Vidék a fiatalok szemével – nemzetközi konferencia
Már 2008-ban felvettük a kapcsolatot az észt VIKO akciócsoporttal. Először ők jártak nálunk tájékozódó látogatásra, majd mi is meghívást kaptunk hozzájuk 2009-ben. Még ugyanabban az évben ismét eljöttek hozzánk. 2010-ben a nemzetközi konferenciánkra való utazásuk a harmadik vizitációnk volt.
2009-ben megismerkedtünk a finn SEPRA akciócsoporttal. Ők is több alkalommal voltak már vendégeink. Továbbá felvettük a kapcsolatot Romániában található Farkaslakával – és rajtuk keresztül az idén megalakuló Sóvidék Kistérségi Egyesülettel.
2010-ben a II. Leader Expo-n megismerkedtünk a tőlünk kb. 50 km-re lévő szlovák Alsógaram-menti Fejlesztési Partnerség akciócsoporttal is, akikkel szintén folyamatos a kapcsolattartás.
A találkozások, e-mailezések során összeállítottunk egy mindannyiunk számára vállalható, és a területi és vidékeinkre jellemző együttműködési programot, amely 2013-ig szól, azután felülvizsgáljuk és módosítjuk ahol kell, illetve döntünk közösen további partnerek felvételéről.
A nemzetközi konferenciánk fő célja az egyesületek eddig elért eredményeinek bemutatása, program részleteinek megbeszélése, az együttműködési megállapodás hivatalos aláírása.
Kísérő rendezvényként bemutattuk helyi termékeinket kiállítás keretében, a már megvalósult, ill. a megvalósulás fázisában lévő projektjeinket.
November 16-án megérkezett az észt és a finn küldöttség. Este már folytak a megbeszélések, a még nyitva maradt mondatok átbeszélése.
November 17-én az ősz kincseit is kihasználva (almában elhelyezett országzászlók) kezdtük meg a tárgyalásokat.
Először ifj. Pongrácz János, az egyesület elnöke mondott megnyitó beszédet. Köszöntötte a megjelent külföldi delegációkat, a Vidékfejlesztési Minisztérium osztályvezetőjét, a Fővárosi és Pest megyei MVH kirendeltség vezetőjét és osztályvezetőjét, a megjelent egyesületi tagokat. Kiemelte a fiatalok jelenlegi helyzetét a kistelepüléseken, a munkavállalás nehézségeit, az egymástól való elzárkózást, és az egyre nagyobb számban történő városba költözést. Tájékoztatta a jelenlévőket, hogy Farkaslaka képviselője és a Sóvidék Kistérségi Egyesület képviselője nem tudott eljönni, mivel egy nap különbséggel a magyar Parlamentben Székely tanács lesz, így a két rendezvényt nem tudták összeegyeztetni. Az aláírásukkal egy későbbi időpontban hitelesítik a dokumentumot. Természetesen vállalják az együttműködést, és nagyon örülnek neki. Kiemelte még, hogy azért is tartja fontosnak, mivel vannak, akik előttünk járnak (finnek, észtek), úgy érzi, mi vagyunk középen, és vannak, akik tanulni szeretnének (szlovákok, románok).
Ezután Tóth Péter, a Vidékfejlesztési Minisztérium osztályvezetője köszöntötte a megjelenteket. Előadásában beszélt a leader fontosságáról, a jelenlegi leader átalakításáról szóló véleményekkel foglalkozó tanácskozásokról. Ismertette a legfontosabb felvetéseket. Tájékoztatott a nemzetközi együttműködések jelentőségéről, és arról, hogy várhatóan jövő évben a finanszírozását is megpróbálják finomítani, megoldani bizonyos keretek között.
Ezt követték a jelenlévő akciócsoportok bemutatkozásai, elképzelései, a stratégiájuk már megvalósult pontjai.
Hardi Murula (Észtország) az egyesületének bemutatásán túl kiemelte a fiatalok minél szélesebb körben való bevonását, a közösségi oldalakon való szerepléseket, a rövid, ötletes videókat országokról, akciócsoportról, célokról. Előadásának végén bemutatott két rövid vidót, amelyet bárki megtekinthet közösségi portálokon.
Ezt követte Marjo Lehtimaki (finn) előadása, amely szintén az egyesület bemutatásán túl a fiatalok bevonásáról szólt a vidék fejlődése érdekében.
