Egyre több országos akció zajlik a Kárpát-medencében őshonos gyümölcsfa fajták megmentése érdekében. Számos helyen a szűkebb régió öreg fáit keresik fel, hogy oltványként szaporítsák vissza őket, s nagy kincs, ha az idős tulajdonos emlékszik nevére, külsejére, felhasználási formájára a gyümölcsnek. Évtizedeken át éppen az új nemesítésű gyümölcsfákat preferálták. A lelkes amatőr kertészek büszkén mutogatták őket, nem beszélve a hatékonyságra és gazdaságosságra törekvő nagy ültetvényekről. Most azonban az őshonos fajták reneszánszát éljük, s a minél kevesebb vegyszerrel is ellenállóságot mutató fajtákat szaporítanánk vissza.

Etyeken nemrégiben száz körtefát ültettek a Józsefi dűlőút mentén, az egykorvolt akácos helyén. Egy időben kivágták a termőtáblák melletti fasorokat arra hivatkozva, hogy feleslegesek, s a nagy gépek közlekedését, munkáját akadályozzák. Csakhogy a porviharok, erős szelek ellen igenis védelmet nyújtottak ezek a spalétok, s szépségük, oxigénkibocsátásuk sem volt hiábavaló, mondta el Hegedűs Imre, a Bicske Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató ZRt. ügyvezető igazgatója. A benzingőzzel nem megfertőzött gyümölcsfák látványa pedig egyenesen üdítő. Persze csak ezek az igénytelen őshonos fajták bírják, ha nem gondozzák őket. Ezért vadásszák a régi genetikai állományt hordozó példányokat egyre többfelé. Néhány fajta elnevezése az etyeki harmincból: árpával érő, piros Vilmos, téli, arabitka, vaj, kármán, vérbélű, basa, császár, solti citrom, kedves, boldogasszonyugri.

Daniss György gyümölcsfamentő 50-60-70 éves vén fákról vágott ágakat szemezett vadkörte alanyokra, az etyeki készlet az ő keze alól került ki, így a faültetést a nemrég elhunyt kertész emlékének is szentelték. Tizenkét méterenként fúrtak-ástak gödröt, vadvédő hálóval borították a törzseket, akácfakarót tettek melléjük támasznak. Jöhet a tél, s a termékenyítő tavasz! Etyeken az önkormányzat is már évek óta fákat ültet családokkal, civilekkel az utak mentén, többségüket táblával ellátva, az "örökbefogadók" nevével.

Forrás: Völgy Vidék Helyi Vidékfejlesztési Közösség, feol.hu

Cikk megosztása