Egy hónapig ünneplik a szépkorúakat Abasáron

Indul az idősek hónapja Abasáron. Október elsején nyílt meg az Idősek Hónapja alkalmából szervezett programsorozat Abasáron.

Az indítóprogramra a helyi Idősek otthonában került sor, amely a többi rendezvénynek is helyszínt ad majd. Abasáron hagyomány, hogy minden év októberében, azaz az Idősek Hónapjában kulturális és közösségi rendezvényekkel ünneplik a szépkorúakat.

A rendezvények célja, hogy a helyi idősek érezzék: megbecsülik és szeretik őket, fontos lakosai a településnek. Idén elsősorban a közösségépítésre, valamint a környékbeli idősek megismerésére fektettek hangsúlyt a szervezők. Így több olyan programot is szerveznek, melyen nemcsak az abasári, de a környékbeli települések idősei, csoportjai is részt vesznek. Az egyik ilyen esemény, melyre idén kerül először sor: a kézimunka vetélkedő. Ennek során beszélgetés, éneklés mellett derül majd ki, hogy ki hímez, varr a legszebben a Mátra tövében.

A rendezvény egyik fénypontja minden bizonnyal a Szivárvány Nyugdíjas Klub bevonásával megvalósítandó töltött káposzta főzés lesz, amely már az elmúlt évben is nagy sikert aratott.

*

Saját erőből újítják fel a járdákat Abasáron

Abasár a Mátraaljának egyik gyöngyszeme, festői környezetben fekszik.
Az elmúlt évek alatt számos utca megújult többnyire pályázati forrásból, melyekkel párhuzamosan a járdákat is felújították.
Akadnak azonban a településen olyan nagy forgalmú utcák, mint például a Fő út, melyek járdái a folyamatos magas használat miatt tönkrementek és nem sikerült pályázatot nyerni a megújításukra.
Az önkormányzat így szeptember hónapban önerőből kezdte el ezek megújítását. Első lépésként a Fő út Almási út és Posta közötti szakaszán újították fel a járdát, összesen több mint 110 métert.
A településre jellemző, hogy a szűk utcák miatt a legtöbb helyen csak az egyik oldalon van járda. Így van ez a Fő út bizonyos szakaszain is, ahol jelenleg a páros oldalon újult meg a gyalogosok biztonságos közlekedését segítő sáv. A következő szakasznál pedig pont fordítva: a páratlan oldalon folytatódik majd a járda felújítás, hiszen a Postától a Meg nem születettek Emlékművéig, ezen az oldalon található kiépített járda. Ezzel párhuzamosan, megújult a Tavasz köz és a Malom utca is, ahol az útalapot épített ki az önkormányzat önerőből.

*

Fiatalok számára megvalósítható életpályamodell Abasáron

Abasár nemcsak borairól híres, hanem a szomszédságában működő, Magyarország legnagyobb külszíni bányájáról és a hozzá kapcsolódó villamos erőműről.
A település fejlődése a fiatalok elvándorlásának megállítása érdekében a jövőben még szorosabban együttműködik az Abasári Önkormányzat, az Aba Sámuel Általános Iskola és a Mátrai Erőmű.
Az iskolában ugyanis a Mátrai Erőmű támogatásával újul meg a technika terem, ahol a diákok megismerhetik és kipróbálhatják, hogy az Erőmű szakemberei pontosan mivel foglalkoznak, és milyen gépekkel dolgoznak.
A kezdeményezés célja hogy valódi, kézzel fogható életpályamodellt kínáljon az abasári általános iskolásoknak. Az abasári fiatalok így már a technika órák során megismerhetik, pontosan milyen szakmákban kínál számukra karrierlehetőséget a közvetlen közelben található óriáscég. Az Erőmű az iskola technikatermét különböző eszközökkel is felszereli, melyek elősegítik, hogy gyakorlati ismereteket kaphassanak a diákok. A megállapodást, jelképező táblát szeptember 24-én délután vehette át az Intézmény vezetője Futóné Holló Franciska a Mátrai Erőműben.

*

Újra kizöldült az abasári óvoda

A Vidékfejlesztési Minisztérium pályázatán immáron második alkalommal nyerte el a Zöld óvoda címet az abasári Napsugár Óvoda.
A díj ugyan pénzzel nem jár: de egy olyan kiemelkedő szakmai elismerésről van szó, amely az intézmény magas szakmai színvonalát bizonyítja.
Budapesten a Vajdahunyad várban található Magyar Mezőgazdasági Múzeumban vehette át az intézményvezető óvónője: Kobzin Pelle Beáta az erről szóló elismerő oklevelet.

A z elismerő díjat érő pályázat tartalmazza, hogy az óvodában hogyan alakítják az abasári gyermekek környezettudatos szemléletét, viselkedését. Az Óvodában kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a gyerekek a közösségbe illeszkedés szabályain kívül minél többet megtudjanak a külső világról is.

