A Szinergia Egyesület a helyi termékek szolgálatában

2010-ben a Szinergia Egyesület is aktívan részt vett a kistérségi karácsonyi vásárok szervezésében, hiszen tevékenységei között a helyi termékek és a térségi termék-előállítók segítése képviseli az egyik legfontosabb csapásirányt.

A vásárok Szentlőrincen december 4-én, Botykapeterden december 11-12-én, Szigetváron december 17-19-én kerültek megrendezésre. Az egyesület segítette a térségi termelők rendezvényen való megjelenését, akik közül többen mesterségük bemutatásával csináltak kedvet a kézműves-termékeikhez, vagy éppen a házi készítésű élelmiszerekhez és reménykedtek, hogy idén minél több karácsonyfa alá helyi termék kerül.

A jelenlegi adatbázisban szereplő 75 előállítónak lehetőséget kínál az egyesület a www.helyitermek.leaderszinergia.hu oldalon történő rövid szöveges, fényképes, termékgalériás megjelenésre. A tavasszal megjelentetni kívánt turisztikai kiadványban a helyi termékeket, illetve a térségi szállásadókat is népszerűsíteni szeretnék.

Az eddigi tapasztalatokon felbuzdulva és a helyi termékek népszerű fogadtatását látva, bemutató vitrineket állítottak fel a térség forgalmas helyszínein remélve, hogy minél többen érdeklődéssel fordulnak a térségben termelt portékák iránt. A kiállított termékek jelenleg a Hetvehelyi Szolgáltatóházban, a botykapeterdi Pálma Vendéglőben, a boldogasszonyfai 67-es Panzióban és a Praktiker Áruházban csinálnak kedvet a minőségi szentlőrinci és szigetvári kistérségben előállított termékekhez.

*

Elkezdődött a Szigetvári Cigány Kisebbségi Önkormányzat "Segítőkéz csoport" elnevezésű programja

A Szigetvári Cigány Kisebbségi Önkormányzat a Társadalmi Megújulás Operatív Program európai uniós támogatásával 16 hónap időtartamú képzési projektet hajt végre, mely 20 tartósan munkanélküli, hátrányos helyzetű településen élő, alacsony iskolai végzettségű munkavállaló számára biztosít szakképzést, növelve a résztvevők későbbi munkába állásának esélyeit.

A programot december 1-én délután Gál József elnök mutatta be a több mint 80 meghívottnak. A „Segítőkéz csoport” elnevezésű program során vakoló kőműves képesítést szerezhetnek a felvételt nyert állástalanok, akik az OKJ-s szakvizsga letételét követően már, mint képzett szakmunkások vesznek részt kiemelten rossz lakhatási körülmények között élő családok lakóházainak felújításában. A programba felvételt nyert résztvevők a szakmatanulás idejére képzési támogatásban részesülnek, valamint a vidéki hallgatók utazását teljes összegű útiköltség-térítéssel is segítik.

A „Segítőkéz csoport” 20 tagja közül 7-et Szigetvárról választottak ki, míg további 13 fő a szigetvári kistérség településeiről csatlakozik a programhoz. A tanulók a képzés első három hónapjában (január és március között) elméleti foglalkozások során sajátítják el a kőműves szakma alapjait, majd márciustól gyakorlati foglalkozásokon mélyülnek el a szakmai ismeretekben.

Forrás: fmtv.hu

*

A szigetvári kistérségben szegény szülők szegény gyerekeinek próbálnak segíteni

A szigetvári kistérségben előkészítő szakaszánál tart egy, 2011-ben kiírásra kerülő pályázat, amely a szegénységben élő gyermekek helyzetén igyekszik majd javítani. Ehhez természetesen első lépés a szülők szegénységének megszüntetése, aminek alapja a gazdaság fejlesztése és az emberek mentális állapotának javítása.

A témához kapcsolódva november közepén igen érdekes előadásra került sor a szigetvári Vigadóban „A helyi gazdaságfejlesztés és foglalkoztatás bővítésének lehetőségei a gyermekesély programban” címmel. Brunda Gusztáv, a Tudományos Akadémia gazdaságfejlesztő szakértője keményen szembesítette - a főleg polgármesterekből álló – hallgatóságát azzal a helyzettel, ami sürgős és összetett megoldást követel. Kritikával illette a kistérség LHH-s kilábalási programját, mert az anyag ebben a formájában alkalmatlan a térség felemelésére, s ha a helyi erők nem fognak össze és nem dolgozzák át a programot, akkor tovább fog romlani a térség helyzete. Az, hogy itt pozitív irányba forduljanak a dolgok, az itt élők érdeke.

