Az állásbörzével párhuzamosan szakmai gyakorlati helyekről is tájékozódhattak az érdeklődők, a régió nagyobb munkáltatói mind felsorakoztak a standokon, 16 kiállító várta ajánlatokkal, új lehetőségekkel az egyetemistákat, hat cég gyakornoki helyeket is kínált.

A megnyitón Szávai Ferenc rektor arra biztatta a frissdiplomás és végzős fiatalokat, hogy használják ki a mai közvetlen lehetőséget az állást kínáló cégekkel való személyes találkozásra. Elhangzott: az egyetem nem titkolt célja, hogy a diákok már a felsőoktatási tanulmányok ideje alatt munkatapasztalatot szerezzenek, ehhez a gyakornoki képzési lehetőségek és a külföldi munkavállalással kapcsolatos információk is rendelkezésre állnak.

A cégek bemutatkozó előadásai mellett karrier- és pályaorientációs tanácsadáson is részt vehettek a fiatalok.

Az egyik legnagyobb érdeklődés a Toborzó és Érdekvédelmi Irodát övezte, a szimulációs játékuk a nagykorúak figyelmét is különösen lekötötte.

A Compass Egyesület külföldi önkénteseivel is beszédbe elegyedtek a fiatalok, akadt, aki angolul, míg mások németül próbálkoztak. Náluk jelenleg az egyetem 15 hallgatója vesz részt gyakornoki programban. Amint azt Eglyné Katona Andrea, a szervezet vezetője a sonline.hunak elmondta: elsősorban ifjúságsegítőket és andragógia szakosokat foglalkoztatnak, de pedagógusoknak, turisztikai szakember és óvodapedagógusoknak is tudnának még lehetőséget kínálni, hiszen számos gyermekprogramot szerveznek.

Jójákné Sipos Valéria banki ügyintézői munkája mellett levelezőn végzi az andragógiát, most másodéves az egyetemen, jelenleg 45 órás kötelező gyakorlatát tölti a Compassnál. „Az egyesület számos külföldi csereprogramot kínál, így jutottak el velük a gyermekeim Törökországba. Tudtam, hogy jó kezekben, biztonságos körülmények között juthatnak így el külföldre. Most én is bepillanthatok a gyakorlatom alatt a civil szférába” – mondta a lapnak.

Horváth Klaudia ugyan még nem végzős, de a diplomához nyelvvizsgára van szüksége. Őt a külföldi csereprogramok érdeklik elsősorban. „Néztem az egyetem Erasmus ösztöndíját, de a Compass külföldi lehetőségeit, nyelvi kurzusait is. Nem tudom eldönteni, hogy hosszabb távra menjek, vagy csak 3-4 hónapos projektre vállalkozzam. A Compass május közepére Törökországba szervez ifjúsági cserét 18-25 fős diákoknak, ahol az egészséges táplálkozás lesz a központi téma. Fontolgatom, hogy részt veszek rajta.” – vélekedik lehetőségeiről a diák.

Az egyik fiatal azt mondta: nem is biztos benne, hogy itthon szeretne munkát vállalni. Szülei is arra bíztatják, próbáljon szerencsét külföldön. Szabó Rita hallgató ezzel szemben csakis itthon tudja elképzelni a jövőjét, sőt Budapestre sem menne szívesen, pedig a tapasztalatok szerint ott több lehetőség várna rá, mint a régióban. „Marketinget tanulok, és azért jöttem el az állásbörzére, hogy hátha találok olyan gyakorlati helyet, ahol valóban foglalkoztatnak, és sokat tanulhatok” – magyarázta.

Tíz százalékkal többen jelentkeztek emelt szintű vizsgára a Dél-Dunántúli Régióban

12 517-en érettségiznek az idén, ebből Baranya megye 37 intézményében 5170-en, Somogyban 4257-en 29 intézményben, míg Tolna megyében a legkevesebben, 3090-en 22 helyszínen – derült ki a Somogy Megyei Kormányhivatal keddi rendezvényén, ahol a Somogy megyei érettségi elnököknek tartottak tájékoztatót. Elhangzott: a régióban 85 helyszínen jelentkeztek emelt szintű vizsgára, Somogyban 31 intézményben 736 ilyen típusú vizsga lesz, míg közép szinten 13 339 vizsgát tesznek. Legtöbben a fő tantárgyakból: magyar nyelv és irodalom, matematika, történelem, illetve az idegen nyelvek közül angol és német nyelvből érettségiznek. Jelentős a száma az informatika, biológia és kémia vizsgatárgyakra jelentkezőknek is.

Az országos emelkedéshez hasonlóan tíz százalékkal nőtt az emelt szintű vizsgák száma, angol nyelvből 477 fő, németből 313 fő, történelemből 370 fő, biológiából 351 fő, matematikából 244 fő vállalta a megmérettetést. Akadtak különleges vizsgatárgyak is: evangélikus hittanból és rendészeti alapismeretekből egy, filozófiából három diák jelezte a vizsgát, de van, aki spanyolul vagy franciául érettségizik történelemből.

Gyöngyösiné Szabó Judit projektvezető hangsúlyozta: mostantól a levelezőn, és esti iskolában tanulóknak is kötelező egy idegen nyelvből érettségizniük, és bár jelenleg a régió szervezi a vizsgákat, ősztől a megyék önállóan látják el a vizsgaszervezést. A régióban összesen 323, Somogyban 113 vizsgabizottság közreműködésével zajlanak érettségi vizsgák.

Forrás: sonline.hu, Zselici Lámpások Vidékfejlesztési Egyesület

Cikk megosztása