A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) együttműködve indított átfogó kutatási programot, amelynek eredményeit június 24-én mutatták be a nagyközönségnek. A konferencia és műhelyvita arra is alkalmat adott, hogy véleményeket, javaslatokat fogalmazzanak meg és megvitassák a felmerülő kérdéseket.

Kutatási alapokon nyugvó vidékfejlesztésre van szükség, hangsúlyozta Medgyasszay László, az MNVH elnöke. Kiemelte, hogy nem önmagáért való, hanem valóságos alapokon nyugvó tudományos érvanyagra van szükség a politikusoknak, a közéletnek és a vidékfejlesztőknek a munkájukhoz.

Már az MNVH 2011-es megújulásakor konkrét célként tűzték ki, hogy kutatásokat indítsanak, mondta a program előzményeiről Csatári Bálint, az MNVH elnökségi tagja, mivel „a modern korban nem lehet elképzelni semmilyen vidéki probléma megoldását anélkül, hogy szakértői intézetek ezzel ne foglalkozzanak tudományosan”.

Mezőszentgyörgyi Dávid, az MNVH főtitkára rámutatott, hogy igen pontos helyzetjelentések és ajánlások készültek, amelyek tartósan időszerűek maradnak, és reményét fejezte ki, hogy a döntéshozók is felismerik, erre az anyagra lehet és kell is figyelni. Mint ismertette, a programmal kapcsolatos egyeztetések 2011 végén kezdődtek, a munka „dandárját” pedig 2012-2013 között végezték el csaknem százmillió forintos támogatással.

Perger Éva, az MTA KRTK Regionális Kutatások Intézetének igazgatója szerint ezzel végre olyan pénzügyi és szervezeti kereteket kaptak, amelyben elmélyült, terepmunkára, a problémák mélyebb megértésére lehetőséget adó kutatást végezhettek. Mint közölte, az egyik fő céljuk az volt, hogy a következő európai uniós programalkotási időszakra segítsék a felkészülést és tudományos alapot adjanak neki, ám emellett végre teljesebb körűen vizsgálhatták a vidéket a legkülönbözőbb területek bevonásával, valóban több tudományágat átfogva. A nagyjából 60 résztvevő munkájából 13 területen – 10 rész- és 24 esettanulmány, egy szakbibliográfia, öt adatbázis és 21 térkép mellett – 29 tanulmány készült, amelyek elérhetőek a www.mnvh.eu oldalon, az Átfogó vidékkutatási program menüpont alatt.

 

Forrás: NAKVI

Cikk megosztása