét fejezte ki, hogy a NAKVI-nak sikerült a Vidékünk Jövője program mögé egy igen széles szakmai támogatói kört építenie.

Cikk megosztása