Ami csak verve jó (Országos Csipketalálkozó, október 8.)

Nagyon sok kézimunka fajtát ismerünk, és használunk is, de a kézimunkák csúcsa: a vert csipke. Évszázadok óta szívesen díszítették a ruhákat csipkével, ami eleinte biztosan gyakorlati célt szolgált, védte a szövet szélét a kirojtozódástól. Később ez művészi alkotássá vált.

Nagykálló ugyan még nem szerepel a képzeletbeli „csipkéstérképen” mint például Kiskunhalas, de kitudja mit hoz a jövő? Néhány éve elindult városunkban is a csipkésmozgalom, amit Félegyházi Józsefnének köszönhetünk, aki két évente az ország minden szegletéből itt látja vendégül a csipkéseket.

Október első hétvégéjén már a Csipkekészítők IV. Országos találkozóját tartották városunkban a Nagykállói Népművészeti Egyesület, Nagykálló Város Önkormányzata és a Magyar Csipkekészítők Egyesületének közös szervezésében.Az esemény mozgatórugója Félegyházi Józsefné volt, a Nagykállói Népművészeti Egyesület elnöke, az Országos Csipketalálkozók szervezője.

- Idén 132 „csipkés” vendég érkezett Nagykállóba határon innen és túl, hogy megismerkedjen a paszománykészítéssel, a csipke és a textil összedolgozásának technikájával – mondta Félegyháziné Anikó, a rendezvény háziasszonya. – Szakmai előadásokat is hallgathattak a vendégek az alábbi témákban: Paszomány, Kézművesség-Népművészet-Iparművészet, A vert csipke útja Európában, Hagyatéki feldolgozás…Az idei csipketalálkozóra is pályázatot írt ki Félegyháziné Anikó felnőtteknek „keszkenők és kalapok,” ifjúsági kategóriában (18 éven aluliak részére) „kedvenc állatom” címmel. Nagy számban érkeztek a pályamunkák.

Gyönyörűséges kalapokból, szebbnél-szebb keszkenőkből rendeztek kiállítást a művelődési központ Kamaratermében.

A zsűri által megítélt díjakat pénteken este Juhász Zoltán Nagykálló polgármestere és Nagy Vincéné, a Magyar Csipkekészítők Egyesületének elnöke adta át. Öröm a nagykállóiak számára, hogy a helyi csipkekör tagjai, Félegyházi Józsefné tanítványai is helyezést értek el.

Keszkenők kategóriában: I. hely: Kocsisné Tündik Tünde – Nagykálló, I. hely: Szendrei Katalin – Budakeszi, II. hely: Huj Ferencné – Tarján, II. hely: Tóth Károlyné – Mende, III. hely: Pásztorné Tamás Ibolya – Nagykálló, III. hely: Maszler Irén – Solymár, Ifjúsági: I. hely: Kévés Kinga – Nagykálló, II. hely: Ács Krisztina – Nagykálló, III. hely: Szabó Alexa – Nagykálló, KALAP: I. hely: Jakab Andrásné – Székesfehérvár, I. hely: Erdeiné Törőcsík Katalin – Debrecen, II. hely: Győri Sándorné – Bihartorda, III. hely: Jófejü Kinga – Győr. Szombaton és vasárnap a délelőtti előadások után a szakmai gyakorlatokra és mesterség-bemutatókra került sor.

A csipkeverés, paszománykészítés, textildíszítési módozatok mellett azt is meg lehetett nézni, hogyan készül a világhírű „halasi csipke”, mivel az idén Kiskunhalasról is érkeztek csipkések. Szombat délután a Harangodon „pusztaparty-n”vettek részt a vendégek, akik kemencében sült lángost kóstolhattak. Utána Harsányi Gézáné egy kis városnézővel varázsolta el a vendégeket.

Ezután divatbemutató következett, melyen a nyíregyházi Bagaméri Anikó által készített ruhákat lehetett látni. A történelmi korokból felvonultatott ruhaköltemények nagy sikert arattak a közönség körében. Az estét tombolasorsolás zárta, hogy a résztvevők az élmények és tapasztalatszerzés mellett minél több ajándékkal térjenek haza. Vasárnap délelőtt csipkés eszközök, könyvek, textilek vásárával folytatódott a program.

A vendégek búcsúzáskor azzal köszöntek el, hogy jó volt itt lenni Nagykállóban, s 2 év múlva újra itt lesznek. - Számomra a legnagyobb élmény az volt, mikor az egyik csipkéstársam egy apró ajándékkal és azzal a szép üzenettel távozott, hogy „sok, a mostanihoz hasonlóan szép, gazdag és jó hangulatú rendezvény szervezője és háziasszonya lehess” – mondta Félegyháziné Anikó, aki gondolatban már a 2012-es rendezvényt szervezi.

