A magyar borágazat gyönyörű sikereket ért el a közelmúltban, hangsúlyozta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az Agrár Sajtóklub sorozat június 13-ai rendezvényén, Balatonfüreden. A tárcavezető kiemelte, 4500 hektárral bővült a szőlő termőterülete Magyarországon, ennek a többlettermése pedig hamarosan megjelenik a magyar borrepertoárban, és bízik benne, hogy ez is minőségi termék lesz, hiszen egy olyan generáció állította elő, amely már bizonyított. A minisztérium nagy hangsúlyt fektet a nemzedékváltásra, ugyanakkor az idősebb, tapasztalt gazdákra is figyelmet fordít. A termőterület növekedése egyfajta importkiváltásnak is tekinthető, de Fazekas Sándor szerint a jelenlegi területeken is növelhető a szőlőtermesztés, és a Borkiválósági Program is olyan lehetőség, amely – többek között egy védjegy bevezetésével – középtávon éreztetheti a hatását. A föltörvény is hozzájárulhat a növekedéshez, hiszen egyrészt azzal, hogy csak a 20 kilométeres körön belül élők és csak a helyi gazdák engedélyével vásárolhatnak földet, kiiktatják a befektetőket, akik például csak a terület árának növekedésére spekulálnak, másrészt a jogszabályban művelési kötelezettséget is előírnak. Fazekas Sándor emellett bejelentette, hogy a tokaji borvidéket zárttá fogják nyilvánítani, azaz csak és kizárólag helyben lehet majd a tokaji nedűket palackozni. Ugyanakkor a miniszter arra is rámutatott, hogy az állam eszközei végesek, és emlékeztetett a termelők és a fogyasztók felelősségére. Fazekas Sándor az ágazat megerősítését szolgáló törekvések közül kiemelte, hogy egy újfajta, területi alapú képviseleti rendszer felé mozdultak el.
A háromszintű, alulról építkező struktúrát Kiss Eliza, a hegyközségek megújításáért és a szőlő-bor ágazat fejlesztéséért felelős miniszteri biztos mutatta be. „A változás mindig növeli a félelmeket”, húzta alá Kiss Eliza, és az átalakítás számos érdeket sért, de egy Európában működő rendszert honosítanak meg. A legalsó szintet a hegyközségek jelentik, amelyeknek a számát – a széttöredezettség megszüntetéséért – száz alá csökkentették és március végéig tisztújítást is végeztek. A borvidékek már több mint felében megalakultak a borvidéki tanácsok is, várhatóan egy-két hónapon belül, a szükséges bírósági-jogi eljárások után pedig a teljes középszintű rendszer kialakul, a csúcsot pedig a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa jelenti. Kiss Eliza elmondta, a hegybírákat korábban azok alkalmazták, akiket ellenőrizniük kellett volna, ezért ezt a függőséget meg kellett szüntetni. Eddig 34 pályázat érkezett be, számuk összesen 80-100 körül lesz.
Fazekas Sándor mindemellett az árvízzel kapcsolatban is tájékoztatást nyújtott, amely a legutóbbi, nem teljeskörű felmérés szerint tízezer hektárt érintett. A miniszter felhívta rá a figyelmet, hogy a gazdák a Dunánál és mellékfolyóinál az agrár-kárenyhítési alapnál számíthatnak segítségre. A rendezvényen Fazekas Sándor megosztotta a résztvevőkkel, hogy a háztáji burgonyaosztási programban mintegy tízezer családhoz került 560 önkormányzat területén 20-30 kilogrammnyi vetőanyag, és azt is bejelentette, hogy egy nappal korábban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal jelentős mennyiségű, 98 tonnányi kétes eredetű szörpsűrítményt foglalt le Pest és Bács-Kiskun megyében.
Forrás: NAKVI