Az Európai Unió 873 ezer eurós támogatásával valósult meg a magyar-ukrán árvízvédelmi távmérőrendszer fejlesztése. Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője a Nyíregyházán tartott projektzáró konferencián hangsúlyozta: a korszerűsített távmérőrendszer rendkívüli jelentőséggel bír az árhullámok elleni felkészülésben, hiszen a Felső-Tiszán és mellékfolyóin a vízszintemelkedések nagyon gyorsan, 12-36 óra alatt elérhetik a védekezés szempontjából kritikus értéket.
Lucza Zoltán projektmenedzser tájékoztatott: a fejlesztés során a meglévő 68 távjelző állomást korszerűsítették, további árvízvédelmi központokat és szivattyútelepeket integráltak a távmérőrendszerbe, egy mérőállomást automatizáltak, videós megfigyelő helyeket létesítettek, illetve megújították a hírközlési rendszert is.
Magyarországon a dombrádi, a tiszaberceli és a kemecsei árvízvédelmi központot, illetve három szivattyútelepet, a kétérközit, a kocsordit és az olcsvait kapcsolták be a hálózatba. A vámosoroszi hidrometeorológiai úgynevezett műszerkertet tovább automatizálták, talajfagy-, párolgás-, szélirány- és szélsebesség-, páratartalom-, valamint súlyméréses elven működő csapadékmérést alakítottak ki. Fejlesztették az adatátviteli hálózatot, az adattárolást három naposról 30 naposra növelték, URH rádiós technológiát vezettek be, modern számítógépeket, szerviz- és GPS-műszereket is vásároltak.
Ukrajnában hét automata csapadék- és léghőmérsékletmérő-állomás műszereit cserélték ki, négy szivattyútelepet integráltak a rendszerbe és automatizálták adatgyűjtésüket, valamint azok továbbítását.
Videó-megfigyelőhelyet létesítettek a Tiszán az ukrajnai Técsőnél, amely folyamatosan figyelemmel kíséri a folyón vonuló jeget, az uszadékot és az esetleges kommunális hulladékot. A projekt része volt az európai minőségbiztosítási szabvány bevezetése a Kárpátaljai Vízügyi Igazgatóságon is.
Forrás: Felső-Tisza Völgye Vidékfejlesztési Egyesület, MTI