Bölcsődei részleg létrehozása a tiszatarjáni Micimackó Napközi Otthonos Óvodában
Befejeződött a bölcsődei szolgáltató részleg létrehozás a Tiszatarjáni Micimackó Napközi Otthonos Óvodában.
Tiszatarján Község Önkormányzata az Észak- magyarországi Operatív Program - 2008.4.2.1.B.C – Szociális alapszolgáltatások és gyermekjóléti alapellátások komplex, - valamint bölcsődék önálló fejlesztése – kétfordulós pályázata keretében mintegy 41.544.383 Ft-ot nyert el.
A munkálatok a nyár elején kezdődtek el, és szeptember végére fejeződtek be. A projekt keretében a meglévő óvoda épületével szoros kapcsolatban egy új bölcsődei szolgáltató rész épült, melynek során 10 férőhely létesült. A bővítéssel megtörtént az új rész akadálymentesítése, a kiszolgáló helyiségek, terasz, játszókert, tejkonyha megépítése, és eszközök beszerzése. Az új épületrészben lehetőség nyílik a bölcsődei ellátás és egyéb új alternatív szolgáltatások igénybevételére. A beruházás 3 új munkahelyet teremt és segíti a hátrányos helyzetű csoportok társadalomba való beilleszkedését.
Az ünnepélyes átadásra és állófogadásra 2010. október 08-án került sor, amelyen meghívott vendégként a fejlesztés tervezői, a beruházás kivitelezői, a környező települések polgármesterei és a Mezőcsáti kistérség munkatársai vettek részt.
Tóth Mariann intézményvezető, Bögre Lajosné polgármester és Burainé Hajdú Éva jegyző vezette körbe a meghívottakat az új épületrészben.
Sok szeretettel várja a gyermekeket a megnyíló új bölcsődébe a vezetőség és a település!
*
IV. Helyi Termék Fesztivál a Mezőcsáti Kistérségben
Az ősz eljöttével a IV. Helyi Termék Fesztivál hívogatta vendégeit Tiszakeszibe. Az immár hagyománnyá vált rendezvénysorozat a Mezőcsáti Kistérség Közösségi Munkásainak Egyesülete szervezésével és az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program támogatásának köszönhetően valósulhatott meg. Egész nap helyi, kistérségi termékek vására és kiállítása várta az érdeklődőket.
A kiállító sátrakban kézműves termékekből, horgolt terítőkből, asztali díszekből, fonott kosarakból, fafaragásokból, helyi pálinkákból, péksüteményekből válogathattak és vásárolgathattak az idelátogatók. Főzőversennyel, süteménysütő versennyel indult a nap, melyet a köszöntő és a zászlótűzés követett. Délelőtt a színpadon bemutatkoztak a Mezőcsáti kistérség települései, akik kulturális műsoraikkal szórakoztatták a nézőközönséget. Ebéd után került sor a mesemondó versenyre, a legerősebb ember versenyére és a kistérségi sport és ügyességi versenyre, melyen a települések 10 főből álló csapatai mérhették össze fürgeségüket. Club-96 fellépői, a Számadó zenekar zenés koncertje, és egy közös táncház színesítette az este kulturális életét. A fesztivál tűzijátékkal zárult.
Bárki, aki ezt a napját Tiszakeszin töltötte, ráébredhetett arra, hogy milyen sokszínű is tud lenni kistérségünk, a Mezőcsáti kistérség.
*
Teherszállítással éled újra a csáti vasút
Egy hulladék- kereskedelmi társaság használja személyszállításra a megszüntetett vasutat.
Mezőcsát. 2006. augusztus 25-én ünnepelte fennállása 100. évfordulóját a Nyékládházától induló és Mezőcsáton véget érő vasúti szárnyvonal.
A centenáriumi ünnepségek fényét kissé beárnyékolta, hogy akkor már beszéltek róla, hogy a közlekedési kormányzat takarékossági okokból megszünteti – pontosabban szüneteltetni – szándékszik a vonalon a személyszállítást. A baljós előjelek 2007. március 4-én valóra váltak, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium rendelkezése értelmében a vonalon a vasúti személyszállítás ideiglenesen szünetel.
