Finnország déli részéből, Kainuu régióból érkeztek vendégek a 36 Jó Palóc Egyesülethez december elején. Az Elävä Kainuu Leader Akciócsoport és a Oulujärvi Leader Akciócsoport látogatása egy korábbi tanulmányútnak köszönhető.
Monika Kokkonen, a két akciócsoport közös nemzetközi koordinátora akkor ismerkedett meg a 36 Jó Palóccal. Kezdeményezésére a munkaszervezet-vezetők felvették a kapcsolatot, és kb. egy éven keresztül leveleztek. Szép lassan megismerték egymás munkáját, eredményeit, célkitűzéseit, és megtalálták azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek a közös munka alapját jelenthetik.
Ezek a falufejlesztés, a lovasturizmus, a hagyományőrzés, valamint a helyi termékek marketingje. Ezekre a területekre épült a mostani látogatás programja.
A tanulmányúton elsősorban vállalkozók és civil szervezetek képviselői vettek részt, akiket az akciócsoportok pályázat útján választottak ki.
- Összesen 25 pályázat érkezett be hozzánk, ebből választottuk ki azokat, akik konkrét projektötleteket, elképzeléseket fogalmaztak meg a két ország, illetve az akciócsoportok közötti együttműködésre. Végül is tizennégyen jöttek velünk, az akciócsoportok munkatársaival - mondta a nemzetközi koordinátor. A finn csoport a palócföldi látogatás során bemutatta saját eredményeit és megismerte a házigazda település, Kazár és a 36 Jó Palóc elsősorban a falufejlesztés terén elért eredményeit. A térség sikeres fejlesztéseit és rendezvényeit Molnár Katalin, Kazár polgármestere, Körmendy Richárd, a 36 Jó Palóc Akciócsoport munkaszervezet-vezetője, valamint Bevíz Tamás és Gecse Ákos, az akciócsoport tagjai mutatták be.
A finn akciócsoportok egyébként 1997-től működnek, legfontosabb céljuk a helyi erőforrások kiaknázásával foglalkozó mikro- és kisvállalkozások támogatása.
Az Elävä Kainuu Leader Akciócsoport munkaszervezet-vezetője, Pirjo Heikkinen a LEADER szervezetek jelentőségét abban látja, hogy életben tartják a falvakat, az akciócsoportok munkatársai tanácsadással, valamint a pályázatírásban nyújtott segítséggel hozzájárulnak az úgynevezett kisemberek álmainak megvalósulásához. Az Oulujärvi Leader Akciócsoport munkaszervezet-vezetője, Pirjo Oikarinen a szervezet legfontosabb eredményének a folyamatos munkát, az állandó megújulást tartja. - Akciócsoportunk egy Belgium nagyságú területet ölel fel, ahol mindössze 80.000 ember él, mégis mindig születnek újabb és újabb elképzelések és ötletek arra vonatkozóan, hogyan lehetne jobbá tenni a falvak életét. Az ötletekből csak a LEADER program segítségével lehet valóság, ez az egyetlen olyan csatorna, amely lehetőséget teremt arra, hogy az egyszerű falusi emberek beleszóljanak jövőjük alakításába - fogalmazta meg véleményét Pirjo Oikarinen.
A vendégek az itt töltött pár nap alatt ellátogattak - többek között - Karancslapujtőre, Etesre, a mátranováki Faluhely Majorba, Ceredre, Pálinkás Sándor látványméhészetébe, megtekintették a közelmúltban befejezett sóshartyáni ÚMVP-s fejlesztést, a "Törekvő pajta-falva, növekvő zöldterület" című projekt eredményeit, és találkoztak Kakuk Józseffel, a palócföldi lovasturizmus egyik meghatározó szereplőjével is.
A látogatás végén az Elävä Kainuu Leader Akciócsoport munkaszervezet vezetője foglalta össze a csoport tapasztalatait. - Térségünkben komoly problémát jelent az elöregedés. A fiatalok elvándorolnak a nagyobb városokba, így a falvak lakosságának túlnyomó része 60 év feletti. Ez a jelenség itt is érzékelhető, ám itt jóval nagyobb hangsúlyt fektetnek a fiatalok megtartására. Emellett szívet melengető az a munka, amely a térség hagyományainak ápolását és átörökítését célozza. Sokat tanultunk az itt töltött néhány nap alatt – mondta Pirjo Heikkinen, aki elárulta azt is, hogy tavasszal lesz a következő találkozó, és akkor elkezdődhet majd a közös projektek kidolgozása. A finn vendégek az itt töltött pár nap alatt a sikeres fejlesztések mellett megismerhették Palócföld dallamait és táncait is, ugyanis a látogatást jó hangulatú táncház zárta.
