Fertő-táj: Filmen a világörökség szépségei
Dokumentumfilm készült a Fertő-táj világörökségről. A magyar és az osztrák fél egyaránt azt reméli, hogy a film újabb lendületet adhat a térség turizmusának. Az alkotást több külföldi televíziócsatorna is műsorára tűzi.
A Boldogasszonyhoz (Frauenkirchen) közeli Szent Márton fürdőben mutatták be azt a filmet, amely megörökíti a Fertő-táj világörökség szépségeit. A filmből német, angol és magyar nyelvű DVD-változat is készült, emellett számos külföldi televízió és az osztrák közszolgálati csatorna, az ORF 2 is műsorára tűzi a közeljövőben. „Fontos lépésnek tartom a DVD megjelenését, amely dokumentálja és népszerűsíti a Fertő-táj értékeit” – fogalmazott a bemutatón Hans Niessl, Burgenland tartományfőnöke. Hans Niessl hozzátette, a film erősítheti a turizmust, és elősegítheti a régió további fejlődését. A film láttán pedig sokan kedvet kaphatnak a világörökségi táj felfedezéséhez. „Rengeteg gyönyörű látnivaló található itt, és úgy gondoltuk, erre egy film jobban felhívja a figyelmet, valamint könnyebben is befogadható, mint egy útikönyv” – vélekedett Richard Giefing, a Fertő-táj Világörökség Egyesület ausztriai elnöke.
*
Megoldódott a csapadékvíz elvezetése Kópházán
A település környezetét és megjelenését, a lakók életszínvonalát egyaránt javító fejlesztés több mint 60 millió forintot nyert. Az elnyert támogatásból megoldódott a Vasút utca, Savanyúkút utca ill. a Kerti sor csapadékvíz elvezetése.
A projekt azon utcák csapadékvíz elvezetését rendezte, melyek korábban a Petőfi téren kialakított faluközpontot veszélyeztették. A nagyobb záporok alkalmával összegyűlt vizek leérve a térre tószerűen terültek szét. Az eddigi, betonelemekkel burkolt, nyílt árkos megoldást váltja fel a felszín alatti vízelvezető rendszer. A föld feletti területen facsemetéket, díszbokrokat telepített, parkosított az Önkormányzat.
A 61 309 868 forintos támogatásból megvalósult beruházással az érintett településrész vízkároktól való mentesítése megoldódott. A projekt által előirányzott műszaki beavatkozások biztosították a közlekedésfejlesztéssel érintett utcák többletvizeinek befogadását. Nemcsak a település környezetbiztonsága növekedett a beruházással, de a vízkár-veszély is jelentősen csökkent.
Forrás: fertopart.hu
*
Látványmajorság a nemzeti parkban
Szürke marha, racka és fodros lúd egy helyen – látványmajorságot hoz létre a Fertő–Hanság Nemzeti Park. Az őshonos állatok mellett a térségre régen jellemző növényzetet, valamint a mesterségeket is bemutatják.
Sarród-Lászlómajorban megkezdődtek annak a természetvédelmi bemutató majorságnak a munkálatai, melyet a Fertő–Hanság Nemzeti Park hoz létre. A beruházás egy komplex ökoturisztikai fejlesztés része, mely a Nyugat-dunántúli Operatív Program segítségével valósul meg.
„Ez egy régi Esterházy-majorság, amely később a téesz kezelésében volt. Az épületeket felújítjuk, ezeket közönségcsalogató kiállításokra használjuk. A majorsághoz tartozó nagy területen pedig bemutató karámokat állítunk fel, ezekben az összes régi hazai állatfajta – mint például a szürke marha, a rackajuh, a mangalica, a fodros lúd vagy az erdélyi kopasznyakú tyúk – helyet kap” – tudta meg a Kisalföld Fersch Attilától, a Fertő–Hanság Nemzeti Park igazgatóhelyettesétől. „Emellett a régi magyar gyümölcsfajtákat, valamint a növénytermesztéshez és állattartáshoz kapcsolódó mesterségeket is bemutatjuk. Állandó interaktív kiállítással várjuk a látogatókat a Fertő-táj gazdálkodásának történetéről. Létrehozunk egy díszkertet és egy játszóteret is, igazi családi kikapcsolódást szeretnénk kínálni”.
A beruházáson két ütemben dolgoznak, az első várhatóan májusra készül el. A második ütem ez év végén vagy 2012 tavaszán zárulhat. A nemzeti parkkal az első ütemben kilenc, míg a másodikban tizenhárom település önkormányzata működik együtt.
„Önfenntartóan, piaci alapon tervezzük a majorság működtetését, a fenntartást és a fejlesztést a jegybevételekből finanszírozzuk. Úgy gondoljuk, évi húsz-harmincezer látogató esetén már pénzügyileg fenntartható lehet a projekt, és számítunk is ennyi érdeklődőre” – tette hozzá Fersch Attila.
Forrás: Kisalföld
*
Az „Év sajttermelője” 2010-ben
A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat Általános Művelődési Központja a már elfeledett, de napjainkban újra gyártásra kerülő csermajori sajtjaival elnyerte az „Év sajttermelője” címet 2010-ben.
A hetedik Újbor- és Sajtfesztiválon a termelőknek minden évben lehetőségük van bemutatni a közönségnek, hogy mennyire kiválóak is a magyar termékek. A Győr- Moson- Sopron Megyei Önkormányzat Általános Művelődési Központját érte az a megtiszteltetés, hogy díszvendégként részt vehetett e rangos eseményen – így öregbítve a csermajori sajtok jó hírét.
A fesztivál egyben az ország egyetlen Újbor és Sajtversenye is. Számos kiállító és termelő nevezte sajtjait és termékeit a versenyre. A csermajori sajtok: a Lajta, az Ilmici, a Tea, a Pálpusztai, a Panni, az Óvári, a Trappista, és ezen sajtok biotejből készült kollekciójával az „Év sajttermelője” címet nyerte el. Érdemes volt hát visszanyúlni a gyökerekhez, és a hagyományokra alapozott minőségi sajttermelés hagyományát feléleszteni. Ez a törekvés találkozott a több ezres látogatói tömeg ízlésével, amelyet mi sem bizonyít jobban, minthogy a közönségdíjat is a csermajori sajtok nyerték.
Hazánk hírnevét a luxemburgi élelmiszeripari világkiállításon is öregbítették a csermajori sajtok. Az egyik patinás soproni szálloda konyhafőnöke, Horváth Zsolt aranyérmet nyert menüsorába az orosházi libamájon és a vitnyédi vadgesztenyeszirupon kívül a csermajori sajtokat is beépítette.
Forrás: fertopart.hu
*
Átadták a Haydn-sétányt
A korábban Kovács közként ismert városrészen átadták az 50 millió forintból elkészült Haydn-sétányt.
A városrész még koránt sincs kész, hiszen még a növényeket kell telepíteni, villanyszekrényeket kell áthelyezni, valamint a sétány világítása sem megoldott még, mivel a kandelábereket még nem üzemelték be. Az üzletház előtti parkoló fás sétánnyá alakult, amely ugyan látványos – és várhatóan még látványosabb lesz, ha a fák hamarosan virágot bontanak –, így azonban jelentős parkolókat vontak ki a városközpontból. A városrehabilitációs projekt építkezései azonban itt még nem érnek véget.
A sétány díszburkolatán egyébként kottafüzet-szerűen öt burkolati csík fut végig, amelyen hangjegyeket szimbolizálva sötétebb burkolati pöttyök jelennek meg – is utalva a névadó zeneszerzőre. A zenélő kút a Haydn-sétányról letérve az illatok kertjének vonzó, hívogató, karakteres eleme, a tér központi szimbóluma. Az illatok kertje köti össze a Muzsika házát az étterem épületével, két oldalról üzletekkel határolva, középen egy meglévő fával. Ez a terület egy csendes gyalogos zóna, mely valójában egy kis kertként jelenhet meg. Kiemelt növényágyakban illatos cserjék, félcserjék, évelők változatos képet nyújtanak, közöttük a burkolat mogyoró színű térkő, illetve zúzottkő. A kiültetett növényeket egyedi táblák mutatják be. A fás-ligetes tér funkcionálisan egyrészt megszűri a főút forgalmát, megfelelő hátteret adva egy szobornak, másrészt rendezett, árnyas pihenőhelyet nyújt a város központjában az ide látogatóknak, akár gyalogosan, akár kerékpárral érkeznek ide.
