Megszépült Újszentiván központja
A település régi problémája, hogy csőtelepülés, nincs egy központi tere, mondta Putnik Lázár a Fő tér felújítása kapcsán. Amit eddig a település központjának mondtunk, az is tulajdonképpen csak egy buszforduló volt – tette hozzá.
Ezért döntött a képviselő-testület még 2007-ben, hogy a Szerb templom környékén ki kell alakítani a település központi terét. Ezt az elképzelést, pályázati pénzeknek köszönhetően, sikerült megvalósítani, és már megvan a további elképzelés is egy másik közösségi tér kialakítására, amely a Polgármesteri Hivatal, a Civil Ház, bölcsőde, orvosi rendelő és az újonnan épülő templom között épülne meg.
Putnik Lázár polgármester elmondta, a Fő tér kialakításának költsége meghaladta a 27 millió forintot, amiből 22 millió forint volt a pályázati pénz, a többit az önkormányzat fedezte. Ebből épült meg a szökőkút, a díszburkolat, a pihenőpadok, a pergola és készült el a növényesítés valamint a füvesítés. Az építkezés elindulásakor sajnos néhány fát ki kellett vágni, amit a környék lakói kifogásoltak, de szükséges volt. Amióta pedig az új fákat kiültették, mindenki megbékélt. Úgy látom, hogy a felújított Fő tér mindenkinek nagyon tetszik – tette hozzá a polgármester. A gyerekek jót játszanak a szökőkút környékén, az idősebbek pedig szívesen üldögélnek a padokon. A fiatalok már inkább ezt a helyet választják találkozóhelynek, mint a buszmegállót. Ezért is nagyon jó látni, hogy van eredménye a munkánknak, mondta Putnik Lázár.
Mivel a teret már birtokukba vették a település lakói, ezért a képviselő-testület úgy döntött, nem lesz külön átadó ünnepség, hanem helyette advent egyik hétvégéjén Betlehemet állítanak, és különféle közösségi programokat szerveznek. Itt az óvodások árulják majd saját készítésű ajándéktárgyaikat, lesz forralt bor, pálinkakóstolás, ünnepi sütemények. A lényeg, hogy egy olyan értékteremtő program jöjjön létre, amellyel hagyományt teremtünk és megmozgatjuk a település lakóit – zárta a beszélgetést Putnik Lázár.
Forrás: Szentiváni Napló
*
A Kincskereső Napköziotthonos Óvoda támogatást nyert Domaszéken
2010. augusztus 31-vel lezárult a TÁMOP „Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés – innovatív intézményekben” című pályázat, melynek keretében az óvoda 7 millió forint támogatásban részesült. A pályázat immateriális, vagyis nem eszközbeszerzésre irányult. Célja a szellemi javak bővítése, újabb pedagógiai módszerek megismerése a hatékonyabb oktató–nevelő munka érdekében.
Az intézményben két bevont csoportban, két bevont pedagógussal valósították meg az új elemek beépítését. A pályázat során az intézmény óvodapedagógusai többféle képzésen vehettek részt. A pedagógusok munkáját szakmai mentor és folyamat szaktanácsadó segítette a projekt megvalósításának ideje alatt. Az óvodai programcsomag megvásárlása mellett TV, nyomtató, szkenner és 2 db notebook került beszerzésre.
A pályázat keretein belül 3 innovációt készítettek el:
- egy komplex személyiség fejlesztést célzó programot, Ébred a természet címmel,
- egy képességfejlesztést célzó játékgyűjteményt szülők számára, Gyere, játssz velem! címmel,
- önálló innovációként egy mozgásfejlesztő programot, Gyere, mozogj velünk! címmel.
A pályázat lehetőséget adott egy jó gyakorlat megvásárlására. A pályázatban résztvevők az orosházi Lehel utcai Óvoda „Segítőtárs” című programját választották, így segítve a sajátos nevelési igényű gyermekek gördülékenyebb integrálását. A programcsomag választható, fejleszthető, komplex lehetőséget biztosított a módszertani kultúra megújulására, a gyermekek differenciált fejlesztésére, az egyéni fejlődési ütem figyelembe vételére. A szülők örömmel fogadták, hogy a pályázat által gyerekeik, több élményben részesülhettek és részesülhetnek, melyek tapasztalataikat szaporíthatják, valamint komplex módon fejleszthetik a gyerekek képességeiket, így megalapozva az élethosszig tartó tanulást.
Forrás: Domaszéki Hírmondó
*
Korszerű iskolával gazdagodott Sándorfalva
Csaknem 600 millió forintos beruházás keretében készült el a az új iskolaépület Sándorfalván. „A 21. századi oktatási környezetért és a versenyképes tudásért már nem kell Szegedre mennie gyerekeinknek” – fogalmazott köszöntőjében Kakas Béla polgármester. Az intézményben új tornaterem, 17 akadálymentes tanterem és szaktanterem, valamint tágas aula és étkező kapott helyet.