Az elmúlt három és fél évben a Mezőcsátra irányuló és a városból induló személyszállítás teljes egészében a közútra terelődött át. Mezőcsát polgármestere, dr. Domján László jó ismerője és elkötelezett híve a csáti vasútnak. Már a megszüntetés után jelezte, nem tartja racionális döntésnek a sok munka, áldozat árán létrehozott vasút elsorvasztását. Akkoriban lapunknak nyilatkozva elmondta: „Ma, amikor egész Nyugat-Európában ismét reneszánszát éli a zártpályás közlekedés és a kiüresedett államkasszából a közutak karbantartására se jut elég, különösen fontos lenne elérni a vasúti közlekedés körülményeinek minőségében egy országos átlagot és kihasználhatósága érdekében biztosítani az újra egy tulajdonosi irányítás alá került két nagy személyfuvarozó társaság menetrendjeinek megfelelő összehangolását, mert akkor biztosak lehetnénk abban, hogy egykor utódaink majd megünnepelhetik a bicentenáriumi emlékünnepséget is.”
A mezőcsáti polgármester és a térségben élő vasútpártiak reményeit egy Mezőcsáton két évvel ezelőtt letelepedett, hulladékokkal, különféle összetételű és minőségű színesfémek, vashulladékok kereskedelmével foglalkozó cég, a Fémker East Kft. erősítheti. A társaság ugyanis megegyezett a szárnyvonal üzemeltetőjével, a MÁV Zrt.-vel, hogy áruszállításra használná a Mezőcsát és Nyékládháza közötti vasúti pályát. A cég telephelye ugyanis iparvágányon keresztül közvetlenül csatlakozik a vasúti hálózathoz. Ráadásul jó partnerre találtak a mezőcsáti önkormányzatban is, amely segítette a társaság letelepedését a városban.
Forrás: részlet az Észak- Magyarország független napilapból, LXVI. Évfolyam, 236. szám, 2010. október 9. szombat, 3. oldal
*
Döntések a LEADER pályázatokról a Dél-borsodi LEADER Egyesületnél
A Dél-borsodi LEADER Egyesület elnöksége 2010. szeptember 20-án tartotta első döntéshozó ülését, amelyen a LEADER Rendezvény jogcím keretében benyújtott pályázatokról hoztak döntést. Az elnökségi ülésen 31 db rendezvény pályázat megvalósítását támogatta a testület, összesen 42.425.000 Ft felhasználható forrást biztosítva. A támogató határozatokat a nyertes pályázók 2010 november 10-ig megkapták.
A további célterültekről való döntést egyesületünk 2010. november 3-án tartotta Mezőcsáton a Kistérségi Irodában.
A meghirdetett célterületek körében 23 db benyújtott pályázat várt az elbírálásra. A hátrányos és nem hátrányos területi megoszlásban, az elért pontszámok szerint került sor a rangsorolásra.
A „Térségi telekommunikáció kialakítása és hasznosítása” célterület esetében 7 pályázat nyert összesen 8.771.800 Ft-ot, míg a „Helyi közbiztonság erősítése”célterület esetében 10 db pályázat kapott pozitív elbírálást, összesen 8.618.440 Ft értékben. A „Helyi megújuló energiaforrásokra épülő fejlesztések támogatása” célterületre 1db pályázat érkezett be, 980.000 Ft támogatási összeget kapott.. Az elnyert támogatás az „Akciócsoporton belüli partnerség fejlesztésére” benyújtott két pályázat esetében az elnyert támogatás összesen a 2.303.696 Ft. Három pályázat érkezett be a „Határon átnyúló és szomszéd közösségek közötti együttműködés és kapcsolatok erősítése „célterületre, melyeknél a jóváhagyott támogatási összeg összesen 2.917.766 Ft.
Gratulálunk a nyertes pályázóknak és sok sikert kívánunk a megvalósításhoz!
*
Településfejlesztés ÚMVP támogatással Mezőkeresztesen
Mezőkeresztes Nagyközség Önkormányzata 2009 januárjában nyújtott be pályázatot az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program Falumegújítás- és fejlesztés jogcímére. Az idő közben városi rangot szerző dél-borsodi településen a közbeszerzési eljárás lefolytatását követően a közelmúltban vette kezdetét a beruházás megvalósítása.