*
Nagy sikert aratott az I. Palóc Kanyar
Palócföld hagyományait, látnivalóit, ízeit és dallamait ismerhették meg azok, akik április első hétvégéjén rajthoz álltak az I. Palóc Kanyar autós kalandtúrán. A kétnapos versenyt a 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület szervezte, hagyományteremtő szándékkal.
A szervezők elsősorban az egyesület területén lévő önkormányzatok, civil szervezetek, vállalkozások és baráti társaságok négyfős csapatait várták a játékos megmérettetésre, de bárki, bármilyen autóval rajthoz állhatott. Csupán egyetlen megkötés volt: a csapatnak legyen legalább egy hölgy tagja. Összesen 38 csapat nevezett, az indulók között voltak borsod megyei és budapesti versenyzők is. A verseny rajt- és célállomása a szervező egyesület székhelye, Kazár volt. A beugró feladat egy KRESZ-totó kitöltése és egy autós ügyességi pálya teljesítése volt. Ezt követően került sor a kétnapos verseny ünnepélyes megnyitására. A kalandtúrát Molnár Katalin, a szervező egyesület elnöke, Kazár polgármestere és Ponyi Béla, rendőr ezredes, Salgótarján rendőrkapitánya nyitották meg. A csapatok a megnyitó után a kazári Kézművesháztól rajtoltak el felfedező útjukra. A két nap alatt összesen 16 településre jutottak el. Két útvonalon haladtak, a tájékozódást egy különleges térkép, úgynevezett vak itiner segítette. Minden állomáson a fogadó településre jellemző, játékos ügyességi és szellemi feladatokat kellett megoldaniuk. Cereden pingpong labdát kerestek szalmakazalban, Ipolytarnócon akadálypályát teljesítettek, a bárnai vadasparkban vadásztak, de csak állatbarát módon: darts tűvel állatfotókra. Homokterenyén horgásztak, Karancskesziben elméleti, Nagykeresztúron pedig autós ügyességi feladatot oldottak meg. Ságújfaluban hazai borokat, Szuhán pedig jóféle pálinkát kóstoltak. Ez utóbbi feladatot azzal nehezítették a házigazdák, hogy a poharakat a pálinka főzde melletti patak egyik sziklájáról kellett megszerezniük a versenyzőknek.
Karancslapujtőn szekértolás és lovaglás, Vizsláson pedig gumicsizma-hajítás volt a feladat. A szentkútiak is alaposan megmozgatták a csapatokat, ugyanis szenet kellett lapátolniuk, méghozzá időre.Szilaspogonyban a falu hagyományos programjához, a Kőlevesfesztiválhoz kapcsolódó feladványok várták a résztvevőket. Amíg a legerősebbnek kikiáltott csapattag egy kb. 6-7 kilogrammos követ próbált a lehető legmesszebbre hajítani, addig a többiek kőlevest főztek, de csak papíron: a hozzávalókat kellett felsorolniuk.
A molnárkalács-sütés azonban már gyakorlati feladat volt. A tésztát a háziak bekeverték ugyan, de a sütéssel a csapatoknak kellett megbirkózniuk. Etesen is több feladattal készültek a helyiek. A versenyzők először megtekintették a falu néprajzi kiállítását, majd számot adtak arról, mit sikerült megjegyezniük.