A korszerű és nagy belső terekkel rendelkező új oktatási központ megépítését az tette szükségessé, hogy a kisvárosban korábban szétszórtan, négy épületben működött az általános iskola. A Szegedi Kistérség Többcélú Társulása, mint fenntartó 2008 elején pályázatot nyújtott be a Pallavicini Sándor Iskola tagintézményeinek bővítésére, melynek eredményeként 2009 júniusában 496 millió forint európai uniós forráshoz jutottak. A beruházás teljes költségvetése 595 millió forint lett, melyből új épületszárnnyal bővült az iskola.
A teljes mértékben akadálymentesített részlegben helyet kapott egy ebédlő/konferenciaterem, egy új tornaterem, felszerelt kerámiaműhely, nyelvi labor, rajzterem, ének-zene terem, humán szaktanterem, kémiai-biológiai előadó és további nyolc tanterem.
Forrás: sandorfalva.hu
*
Domaszéki fejlesztések
Az elmúlt időszakban a helyi önkormányzat számos pályázati forrásból megvalósuló fejlesztést, beruházást kezdett meg, amelyek jelenlegi állapotát foglaljuk össze az alábbiakban.
Mórahalom Város Önkormányzata Domaszékkel és Ásotthalommal közösen benyújtott „Összefüggő hálózati elérést biztosító külterületi kerékpárút építése Szeged-Domaszék- Mórahalom-Ásotthalom között” című pályázata 216.458.848 forint összegű támogatást nyert el, amelyhez a három településnek összesen 24.050.984 forint önerőt kell biztosítania. A Domaszékre jutó támogatási összeg kb. 56,6 millió forint, a településre eső önrész 6,2 millió forint. A kerékpárút építésének domaszéki része a Dózsa Gy. utca vonalától kezdődik, és mintegy 2.054 méter hosszú szakaszon valósul meg.
Domaszék Község Önkormányzata Pécska Város Polgármesteri Hivatalával közösen „ÉTELED AZ ÉLETED – Domaszék és Pécska határon átnyúló együttműködése a gasztronómia jegyében” címmel pályázatot nyújtott be a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében. Projektötletünket mintegy 95.000 euro támogatásban (ERFA támogatás kiegészítve az országok társfinanszírozásával) részesítették, a projekt teljes költsége 100.235 euro. A projekt a kulturális összetartozás erősítése és a térség vonzerejének javítása érdekében a magyar-román határrégióban már jelenleg is kedvelt kulturális és gasztronómiai rendezvényeket kívánja népszerűsíteni, továbbfejleszteni. A program többek között hozzájárult és hozzájárul a 2010. évi hagyományos települési rendezvények, úgymint Falunap, Répafesztivál és Nemzetközi Néptáncfesztivál, Fogathajtó verseny, Domaszéki Borok Fesztiválja és Nyársirató Disco, valamint Böllérnap és Katalin-bál színvonalasabb lebonyolításához. A program keretében a rendezvények megvalósításán túl egy folyamatosan frissülő, közös honlap létrehozására valamint receptkönyv kiadására is lehetőség nyílik.
A Dél-alföldi Operatív Program kiírására „Domaszék belterületi csapadékvíz és belvíz elvezetés I. ütem” címmel nyújtott be az önkormányzat pályázatot az SZVMF Zrt-vel együttműködve a meglévő, engedélyes tervek alapján az I. ütem megvalósítása érdekében. A projekt 71.212.500 forint támogatásban részesült, amelyhez 7.912.500 forint önrész biztosítása szükséges. A pályázat eredményeként 2.773,5 méter, többségében nyílt, burkolt csapadékvíz elvezető hálózat jön létre. A teljes projekt várhatóan 2010. december 31-én zárul.
Az önkormányzat kezdeményezésére a jelenlegi fenntartó, a Szegedi Kistérség Többcélú Társulása (SZKTT) a „Bölcsődebővítés a SZKTT Humán Szolgáltató Központ domaszéki telephelyén” címmel pályázatot nyújtott be a Délalföldi Operatív Program (DAOP) keretében annak érdekében, hogy a bölcsődei csoportszobák száma bővülhessen. A pályázat a második fordulóban 113.105.261 forint összegű támogatásban részesült, amelyhez 12.567.251 forint önerő biztosítása
szükséges, így a teljes beruházási költség 125.672.512 forint lesz.
A domaszéki önkormányzat Röszkével közösen a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott pályázattal 24.047.360 forint támogatást nyert el a Domaszék-Röszke ÁMK intézményeinek informatikai infrastruktúra fejlesztésére. A pályázati támogatás segítségével többek között szoftverek, számítógépek, monitorok, interaktív táblák, projektorok, notebookok beszerzésére nyílik lehetőség. Mivel a pályázat támogatási intenzitása 100%, így önerő vállalására nem lesz szükség.