A több helyszínt érintő fejlesztés elsősorban a településkép esztétikusabbá tételét szolgálja, emellett két játszótér kialakítását is magában foglalja. Az elnyert, közel 25 millió forintos uniós támogatással megújul a Posta előtti Emlékpark és az azzal szemközti közpark, a Népkertben új sétaút épül, és a város számos pontján információs- és útbaigazító táblák, új köztéri padok, hulladékgyűjtők, virágládák kerülnek kihelyezésre.
*
Újabb fejlesztés Tiszatarjánban
Alig fejeződött be a Micimackó Napközi Otthonos Óvoda és Bölcsőde építése Tiszatarjánban, máris újabb beruházás indult a községben. November elején a Tiszatarjáni Orvosi Rendelő bővítése és akadálymentesítés munkálatai kezdődtek el.
Tiszatarján Község Önkormányzata az Új Magyarország Fejlesztési Terv Észak Magyarországi Operatív Program 4.1.1/A-2008-0085 támogatási rendszeréhez Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése című pályázati csomagba a „Tiszatarján Háziorvosi és Gyermekorvosi rendelő átépítése és korszerűsítése a betegellátás feltételeinek javítása érdekében” című pályázatot nyújtott be 2008-ban. A közbeszerzést 2010-ben folytatták le. Az elnyert támogatás összege: 50.214.614 Ft. Az alapkőletétel alkalmából köszöntötte Bögre Lajosné polgármester és Hajdú Éva jegyző a meghívott vendégeket 2010. november 17-én. Az alapkövet Dr. Raisz Csaba háziorvos és az ÁNTSZ Tiszaújvárosi Kistérségi Intézet egyik munkatársa, Dr. Szabó Éva helyezte le.
A fejlesztésnek köszönhetően a felnőtt orvosi rendelési egység új épületszárnyban kerül elhelyezésre. A gyermekorvosi rendelőegység két részből fog állni: egy egészséges gyermekrendelő részből és egy beteg gyermekrendelő részből. Az épület méretének és funkciójának megfelelő kiépítésű komplex akadálymentesítést kap. Elhelyezésre kerül mozgássérült WC, mozgássérült parkoló, rámpák, kapaszkodó korlátok kihelyezése, vakvezető burkolati csíkok kiépítése, információs táblákon braille írás alkalmazása.
Ez a fejlesztés lehetőséget teremt ahhoz, hogy jövő tavasztól magas színvonalú és hozzáférhető orvosi szolgáltatáshoz juthasson az itt élő lakosság.
*
Tiszakeszi: Megújult az Édes-kastély
Régi fényében, de korszerű berendezésekkel, felszerelésekkel fogadhatja a látogatókat
Ünnepélyes keretek között adták át rendeltetésének Tiszakesziben a megújult Édes-kastélyt. A több, mint százéves épület már az 1930-as évektől kezdődően a község tulajdonában van, művelődési és közösségi célokat szolgálva. A településen mindig gazdag volt a kulturális élet, amit az utóbbi időszakban a mind rosszabb állapotba került épület már nem tudott kellőképpen szolgálni, ezért sokéves előkészítő munka után 2009-ben két párhuzamosan futó pályázattal teremtette meg az önkormányzat a felújításra szükséges jelentős összegeket.
Az önkormányzat és a civil szféra összefogásával, az ÉMOP és az ÚMVP támogatásának elnyerésével mostantól régi fényében, de nagyon is korszerű berendezésekkel, felszerelésekkel fogadhatja a kastély a látogatókat, a közösségi terek használóit.
A művelődési ház és az integrált közösségi szolgáltató tér feladatainak egyként megfelelő épület alapterülete is növekedett, külső és belső építészete pedig méltó a hajdani építők és a mai használók igényeihez egyképpen. Az átadó ünnepségen Tiszakeszi nyugdíjba vonult polgármestere, Kiss Lajos köszöntötte a vendégeket és foglalta össze az épület és a felújítás történetét, majd Sipos Imre, a község polgármestere köszönte meg a felújításban részt vevők munkáját, valamint köszöntötte Pásti Mihályt, aki három évtizeden át vezette a község művelődési házát. Az avató szalagot a pályázatok és a munkálatok résztvevői: a Pap József Faluszépítő Egyesület elnöke, valamint a község korábbi és jelenlegi polgármestere vágták át.
Forrás: Észak-Magyarország, LXVI., Évfolyam, 267. szám, 2010. november 17., szerda
Forrás: Dél-borsodi LEADER Egyesület