Gyermekkori álom EU forrásból

A Dél-Mátra Közhasznú Egyesület Helyi Vidékfejlesztési Stratégiájában kiemelten fontos szerepe van a falusi turizmus elősegítésének és fejlesztésének.
Az erre a célra fordított támogatások nagymértékben elősegítik a térség gazdasági aktivitását, a fiatalok helyben maradását.

Atkár község a Mátra és az Alföd találkozásánál fekszik. A település taljaadottságai, vízfolyásai kíválóan lehetőséget biztosítanak horgásztavak működtetésére. Vitovszki Gábor fiatal vállalkozó szinte elsőként nyújtotta be kérelmét az ÚMVP III. tengelyének Turisztikai tevékenységek ösztönzése jogcímre, amely során horgásztó és szabadidő központ kialakítását tűzte ki célul.

Vitovszki Gábor arra kértük, hogy mutassa be az Atkáron megvalósult szabadidőközpont, horgásztó beruházás életútját a támogatási kérelem benyújtásától, a kifizetési kérelem lezárásáig.

-Gábor! Mi ösztönözte arra, hogy Atkár községben Horgásztavat hozzon létre?

-„Gyermekkori álmom volt, hogy egyszer lesz egy halastavam, ahol kulturált, igényes környezetben tudok majd horgászni”, ennek a megvalósításához nyújtott segítséget az Európai Uniós pályázat.

-Melyek voltak a beruházás fontosabb szakaszai?

- 2007 szeptemberében megtörténtek a földvásárlások, ahol a tó illetve a kiszolgáló egységei ki fognak épülni.
- 2008 őszén elkészült az építési tervdokumentáció és nem sokkal később a horgásztó medre is kiásásra került.
- Még ebben az időszakban tartott a Dél – Mátra helyi ACS a községben tájékoztatást a pályázati lehetőségekről. Ez után döntöttem úgy, hogy pályázok a már kész tervdokumentációk alapján.
- 2008. december végén a helyi ACS segítségével az MVH-hoz benyújtottam kérelmemet, „Turisztikai tevékenységek ösztönzéséhez nyújtandó támogatásra”.
- 2009. május közepén az MVH hiánypótlásra szólított fel, melyet a megjelölt 8 munkanapon belül sikerült is teljesíteni.
- 2009. 07.28-án megkaptam a pályázat befogadó végzését. Ezután már csak a határozatot vártam, melyben a támogatás elnyeréséről értesítenek.
- 2009 karácsonyát már a támogatási kérelmemnek helyt adó határozattal ünnepeltem, mely szerint a támogatás összege kb.4,1 millió forint.
- 2010 májusában megkezdődtek a kivitelezések. A parkoló, illetve. a faházak és egyéb fa felépítmények építése, a parkosítási munkálatok. Ezek a munkálatok másfél hónap alatt el is készültek, bár a rövid kivitelezési határidő miatt eléggé feszített munkatempóban zajlottak.
- A 2010. júliusi hónap a számlázásokkal, a még hiányzó papírok beszerzésével telt. A hónap végén a kifizetési kérelem is benyújtásra került, mely után már nem sokat kellett várni az újabb hiánypótlási felszólításra.
- 2010. szeptember végén meg is érkezett ez a felszólítás, melyben az apró, javítást kívánó problémák hada sorakozott, de a 8 munkanapos határidőt most is sikerült betartani.
- 2010. november elején az MVH-tól kaptam egy telefont, melyben értesítettek, a helyszíni szemle időpontjáról és lefolytatásának módjáról.
A szemle során az ellenőrök emberségesen, de viszont nagy odafigyeléssel és szigorral tanulmányozták végig a számlák és egyéb fontos dokumentációk meglétét, az azon kötelezően feltüntetendő adatokat. Mindent rendben találtak, így most november vége felé közeledve már csak a megpályázott összeg átutalását várom.
- 2010. november vége a támogatási összeg megérkezett a vállalkozásom szálájára.

- Hogyan értékeli a pályázati időszakot, ami most már Ön mögött áll?

- Véleményem szerint egy pályázaton részt venni, sőt sikeresen részt venni nem lehetséges, ha nincs az ember mögött olyan segítség, aki hozzáértőként és kompetensként ne tudna támogatni. Bármilyen problémám volt vagy segítséget szerettem volna kérni, mindig ott állt mögöttem a Dél-Mátra akciócsoport és a felmerülő problémák megoldására ösztönöztek.
Habár elég hosszadalmas és nagyon nehéz volt a problémák és gyakran rajtam kívülálló okok hada miatt a pályázaton kiírt követelményeket teljesíteni, a szükséges iratokat beszerezni, mégis jó szívvel gondolok vissza az elmúlt 2 évre és azokra, akik végig mögöttem álltak és támogattak. Túl vagyok egy kihívásokkal teli időszakon, mely új kapcsolatokat, barátságokat eredményezett és azt hiszem, már ezekért is megérte ezen a pályázaton részt venni.

*

Nyertes Pályázat Abasáron

„Biztonságos Abasár – a Dobó út felújítása a fejlesztésért” címmel adott be nyertes pályázatot Abasár Község Önkormányzata az Új Magyarország Fejlesztési Terv Észak-Magyarországi Operatív Programjába.
A pályázat segítségével így most Európai Uniós támogatásból, mintegy 36 millió forintból újult meg a település középpontjában található Dobó út.
Az utcában a közművezetékek felújítása, cseréje már megtörtént. A csapadékvíz elvezetésének kialakítása és a földmunkák is megtörténtek. A projekt megvalósítása során több komoly akadállyal is meg kellett küzdeni: a sziklás talaj és a többszöri árvíz közeli helyzet is nehezítette a kivitelezést.
A projekt ennek ellenére az ütemeknek megfelelően haladt, így mostantól az utca lakói már egy biztonságos, európai színvonalú úton közelíthetik meg otthonaikat.
Az Önkormányzat a pályázaton 32 579 989 forint támogatásban részesült, melyet 3 619 999 forint önrésszel kell még kiegészítenie. Így tehát összesen 36 199 988 forintból újulhatott meg a Dobó út. Az úton parkosítást is végeztek: 10 darab korai juharfát ültettek por és hangfogó céllal. A beruházás egyik kiemelten fontos célja a közlekedésbiztonság növelése volt: ennek érdekében stop táblák és lakó illetve pihenő övezet táblák kerültek beállításra.
A Dobó út tehát mostantól száz százalékosan illeszkedik az abasári településképbe.

*

Hagyományok hétvégéje a Mátraalján

A Dél-Mátra Közhasznú Egyesület fő céljai közé tartozik, hogy a Mátra lábánál meghúzódó települések kulturális értékeinek, hagyományainak teret nyújtó programokat támogassa.

