Zafra városa Spanyolország délnyugati területén fekszik, a portugál határtól és Cordobától is nagyjából egyforma távolságra, lakosainak száma 12 ezer fő, közigazgatásilag Badajoz tartomány része. Látogatásunkkal célunk az volt, hogy képet kapjunk: milyen termékekkel és szolgáltatásokkal jelennek meg a vidéken élő „kézművesek” egy, a megélhetésükhöz hátteret biztosító kézműves vásáron. (Zafra városában 1380-tól működik heti vásár). Beszámoló a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesülettől.
Vendéglátónk a vásár ideje alatt a helyi vidékfejlesztési csoport volt, képviselőjük vezetett körbe a vásár területén, és mesélt a vásári szokásokról, a vásárhoz kapcsolódó rendezvényekről, helyi programokról. Lehetőségünk volt helyi kézművesekkel beszélgetni azokról a támogatásokról, melyeket a rendezvény szervezői és az Extremadura-i kormány nyújt a vásáron való megjelenésükhöz.
Artesanos Rurales – a spanyol kifejezés magyar megfelelője vidéki kézművest jelentene a szótári fordítás szerint. A gyakorlatban aztán kiderült, hogy Spanyolországban minden olyan foglalkozást, amely kis szériában előállított – hagyományosan egy személyhez, vagy egy-egy családi közösséghez kapcsolódó – „termék” létrehozását jelenti, kézműves terméknek hívnak.
A kézműves termékek listája pedig nem csak, vagy nem elsősorban a tradicionális kézzel előállított ipari, vagy iparművészeti, népi-iparművészeti termékeket takarja, hanem kézművesnek minősül például a virágkötő, a templomi restaurátor, a bútorasztalos, ugyanúgy, mint a szobrász, a kovács, a keramikus, és az ólomüveg készítő.
E gyakorlati ismereteknek megfelelően a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület hozzákezdett a működési területén összegyűjteni azoknak a vállalkozásoknak, magánszemélyeknek az adatait, elérhetőségét és a tevékenységéhez kapcsolódó információkat, amelyek segítségével létrehozhatjuk a térségünkben élő és működő „Kézműves Hálózat” létrehozását.
Rácz Judit
munkaszervezet vezető
Forrás: Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület