A VKSZI felhívására a Területi Szaktanácsadási Központokkal közösen fejlesztési projekteket készítenek a Regionális Szaktanácsadó Központok. A megvalósításra váró tervek segítségével a szaktanácsadók olyan hasznos eszközökhöz jutnak, amelyek eredményesebbé teszik munkájukat. A fejlesztési tervek megvalósításához az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) és a VKSZI – mint Országos Szaktanácsadási Központ – is hozzájárul, támogatási forrás biztosításával. A fejlesztések egyik legfőbb célja erősíteni a gazdák és a szaktanácsadók közti kommunikációt.

A Vidékfejlesztési Minisztérium Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézetének (VM VKSZI) felhívására a Regionális Szaktanácsadó Központok (RSZK) mindegyike jelentkezett, és a Területi Szaktanácsadási Központok (TSZK) körében is jelentős érdeklődés mutatkozott. Összesen hét projektpartnerség alakult ki, területi megkötések nélkül, tehát egy TSZK bármelyik RSZK-val partnerségre léphetett.

A projektpartnerek bemutatták fejlesztési javaslataikat, amely során elhangzott: a partnerek elsősorban infrastruktúra- és szoftverfejlesztést, kiadványkészítést, konferenciakészítést terveznek megvalósítani a régiókban. A dél-alföldi RSZK-t képviselő Barna PéterE-tanácsadás a tanyás térségekben című” projekt kapcsán elmondta, a kistelepüléseken és a tanyán élő gazdálkodók igényeihez jobban igazodó tanácsadási szolgáltatásokat szeretnének kialakítani, melyek az e-ügyintézés keretében valósulhatnának meg. Tervezett szolgáltatásaik közt említette a weblap készítést, és folyamatos fenntartást: e felületen keresztül a tanácsadók és gazdálkodók részére szolgáltatnának naprakész információkat az aktuális támogatási lehetőségekről, határidőkről. A gazdálkodók számára elektronikus és nyomtatott formában indítanának egy havonta jelentkező hírlevelet benyújtási határidőkről, növényvédelmi helyzetről, fórumokról, képzésekről. Barna Péter kiemelte, mivel a tanyás térségekben élők gyér számítástechnikai ismeretekkel rendelkeznek, számukra E-oktatópontokat hoznának létre. Az elektronikus kérelembenyújtás, adatszolgáltatás, hasznos információk elérése az Interneten csak néhány azon témák közül, amelyekkel bővebben megismerkedhetnének a gazdálkodók. A dél-alföldi projekttől azt remélik a partnerek, hogy a gazdálkodók és tanácsadók felkészültebbé válnak az elektronikus ügyintézésben, a gazdálkodók pedig várhatóan nagyobb arányban veszik igénybe a szaktanácsadási szolgáltatásokat. A dél-dunántúli RSZK képviseletében érkező Dér Ferenc rámutatott, bár a papír alapú kommunikáció egyszerű, sokkal drágább. „Ezért feltétlenül szükséges az elektronikai fejlesztések megvalósítása a gazdálkodók körében. Dániában majd’ minden istállóban ott van a termelőknél a laptop, vagy a számítógép, megkönnyítve ezzel például a kötelező adatszolgáltatást is” – hangsúlyozta az RSZK vezető.
A közép-magyarországi RSZK-t képviselő Kozári József az egyik legfontosabb lehetőségnek a gazdák, gazdacsoportok nemzetközi hálózatba való bekapcsolását nevezte; a jövőt pedig a VKSZI, mint Országos Szaktanácsadási Központ megerősítésében látja. Fejlesztési tervükben olyan javaslatok kaptak helyet, mint például a térképrajzoló, az elektronikus gazda határidőnaptár, vagy a tápanyag tervezési modul. A nyugat-dunántúli régióban pedig olyan, díjmentesen használható online felület kialakítását tervezik, amelyet a névjegyzéki tanácsadók és a gazdálkodók is igénybe vehetnek, sőt kutatás-fejlesztési (K+F) feladatokra is használható lenne. „Így a tudományt közelebb hozhatjuk a gazdálkodókhoz” – jelezte Vér András, a Nyugat-magyarországi Egyetem intézeti mérnöke.

Támogatás: mennyit, honnan, hogyan?

A projektpartnerek támogatást nyerhetnek a meglévő vagy újonnan kidolgozott szolgáltatások hálózatszerű működtetésére, a szolgáltatás igénybevételéhez szükséges eszközök megvásárlására. További támogatható tevékenység a TSZK-k, gazdák illetve gazdacsoportok nemzetközi hálózatokba való bekapcsolása is. A VKSZI által (az ÚMVP-5.2-VKSZI-1003073944-2010-02-01 forrás terhére) biztosított felhasználható összeg összesen 31 920 forint, melyből egy-egy projekt négy és hétmillió forintig terjedhet. Menedzsment kiadásokra a költségek legfeljebb húsz százalékát használhatják az RSZK-k.

A VKSZI célja olyan – egymásra épülő, illetve egymással együttműködésben lévő – projektek elindítása, melyek országos szinten is hasznosíthatóak. Feltétel, hogy a támogatott fejlesztéseknek tartalmaznia kell a szaktanácsadási támogatást igénybevett gazdák kölcsönös megfeleltetés önellenőrzését. A megvalósuló projektek nyomán innovatív, multiplikátor (vagyis sokszorozó) hatású szolgáltatásokkal bővül a magyar szaktanácsadási paletta; de a gazdák és a szaktanácsadók közti kommunikáció hatékonyságát is növelik majd a fejlesztések.

A végleges projekttervek benyújtási határideje 2011. április 15-ére módosult. A beérkező anyagokat szakértőkből álló bizottság értékeli majd.

Forrás: umvp.eu

Cikk megosztása