A páratlan kezdeményezés hiánytalanul megőrizheti Magyarország botanikáját az utókor számára. A gyűjteményben tárolt magvakat akár több száz év múlva, kiveszett populációk pótlására is használhatják. A mezőgazdasági növények mellett a vadon élő fajok genetikai anyagát is itt tárolják majd.

Tápiószele eddig a gazdasági növények genetikai „raktárának” számított, a Pannon Magbankban azonban a Kárpát-medence növényvilágának vadon élő fajait gyűjtenék össze, az első öt év alatt a mintegy kétezer faj 50-60 százalékát. A begyűjtés először Magyarország területére korlátozódna, a kutatók a fokozottan védett növényekkel kezdenék a munkát.

A programban három szervezet, a Tápiószelei génbank, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Ökológiai és Botanikai Kutatóintézete, valamint az Aggteleki Nemzeti Park vesz részt. Tápiószele mellett a másik két szervezet is vállal tárolási feladatokat: az MTA intézete Vácrátóton raktároz majd másodkészleteket, Aggtelek pedig speciális harmatkamrát hoz létre az erre igényes növények számára. Az összegyűjtött anyagot így háromszoros biztosítással tárolják.

Ilyen mértékű maggyűjtés még nem történt az országban” – jelezte Kósa Géza, az MTA Ökológiai és Botanikai Kutatóintézetének osztályvezetője. Hozzátette: azért kívánják begyűjteni a Magyarországon vadon élő növények magvait, hogy azokat – akár több száz év múlva – akár gazdasági érdek, akár a kiveszett populációk pótlására használhassák. Idehaza körülbelül kétezer növényfaj él, ezekből 1200 kerül be a gyűjteménybe. Kimaradnak a különböző keresztezések és előnyt élveznek a veszélyeztetett növények. Fajonként, illetve változatonként 5000-5000 mag kerül a gyűjteménybe.

Elkészülte után a Pannon Magbank a nemzeti vagyon része lesz.

A hazai génforrások megőrzésének központja a 1959-ben alapított Tápiószelei Agrobotanikai Intézet, amelyet a FAO 1996. évi felmérése a tizenöt legjelentősebb nemzeti génbank közé sorolt. A tápiószelei gyűjtemény egyedülálló abban a tekintetben, hogy az 1950-es évektől kezdve folyamatosan végzett gyűjtések eredményeként rendkívül gazdag a köztermesztésből kiszorult, klasszikus eljárással nemesített fajtákból, és a hazánkban termesztett szántóföldi és zöldségnövény fajokból, illetve azok vad rokonfajaiból.

Forrás: Hajt-A Csapat Egyesület, mr1-kossuth.hu, naput.hu

Cikk megosztása