Térségünk vendége volt V. Németh Zsolt
Dr. Nagy István, térségünk országgyűlési képviselője, egyben Mosonmagyaróvár polgármestere meghívásának eleget téve tartott nagysikerű előadást a Batthyány Akadémia 98. összejövetelén a vidékfejlesztésért felelős államtitkár.
V. Németh Zsolt vázolta a kormányzat vidékfejlesztési szándékait, e témában az elmúlt időszakban megtett lépéseit, a megalkotott rendeletek sorozatát.
Rávilágított annak fontosságára, hogy a falvak „falusias” jellegét vissza kell adni, illetve meg kell őrizni. Az informatika és a technika vívmányainak köszönhetően ma már falun élők számára is elérhetőek azok a közszolgáltatások, melyekért néhány évtizeddel ezelőtt az emberek városokba költöztek, véleménye szerint a falu igazi jellegét azonban az adja, hogy az udvaron tyúkot, az ólban disznót, a legelőn szarvasmarhát, a kertekben megművelt földet találunk. Az előadó konkrét példán keresztül mutatta be, hogy a sárgarépa több mint 1800 km-es utat tesz meg mialatt a termelőtől a végső fogyasztóhoz jut el. Ezért is tette a kormányzat lehetővé, hogy a kistermelő közvetlenül a közétkeztetési intézmény számára értékesíthessen, de hasonló intézkedés volt a falusi vendégasztallal kapcsolatos könnyítő szabályozás, hiszen a turizmus fellendítéséhez és életben tartásához attrakciókra is szükség van. Az államtitkár úr egyetért számos közgazdásszal, mikor azt mondja, hogy Magyarországon nem kiadástöbblet, hanem bevételhiány van. A multikra kivetett különadó ennek egyensúlyát hivatott szolgálni.
V. Németh Zsolt a vidékfejlesztési támogatások rendszerével kapcsolatban kiemelte, hogy a 2007-2013 időszakban rendelkezésre álló kb. 1300 milliárd Ft-ból több mint 900 milliárdot már le is kötöttek. Véleménye szerint a támogatási rendszer átalakítása nem elodázható feladat, amelyben szerepet kap az is, hogy a kifizetett támogatási összeg, milyen arányban áll a munkahelyteremtéssel. Véleménye szerint jó példákat látunk a EU más tagállamaiban, melyeket érdemes hazánkban is alkalmazni.
Végül a LEADER program nyugat-európai sikerességéről és társadalmi jelentőségéről szólt röviden. A program átalakítására munkacsoportot hozott létre, melyben minden érintett szervezet helyett kapott és javaslatokat fogalmazhatott meg. Az elkészült munkaanyagot napokon belül társadalmi vitára bocsátják, ezt követően készülhetnek el az új eljárásrendek, és néhány hónapon belül már ezek alapján nyújthatják be kérelmeiket / pályázataikat a gazdasági élet szereplői.
Az előadást követően a hallgatóság kérdéseit válaszolta meg, majd személyes konzultáció keretében folytatódott az eszmecsere.
Grundtner Gábor
munkaszervezet vezető, SZMSLE
*
Megújult községháza és főtér Hegyeshalomban
2008-ban az épület akadálymentesítésére nyertek támogatást, 2010-ben negyvenmillió forintból szépült meg a hegyeshalmi polgármesteri hivatal épülete, valamint a főtér.
Az 1978-as építést követően az eddigi legnagyobb felújításon esett át a hegyeshalmi polgármesteri hivatal. 2008-ban még az épület akadálymentesítésére nyertek forrást. Akkor a közel tízmillió forintos beruházáshoz mintegy négymillió forint önrésszel járult hozzá az önkormányzat.
Az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap a falumegújításra és -fejlesztésre nyújtott támogatások keretében a határ menti falu 25 millió forintos támogatást szerzett a hivatal külső felújítására. A munkálatokat egy mosonmagyaróvári székhelyű cég végezte.
"A beruházás összköltsége 32 millió forint. Ebből az összegből szigeteltük az épületet és a tetőszerkezete is megújult, de a nyílászárók cseréjét is megoldottuk " – magyarázza Szőke László polgármester. Nem csak a hivatal kapott új külsőt, megújult a tér teljes járdaszerkezete, térkővel burkolták a járdákat, a zöldfelületen lévő közlekedőutakat bazaltkővel rakták ki és növényeket is ültettek.
Grundtner Gábor, a Szigetköz–Mosoni-sík LEADER Egyesület munkaszervezete vezetője kifejtette: a falumegújításra és fejlesztésre kiírt pályázat keretében a környező településeken elsősorban új játszóterek épültek. Eddig a hegyeshalmi beruházás az első, amely épületkorszerűsítésre vonatkozik. Egyébként a vidéki örökség jogcímén a helyi német kisebbségi önkormányzat is sikeresen pályázott. A tájház négymillió forintos tetőfelújítására és bővítésére Csernó Lászlóné elnök szerint 3,4 millió forintos támogatást nyertek. Az épületet ők egy októberi rendezvényük keretében adnák át.
Iskolapályázat
A településvezetőt arról is kérdeztük, hogy hogyan áll az iskolabővítésre és -korszerűsítésre benyújtott pályázatuk. Mint ismeretes, a Mosonmagyaróvári kistérségből Hegyeshalom indulhatott a pályázaton. Szőke László polgármester elmondta: a Regionális Fejlesztési Tanács tárgyalta a hegyeshalmi iskola ügyét és további támogatásra érdemesnek találta. Jelenleg a pályázat elbírálása folyik, végleges döntés a későbbiekben várható.
Forrás: kisalfold.hu
A Szigetköz–Mosoni-sík LEADER Egyesület weboldalán, ide kattintva megismerhetik a Projekt adatlapját.
*
Faluközpont ünnepélyes átadása Dunakilitin
Dunakiliti Község Önkormányzata már 2004 óta rendelkezik a faluközpont fejlesztését célzó tervekkel. Ennek egyik első lépése a Faluház melletti tér kialakítása volt 2007-ben, mely LEADER+ támogatás segítségével valósulhatott meg.
A templom melletti tér és park kialakítására, sétautak építésére, használati térelemek elhelyezésére a vidéki örökség jogcímben nyertek támogatást. A faluközpont egységes összképét jelentősen emelő, és a helyiek életminőségét javító fejlesztés avatása 2010. szeptember 14-én történt. A létesítményt Balsay Zsuzsanna az SZMSLE elnöke és Szokoli Sándor, polgármester adták át jelképesen a település lakóinak.
Ismerjék meg részletesen a Projekt adatlapját! A részletekért kattintsanak ide. Az átadásról készült fotók pedig itt láthatóak.
*
Film, képzés és fellépőruha támogatásból
Tájékoztató anyag készül térségünkről, fellépőruhákat, hangszereket, hangtechnikai és fénytechnikai eszközöket vásárolnak, de többek közt szabadtéri színpad is épül LEADER-támogatással területünkön.
A Szigetköz – Mosoni-sík LEADER Egyesület postázta a LEADER jogcím újabb támogató határozatait. Két célterület nyertes pályázói az örömhírről május 20-án már értesülhettek, néhányan azóta részben vagy teljes mértékben meg is valósították projektjeiket.
"Újabb hat célterületen a múlt hónapban születhetett helyi döntés, melyre a Vidékfejlesztési Minisztérium szeptember 17-én kötelezettséget vállalt. A májusi öt határozat után az egyesület munkaszervezete további huszonkét határozatot küldött ki, ezzel a megyében elsőként zártuk le a LEADER-pályázati jogcím első körének feldolgozását" – tájékoztatta portálunkat Grundtner Gábor munkaszervezet-vezető. A szakembertől megtudtuk: a támogatásoknak köszönhetően elsősorban civil szervezetek álmai valósulhatnak meg. Így film, honlap és egységes kiadvány mutathatja be térségünket, képzés valósulhat meg, kulturális csoportok szerezhetnek be fellépőruhákat, hangszereket, hang- és fénytechnikai eszközöket. De szabadtéri színpadot is emelnek, rendezvényeket szervezhetnek, több településen parkosítanak, sétányt alakítanak ki. Lesznek falvak, ahol egységes házszámtáblák, valamint információs és útbaigazító táblák fogadják az arra járókat.
Grundtner Gábor hozzátette: a második kör megnyitása jövő év tavaszára várható. Jelenleg támogató határozatokkal a rendelkezésre álló keretösszeg közel harmadát sikerült lekötni.
