Vasvár Város Önkormányzata szennyvízelvezetésre és -tisztításra a Környezet és Energia Operatív Programban több mint egymilliárd forint támogatást nyert, amely a költségek 85 százalékát fedezi. A fennmaradó 15 százalékot az önkormányzati önrész és az érintett ingatlantulajdonosok befizetése biztosítja. A beruházás összköltsége több mint 1,3 milliárd forint.

Vasvár történetének legnagyobb beruházása június közepén kezdődött el az "alapcső" letételével. Az város teljes területén és a hozzá tartozó településrészeken - Kismákfán és Nagymákfán - kiépül a csatornahálózat, valamint korszerűsítik a szennyvíztisztítót. A csatorna egy darabját jelképesen a Nagy Gáspár Művelődési Központ melletti rendezvénytéren helyezte el mások mellett V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár és Kovács Tilda polgármester.

Vasváron jelenleg csak a város egyharmad részén, a központban megoldott a szennyvízelvezetés. A csatornázatlan területeken a szennyvizet szippantás után szállítják a tisztító telepre. Az így gyűjtött szennyvíz egy része óhatatlanul elszivárog, más részét kiöntözik, emiatt elkerülhetetlenül szennyeződik a talaj és a talajvíz is.

A pályázati támogatás segítségével most egy ütemben kiépülhet a csatornahálózat a szennyvízelvezetéssel nem rendelkező területeken. Vasvár belterületén, valamint Kismákfán és Nagymákfán összesen 26 kilométer vezetéket fektetnek le, és egy szakaszon a meglévő hálózat is megújul. A szennyvíz elvezetése nagyrészt gravitációs rendszeren, a mélyebben fekvő utcarészekben nyomóvezetékeken történik. A sajátos domborzati viszonyok miatt 13 új szennyvízátemelő kialakítására is szükség van.

Vasvártól háromszáz méterre 2002-ben épült meg a szennyvíztisztító telep, amelynek kapacitását a csatornahálózat bővítése miatt növelni kell. Ez jelentős építészeti átalakítások nélkül, speciális aerob, eleveniszapos, fixbetétes technológia kialakításával történik.

A beruházásnak köszönhetően újabb közel 1100 háztartás csatlakozhat a szennyvízelvezető rendszerhez, amely 96 százalékos lefedettséget jelent. A munkálatok várhatóan 2013 őszén befejeződnek, a projekt 2014-ben zárul.

Az új hálózat kiépítésével és a főgyűjtő felújításával megszűnik a káros anyagok talajba szivárgása, s a jövő nemzedékek számára is biztosítható az egészséges ivóvíz. A kiépített infrastruktúra alapfeltétele a város és környéke fejlődésének, új befektetések, munkahelyek megtelepedésének.

Forrás: Göcsej-Hegyhát Leader, vasvar.hu

Cikk megosztása