Harmadikként az Alsógaram-menti Fejlesztési Partnerség irodavezetője – Margaréta Szabóová – és alelnöke – Melczer Gábor – mutatta be akciócsoportjukat, stratégiájukat, településeiket és a területükön található látnivalókat. Kiemelte, hogy külön örül ennek az együttműködésnek, mert látja, hogy egy igazán megvalósítható együttműködést jön létre.
Utolsóként ifj. Pongrácz János, mint házigazda mutatta be a Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesületet, majd honnan indult el az együttműködés, és hová szeretnénk eljutni. Egyesületünk vállalja fel a gesztor szerepet az együttműködésben.
Az ebéd elfogyasztása után kulturális műsorral mutattuk be sokszínűségünket.
Először a Nagymarosi Kittenberger Kálmán Általános és Művészeti Iskola 3. osztályos tanulóból a Csivitelő tánccsoport mutatott be Somogyi játékokat és eszközös táncokat. Ezt követte a Kóspallagi Hagyományőrző Csoport (vegyes kórus), akik a szlovák hagyományokat ápolják, most több magyar dalt adtak elő. Harmadikként a Szokolyai Dalárda (férfi kórus) lépett színpadra. Nagy sikerrel énekeltek a megjelenteknek különböző műdalokat. Végezetül a Zebegényi Sváb Táncosok mutattak be sváb táncokat.
Kávészünet alatt minden akciócsoport képviselője interjút adott a Duna Tv-nek. Ezután került sor az ünnepélyes aláírásra. A jelenlévő vezetők köszöntötték beszédükben az aláírást, majd mindenki ellátta kézjegyével a magyar és angol nyelvű együttműködési megállapodásokat.
Az aláírások után leültünk beszélgetni, ahol már részletekben menően beszéltük meg a továbbiakat. A megbeszélések témáit, a fiatalok bevonásának mikéntjét és hogyanját, a közös web felületet, stb. Az estét a vacsora elfogyasztása után kötetlen beszélgetéssel zártuk.
November 18-án az egyesület területét mutattuk be vendégeinknek.
Először Szokolya vendégei voltunk. Megnézhettük a Viski Lovasudvart – ahol a lovak nagy sikert arattak -, Mányoki Ádám emlékszobáját, az újonnan kialakított ovi - bölcsit, az ovisok műsorral kedveskedtek a megjelenteknek, az ÚMVP-ből felújított Tájházat, és a helyi Sisa pékséget. Ezután Márianosztra vendégei voltunk. Megtekinthettük a zarándoklat utakról is híres templomot (orgonaszóval), bemutatták az ÚMVP-ből felújított országos védelem alatt álló Diadalkaput és teret. Vámosmikolán a leader forrásból kilakított gyümölcslé készítő gépben lehetett gyönyörködni. A helyben termelt jelenleg almáját kezdte már feldolgozni a nyertes. Végül Kemencén próbálhatták ki a kisvasutat, megnézhették a felújításra váró Tájházat (ÚMVP forrásból), a kemencei Templomot és végül a turisztikájáról híres völgyet.
November 19-én utaztak haza vendégeink megerősítve az együttműködésünket.
A konferencia képei ide kattintva tekinthetőek meg.
Video a gazdakörön: Királyréti megállapodás: Határokon átnyúló kapcsolat Észtországgal
Nemzetközi Konferenciánkon több videót is levetített az észt partner. Humoros formában arról, hogy "Hogyan látják az észtek Európát". Ide kattintva az észt partner akciócsoport nyári munkáját bemutató fiatalos, lendületes videót tekinthetik meg; itt pedig Észtország kormánya által készített hivatalos videó látható.
*
Megújul a Márianosztrai Fegyház és börtön
Három sikeres uniós pályázat eredményeként megújul a Márianosztrai Fegyház és börtön épülete, illetve környezete; a munkálatokra összesen több mint 455 millió forintnyi támogatást nyert el a büntetés-végrehajtási intézet, valamint a Pálos rend – közölte a börtönparancsnok.
Az 1300-as években Pálos kolostornak épült objektum 152 évvel ezelőtt "váltott" funkciót, azóta büntetés-végrehajtási intézetként működik. "Noha többször is bővítették, és apróbb felújításokat is végeztek rajta, a részben műemléki épület mára megérett egy komplex felújításra, illetve az idegenforgalmi szempontú rekonstrukcióra" - mondta Biczó László dandártábornok.
Az első projekt keretén belül – turisztikai és állagmegóvó célból - felújítják a fegyház és börtön külső homlokzatát, konferencia-, valamint turista látogatóközpontot, gyermek játszóházat és parkolókat alakítanak ki, s az elnyert 150 millió forintos támogatásból, illetve a hozzá tett 26 milliós önrészből telik majd az országban egyedülálló rabtemető rendbetételére is - mondta a parancsnok.
E projekt részeként börtönmúzeumot, illetve Pálos rendi múzeumot is kialakítanak a Pest megyei objektum területén található, arra alkalmas ingatlanok átépítésével - tette hozzá Biczó László, megemlítve, hogy mindkét múzeumot jövő júliusban szeretnék átadni.
Egy másik uniós pályázat eredményeként a Pálos rend által elnyert csaknem 28 millió forintból, amelyhez 9 millió forintos önrész társul, új köntösbe öltözik a börtönt körülölelő tér és az úgynevezett barokk kapu. A pálosok templomának közelében fekvő, a büntetés-végrehajtási intézet tulajdonában lévő kétszáz éves teret Biczó László közlése szerint öt évig a rend tartja majd fenn.
Egy harmadik projekt a fegyház és börtön fűtésének korszerűsítését célozza: a régi kazánokat energiatakarékos berendezések váltják fel, illetve kicserélik az elavult szigeteléseket, ajtókat, ablakokat. A munkálatok 277,8 milliós költségét teljes mértékben EU–forrásból fedezik.
*
VIII. Ipoly Nap – Régészeti és levéltári kutatások eredményei a Dunakanyarban és az Alsó-Ipoly mentén című konferencia
2010. augusztus 14-én szombaton került megrendezésre 8. alkalommal az Ipoly Nap a szlovákiai Ipolyságban. A konferencia az Ipolysági Városi Hivatalban került megrendezésre.
A konferencia célja, az Ipoly menti települések régészeti ásatásainak, leletanyagainak, valamint a különböző levéltári forrásainak (oklevelekben, írásos emlékekben) nagyközönséggel való megismertetése. Valamint célja –a már régóta meglévő- Szlovák kapcsolatok további erősítése.
A konferencia két részből, összesen 5 előadásból állt, melyet a résztvevők köszöntése nyitott, záró eseménye pedig, az Ipolyság környéki népdalok és Ipolytölgyesi körjátékok bemutatása volt.
Elsőként Pásztor Lajos Ipolyság polgármestere köszöntötte a meghívott előadókat, vendégeket, közülük is kiemelve Dudás Nándor polgármester urat Ipolytölgyes település képviseletében, aki az idei évben a soros bemutatkozó település volt. Meghívott vendég volt továbbá, Kemence település képviseletében Pongrácz János polgármester, Fésű József György a Börzsöny Múzeum Baráti Köre elnöke és Bendik Béla a Honti Múzeum és Galéria Baráti Köre elnöke.
Ezt követően kerület sor az előadások megtartására.
Elsőként Dr. Kovalovszki Júlia, Helemba-szigeten végzett 1959-es ásatásait mutatta be Gróf Péter régész.
Második előadó Batizi Zoltán régész volt, aki az Ipoly menti települések okleveles említéseit, keletkezésük okait, körülményeit, valamint a települések életére, fejlődésére gyakorolt hatásait ismertette meg a jelenlévőkkel.
A konferencia első része végül Fésű József György, konferenciát kísérő rövid kiállítás bemutatásával zárult, mely a okleveles említéseket és a Dunán jelenleg is folyó búvárrégészeti kutatásokat szemléltette.
Az szünetet követően, Dr. Tóth J. Attila előadása mutatta be, a magyarországi búvárrégészet múltját és jelenét, a jelenleg is folyó kutatásokat (Dráván és a Dunakanyarban) és azok eddigi eredményeit, jelentőségét a térség történelmi múltjának feltárásában. Továbbá kitért a tervezett kutatásokra és azok fontosságára, mely a Dunakanyar vonatkozásában a Mária királyné hajói utáni kutatás. Ezen kutatás eredményei nem csak a térség, de az ország történelmében is jelentős, új tények feltárását eredményezhetik. Kiemelte a két ország közötti partnerség fontosságát (a Duna határfolyó szerepéből adódóan is).
A konferencia a bemutatkozó települése Ipolytölgyes volt. A település bemutatását, annak történelmi és történeti múltját, Dr. Koczó József mondta el, döntő részben saját helytörténeti kutatásai alapján. A múlt megismerése után, Dudás Nándor polgármester a település közel múltbeli és jelenlegi helyzetét ismertette. Kiemelten szólt az elmúlt években megvalósított, illetve jelenleg megvalósuló, település életében fontos fejlesztésekről. Melyek főként az Európai Unió által biztosított pályázati lehetőségekből valósultak és valósulnak meg.