"A rendelkezésre álló források közel felét gazdaságfejlesztésre kell fordítanunk, ennek megvalósításához a vállalkozók aktivitását kérjük" – szögezte le továbbá a munkaszervezet-vezető.
Forrás: kisalfold.hu
*
Projekt avató harmonika szóval
Kevés olyan települése van kis hazánknak, ahol egykori kastélyban működik a Polgármesteri Hivatal, érhet el a helyi lakosság számos szolgáltatást. Újrónafő ezek közé tartozik. Az egykor jobb időket látott vadászkastély külső felújítására és nyílászárók cseréjére nyert a falu az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) vidéki örökség jogcím keretében támogatást, amelynek számszerű tényeit a Csatolmányokban megtekinthető Projekt adatlap (Újrónafő Községháza külső felújítása címmel) tartalmazza.
Október 10-én volt 70 éve, hogy a településre Hajdúböszörményből telepesek érkeztek és leszármazottaik azóta is itt élnek, mert Újrónafő az a hely, ahol élni jó. Az eseményt és a projekt megvalósítását nem mindennapi rendezvény keretében ünnepelte a falu lakossága és Hajdúböszörmény küldöttsége. A programsorozat már péntek este kiállítás megnyitóval, előadásokkal kezdődött. Másnap az égiek is besegítettek: szép, napsütéses idő várta a rendezvényre kilátogatókat. Az ünnepi szentmise után Újrónafő és a partnertelepülés polgármesterei köszöntötték a jelenlévőket, köztük Dr. Nagy Istvánt, a térség országgyűlési képviselőjét, egyben Mosonmagyaróvár megválasztott új polgármesterét. A megújult Községháza hivatalos átadását követően finom falatokban sem volt hiány. Babgulyás, marha és az elmaradhatatlan birkapörkölt, lángos, sütemények, jó italok csillapították a résztvevők éhségét és szomjúságát. A testi táplálék mellett a szellemi sem maradt el: a mosonmagyaróvári Pulzus TSE táncbemutatója után kiderült mely csapat főztje nyerte el az első helyezést, majd a Kimlei Harmonikások adtak egy órás fergeteges műsort. A magyar, német, horvát csárdások, keringők mellett a közönség a szlovák polkákra is táncra perdülhetett. A nap további részében Világi Zoltán, ifj. Világi Zoltán, Világi Éva és Nagy Adrián előadásaiban népszerű slágerek csendültek fel, a bátrak a karaoke versenyen mutathatták meg, mennyire képesek kivágni a magas C-t, este falunapi bállal folytatódott a program.
Grundtner Gábor
munkaszervezet vezető, SZMSLE
*
Megvalósult fejlesztés a lébényi óvodában
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség képviseletében eljáró VÁTI Nonprofit Kft. az NYDOP keretén belül „Közoktatási infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztése” tárgyú felhívást tett közzé, melyre Lébény önkormányzata regisztrált, majd támogatást nyert.
2010. január 7-én Lébény óvodai ellátásának infrastrukturális- és eszközfejlesztése című pályázat támogatási szerződése aláírásra került. Az elnyert támogatás összege 137 870 558 Ft, azaz százharminchétmillió-nyolcszázhetvenezer-ötszázötvennyolc forint, amelyet az Európai Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás biztosított. Az önkormányzat az önrészt egyrészt saját forrásból, másrészt „ÖKIF” hitelből teremtette elő.
Az eddigi két régi, elavult óvoda épület helyett a pályázat keretén belül Lébény központjában, a Fő út 86. szám alatti közel 1000 m2 alapterületű, új épületbe költözhetnek az óvodások. Az új épületben többek között kialakításra került: 6 csoportszoba, egyéni fejlesztőszoba, könyvtárszoba, orvosi szoba, tornaszoba, nagyterem, öltözők, mosdók és egyéb helyiségek. Az új óvoda épület – amely megfelel a közoktatási intézmények elhelyezésének és kialakításának építészeti, műszaki követelményeiről szóló OM rendeletnek – teljes körűen akadálymentesített, fenntartása gazdaságos, környezetbarát. Az óvoda udvarán a meglévő játékok mellé komplex mászóka rendszer került felállításra. A támogatás az építési költségeken kívül eszközbeszerzésre is biztosított lehetőséget. Az elavult nevelési eszközök pótlásra kerültek. Az új csoportszobába komplett berendezési eszközöket vásároltak. Az önkormányzat - pénzügyi lehetősége szerint – igyekezett a többi csoportszoba berendezési tárgyait is újra cserélni. Ezen kívül az SNI gyermekek speciális fejlesztését szolgáló eszközök és infokommunikációs eszközök is beszerzésre kerültek.
