Európa Diploma - még tíz évre
Újabb tíz évre meghosszabbította az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület számára odaítélt Európa Diplomát az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága.
Az eddig ötéves periódus helyett páratlan módon egy évtizedre ítélték meg a kitüntető címet a terület természetvédelmi kezeléséért és látványos geoturisztikai fejlesztéséért.
*
Univerzális kővágógép beszerzése III. tengelyes forrásból
A V&T Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. eszközbeszerzésre nyert támogatást az ÚMVP III. tengelyének Mikrovállalkozások létrehozása és fejlesztése jogcímére benyújtott támogatási kérelmével. Az elnyert összeg 2.593.500 forint. Az 1991-ben alapított vállalkozás márvány és gránit megmunkálásával, valamint urnasírok készítésével foglalkozik. Jelenleg 7 embernek adnak munkát. A társaság kettő üzemet működtet: az egyik Tiszaföldváron, a másik Sóshartyánban van.
A támogatásból vásárolt univerzális kővágógép a Nógrád megyei üzembe került.
*
Rehabilitálták Lucfalvát
Befejeződött a Lucfalva község rehabilitációját szolgáló Uniós program. A 2009 nyarán indított fejlesztés és a közösségi ház renoválását és a településen lévő közutak felújítását foglalta magába.
A beruházásnak köszönhetően hét belterületi út újult meg közel két kilométer hosszúságban, míg a felújított kultúrházat a lakosság, a település civil szervezetei, illetve a szlovák-, és cigány kisebbségi önkormányzat is újra birtokba tudják venni.
A program megvalósítása 72 és félmillió forintba került, ebből mintegy 65 millió forintot tett ki az uniós támogatás, míg valamivel több mint tízmillió forint pedig az önerő volt. A kivitelezési munkálatok idén márciusban fejeződtek be, míg a projektzáró ünnepséget szeptember 30-án rendezték meg Lucfalván.
*
Palacsintás rekord Mátraterenyén
Sikerült a palacsintasütés új rekordját felállítani szeptember 18-án a mátraterenyei Palacsintafesztiválon, ahol ezúttal nem a darabszám volt a lényeg, hanem az egy helyen, egy időben palacsintát sütők létszáma.
Az új rekord 262 fő, a rekorderek negyvennégy tűzhelyen kétszáz liter palacsintatésztát sütöttek ki. A versenyben nem kellett mindenkinek sütnie, volt aki adagolta, tekerte, illetve töltötte és tálalta a kóstolót. A töltelékeket mindenki magának hozta, így összesen több mint 40 féle ízesítésben kerültek asztalra a palacsinták. Az új rekordot Sebestyén István, a magyarországi rekordok hitelesítője jelentette be.
*
Lezárult a „Törekvő pajta-falva, növekvő zöldfelület” című projekt
Sóshartyán Község Önkormányzata 22.491.853 forintot nyert az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében falumegújítás és -fejlesztésre. A projekt célja, az volt, hogy egységessé tegyék a régi időkből megmaradt pajtákat, ezzel biztosítva azt, hogy az épületek fennmaradjanak az utókor számára, valamin egységes településkép alakulhasson ki.
Az elnyert támogatásnak köszönhetően 5 db régi pajtát és egy lóistállót újítottak fel. Szintén ezen program keretében újulhatott meg a település két parkja, ahová új utcabútorokat helyeztek el és növényeket telepítettek.
*
Megújult a Művelődési ház és a játszótér Karancslapujtőn
Karancslapujtő Község Önkormányzata a Deák Ferenc úti játszótér és a művelődési ház felújítására nyert, összesen 45.356.637 forint támogatást az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében. A pályázat keretében a Művelődési ház homlokzatának hőszigetelésére és felújítására, a nyílászárók cseréjére került sor.
Az épület a beruházásnak köszönhetően teljesen megújult külsőt kapott, s így illeszkedik a településközpont rekonstrukciós elképzeléseibe. A Deák Ferenc úti játszótér az Európai Uniós szabványoknak megfelelően, modern játszótéri eszközökkel szolgálja a település gyermekeinek szabadidős eltöltését.
*
IKSZT-beruházás Kazáron
A településen a Magtár Közösségi Ház belső udvarában álló volt lakóépületben alakítják ki az Integrált Közösségi és Szolgáltató Teret. A Kulturális és Környezeti Értékvédő Egyesület, Kazár Község Önkormányzatának támogatásával, 2009 októberében nyújtotta be pályázatát az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtandó, a vidéki gazdaság és lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások körében az integrált közösségi és szolgáltató tér kialakítására és működtetésére igénybe vehető támogatásra.
Két sikeres fordulón túljutva, 2010 áprilisában kapták kézhez a támogató határozatot, a megítélt támogatás összege bruttó 54.084.000. forint. Ennek nagy része a beruházás megvalósítását, 6,5 millió forint pedig a működtetés biztosítását szolgálja majd az első három évben. A településen a Magtár Közösségi Ház ad otthont a közösségi programoknak és szolgáltatásoknak.
A lakossági igények bővülése, valamint a rendezvények számának növekedése miatt azonban szükségessé vált a rendelkezésre álló terület növelése. Ezért dolgozták ki a Diófa u. 13. szám alatti (hrsz.: 815.) épület átalakítására és bővítésére vonatkozó tervet. A fejlesztés keretében az önkormányzati tulajdonú épület felújítása, akadálymentesítése és funkcióknak megfelelő bővítése valósul meg, nettó 473,54 m2 területen. Az épület homlokzatát már korábban felújították, az elektromos rendszer azonban átalakításra és felújításra szorul, és szükség van az épületgépészeti rendszerek kiépítésére is. Az épületben a tetőtér beépítésével tanácsadó- és civil irodákat, fogadó helyiséget, közösségi és kiállító teret, ifjúsági klubot, információs pontot és könyvtár helyiséget alakítanak ki, a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségekkel.
A különböző funkciók térben és időben elkülönítetten kerülnek kialakításra. A működéshez szükséges eszközök, bútorok, berendezések egy része már a pályázó és az együttműködő civil szervezetek rendelkezésére áll, a hiányzó eszközök a projekt keretében kerülnek beszerzésre. A beruházás befejezése után ebben az épületben működik majd a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat és az Állami Foglalkoztatási Szolgálat információs pontja, lesz közösségi internet hozzáférés és Teleház is.
Az IKSZT otthont ad majd a civil szervezeteknek, valamint a település ifjúsági, egészségfejlesztési, valamint kulturális és szabadidős programjainak. A kivitelezőt közbeszerzési eljárással választották ki. A munkálatokkal a Tarnavölgye 2008 Építő és Szolgáltató Kft-t bízták meg. A megvalósítás tervezett befejezési határideje 2011. április 15-e.
*
Tájékoztató fórum az ÚMVP-ről
Tájékoztató fórumot szervezett a 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület a közelmúlban a kazári Magtár Közösségi Házban. A rendezvényre elsősorban a tagtelepülések új vezetőt várták, akik az előadásokból megismerhették az ÚMVP III. és IV. tengelyének fejlesztési lehetőségeit, az egyesület munkáját, a vidékfejlesztés eddigi eredményeit. A meghívottakat a 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület elnöke köszöntötte, aki röviden bemutatta az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programot.
Molnár Katalin elmondta, hogy az akciócsoport területéről a III. tengely első körében összesen 44 támogatási kérelem részesült pozítív elbírálásban, és ez több mint 830 millió Ft fejlesztési forrást jelent a térségnek. - A második kérelembenyújtási időszakban már csak két jogcímet (Mikrovállakozások létrehozása- és fejlesztése, Falumegújítás és fejlesztés) hirdettünk meg, mivel a másik két jogcímnél már az első kör után lekötésre kerültek a rendelkezésre álló források. A munkaszervezet irodájához 36 db támogatási kérelem érkezett, az ügyintézés még folyamatban van.
A IV. tengely, azaz a Leader keretében 37 db pályázatot nyújtottak be hozzánk, a támogatási igény megközelíti a 400.000.000 forintot. A legnépszerűbb célterület a Programok, rendezvények megvalósításához szükséges eszközök beszerzése volt. A határozatokat - reményeink szerint - hamarosan megkapják a pályázók - mondta a szervezet elnöke, aki végül felhívta az érintettek figyelmét arra, hogy a III. és a IV. tengelyhez kapcsolódóan is kifizetési kérelem benyújtási időszak van. A fórumon szó volt még a 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület már benyújtott, illetve előkészítés alatt álló pályázatairól, valamint jövőbeli terveiről, melyek között külföldi és belföldi tanulmányutak szervezése, a nemzetközi kapcsolatok erősítése, valamint kiadványok készítése is szerepel.
*
Szakmai tanulmányúton a 36 Jó Palóc
Szakmai tanulmányutat szervezett a 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület az akciócsoport önkormányzatai részére november 2-án Tokajba. Látogatásuk célja az volt, hogy betekintést nyerjenek Magyarország Dél-zempléni térségében működő, vidékfejlesztési közösségének mindennapjaiba, valamint megismerjék a közelmúltban megvalósult fejlesztéseket a Dél-Zempléni Nektár LEADER Helyi Akciócsoport területén, legfőképpen az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. és IV. tengelyében beérkezett támogatási kérelmek és pályázatok vonatkozásában.
Dóka János, a D. Z. Nektár LEADER Nonprofit Kft. munkaszervezet vezetője tájékoztatta a résztvevőket, aki felszólalásának első részében bemutatta a Helyi Akciócsoport létrejöttének, megalakulásának legfőbb momentumait, a vidékfejlesztési közösség tervezési területének legfontosabb jellemzőit, valamint a helyi sajátosságokat.
Ezt követte az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. tengelyének első és második körében valamint a IV. tengelyben beérkezett kérelmek, pályázatok bemutatása. Dóka János részletesen beszámolt azokról a fejlesztésekről is, amelyek már megvalósultak, hiszen ma már több ilyen projekt is megtekinthető, bemutatható az akciócsoport területén.
A nap második felében a résztvevők megismerhették Tokaj 2004-2010 közötti fejlesztéseit, a megvalósult és a megvalósulás alatt álló beruházásokat, közülük néhányat a helyszínen is megtekintettek.
Forrás: 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesület