294 millió forint LEADER forrás a kertészek földjén

A Kertészek Földje Akciócsoport Egyesület elnöke, Ruck Márton nyilatkozott a nyertes pályázatokról.

- A novemberi elnökségi ülések lezárásai voltak egy közel egy éves folyamatnak. A 2009 év végén meghirdetett 17 LEADER pályázati lehetőségre benyújtott pályázatokról dönthettünk, lezárhattuk azokat. Az elnökség a pályázatok formai, szakmai értékelését követően kapta meg a jogot és lehetőséget, hogy meghúzza a támogatható pályázatok ponthatárát.
Ismét örömmel mondhatom el, hogy az elnökség egyhangú döntése alapján minden, a feltételeknek megfelelő pályázat támogatásban részesült. A korábbi döntésekkel együtt 40 pályázó közel 300 millió forint fejlesztési forrással gazdagodhat - sorolta Ruck Márton.

- Egyesületünk a megítélt fejlesztési forrásainak jelentős részét lekötötte már, a III-as tengely második körös pályázatai szintén a forrásainkat terhelik. Mindamellett úgy látom, hogy 2011 májusában még mintegy 150 millió Ft LEADER-es keretösszegre lehet majd pályázatokat benyújtani, elsősorban mezőgazdasági termékek hozzáadott értéknövelésére, sportegyesületek közösségi tereinek felújítására, illetve hagyományőrző rendezvényekre. 2011 márciusában egy másik 150 millió Ft-os keret terhére ismét lehet majd benyújtani pályázatokat elsősorban mikrovállakozások, turizmus fejlesztésére, másodsorban falufejlesztésre, vidéki örökség megőrzésére. Minden pályázni szándékozónak tanácsolom, hogy keresse fel medgyesegyházi irodánkat a részletes információkért - adott tájékoztatást a Kertészek Földje Akciócsoport elnöke.

*

Hetven év után új tetőt kap a városháza Battonyán

Nyolcvanmillió forintot nyert pályázaton a battonyai önkormányzat a városháza patinás, ám igen rossz állapotban lévő épületének felújítására.

Százötven kilométeres körzetben, jellegzetes tornyával — melyet hajdan tűzjelző toronyként használtak — szinte egyedülállónak számít a battonyai városháza. A polgármesteri hivatal és a mellette lévő Korona Szálló is műemléképület. Ám az idő eljárt felettük.

Az önkormányzat az épületek tetőcseréjére nyert forrást. A körülbelül másfél évszázada létesült ingatlanokon hetvenévesek a szalagcserepek, melyekkel a korabeli szakemberek az eredeti zsindelyt cserélték le, nem éppen a műemlékvédelem szellemében.

dr. Karsai József polgármester elmondta: a cserepek 15—20 százaléka megrepedt, befolyik rajtuk a víz, ami a cserépléceket, a gerendákat is megrongálta. Az épületek pedig beáznak. „Tűzoltásként” a padláson edényeket helyeztek el, hogy felfogják a becsorgó csapadékot. Ez azonban nem megoldás.
— Uniós támogatásból újítjuk fel a tetőket. Nyolcvanmillió forintot nyertünk a pályázaton, amelyhez 10 százalék önerőt kellett biztosítanunk. A pályázat a tetőcserén kívül a piaci rekeszmosót és parkoló építését is magában foglalja — tájékoztatott dr. Karsai József.

Utalva a két műemléképület állagára, a polgármester hangsúlyozta, öreg épületeknél mindig legfelül kell kezdeni a felújítást. Mivel a 70 évvel ezelőtti tetőcsere során egy kis darabon meghagyták az eredeti zsindelyt, ez alapján szerezték be az új tetőborítást, a műemlékvédelmi hivatal egyetértésével.

Forrás: Békés Megyei hírlap

*

Ingyen kátyúzott a kivitelező Kisdombegyházon

A leghátrányosabb helyzetű települések (LHH) számára kiírt pályázaton 34 millió forintot nyert Kisdombegyház önkormányzata az úgynevezett „rövid” Rákóczi utca és a Hajnal utca szilárd burkolására. A forráshoz a falunak 5 százalék saját erőt kellett biztosítania.

— Az utak elkészültek, kérvényeztük az illetékes hatóságnál a forgalomba helyezésüket — mondta Tonka Istvánné polgármester. A település úthálózatának — a mostani fejlesztéssel együtt — most már 80 százaléka aszfaltos.

Két utca még földes. A burkolásukhoz szükséges terveket elkészíttette az önkormányzat, a kedvező pályázati lehetőségre várnak. Az útépítést végző kivitelező a Rákóczi utca és Hajnal utca útjának megépítésén felül ingyen kátyúzta a „hosszú” Rákóczi utcát.
Az útszéleket pedig ott, valamint a Petőfi és Lehel utcában gléderezték, hogy az esővíz lefolyhasson az úttestről. A munkálatok során keletkezett földnyesedéket az önkormányzat közmunkásai a két földes utcában töltésnek használták fel.

Forrás: Békés Megyei Hírlap

*

Csutkagyújtós és alternatív megoldások Kaszaperen

Helyiek adományából is melegítik idén télen Kaszaperen az intézményeket. A kukoricatörés után a közmunkások mintegy ötszáz zsák csutkát szedtek össze, amelyek a hideg hónapokban jók lesznek gyújtósnak az alternatív fűtésre áttért településen.

Kaszaperen néhány éve valóságos szalmaturizmust élt meg az önkormányzat. Az ország számos pontjáról utaztak a dél-békési településre érdeklődő önkormányzati vezetők, akik a szalmabálás tüzelésre voltak kíváncsiak. Kaszapernek elege lett ugyanis a magas gázszámlákból és a változtatás mellett döntöttek. Azóta egyre többen követik a példájukat.

— Korábban, még az áremelések előtti időszakban évi 10 millió forintot költöttünk a gázszámlára a polgármesteri hivatalban és az intézményeinknél. Ma már a községházát, az iskola két épületét, az óvodát, a humán szolgáltató központot és decembertől az orvosi rendelőt is szalmabálás kazánnal fűtjük — mondta Csürhés István polgármester.

Ráadásul a fűtőanyag sem kerül sok pénzébe a településnek. A közmunkások a nyáron összegyűjtötték és felaprították a nyesedék fákat. Kétezer bála szalma és ezerötszáz bála kukoricaszárat is „betáraztak” a hideg ellen. A kaszaperiek eltüzelik a száraz faleveleket is, amelyeket bőven megtermel a faluközpont főtere. A napokban nagy mennyiségű kukoricacsutkára is szert tettek.

— A kukoricatörés nagyjából befejeződött a határban. A csövet még a földön morzsolja le a kombájn, a csutka pedig ott marad, amit általában beszántanak a földbe. Elhatároztam, hogy három hektár földterületemen átengedem a csutkát az önkormányzatnak — folytatta a polgármester, aki korábban tizenkét hektárnyi szalmát és most hat hektárnyi kukoricaszárat is adományozott a falu intézményeinek fűtéséhez.

— A felajánláshoz csatlakozott Szeder Lajos és Kun János is. Tizenhat közmunkás három napig szedte a csutkát a földterületekről. Meglett az eredmény: mintegy ötszáz zsáknyi csuhéjos csutkánk van, ami egész télen elegendő lesz gyújtósnak — sorolta Csürhés István, akinek a jótékonykodásból némi kellemetlensége is származott. Volt, aki szóvá tette, mit keresnek a polgármester földjén a közmunkások. A válasz a kaszaperi intézmények udvarán látható.

— A korábbi fűtésszámlánknak csak a töredékét fizetjük. Ha minden intézményünkben áttérünk a szalmabálás fűtésre, évi 2 millió forintra csökken a költségünk. Gyakorlatilag a tüzelőanyaghoz ingyen jutunk, csak a bálázás és a szállítás kerül pénzünkbe. A kazánokat pedig a közmunkások kezelik.
Csürhés István hozzátette, az iskolában meghagyták a gázfűtést is. Ha esetleg a rendszer meghibásodik, akkor se kelljen hidegben ülniük a diákoknak az osztálytermekben.

A polgármester arról is beszélt, a fűtésből adódó megtakarítás náluk három pilléren nyugszik. Ebből az egyik a már említett szalmabálás tüzelés. A kazánok ára viszonylag gyorsan megtérül. Emellett minden pályázati lehetőséget megragadnak, amivel megelőzhető, hogy a meleg elszökjön. Már több épületüket szigetelték és a nyílászárókat is újakra cserélték. A
beruházásokat a következő években folytatják. A harmadik pillér pedig egyelőre még csak terv. Napkollektorokra pályáznak, amelyekkel használati melegvizet állítanak elő. Ez különösen a pusztaszőlősi idősek otthonában jelent majd nagyarányú megtakarítást. A napkollektorok Csürhés István szerint a fűtésbe is „besegítenek” majd. A település pályázik a beruházások megvalósítására.

Forrás: Békés Megyei Hírlap

*

Új mosógép és hűtő a rászorulóknak Békésben

Békés megyében több mint ezer rászoruló család cserélhette ki kis önrész befizetésével régi mosógépét, hűtőszekrényét, vagy mindkét háztartási berendezését egy pályázatnak köszönhetően. A támogatás nélkül a családok túlnyomó többsége csak az üzletekben nézegethette volna az új gépeket.

A környezetvédelmi minisztériuma írta ki a Zöld Beruházási Program keretében az Energiatakarékos Háztartási Gépcsere Programot. Elsősorban a nagycsaládosoknak, időseknek, fogyatékkal élőknek, munkanélkülieknek kívántak segítséget nyújtani. Háztartásonként 1 mosógép és/vagy 1 hűtőgép cseréjét támogatta a program, az „A+” energia-hatékonyságú berendezéseknél maximum 60 ezer forinttal, az „A++”-os gépeknél maximum 70 ezer forintig.

Békés megyében 16 pályázatot hirdettek eredményesnek, ebből a Kertészek Földje Akciócsoport Egyesület hat egyesület pályázatának az elkészítéséhez nyújtott segítséget. A több mint 1000 háztartás többségébe már megérkeztek a mosógépek, hűtőszekrények. A Medgyesbodzáshoz tartozó Gábortelepen a Kuckó Nagycsaládos Egyesület is pályázott. Összesen 52 családnak szerezhettek örömet.

— A családoknak átlagosan a hűtőre és a mosógépre is tíz-tízezer forintot kellett pluszban fizetniük — mondta el Griecs Györgyné, a Kuckó Nagycsaládos Egyesület elnöke, aki azt kifejtette, ha ez az akció nem lett volna, a legtöbb család még álmában sem gondolt volna a cserére. Legfeljebb akkor, ha végképp felmondták volna a szolgálatot az öreg gépek, merthogy kiszolgált darabokat vittek el a szállítók az otthonokból. A pályázatban feltételként szerepelt, hogy az új helyett elviszik a még működőképes régit, így a veszélyes hulladéktól is megszabadultak a családok. A pályázat elkészítésében és elszámolásában hatalmas segítséget nyújtott a Kertészek Földje Akciócsoport által felajánlott szakmai háttér.

Gábortelepen Gulyásékhoz december 5-én vasárnap csöngettek be a szállítók. „Majdnem” öt gyermekük van. Gabi 9, Zoli 7, Zoé 5, Zora 2 éves. A legkisebb fiút papírforma szerint a Mikulás hozta volna, ám ő még úgy döntött, marad néhány napot a pocakban. A lassan hét tagú család havi 130 ezer forintból él. Az apa munkanélküli, az édesanya gyesen van. Mutatták a régi 60 literes Lehel hűtőjüket, ami legalább harmincéves volt.
— Az automata mosógépünknek tönkrement a kapcsolója. Állandóan ki kellett támasztani, fogni kellett, arra meg kinek van ideje négy gyerek mellett? — kérdezte az apuka, Gulyás Zoltán. Felesége, a mindenórás Gabi az utóbbi időkben egy réges-régi keverőtárcsás mosógéppel mosta a szennyest, majd külön öblítette és áttette a centrifugába. Eddig is megterhelő volt számára, kisbabával pedig szinte megoldhatatlan.

A család öröme leírhatatlan volt. Régen került már hozzájuk új dolog. Most pedig egyenesen kettő! A gyerekek boldogan nyitogatták a hűtő és a mosógép ajtaját. Ennél szebb ajándékot nem is hozhatott volna nekik a Mikulás. Pedig a jelentős támogatás ellenére is nehezen tudták az önrészt kigazdálkodni. Csak az egyikre jutott pénzük. A másik 10 ezer forintot, Gulyáséknak és még két gábortelepi családnak, az egyesület fizette ki.

Forrás: Békés Megyei Hírlap

Forrás: Kertészek Földje Akciócsoport Egyesület

Cikk megosztása