2010. november 27.-én nagyszabású kulturális rendezvényt tartottak Gyöngyösorosziban.
A tél beköszönte előtti utolsó hétvégén, keresve se lehetett volna szebb napot találni az „Őszi színek, őszi dallamok” elnevezésű kulturális programsorozat megtartásához. Az őszi nap még lágyan cirógatta az emberek arcát, a fák ágain az utolsó levelek ragaszkodóan vártak egy erősebb széllökésre, hogy aztán egy-egy szélszekérre kapaszkodva útra kelljenek mondandójukkal,tehát adva volt egy művészi háttér, gondolatokat ébresztő közeg, amit a szervezők színvonalas kulturális- és dalfesztivál megszervezésével tettek emlékezetessé.
A kulturális hétvége a „Mátraaljai Amatőr Alkotók Vándorkiállításának” megnyitójával kezdődött.
E kiállításon a Dél-Mátra Egyesület szervezésében a településeken élő amatőr festőművészek mutatkoztak be, bemutatva gondolatvilágukat, festményekbe, grafikákba álmodott témáikat.
A megnyitót követően civil találkozó keretében, az érdeklődők betekintést nyerhettek a palóc-,szlovák- népi élet történetében, ma is fellelhető hagyományaiba. Dudás József a „Hagyományos pincesorok története” címmel mutatta be az Abasári- és Vári pincék keletkezését, legemlékezetesebb történéseit.
A délelőtt zárásaként Mészáros Tibor összeállításával emlékeztek a jelenlévők, az augusztus végi Gyöngyöstarjánban első ízben megrendezésre került Paraszt Olimpiáról.
Egy-egy ilyen esemény mindig teret biztosít a községek vezetőinek találkozójára, eszmecseréjére is, a további együttműködési lehetőségek megvitatására a hagyományok mentén.
E programsorozatból sem maradhatott ki a települések első embereinek gondolatcseréje, a előre lépés lehetőségeinek megvitatása.
Az esemény csúcspontjaként kilenc település népdalkórusai, daloskörei, asszonykórusai, pávakörei mutatkoztak be. Gyöngyösoroszi, Szűcsi, Markaz, Domoszló, Gyöngyöstarján, Abasár, Nagyfüged, Gyöngyöspata, Visznek nótás kedvű asszonyai, férfii és fiatal lányai, fiai vidám, magával ragadó délutánt szereztek a nézőknek és egymásnak. A népdalok szerelmesei megismerkedhettek a települések hagyományos dalaival, nótáival. A Gyöngyösorosziak jóvoltából szavalat és gyermektánc egészítette ki a kórusok színvonalas és a népviseleti ruháknak köszönhetően színpompás programját.
Kísérő programként kézműves foglalkozás, ásványkiállítás, egészségprogram (vérnyomásmérés, vércukorszint ellenőrzés, EKG, testsúlymérés) és délben a helyi Római Katolikus templom megtekintése adott teret, információt, máshol nem látható élményt, hogy maradandó emlékekkel távozzon a településről az odalátogatott vendég és résztvevő.
A tartalmas és színvonalas kultúrprogramok az estébe nyúltak már, mikor az utolsó kórus is befejezte műsorát.

*

Borbála napi borbál

„A bor értéke a kora”- mondták őseink. Ebben van is igazság. Azonban minden borkedvelő fogyasztó és borosgazda, nem titkolt izgatottsággal várja a tél beköszöntét, Borbála napját, hogy egyrészt megkóstolhassa, másrészt bemutathassa alkotását.

A borkészítése művészi feladat, adottság, tapasztalat, hagyomány, no és egy kis jártasság a szőlőbogyók világában.
Az ország 22 borvidékén kitárulnak a borospincék ajtajai, hogy gazdáik termékeikkel a nagyérdemű és a bírálók elé álljanak.