A település bemutatkozását színesítette egy ipolytölgyesi gyerekcsoport műsora, mely a település egykori körjátékait és pünkösdi szokásait elevenítette fel.
A konferencia záró eseménye az Ipolyság környéki népdalok megszólaltatása volt, melyet Tóth Edit furulyán és Gebri Bernadett kobozon és énekkel tolmácsolt a közönség számára.
*
Országos Értékelési Munkacsoport
Egyesületünkre esett a választás! Az Országos Értékelési Munkacsoport a Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesületet választotta a Közép-magyarországi régió képviseletére. Az ÚMVP a félidejéhez ért, ezért célja a III. és IV. tengely eddigi értékelése. A Munkacsoport első ülése 2010. szeptember 27-én került megrendezésre, Budapesten, melyen Keszthelyi Krisztián, az Egyesület alelnöke vett részt.
*
Ott jártunk: Sziget fesztivál -2010
A Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesület egy hétre kiköltözött a Szigetre. Az első nap a berendezések elhelyezésével telt, majd nyitás után leözönlötték a standot a külföldiek.
Nem hiába írunk külföldieket, mert a magyar vendégek, látogatók száma elenyésző volt. A standot legtöbben francia, holland, svéd, spanyol, olasz és angol vendégek látogatták. A szórólapok az első 4 nap alatt elfogytak. (pótolnunk kellett) A beszélgetések, az érdeklődő kérdések egymást követték.
Hol van ez a térség? Hogy lehet oda el jutni? Hol van ott szállás?…stb.
Az egyesületünk számos prospektussal, a helyi termékekkel és szolgáltatásokat bemutató kiadvánnyal várta az érdeklődőket.
A külföldi érdeklődők mellett a többi térség kiállítói is látogatták szép számban a standunkat. Jellemző volt az egymás kiadványai iránti érdeklődés és szakmai kíváncsiság. Többször előfordult, hogy a stand esti zárása után még ottmaradtunk és beszámoltunk az eddig vidékfejlesztési tapasztalatainkról, jó gyakorlatokról. Igazából egy kötetlen és jó hangulatú beszélgetések jellemezték ezen összejöveteleket.
A 3.nap sajtótájékoztatóra került sor a KM Régió standja előtt. Megtiszteltetés volt a minisztérium és sajtó jelenléte, hiszen így országos médiákban is látni lehetett egyesületünk kiállított tárgyait.
Kiemelendő a külföldi-főleg diákok-érdeklődése a térségeink iránt. Többnyire turisztikai célú kérdéseik mellett - a Mit lehet ott csinálni? kérdés hangzott el a legtöbbször.
Tapasztalatként kijelenthető, hogy a külföldi fiatalokat a szolgáltatások fajtája érdekli, sport és kultúra területén.
A mostan 2010-es Sziget fesztivál alapvetően a külföldiekről szólt. A nekik átadott információk alapján bízhatunk abban, hogy nemsokára vendégeinkként köszönthetjük őket Nálunk, a Börzsönyben.
Neubauerné Szatmári Zsuzsanna
munkaszervezet vezető
*
Ott jártunk: Teret a Vidéknek! fesztivál, Pécs
A Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesület 2,5 napig kiállított Pécsen, a Kossuth téren.
Pénteken a konferenciával párhuzamosan elkezdtük beépíteni az Egyesület standját (közösen a Homokhátsággal), majd a délután 15 órai nyitás után elözönlötték a standot a pécsiek. A pécsi látogatók mellet jelentős volt a külföldi- főleg japán- látogatók száma. Ennek oka, hogy Pécs, kukturális főváros szombat-vasárnap JAPÁN NAPOK-at tartott.
Az egyesületünk számos prospektussal, a helyi termékekkel és szolgáltatásokat bemutató kiadvánnyal várta az érdeklődőket.
A Kiállítás helyszínének helyt adó Kossuth téren, felállításra került egy UMVP nagyszínpad ahol a térségek népszerű csoportjai tartottak bemutató előadásokat. Így számos népzenei produkció, bábelőadás és egyéb zenei program szórakoztatatta a nagyszámú vendéget.
Nagyszámú, mert a látogatottsági szint az utóbbi évek legnépszerűbb programjává avanzsálta a pécsi kiállítást. Valóban elmondható hogy Pécs –kulturális - főváros.