Az intézmény nyertes pályázatot nyújtott be a kompetencia alapú oktatás bevezetésére is. „Az új külsőhöz új belső – fejlődés a kompetenciák mentén” című pályázat megvalósítása során is kiemelt figyelmet fordítottak a környezettudatos nevelésre. A díjat háromévente pályázhatja meg egy intézmény, legutóbb 2006-ban nyerték el.

*

Márton nap a Mátraalján

A Dél-Mátra Közhasznú Egyesület, Helyi Vidékfejlesztési Stratégiájában fontos szerepet tölt be, a hagyományok őrzése, ápolása, a bor és a hozzákapcsolódó népi szokások és kultúrkörök felelevenítése. A Márton napi újbor ünnepe kiemelten fontos e térségben, hiszen a Mátraaljai borvidék országunkban a második legnagyobb területtel bír. Az újbor megkóstolása, finom ételek fogyasztása már önmagában is jó hangulatot teremt, alkalmat nyújtva a közösségi élet kialakulására, történetek mesélésére, verselésre, éneklésre. A Palóc hagyományokban a Márton nap, a karácsonyt megelőző böjti időszak előnapja, e jeles napon még ma is táncos mulatságokkal tartják életben e régi hagyományunkat.
Mátraalján, a Dél-Mátra 24 települése közül Gyöngyöshalászon újborok bemutatásával és templomi ének-zenei koncerttel, Gyöngyöstarjánban vers- prózamondó és rajzversennyel, Markaz községben újbor mustrával, Gyöngyössolymoson újbor bemutatóval és kóstolással, este pedig táncos mulatsággal adóztak Palóc őseink hagyományainak.

Gyöngyöshalászon évtizedes hagyomány, hogy a Márton-naphoz legközelebb eső vasárnap délután kulturális gálaműsort rendeznek a templomban, a helyi egyházközség szervezésében. A november 14.-i gálaműsoron, Gyöngyöshalászi és Gyöngyös környéki előadók és vendégművészek – köztük Hegyesi Hudik Margit énekművész - szórakoztatták a mintegy 300 fős hallgatóságot, a barokk templomban. A gálaműsorhoz kapcsolódott az újbor mustra, amelyet a Gyöngyöshalászi Hegyközség szervezett a Római Katolikus templom parókiáján. A vendégek itt megkóstolhatták a helyi boros gazdák újborait.A rendezvényhez képzőművészeti kiállítás is társult. A Dél-Mátra Közhasznú Egyesület által életre hívott, Mátraaljai Amatőr Alkotók vándorkiállítása, valamint Rigó Judit fotókiállítása kapott helyet a plébánia épületében, amelyet november 14-26. között tekinthetnek meg az érdeklődők.

A Gyöngyöstarjáni ÁMK Általános Iskolájában 2010. november 12.- én immár 5. alkalommal került megrendezésre a hagyományos Márton napi vers- prózamondó és rajzverseny. Az idei rendezvényen 19 általános iskola 102 diákja szerepelt. A vers- és prózamondó verseny korcsoportonkénti megosztásban, öt helyszínen került megrendezésre. Minden résztvevő emléklapot kapott, a verseny első három helyezettje oklevél és könyvjutalomban részesült. A rajzverseny résztvevői már előzetesen elküldték pályaműveiket. Az eredményhirdetésre szintén ekkor került sor.
Markaz községben november 12. én tartották a közösségi ház nagytermében a Márton napi újbor mustrát, amely a Markazi Hegyközség szervezésében került megrendezésre. A rendezvény hagyományszerűen minden évben Márton napjához legközelebb eső pénteken kerül megrendezésre, így volt ez 2010-ben is. Markaz község tíz borászata képviseltette magát és több mint 90 vendég érkezett az eseményre, amely a 2010-es év értékelésével és szakmai beszámolójával kezdődött, majd állófogadás keretében kezdetét vette az újborok bemutatása, melyekhez libazsíros kenyeret kínáltak a szervezők.

Gyöngyössolymoson november.13.-án délután rendezték meg, „Őszi színek, őszi ízek” címmel a község Márton napi rendezvényét. A gyermekek részére kézműves foglalkozást szerveztek „Márton napi játékok” címmel. A program a Gyöngyössolymosi nyári képzőművészeti tábor, „Solymosi impressziók”című kiállításnak a megnyitójával folytatódott. A délutáni órákban bortörténet, borral kapcsolatos Márton napi szokások, újbor bemutató és kóstoló kezdődött. A rendezvénydélután zenés, táncos műsorral zárult a Moldvai táncház előadásával. A rendezvény résztvevőit vendégül látták kemencében sült ételekkel, őszi csemegékkel. Az étkek íz világát, forralt bor és csipketea tette még kellemesebbé.

Forrás: Dél-Mátra Közhasznú Egyesület

Cikk megosztása