A hosszú távú tervezetben öt ország vesz részt: három, mint az Európai Unió tagja (így Ausztria, Magyarország, Szlovénia), lehetséges várományos pedig két további állam (Horvátország és Bosznia-Hercegovina).
A projekt segítségével valójában „ki szeretnék váltani” az Európai Unió bővítésének egy részét. S hogy miért választották a Szerencsehozó négylevelű lóhere nevet? Erről így fogalmazott Franz Schausberger, az Európai Régiók Intézetének elnöke az ausztriai Jennersdorfban: „A legtöbb lóhere háromlevelű, éppen ezért négylevelű lóherét találni a legtöbb helyen szerencsét jelent. Földrajzilag Szlovénia, Ausztria és Magyarország alkotják a háromlevelű lóherét, Horvátország a negyedik, a szerencsehozó lóhere levél, ha pedig Bosznia-Hercegovinára hídként tekintünk, teljes a négylevelű lóherénk”.
A projekthez kapcsolódó rendezvénysorozat november végéig tart. Ez idő alatt hat, úgynevezett Regionális Európa Kávéház nyílik – valóságos, működő kávéházakban –, amelyek már légkörükkel is lehetőséget teremtenek a kikapcsolódásra, a kultúráról való beszélgetésre is. A rendezvényeken a projektben résztvevő országok régióinak politikusai, az Európai Bizottság delegációjának tagjai képviseltetik magukat, a közönség pedig főként diákokból és fiatalokból áll majd. A szervezők azonban üzletembereket illetve bárkit szívesen látnak, aki kifejtené gondolatait az Európai Unióról, a csatlakozási folyamat előnyeiről és kihívásairól. Egy külön projektelem kifejezetten a diákokat érinti. „Az én hazám - a te hazád” című rendezvény célja, hogy az ifjak véleményét is megismerjék hazájukról, s az unióról – a következő módon. A résztvevő valamennyi régió és város kiválaszt egy középiskolát, amelynek 14-18 éves diákjai esszét írnak arról: ők hogyan ismertetnék meg hazájukat más ország fiataljaival. A dolgozatok maximum három-öt oldalasak lehetnek. Minden országból harminc dolgozatot várnak anyanyelven, amelyeket aztán angolra fordíttatnak. Országonként öt-öt esszét választanak ki, ezeket egy kiadványban jelentetnek meg anyanyelven és angolul. Szentgotthárdon május 9-én rendezik meg az Európa-napot, amelynek mottója: „Regionális önazonosság az egységes Európában”. A szentgotthárdi programok célja megmutatni, hogy az egységes Európában is fenn lehet tartani a regionális identitást – sőt ez kívánatos is.
„Regionális kultúra - európai kultúra” címmel utazó kiállítást is rendeznek az európai projekt keretében. A tervek szerint minden régió három, az általuk kiválasztott képzőművésszel képviseltetné magát, így összesen harminchat festményt mutatnának be valamennyi régióban. A projekt részét képező két szakértői konferencia egyikét Ausztriában, a másikat pedig Horvátországban rendezik. A programok sorában ökumenikus európai béke zarándoklat is indul, méghozzá novemberben, Ausztriában.
Forrás: vasnepe.hu, Őrség Határok Nélkül Egyesület