Több mint négyszázmillió forint támogatás segítségével négy beruházást valósítottak meg Sándorfalván a közelmúltban.

Kilencvenmillió forintból újították fel a Széchenyi udvarban található, egykor ipari célokat szolgáló létesítményt. Az üresen maradt részek lebontása után egy új szárnyat is építettek, aminek eredményeként létre jött a korszerű és többfunkciós ifjúsági közösségi tér, a Széchenyi Ifjúsági és Közösségi Központ. klubszoba, rendezvény-, oktató- és előadóterem is helyet kapott az épületben. A gyermekeket és fiatalokat kiszolgáló ifjúsági információs pont is beköltözhetett a központba. A komplexum stílusához illő parkosítás, kerti bútorok és térvilágítás kivitelezése is folyamatban van.
Sikeres pályázatnak köszönheti Sándorfalva környezettudatos bölcsődéjét is. A Dél-alföldi Operatív Programból (DAOP) nyertek száztizenhétmillió forintos támogatást a város bölcsődéjének bővítésére és fejlesztésére. Két új szobát alakítottak ki környezettudatos építészeti technológiával. A fűtési, illetve hűtési energiát és a meleg vizet kondenzációs kazán és napkollektor biztosítja. A keletkező szennyvizet biológiai kezelést követően újra felhasználják. A kicsik egészséges életmódra nevelésében jelentős szerepet szánnak az új sószobának. Az udvari játszótér is modern és biztonságos játékokkal gazdagodott. A régi épületrészt babakocsi tárolóval, orvosi szobával és öltöztetővel bővítették. A beruházás eredményeként ma már kétszer annyi, húsz helyett negyven gyermek járhat a sándorfalvi bölcsödébe.
Megújult az idősek klubja is. A százmillió forintos összköltség közel nyolcvan százaléka támogatás volt. Komplex szociális szolgáltatóház épült a forrásból, ahol helyet kap az idősek klubja, a házi segítségnyújtás, az étkeztetés és a tanyagondnoki szolgáltatás is. A beruházásnak köszönhetően öt fővel több rászorulót tudnak ellátni, ami húsz százalékos kapacitásbővülést jelent.
Szintén a DAOP segítségével tették valódi turisztikai látványossággá a Pallavicini kastélyt és a Budai Sándor emlékházat. A százhatvanhatmillió forintnyi támogatáshoz negyvenmillió forint önerőt biztosított a város. Az akadálymentesített Pallavicini kastélyban elsősorban helytörténeti és időszakos kiállítások, egyedi tárlatok lesznek. Az alagsorban hangulatos kávézó várja a vendégeket. Budai Sándor, a citerakészítés mesterének hagyatékát vásárolta meg és újította fel a város. Az emlékházban eredeti berendezési és használati tárgyak adják vissza az egykori hangulatot a citeratörténeti kiállításon. A látogatók interaktív érintőképernyők segítségével is bejárhatják az épületet. A kastély állandó nyitva tartással, a Budai Sándor emlékház pedig előre egyeztetett időpontokban üzemel majd.

Forrás: sandorfalva.hu, Sándorfalvi Kisbíró, Déli Napfény Nonprofit Kft.

Látványterv: Agilitás Trio Kft.

Cikk megosztása