*

Virágba borult Sulyánbokor

Nyíregyháza - Október 23-án a Sulyánbokorban élők és az Ésszerű Mezőgazdaságért Egyesület tagjai összefogtak és közös erővel virágba borították Sulyánbokor központját. A bokortanyák között is unikumnak számító tanyaközbe a dolgos kezek első ízben 100 tő rózsát ültettek, melyhez anyagi forrást a Nyíregyháza MJV Önkormányzatának Környezetvédelmi Alapja, valamint az Ésszerű Mezőgazdaságért Egyesület biztosítottak.

Az ültetésnél együtt dolgoztak fiatalok és idősek, férfiak és nők, nagyszülők, szülők és unokák. A jó hangulatú munkát közös uzsonna zárta, hagyományos, kemencében sült pogácsával, lángossal, szendviccsel és meleg teával.
Nemzeti ünnepünk délutánjának eredményében tavasszal már mindenki gyönyörködhet, hiszen egy 70 méteres rózsasövény fogja fogadni a Sulyánbokorba látogatókat.

Ezen megmozdulást látva az Ésszerű Mezőgazdaságért Egyesület a jövőben további fejlesztéseket tűzött ki célul, ezzel is megkönnyítve a tanyavilágban lakók életét.

*

Tűzifagyűjtő közmunkaprogram - 50-en dolgoznak a Nyírerdőnél

A NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. ötven közmunkást foglalkoztat a kormány által meghirdetett tűzifagyűjtő közmunkaprogramban. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a Baktalórántházi- és a Nyíregyházi Erdészetnél egyaránt 15-en dolgoznak majd; Hajdú-Biharban a Hajdúhadházi Erdészet 15-, a Gúthi Erdészet pedig 5 munkanélkülinek ad átmeneti munkát.

A hátrányos helyzetű állástalanok egy hónapon keresztül, november 19. és december 17. között dolgoznak az állami tulajdonú erdőkben, vágástakarítás és hulladékgallyak összegyűjtése lesz a feladatuk – ismertette Szalacsi Árpád, a NYÍRERDŐ Zrt. vezérigazgatója. Az összegyűjtött tüzelőnek valót a társaság átadja a települési önkormányzatoknak, és azok fogják majd értékesíteni a rászorulók között jóval a piaci ár alatt, köbméterenként 1500 forintért.

Az erdőgazdaság 17 magas munkanélküliséggel küzdő településsel vette fel a kapcsolatot. Szalacsi Árpád emlékezetett arra is, hogy a közelmúltban ért véget a NYÍRERDŐ Zrt. eddigi legnagyobb létszámú közmunkaprogramja. Az eredetileg meghirdetett program során, január közepétől augusztus végéig 1100 állástalant foglalkoztatott az erdőgazdaság, ezt követően pedig az egy hónappal meghosszabbított programban 717 ember dolgozott.

A társaság vállalta azt is, hogy 110 munkanélkülit saját költségén három hónapon keresztül tovább foglalkoztat. Az elkészült összesítések szerint 290 hektáron erdősítéseket-, 6000 hektáron ápolási munkákat-, közel 380 hektáron pedig vágástakarítást végeztek a közmunkások. 480 ezer folyóméter turistautat, tanösvényt, erdészeti feltáró utat tettek rendbe, emellett 157 ezer folyóméteren javították az erdővédelmi vadkárelhárító kerítéseket. A csemetetermesztésben mintegy 64 ezer dolgoztak, a közjóléti eszközök (padok, kerítések, erdei játszóterek) karbantartására, felújítására 30 ezer órát fordítottak.

Az elmúlt hónapokban több mint 57 tonna szemetet gyűjtöttek össze a foglalkoztatottak. 112 fő részesült olyan OKJ-s képzésben, amely szorosan kapcsolódik a társaság által végezni kívánt feladatokhoz és a közmunkaprogramokhoz. Ennek eredményeként 109-en motor-fűrész kezelői bizonyítványt, 3-an fa- és bútoripari gépkezelői bizonyítványt kaptak. A program teljes költségvetése meghaladta az egymilliárd forintot. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatása 612 millió, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. támogatása 330 millió forint volt. A NYÍRERDŐ Zrt. 108 millió forint önerővel járult hozzá a költségekhez.

Forrás: Nyírség Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület

Cikk megosztása