Így történt ez szűkebb hazánkban a Mátra lábánál elterülő borvidéken is. A helyi szervezők a Nagyrédei Hegyközség 3 éves hagyományát öltöztették új ruhába s lepték meg közönségüket és az újbort szerető vendégeiket. Könnyed báli hangulat, vidámság és a boraikkal benevező borászok izgatottsága vibrált a Nagyrédei kultúrház levegőjében. E nap különlegessége, hogy a rendezvény résztvevői szavazhattak a benevezett nedűkre. Idén 10 újbor megkóstolására nyílt lehetőség, 8 borászat benevezett borából.
Csernyik István és Ottó Furmint, száraz; T-Bor Pince Müller Thurgau, száraz; Nagyrédei Szőlők Kft. Zenit-Müller Thurgau, száraz; Mészáros Tamás Zenit, félédes; Nagyrédei Szőlők Kft. Szürkebarát, száraz; Tamus Borház Sauvignon Blanc, száraz; Bárdos és Fia Bt. Irsai Oliver, száraz; Tilicki Mónika Kékfrankos rose, száraz; Nagyrédei Szőlők Kft. Cabernet S. Rose, száraz; Lőrincz Imre Blauburger, száraz; borait kóstolhatta és rangsorolhatta a nagyérdemű.
Végül idén Mészáros Tamás Zenit, félédes bora vitte el a képzeletbeli pálmát és a vele járó dicsőséget.
Nagyrédén az újbor ünnepéhez tartozik, a 2008-as esztendőben a hegyközség javaslatára alapított Szent Imre Borlovagrend avatási ceremóniája is.
A 2010-es esztendőben Ludányi József és Gácsi Tamás borászok tettek tanúbizonyságot helytörténeti ismereteikről és szakmai elméleti és - gyakorlati jártasságukról. A Szent Imre Borlovagrend célul tűzte ki, hogy ápolja a község szőlő- és borkultúrájának hagyományait. A Lovagrend a Rédei hagyomány továbbvivője, ápolója, ezért is választotta névadójának a község védőszentje, István király fia, Imre herceg nevét. Szent Imrét, Szent Istvánnal 1050-ban avatták szentté. Zászlójuk egyik oldalán Nagyréde címere, másik oldalán pedig a liliom és kereszt szimbolizálja Szent Imre ártatlanságát és hitét. Ruhájukat Mészáros Éva nagyrédei népművész tervezte és készítette, figyelembe véve a palóc népviselet jellegzetességeit. Borlovagrendjük nyakba akasztós relikviája a Nagyrédén is használatos ivóalkalmatosság volt, a csanak, amit Tóth Péter fafaragó készített el számukra. A Szent Imre Borlovagrend zászlós bora a Hárslevelű, amely fajta mindig meghatározó volt településen és egyben hungarikum is.
Az újborhoz és Nagyrédéhez kapcsolódó dicsőség, hogy a Vajdahunyad várba megrendezett Újbor fesztiválon – ahol az ország vezető pincészetei, borászatai versenyeztették boraikat – a nyertes a Nagyrédei Szőlők Kft Sauvignon Blanc lett. Így idei palackján viselheti majd a „2010 legjobb újbora” körcímkét, amely címmel az első 10 helyezett büszkélkedhet Általában illatos fajták és rozék szerepelnek az élen az ilyen versenyeken.

*

Koncert a templomért

A Markazi templom a közeljövőben ünnepli 100 éves évfordulóját. A templom elődje 1906-ban összeomlott. A helyére a község lakóinak segítségével új templomot építettek fel, amelynek felszentelése közel 100 éve történt.

A 100 éves évforduló méltó megünneplése érdekében a templombelső felújítását tervezi az Egyházközség. A templom díszfestését az 1970-es években végezték el, így alapos felújításra szorul.
A templom belsőfelújítása nagymértékben járul hozzá a falu idegenforgalmi vonzerejéhez is
A templom belsőfelújítása érdekében 2010. október 22.-én a markazi templomban jótékonysági hangversenyt rendeztek .
A magas színvonalú jótékonysági koncert szervezője és a zenés program művészeti vezetője Miller Lajos Kossuth-díjas operaénekes, fővédnöke, Dr. Ternyák Csaba egri érsek volt.
A rendezvényt mintegy négyszázötven érdeklődő kísérte figyelemmel.
A rendkívül jó hangulatú, hangversenyen fölléptek többek közt Sánta Jolán és Szegedi Csaba a Magyar Állami Operaház művészei, Michal Novenko világhírű operaművész Prágából, a gyöngyösi Schola Musica fuvola együttes növendékei, Zaja Gyula és gitárzenekara, a Markazi Örökifjak dalosköre, Szekeres László zongoraművész.
A Gyöngyösi a kistérség sok településéből érkeztek a zenekedvelő látogatók a jótékonysági előadásra, ahol szinte minden korosztály szerepeltette magát.
Az ingyenes belépő ellenére a nagylelkű felajánlásoknak és értékes adományoknak köszönhetően jelentős összeg gyűlt össze a jubiláló templom javára, melyet a Markazi egyházközség nemes cél érdekében használja fel.

Forrás: Dél-Mátra Közhasznú Egyesület

Cikk megosztása