*
Ott jártunk: III. Magyar Vidék Napja
Egyesületünk idén is részt vett a III. alkalommal megrendezett Magyar Vidék Napján, Budapesten a Vajda Hunyad Várában. A rendezvény keretében megrendezett konferencián Egyesületünket Keszthelyi Krisztián alelnök képviselte, illetve a kiállításon megtalálhatóak voltak a térségünkből származó Helyi Termékek is. Több őstermelő adott át a kiállításra lekvárt, szörpöt, mézet, gyümölcsbort, de csuhéból és vesszőből font tárgyakat is biztosítottunk. A konferencia előadói voltak: Fazekas Imre, Font Sándor, Dr. Cs. Pavisa Anna, Dr. Kasza Gyula, Eperjesi Tamás, Dr. Mikula Lajos, V. Németh Zsolt.
*
Belső monitoring
Egyesületünk egy „Belső Monitoring” keretében felmérte az ÚMVP III. tengely első körében nyertes projektek jelenlegi állásáról. Ez a monitoring egy 5 lépésből álló kérdőív kitöltésével adott pontos információt a projektről, állásáról, szükséges engedélyek beszerzésének/meglétének állapotáról, listás és szabad szöveges kivitelben. A monitoring eredményét a Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesület honlapján (http://www.borzsonyleader.hu/megvalosulo) érhetik el az érdeklődők látogató 2010. október 4-től. A későbbiekben az itt található lista a fél évenként újra elvégzett monitoring tekintetében bővülni fog a III. tengely második körének, és a IV. tengely első körének nyertes projektjeivel is, illetve a most szereplő adatok is naprakész állapotban szerepelnek majd.
További részletek alább, a Csatolmányokban olvashatóak.
*
Megújult a városközpont
Megújult Szob városközpontja és a munkálatok után egy valódi közösségi tér jött létre. A beruházáshoz az Európai Unió ötszázmillió forinttal járult hozzá, a saját erő egy részét pedig hitelből teremtette elő az önkormányzat. A pénzből felújították a városházát, a városközpont utcáit, közösségi tereket hozva létre. Szob az utóbbi időben látványosan fejlődik, s ez elsősorban a sikeres pályázatoknak köszönhető.
Nemrég készült el a vasútállomás szomszédságában egy kamerákkal védett, buszok, személyautók és kerékpárok tárolására is alkalmas P+R parkoló is. A teljesen megújuló, a hagyományos építési stílushoz visszanyúló, tartalmában azonban a XXI. századnak megfelelő tervek kivitelezője a Fehérép Kft, amely közbeszerzési pályázat útján nyerte el a megbízást.
A projekt keretében teljesen felújították a városházát, az épület új tetőt és nyílászárókat is kapott. Szomszédságában olyan parkot alakítottak ki, amelyben lehetőség van szabadtéri rendezvényekre, például arra, hogy a közeli házasságkötő terem helyett a fiatal párok a szabadban lévő pavilonban mondjanak igent egymásnak. Hogy ez mennyire jó lehetőség, a közelmúltban egy mintaesküvővel mutatták be a helyi fiatalok az érdeklődőknek.
Mindkét beruházás a város kistérségi szerepét erősíti - emelte ki értékelésében Remitzky Zoltán polgármester a még a választás előtt tartott sajtótájékoztatón. Szob ugyanis az Ipoly völgyében lévő települések természetes központja, hiszen sokan utaznak tovább Vác és a főváros felé dolgozni, ügyeiket intézni, s a szezonban innen indulnak a turisták, főleg, amióta ismét jár a Szob és Márianosztra közötti kisvasút. Éppen ezért az egyik legfontosabb cél a város szolgáltató funkcióinak erősítése. A projekt keretében ezért a művelődési házat is felújították, a kerítés lebontása után kertjében rendszeresen gyümölcsvásárokat szerveznek majd. Az elsőre már sor is került, s nagy sikert aratott.
A munkálatok során teljes közműcserére is sor került, az elektromos kábeleket a föld alatt vezették el. A korszerű és szép térburkolatban kialakították az érintett ingatlanok csatlakozását is. Erről és a terv részleteiről már decemberben nyilvános képviselő-testületi ülésen tájékoztatták a polgárokat.
Az avató ünnepségen és sajtótájékoztatón ott voltak az tervezők, az építők, a megvalósításban közreműködő más cégek képviselői, s a beruházás által érintett utcák lakóinak képviselői is.
A Szob Város Integrált Településfejlesztése KMOP-5.2.1/B-2F-2009-0001 jelzésű projekt a Pro Régió Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési és Szolgáltató Nonprofit Kft támogatásával valósult meg.
Forrás: Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesület