A fa nemcsak a gazdaság egyik fontos alapeleme, de egyéb értékteremtő tényező is lehet – derült ki a háromnapos In-Kult elnevezésű nemzetközi programon. A Zala Zöld Szíve közösség meghívására horvát, osztrák és lengyel vendégek érkeztek a lenti-letenyei térségbe. A résztvevők egyebek mellett bepillantást nyerhettek az erdészeti-faipari hasznosítás lehetőségeibe, és megismerkedhettek a fafaragás mesterfogásaival is.

Pál Zoltán, a nemzetközi program hazai partnerszervezetének, a Zala Zöld Szíve Leader-közösség elnöke elmondta, arra vállalkoztak, hogy Zala megyében az erdőt és a fát állítják a középpontba. A három napos program résztvevői, a horvátországi Tinjan, az ausztriai Auersbach és a lengyelországi Radziechowy-Wiepz városából érkezett vendégek megismerkedhettek az erdészeti-faipari hasznosítás lehetőségeivel, a játékkészítés és a fafaragás mesterfogásaival, a gyümölcstermesztéssel, továbbá feltérképezhették a természeti adottságokra alapozott idegenforgalom lehetőségeit.

Jártak a fa- és csontfaragással foglalkozó Horváth Ottó zalabaksai műhelyében megtekintették a lenti erdészeti-faipari múzeumot, utaztak kisvasúttal, Bázakerettyén, a program bázishelyén pedig előadásokat hallgattak. Ezek után kipróbálták a fafaragást, mint a helyi kézműves hagyományok egyik fontos elemét. „A település gazdaságában az erdő és a fa évszázadokon át fontos tényező volt, még akkor is, ha a XX. század közepén az olaj háttérbe is szorította” – jelezte Iványi László, a házigazda település polgármestere. „Az utóbbi időben azt tapasztaljuk, hogy a községben újra megjelentek a fafeldolgozáson alapuló vállalkozások. Emellett a program nagyszerű lehetőséget kínál arra, hogy az osztrák, lengyel és horvát partnerek megismerjék Bázakerettye és térsége turisztikai adottságait, valamint azt reméljük, hogy az itteni idegenforgalom is tud belőle profitálni” – fogalmazott a polgármester.

Az In-Kult program ideje alatt a partnerek tizenegy alkalommal találkoznak más és más helyszíneken. Az első közös programot 2010 májusában tartották az osztrák stájer tartományban, ahol a kulturális örökségre alapozott turizmus volt a fő téma. A bázakerettyei központtal megvalósuló találkozó az első magyarországi program volt, ezt októberben követi egy újabb, amelynek helyszíne Kerkaszentkirály lesz. „A táj, ami eltart bennünket” című rendezvényen egyebek mellett olyan témák kerülnek napirendre, mint a gasztronómia, illetve a falusi gazdálkodási hagyományok.

Forrás: Zala Zöld Szíve Vidékfejlesztési Egyesület, zalaihirlap.hu

Cikk megosztása