A teszt kitöltése után elsétáltak a sportpályájára, ahol egy különleges gurulás volt a feladat. A csapat két – bátornak nevezhető - tagja bemászott egy hatalmas labdába, amit a másik két csapattag lelkesen gurított. A szervezők a Palóc Kanyarra felfűzték Mátranovákot is. A helyiek a Faluhely majorban alakították ki az állomást, ahol egy igazi palóc locsolkodás szereplői lehettek a versenyzők. Természetesen a zene és a tánc sem hiányzott a kanyar feladatai közül: Mihálygergén citeráztak, Kazáron pedig a helyi táncegyüttes tagjaival táncoltak a versenyzők. Ságújfalu határában egy plusz feladat is várta a csapatokat: a Vöröskereszt munkatársai egy baleseti helyszínt alakítottak ki, ahol elsősegély-nyújtási ismereteikről kellett számot adniuk a versenyzőknek. Az útitervben nem szereplő feladat eredménye igencsak elgondolkodtató: néhány csapat ugyanis nem állt meg. Sőt, a közlekedők jó része is segítségnyújtás nélkül hajtott tovább…A teljesítményt minden állomáson ponttal jutalmazták. A legtöbb pontot az etesi „Fényvarázs” csapat gyűjtötte, így a rendezvény zárónapján ők vehették át az I. Palóc Kanyar kupát.
- A visszajelzések alapján sikerült elérnünk a kitűzött célt. A versenyzők jól érezték magukat, megismerték Palócföld értékeit és hagyományait. Emellett öröm számunkra az is, hogy a Palóc Kanyarra felfűzött települések örömmel fogadták a kezdeményezést.
A községek vezetői és civil szervezetei sokat dolgoztak velünk együtt azért, hogy ez a két nap mindenki számára feledhetetlen legyen. Ebben természetesen támogatóinknak is komoly szerepük van, ezúton köszönöm segítségüket – értékelte a rendezvényt Körmendy Richárd, a 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület munkaszervezetének vezetője.
*
Elkészült a Hagyományok Portája
Átadták a hagyományőrzésben jeleskedő Kazár település legújabb látványosságát, a Hagyományok Portáját, melynek célja a palóc népi kultúra, kézművesség és gasztronómia megőrzése, bemutatása.
A kazári Kulturális és Környezeti Értékvédő Egyesület az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. tengelyének "vidéki örökség megőrzése" jogcímére benyújtott támogatási kérelmével 46.222.493 Ft támogatást nyert a megvalósításra . A helyi védelem alatt álló parasztház külső-belső felújítása és korszerűsítése, valamint új funkcióknak megfelelő átalakítása június elején kezdődött. A kivitelező cég kb. 5 hónap alatt szinte minden munkával elkészült. Az eredeti stílusjegyek megőrzése érdekében a homlokzaton nagy átalakításokat nem végeztek, a legfontosabb cél a két épületszárny egységessé tétele volt. Az épületet - az előírásoknak megfelelően – akadálymentesítették, és vagyonvédelmi rendszert építettek ki. Mivel a porta elsősorban hagyományőrző és helytörténeti előadásoknak, kézműves foglalkozásoknak ad majd otthont, tárgyaló helyiséget, ahhoz kapcsolódó vizesblokkot, kézműves szobákat és kézműves raktárhelyiségeket alakítottak ki. A gasztronómiai bemutatókat az udvaron felállított négy kemence szolgálja majd.
A műszaki átadásra november 19-én került sor.
*
Új iskolaszárny és tornacsarnok Kazáron
Napkolektoros tornacsarnokkal, két új tanteremmel, valamint kiegészítő helyiségekkel bővült a közelmúltban a kazári Aba Sámuel Általános és Alapfokú Művészeti Iskola.
A fejlesztésnek köszönhetően, amely 225 millió összköltségvetésből valósult meg, összesen kilencszáz négyzetméterrel lett nagyobb az iskola épülete.
Az ünnepélyes átadásra 2010. április 7-én került sor, melyen az iskola tanulóinak gálaműsora mellett Molnár Katalin polgármester és Boldvai László országgyűlési képviselő mondott ünnepi beszédet.
Bringóhintók Kazáron
A TIZEN5LET Ifjúsági Közhasznú Egyesület 2009-ben pályázatot nyújtott be, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program LEADER tengelyének keretében bringóhintók vásárlására.
Az egyesület az elnyert forrásból 5 db bringóhintót kíván vásárolni, melyek beszerzése várhatóan tavasszal valósul meg. A szervezet célja, hogy a járművek segítségével a Kazárra és a térségbe látogató vendégek újszerű módon tekinthessék meg a település és a térség nevezetességeit.
Forrás: 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület