A 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület március 20-án utazott Finnországba, Kainuu régióba, az Elävä Kainuu Leader Akciócsoport és az Oulujärvi Leader Akciócsoport meghívására. A nyolc napos tanulmányút témája a falufejlesztés, a lovas turizmus, a hagyományőrzés, valamint a helyi termékek marketingje volt. A polgármesterekből, vállalkozókból és civilekből álló delegáció elsősorban a térség mintaprojektjeit, a falusi vendéglátók szolgáltatásait, valamint a helyi problémák, mint például a munkanélküliség kezelésére kidolgozott programokat ismerhette meg.

A 16 fős csapat március 20-án érkezett meg Kajaani-ba, Kainuu tartomány egyik városába. A Finnország déli részén elterülő, Belgium nagyságú tartományban mindössze 83 000-en élnek. Kainnuban kilenc város és sok apró, mindössze 200-300 lélekszámú település található. Minden városban működik önkormányzat, ezek feladata az alapellátások biztosítása, a fejlesztések megvalósítása és a foglalkoztatási helyzet javítása. A falvak többségében falusi szervezetek irányítják a mindennapokat. Mivel a települések igen nagy távolságra fekszenek egymástól, az emberek figyelnek egymásra, mert tudják, elsősorban magukra, saját közösségükre számíthatnak. Éppen ezért az önkéntesség itt teljesen természetes.

A szakmai tanulmányút alatt kiderült, hogy a térségben komoly problémát jelent az elöregedés. A fiatalok elvándorolnak a nagyobb városokba, így a falvak lakosságának túlnyomó része 60 év feletti. Ezért a kisiskolák többségét bezárták, de az épületek nem üresek, találkozóhelyként, azaz - ahogy mondják - a „falvak nappali szobáiként” működnek. A helyi civil szervezetek ugyanis - elsősorban LEADER forrásokból - közösségi térré alakították a házakat, és nagyon sok hasznos programot, például kézműves foglalkozásokat kínálnak az érdeklődőknek. Ilyen faluház működik - többek között - Vuolijokiban és Heinämäkiben.

A térségben nagyon fontos megélhetési forrás a turizmus, a vállalkozók a környék adottságaikra építenek: helyben termelt alapanyagokból készített ételeket tesznek a vendégek asztalára és olyan szórakozási, sportolási lehetőségeket kínálnak, amelyekre alkalmas a környék. Működik husky-farm, lovarda, szerveznek medve-lest, motoros szán túrát, de komoly hagyománya van a jéglovaglásnak és persze a síelésnek. A szolgáltatók együtt, termékeiket összekapcsolva várják a vendégeket, színesítik a térség turisztikai kínálatát.

A turizmushoz szorosan kötődik a természetvédelem, a környezeti értékek megőrzése. Erre épül a Bioenergia projekt, amelynek lényege a megújuló energiaforrások (például a biogáz vagy az erdőenergia) használatának növelése.
A térségben kiemelt figyelmet fordítanak a munkanélküliség kezelésére. Paltamóban működik a Munkaerő Háza, ahol a „Munkát mindenkinek” elnevezésű, országos kísérleti foglalkoztatási projekt keretében a foglalkoztatók igényeinek megfelelő képzéseket szerveznek és munkát biztosítanak az álláskeresőknek. A házban van varroda, kárpitos- és szerelőműhely, konyha és még takarítócsoport is.
Mindennek piaca is van, az önkormányzat a Munkaerő Házától vásárolja a szükséges szolgáltatásokat és termékeket.
A programban való részvétel kötelező, azok, akik mégsem jelentkeznek, minden támogatástól elesnek. A munkanélküliség 2009-ben, a projekt indulásakor 18-19 százalékos volt, mára hat százalékosra apadt.

A 36 Jó Palóc tanulmányozta még a helyi kézműves hagyományok ápolását célzó projekteket, megismerhette a helyi 4H szervezeteket (ifjúsági klubokat), amelyek a fiataloknak kínálnak hasznos szabadidő eltöltési lehetőségeket. A csoport ellátogatott egy idegenforgalmi szakiskolába is, ahol megízlelhették a jellegzetes helyi ízeket, kipróbálhatták a füstös szaunát, amely fontos része a finn kultúrának, hiszen a finn lakóházakban előbb volt szauna, mint fürdőszoba.

Az akciócsoport Kajaani-ban különleges kiállítást rendezett kiadványaiból és térségünk helyi termékeiből. A tanulmányutat workshop zárta, melyen a vendégek és a házigazdák megbeszélték tapasztalataikat, továbbgondolták a felmerült ötleteket és döntöttek a szakmai kapcsolat folytatásáról is.
- Ez a szakmai tanulmányút fontos mérföldkő a két ország, ezen belül az akciócsoportok kapcsolatának erősítésében, és jó alapot ad a közös munkához, hiszen a látogatások során megismertük egymás lehetőségeit, céljait, új ötletekkel és hasznos tapasztalatokkal gazdagodtunk valamennyien. Várhatóan hamarosan együttműködési megállapodást kötünk és rögzítjük azokat a témákat, amelyekben közös, nemzetközi projekteket szeretnénk kidolgozni. Ezek a lovas turizmus, a gasztronómia, az önkéntesség kultúrája és a fiatalok. Utóbbi lesz a témája a következő találkozónak, amelyre - a tervek szerint - októberben kerítünk sort - számolt be a tanulmányút eredményeiről Körmendy Richárd, a 36 Jó Palóc Akciócsoport munkaszervezetének vezetője.

Forrás: 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület

Cikk megosztása