A gersekaráti önkormányzat TIOP-pályázaton nyert támogatást az általános iskola informatikai fejlesztéseire. Zalaegerszegen ennél összetettebb projekt valósult meg, tökéletesítették az ifjúsági iroda szolgáltatásait, továbbá új programokat és új együttműködési formákat alakítottak ki.
Az Általános Iskolai Intézményfenntartó Társulás nevében eljáró Önkormányzat, mint gesztor, az „Intelligens iskola infrastrukturális hátterének biztosítása Gersekaráton" című pályázatával hatmillió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programjának (TIOP) 1.1.1-07/1 jelű pályázatán.
Az informatikai fejlesztés nyomán az iskolában digitális táblát, projektort és notebookokat helyeztek el négy tanteremben. Ezenkívül kilenc munkaállomással bővült az informatikai oktatást szolgáló szaktanterem, ami azt jelenti, hogy megteremtették annak feltételét, hogy egy osztálynyi tanuló, egy időben, egyénileg dolgozhasson multimédiás számítógépen. Az iskola minden nevelője részt vett az új technika alkalmazását segítő alapképzésen.
A projekt véget ért, a munka folytatódik
Szintén a Göcsej-Hegyhát Akciócsoport területén, de Zala megyében zárult sikeresen a Zalai Civil Életért Közhasznú Egyesület „Zeg-Zug komplex ifjúsági szolgáltatások Zalaegerszegen” című projektje. A húszmillió forintos uniós támogatásból megvalósult programokon mintegy százan vettek részt. A munkát az egyesület négy munkatársa állandó- és külsős szakértők segítségével irányította. „A pályázat keretében fejlesztettük az ifjúsági iroda szolgáltatásait és a kommunikációs formákat, illetve új programokat és új együttműködési formákat alakítottunk ki” – számolt be az elért eredményekről Nemes Bernadett szakmai vezető, aki jelezte, szinte mindent az eredeti elképzeléseiknek megfelelően tudtak megvalósítani.
Mint elmondta, az internet-hozzáférés, a mentálhigiénés, illetve munkaerő-piaci tanácsadások voltak a legnépszerűbbek. „A mi tanácsadásunk nem hivatali jellegű, hiszen a szükséges információk birtokában a fiatalok útkeresését igyekszünk elsősorban támogatni” – mondta a szakmai vezető, hozzátéve, hogy még az idén elérhetővé válik az online tanácsadás a fiatalok számára.
A program keretében, még 2009-ben indítottak diákújságíró műhelyt, amelynek sikerét egy eddig tizenkét lapszámot megélt diákmagazin is bizonyítja, a Szünidő Indító Fesztivállal pedig a diákok nyári vakációra való felkészülését segítették. A számos kulturális program és koncert mellett az egyik legfontosabb rendezvény az információs börze volt, amely a nyári munkalehetőségekről, táborokról, nyelvtanulásról és lehetséges veszélyekről tájékoztatott. „A projekt legnehezebb része a fiatalok bevonása volt, érdeklődésük felkeltése komoly erőfeszítést igényelt” – jegyezte meg Nemes Bernadett. Megemlítette, hogy tapasztalataikból okulva a jövőben is különös figyelmet szentelnek a fiatalokkal való kommunikációnak. A projekt szakmai vezetője terveik kapcsán jelezte, szeretnék bevezetni az online tanácsadás lehetőségét, népszerűsíteni a közösségi szolgálat, az önkéntesség intézményét, továbbá elősegíteni egy régóta áhított ifjúsági közösségi tér létrehozását.
Forrás: Göcsej-Hegyhát LEADER Egyesület, gersekarat.hu