Átadták a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Köröm felújított és kibővített óvodáját. A nem mindennapi beruházás ünnepélyes átadásán részt vett Balogh Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár és Antall Józsefné, az óvoda névadójának, Magyarország rendszerváltás utáni első miniszterelnökének felesége is. Mengyi Roland, a megyei közgyűlés elnöke avatóbeszédében felhívta a figyelmet arra, hogy ma az óvodáskorú gyerekek tíz százaléka nem jár óvodába, ami azt jelenti, hogy 2014-ig 25-30 ezer új férőhelyet kell létrehozni.
Tóth Tibor, Köröm polgármestere a projekt céljáról elmondta, hogy a községben a szociális hátrányokkal küzdők száma meghaladja az országos átlagot. A településre jellemző a munkanélküliség, az ebből fakadó szegénység és kilátástalanság. Évről évre emelkedik a hátrányos helyzetű, az óvodai nevelés során különleges gondozást igénylő gyermekek száma. A településen nincs elégséges számú férőhely, ezért nem biztosított a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek teljes körű óvodáztatása. Köröm óvodájának befogadóképessége nem tette lehetővé, hogy megfeleljen a tényleges szükségletnek. Az óvodában eddig három csoportban 75 gyermek nevelése folyt. A projekt részeként az óvodaépület felújítása mellett a bővítéssel két új csoportszobát, egy új tornatermet, akadálymentes udvart és parkolót, valamint egy szocializációt elősegítő helyiséget alakítottak ki.
Országos óvodaépítési program indul el abból a célból, hogy az új köznevelési törvény előírásainak eleget téve 2014-re valóban minden hároméves gyerek óvodába tudjon járni. „A legszebb pillanat a közösség életében, a legnagyobb eredmény, ha egy új, gyermekeket nevelő, ellátó intézmény gyarapodik, mert ez a családok, a közösség gyarapodását jelzi, és ennél – kiváltképpen napjainkban - nincs is fontosabb” – hangsúlyozta Mengyi Roland megyei közgyűlési elnök. Balogh Zoltán államtitkár véleménye szerint a nevelés legfontosabb tere a család. „Azért fontos ezt hangsúlyozni, mert az új köznevelési törvényben azt fogadtuk el, hogy hároméves kortól legyen kötelező az óvoda. Lehetőség van arra, hogy aki családban tudja nevelni a gyerekét, ott nevelje, mert ott kap meg mindent a szüleitől, ami fontos a gyermek egészséges fejlődéséhez.”
Forrás: Dél-borsodi LEADER Egyesület, Észak-Magyarország