Békésen Cigány Módszertani és Kutató Központot avattak. A Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymissziója által létrehozott intézmény legfőbb célja, hogy új módszerek kidolgozásával segítsék a roma társadalom felzárkózását. Pataky Albert, a Magyar Pünkösdi Egyház elnöke köszöntőjében elmondta, megítélése szerint a hit a cigányság felemelkedésének és egységes öntudatának egyik záloga.
Izsó Gábor polgármester beszédében úgy vélekedett, bár adódnak problémák, de a cigánykérdés a városban korántsem jelentkezik olyan élesen, mint az ország más részein. Hangsúlyozta, ebben a helyi gyülekezeteknek, így a Magyar Pünkösdi Egyház képviselőinek is jelentős szerepe van.
Erdős Norbert megyei kormánymegbízott, a békési választókerület országgyűlési képviselője ugyancsak üdvözölte a kezdeményezést, amely — mint megfogalmazta — nem csak helyben javíthatja a már egyébként is korrektnek számító kapcsolatokat a roma és a többségi társadalom között, de hazánk más részein is jó néhány pozitívumot jelenthet a felzárkóztatásban.
Durkó Albert, az MPE Országos Cigánymisszió vezetője elmondta, munkájukkal híd szerepet szeretnének betölteni a cigány lakosság és a döntéshozók között. „Jelenleg mintegy háromszáz magyarországi, illetve huszonöt Békés megyei településen vagyunk jelen” — ecsetelte Durkó Albert. „Kint dolgozunk a »terepen«, így valóban első kézből ismerjük a cigányság, a roma telepeken élők gondjait, problémáit. Látjuk, hogy előrelépésüket rengeteg tényező nehezíti. Bízunk benne, hogy mi lehetünk azok, akik megmutathatjuk azokat a jelzőpontokat, amelyek mentén sikerül áthidalni a nehéz helyzetben élő embereknek az akadályokat” — mondta a szakértő.
A központ célul tűzte ki, hogy előremutató módszereket dolgozzon ki elsősorban az egyházak, illetve a civil szervezetek részére. A békési székhellyel működő intézmény igazgatója Szentesi Zoltán, tudományos főmunkatársa, Hecker Róbert, míg mellettük öt tudományos munkatárs segíti a hatékony és eredményes kutatást. Elsőként az egyházak roma felzárkóztatásban betöltött szerepét vizsgálják.
Az ünnepség előtt Surman László, az MPE OCM misszióvezető-helyettese, Szentesi Zoltán és Hecker Róbert mutatta be a központ első kiadványát, Mohácsi Anikó „Tanuljunk cigányul” című kötetét. A későbbi konferencián előadást tartott Csepeli György szociológus, Nagy Balázs, az Európai Szociális Alap uniós programigazgatója, Dósa Valéria roma foglalkoztatási szervező, Ulicska László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkári kabinet főosztályvezető-helyettese és Hecker Róbert.
Székkutason az idősek felzárkóztatására indítottak programot, hogy elsajátítsák a mára nélkülözhetetlenné vált informatikai ismereteket. Hatvan szépkorú tett sikeres vizsgát a február közepén indult Kattints Nagyi nevet viselő alapfokú számítógép-kezelői tanfolyamon. A képzést a Csongrád megyei község önkormányzata finanszírozta. Három évvel ezelőtt indult utoljára hasonló kezdeményezés, hogy a település nyugdíjas korú lakosai számára alapfokú számítógép-kezelői tanfolyamot tartsanak. Idén több lakó ismét megkereste a polgármestert és a képviselőtestületet, hogy folytassák a programot. Végül mintegy hatvan igény gyűlt össze, ezért február 14-étől négy csoportban heti két alkalommal ülhettek számítógép elé a hallgatók, akiket az alapoktól kezdve az internetezésig kalauzolnak el oktatóik.
A tanfolyam résztvevői valamennyien sikeres vizsgát tettek. Az okleveleket az oktatást vezető tanár mellett Szél István polgármester adta át, aki szerint több okból is hasznos volt a tanfolyam. „Több olyan székkutasi van, akinek családtagjai több száz kilométerre laknak. Emiatt akár beszélgetés, akár internetes tájékozódás szempontjából sokkal könnyebb lehet az életük - mondta a település első embere. A polgármester hozzátette, amennyiben igény lesz rá, haladó számítógép kezelői tanfolyamot is indítanak Székkutason, amelyet a mostanihoz hasonlóan, szintén az önkormányzat finanszíroz majd.
Vásárosnaményban több mint száz embert mozgatott meg egy két éve futó projekt: a képzésre, önkéntességre és kistérségi rendezvények, civil fórumok megszervezésére épülő program 2010 nyarán kezdődött és összesen 52 millió forint uniós támogatással valósult meg.
Kovács László, a FIX Ifjúsági Egyesület elnöke elmondta, hogy a projekt három lábon állt. Egyik a képzésre épült, húszan szereztek a képzéssorozat végeztével szociális asszisztensi OKJ-s képesítést. Ötven-ötven személy vett részt digitális kompetenciafejlesztésben, illetve kulcskompetencia képzésben. Ez utóbbi az optimális munkavégzéshez szükséges készségek elsajátítását jelenti. A másik fontos elem az önkéntesség volt: több mint százan dolgoztak kistérségi szociális intézményekben, gyereknapot, augusztus 20-i ünnepséget bonyolítottak le, szemetet szedtek, környezetvédelmi feladatokat láttak el többek közt Gyürén, Csarodán, Gergelyiugornyán. A projektben résztvevők civil fórumokat és kistérségi rendezvények megszervezésében is közreműködtek. Kovács László kiemelte: sokat segített a lebonyolításban és szervezésben az Első Nyírségi Fejlesztési Társaság is.
Forrás: A Vásárhelyi Vidék Jövőjéért Egyesület, Körösök Völgye Akciócsoport, Felső-Tisza Völgye Vidékfejlesztési Egyesület, hodmezovasarhely.hu, beol.hu, szon.hu