A támogatásnak köszönhetően a lébényi óvodások modern, a mai kor követelményeinek mindenben megfelelő intézménnyel büszkélkedhetnek. A projekt eredményeként az óvodai nevelés ellátásának színvonala kimagaslóan javul. Az új épületet 2010. október 24-én Kovács Gábor, polgármester adta át. Az eseményen részt vett Széles Sándor, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat alelnöke, közreműködtek a lébényi óvodások, a Pulzus Tánccsoport Egyesület, valamint Eszményi Viktória és Heilig Gábor.
Kedves Óvodások, vegyétek birtokba az új intézményt és kívánjuk, hogy minden óvodában töltött nap sok örömet tartogasson számotokra!
*
Ülésezett az ÚMVP Monitoring Bizottság
December 9-én az ÚMVP Monitoring Bizottság ülését követően válhat véglegessé az ÚMVP félidős értékelésének munkaanyaga. Az elmúlt 3 év történései alapján mindenre kiterjedő objektív értékelés készült, melynek kiinduló pontját többek között az Irányító Hatósággal (IH), az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) két Regionális Kirendeltségével készült interjúk, négy hazai Helyi Akciócsoportnál lefolytatott esettanulmány képezte. 89 HACS töltötte ki és küldte vissza az elektronikus kérdőívet, valamint a helyi kedvezményezetteknek is lehetőségük volt a webes kérdőívek kitöltése kapcsán gondolataik megosztására. Az IH Központi Értékelő Munkacsoportot hozott létre, melyben minden régióból egy-egy HACS képviselője is helyet kapott. November 26-án, a munkacsoport 2. megbeszélésén vitatták meg a résztvevők az elkészült munkaanyagot, elemezték az ÚMVP megvalósításával kapcsolatos következtetéseket és javaslatokat. Az elkészült anyag nemcsak a számunkra fontos és általunk kezelt III. tengely 4. jogcímét és a LEADER-t tartalmazza, de felöleli az ÚMVP teljes vertikumát. A kiadvány teljes körűen, több kötetben tartalmazza a program elmúlt 3 éves működését, kitér a HVI-k létrehozásának körülményeire, elemzi a HVK-k és HACS-ok létrejöttét, ajánlásokat fogalmaz meg az IKSZT és a tanyabusz jogcímek esetleges újranyitásával kapcsolatban.
A Központi Értékelő Egység Munkacsoportjának értekezletén megfogalmazott javaslatokat az értékelők beépítik az anyagba, és a még hátralévő pontosítások után azt az ÚMVP Monitoring Bizottság ülését követően a széles nyilvánosság számára is elérhetővé teszik.
A kiadványban megfogalmazott összegzések és javaslatok nagy segítséget nyújtanak a Program valamennyi szereplője számára a kedvezőbb és hatékonyabb folytatáshoz.
Grundtner Gábor
munkaszervezet vezető, SZMSLE
*
Dunaszentpál megmutatta
Régi vágya volt e kis szigetközi településnek, hogy templomát felújíthassa. Az elmúlt évtizedekben többször tettek erre kísérletet, de az ügynek minden esetben az anyagi források hiánya szabott gátat. Ezért is örült a falu, mikor 2008 őszén megjelent az ÚMVP vidéki örökség jogcímrendelet, mely a helyi védett épületek rendbetételére biztosított támogatási lehetőséget. Összefogott az Önkormányzat és az Egyházközség, melynek eredményeként támogatási kérelmet nyújtottak be. Az épület állaga persze napról napra tovább romlott, a tetőszerkezete gyakran beázott, a falak tovább nedvesedtek, több helyen már a vakolat is potyogott. Tíz hónap várakozás után érkezett a jó hír: megszülettek a támogató döntések és a helyiek örömmel értesültek arról, hogy a projekt megvalósításához 22,9 millió Ft vissza nem térítendő támogatást biztosít az EU és a Magyar Állam. A feladat java még csak ezután következett: idén tavasszal közbeszerzési eljárás keretében választották ki a kivitelezőt és nyáron megkezdődhettek a munkák, melyeket az előre nem látott események és a plébános váltás is tovább bonyolított. Albán József atya feladatait Tenger Szilárd atya vette át, aki Várföldi Lajos polgármester úrral nagy lelkesedéssel vállalta a nem mindennapi feladatok koordinálását. A templom toronysisakja lemezfedést kapott, a tetőszerkezetet teljesen kicserélték, falátvágásos technológiával elvégezték a falak utólagos szigetelését a homlokzatot is rendbe tették, valamint új sekrestye épült. A külsőleg megújult templom ünnepélyes megáldása alkalmából dr. Pápai Lajos győri megyéspüspök celebrált szentmisét, melyet a tervezők, kivitelezők, műszaki ellenőrök és a projekt bonyolításában résztvevő további munkatársak számára szervezett fogadás követett. Itt értesülhettünk arról is, hogy Várföldi Lajos mennyire szívügyének tekintette a templom sorsát. 20 éve várt arra, hogy az épület megújulhasson, ehhez azonban a támogatáson túl 20 millió Ft-os önkormányzati forrás, hívek adománya és a Dunaszentpálért Alapítvány támogatása is szükségeltetett. Megható volt látni, amint az egykori polgármester könnyeivel küszködve mesélt a kivitelezés időszakáról, az álmatlan éjszakákról és a hiányzó forrás előteremtésének körülményeiről. De az elért eredmény láttán a falu lakói büszkék, most már a belső felújításon gondolkodnak. A templom külső felújításának teljes költsége megközelíti az 50 millió Ft-ot. Ennek véghezvitele egy alig 700 fős település mércéjével szenzációs eredmény.
Kedves Dunaszentpáliak! Önök történelmet írtak, nem kis dolgot tettek le az asztalra. Kívánjuk, hogy templomuk a következő évszázadokban is legyen településük ékessége, hirdesse összefogásuk szép példáját. Az ember rohanása közepette ilyenkor áll meg egy rövid időre, dől hátra székében és elégedetten nyugtázza: „ezek a pillanatok adják munkánk értelmét".
Grundtner Gábor
munkaszervezet vezető, SZMSLE
A projektadatlapot alább, a Csatolmányokan ismerhetik meg részletesen.
*
Énekkarok, ha találkoznak…
November 6-án rendezte a kimlei Német Önkormányzat a német énekkarok Győr-Moson-Sopron Megyei Német Énekkarok XII. találkozóját. Az első rendezvényre 1999-ben került sor, akkor úgy gondolták a szervezők, hogy a frissen létrejött német önkormányzatok által életre hívott csoportok egymást jobban megismerhetik, a győri, mosonmagyaróvári és soproni mikrotérségben élő németség dalait, zenei hagyományait ismertethetik meg egymással. Az elmúlt 11 évben bebizonyosodott, hogy a rendezvénynek van létjogosultsága: már az év elején mindenki a november első szombatjára koncentrál, valamennyi énekkar örömmel és szívesen érkezik Kimlére, hiszen büszkén mutatják meg új dalaikat, ápolják az egy életre köttetett barátságokat, őrzik nyelvi hagyományaikat. Ilyenkor a több mint 200 fős befogadóképességű teremben teltház van. Mára a találkozó túlmutat a megye határain is: az eseményen vendégeskedett már a Komárom-Esztergom Megyei Pusztavám énekkara is, több alkalommal láttuk vendégül az ausztriai Schattendorf férfi kórusát, sőt a rendezvényt 2007-ben LEADER+ forrás segítségével valósítottuk meg.
Az idei rendezvényen Győr, Mosonmagyaróvár, Máriakálnok, Levél, Hegyeshalom, Ágfalva és Kimle kórusai mutatták meg fejlődésüket, a vacsora előtt és után pedig a Kimlei Harmonikások dallamaira perdülhetett táncra a rajongó tábor.
Forrás: Szigetköz–Mosoni-sík LEADER Egyesület