Forrás: fertopart.hu
*
Átadták a Fertőszéplaki Tájházakban kialakított oktatótereket
A TIOP 1.2.2.08/1-2009 pályázati konstrukció segítségével megvalósított oktatóterek múzeumpedagógiai foglalkozásoknak adnak helyet egész évben.
A modern informatikai berendezések, az információs pont és műtárgymásolatok a múzeumpedagógiai foglalkozásokhoz nyújtanak segítséget. Az együttműködő partner iskolák (Fertőd, Fertőszentmiklós, Fertőszéplak és Hegykő általános iskolái) tanulói a „Hagyományos népi munkák a ház körül”, illetve a „Gyógynövények a hétköznapokban” témakörökben vehetnek részt foglalkozásokon. Ezen kívül a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat Általános Művelődési Központja, mint a tájházak üzemeltetője kínál még egyéb múzeumpedagógiai programokat. Ezek a "Népi építészet, szobabelső a XIX.-XX. században", "Népi ételek, a konyha változása a XIX.-XX. században", "Mezőgazdasági eszközök a XIX.-XX. században", valamint a "Hagyományos foglalkozások" címeket viselik.
A múzeumpedagógiai foglalkozások jól illeszthetőek a történelem illetve a hon és népismeret tantárgyakhoz is. A résztvevő diákok olyan élményekkel gazdagodnak, amelyek közelebb hozhatják számukra elődeik életét, és azon át a velünk élő történelmet is.
Forrás: fertopart.hu
*
A térség legmodernebb iskolája
Átadták a több mint 220 millió forintból felújított fertőszentmiklósi általános iskolát. Az iskolás gyermekek száma 437 fő, így az intézmény a kistérség legnagyobb gyermeklétszámmal működő közoktatási intézménye.
A Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskolában megvalósult beruházáshoz Fertőszentmiklós Önkormányzata 22 millió forintos önrészt biztosított, ehhez nyertek további 198 millió forintot NYDOP forrásból. Így az alapfokú oktatási intézményeket érintő legnagyobb fejlesztését valósíthatták meg a térségben.
A projekt célja egy teljeskörű fejlesztés megvalósítása volt. Megújult a tárgyi környezet, megtörtént az akadálymentesítés, tantermeket újítottak fel, s infokommunikációs technológiákat vezettek be (digitális táblák). A tornaterem felújítása is a projekt része volt, sőt az intézmény tanuszodával bővült, amellyel együtt – ahogyan Szántó Zoltán iskolaigazgató fogalmazott – az iskola megyei szinten is kiemelkedő, de országos mezőnyben is megállja a helyét.
A több mint száz éves épület új nyílászárókat kapott, belső burkolatokat, világítást, elektromos rendszert cseréltek, és a külső homlokzat is teljesen megszépült. A felső tagozat épületében vizesblokkokat alakítottak át, két akadálymentes illemhelyet építettek, az egész belső világítást lecserélték. Az akadálymentesítés keretében liftet is beépítettek. A tető bádogozását kijavították, az elöregedett közműhálózatot kicserélték. A teljes épületegyüttes fűtése, melegvíz-ellátása is megfelel a mai kor elvárásainak, napelemek és kondenzációs gázkazánok fűtik télen. A tornacsarnokban helyet kapott egy lelátó, tanmedence, edzőterem, valamint ezeket kiszolgáló szociális helységek.
Forrás: fertopart.hu
Forrás: Alpokalja Ikva-mente Leader Egyesület