„Mórahalom-Domaszék-Óbecse-Temerin helytörténeti útvonal az örökségvédelem jegyében” című pályázattal a fenti településekkel együtt csaknem 153.800 euro
támogatást nyertek, amelyből a domaszéki támogatási rész 31.435 euro. A pályázat segítségével Domaszéki kerékpárút folytatása 33.089 euro összköltségű beruházás valósul meg. A projekt keretében a Kisvasútállomás épületébe vásárolnak eszközöket, bútorokat, valamint az épület mellett fészer kialakítása és parkosítás valósul meg.
Forrás: Domaszéki Hírmondó
*
Közösségi közlekedés fejlesztése a Homokhátságon
A Homokháti Önkormányzatok Kistérség Fejlesztési Társulása 2008. márciusban nyújtotta be pályázatát a DARFÜ Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft-hez, mint Közreműködő Szervezethez. A projektterv a Bíráló Bizottság döntése alapján 276.003.183 Ft európai uniós támogatásban részesült.
A támogatásból a megvalósításban résztvevő hét önkormányzat – Ásotthalom, Domaszék, Mórahalom, Pusztamérges, Röszke, Ruzsa és Zákányszék – eltérő mértékben, projektarányosan részesül. A program jelenleg számított teljes költségvetése meghaladja a 360 millió Ft-ot. Az összehangolt közösségi közlekedés fejlesztés fő elemei: központi buszváró felújítása, akadálymentesítése (4db), új megállók kialakítása (17 db), bel- és külterületi buszvárók építése/felújítása/cseréje (135 db), buszforduló építése/felújítása (3/4 db), valamint 6 férőhelyes buszparkoló kialakítása Pusztamérgesen. Eredményeként jelentősen javulnak a közösségi közlekedés feltételei, különös tekintettel az érintett népesség 37,5%-át adó külterületi lakosságra.
Az infrastrukturális fejlesztést komplex programmá teszi az egységes arculati elemekkel készülő tájékoztatási és információs rendszer (informatikai hálózat és információs táblák), az e közigazgatáshoz való informatikai kapcsolódás, egységes közlekedési kiadvány megjelentetése, valamint az elérhetőséget javító kerékpártárolók kihelyezése a köz- és csomópontokban. Az akadálymentesítéssel és a szelektív hulladékgyűjtőkkel hangsúlyt kap a horizontális elveknek való megfelelés is. A projekt megvalósítása a záró szakaszban tart. A beruházások minden érintett településen megvalósultak. Jelenleg a projekt komplexitását biztosító kiegészítő elemek – mint például az egységes arculatú kistérségi menetrend, projekt szórólap– megvalósításán dolgozik a projektmenedzsment csapat.
Forrás: Falusi Suttogó
*
Átadják a Széchenyi Ifjúsági Közösségi Központot
Sándorfalva Város Önkormányzata 2009 májusában 47.425.391 forint európai uniós támogatást nyert az Európai Regionális Fejlesztési Alapból egy új, színvonalas közösségi központ létrehozására.
A közbeszerzés lefolytatása után Kakas Béla polgármester 2010 májusában írta alá a vállalkozási szerződést a nyertes kivitelezővel, a Partiskum- Bau Kft-vel. Az építkezési munkálatok megkezdődtek és december elején fejeződtek be. Az Önkormányzat 2008 augusztusában pályázatot nyújtott be az Új Magyarország Fejlesztési Terv, Dél-Alföldi Operatív Program keretében „Szociális alapszolgáltatások, gyermekjóléti alapellátások és közösségi terek infrastrukturális fejlesztése” című pályázati felhívásra. A pályázatot sikeresen elbírálták és az Önkormányzat 47,4 millió forint európai támogatást nyert. Az összesen 90 millió forintos beruházás során a Széchenyi utca 24. szám alatti, közismert nevén a Széchenyi Udvarban található rossz állapotú, egykor ipari célokat szolgáló épületrészek elbontásra kerülnek, a funkciójukat vesztett, üresen maradt ipari helyiségeket felújítják és egy új épületszárny hozzáépítésével létrehoznak egy 450 m2 nagyságú, korszerű, többfunkciós ifjúsági közösségi teret, a Széchenyi Ifjúsági Közösségi Központot (SZIKK).
Az épületben kialakításra kerül egy klubszoba, egy rendezvényterem, valamint egy oktató- és előadóterem, amelyek rendezvényeknek, klubfoglalkozásoknak, kisebb összejöveteleknek, képzéseknek és más szabadidős programoknak adnak otthont.
Forrás: sandorfalva.hu, promenad.hu
Forrás: Déli Napfény Nonprofit Kft.