A tevékenységet átfogó műhelymunkával kell kezdeni, azokkal a szereplőkkel, akik felelősséget érezve környezetükért aktívan hajlandóak részt venni egy hosszú távú fejlesztési program kialakításában. Az önkormányzatoknak egyik fő feladata, hogy minél szélesebb kör bevonásával elinduljon egy együttműködés, mert különben a szegénység behatárolja a jövőt és már középtávon is veszélyezteti a fenntarthatóságot.

Brunda Gusztáv mint gazdaságfejlesztő szakember, természetesen a gazdaság állapotának helyreállításával foglalkozott elsősorban. Elmondta, hogy az olcsó munkaerő ma már nem képezi kereslet tárgyát, hiszen a globális gazdaságban olyat a világ más részein bőven találni. Nálunk a felemelkedés záloga a szakképzett munkaerő értékesítése lehet, akiknek a minőségi tevékenysége által keletkező érték profitot hoz a vállalkozónak. A vállalkozó „szent”, mondta a szakértő, hiszen munkahelyet csak ő teremthet, az önkormányzatoknak a kedvező feltételeket kell biztosítani ehhez. Hogy pontosan mik ezek? Átlátható viszonyok, racionális, stabil szabályok, célzott, befektetésvonzó programok, szakképzett munkaerő biztosítása és a cégek minél alaposabb „kiszolgálása” tehetik vonzóvá a helyszínt.

Az előadó a legsürgősebb tennivalóként egy távlatokban gondolkodó, együttműködésre képes, kreatív szellemi műhely kialakítását jelölte meg. Ennek feladata, hogy elemezve és átlátva a különböző folyamatokat, azokat a helyi lehetőségekhez igazítva a gyakorlatban is használható programot fogalmazzon meg.

A kép illusztráció.

Forrás: Dél-Zselici Napló

*

XXVI. Vendel napi búcsú és regionális kézműves fesztivál Magyarlukafán

2010. október 24-én rendezték meg az immár 26. születésnapját ünneplő országos hírű magyarlukafai Vendel napi búcsút.

A búcsú története 1985-re nyúlik vissza, hiszen a Magyarlukafai Néprajzi Műhely köré szerveződött fiatal kézművesek ekkor döntötték el, hogy felújítják a falu védőszentje ünnepének hagyományát. Az első ilyen rendezvényen néhány lelkes kézműves, zenészek, táncosok, bábosok, no meg természetesen a faluban élők voltak jelen. Az idők során aztán a búcsú szépen lassan elkezdett növekedni, híre egyre messzebbre jutott.

Az elmúlt évben közel hatezer látogató fordult meg a 110 lelkes kisfaluban, ami azt mutatja, hogy ez egy olyan nap, melyért érdemes több száz kilométerről ideutazni, különleges hangulat uralkodik az egész településen. Sokan már itt megvásárolják a karácsonyi ajándékokat a kézművesektől, élelmiszer-előállítóktól, hiszen az itt fellelhető termékeknek személyes varázsa van, a megjelenő bio-élelmiszerek pedig magas minőségi kategóriát képviselnek.

Az idén LEADER támogatás segítségével megvalósult rendezvényen igen színes és tartalmas programokat élvezhettek az idelátogató vendégek. A program délelőtt 8 órakor kezdődött szentmisével a magyarlukafai templomban. A nap során a falu főutcájának teljes hosszában „Szép Tárgyak Vására” zajlott. 170 kézműves és biogazda kínálta termékeit, valamint sörsátor várta a látogatókat különböző ételekkel, italokkal.

A gyerekek számára körhinta, Körtéfa logikai játszóház és a Tekergőtér asztali játékai kínáltak szórakozási lehetőséget. Kipróbálhatták az íjászkodást, a pónilovaglást valamint a cirkuszi fényképezdét a Lapos téren. Délután a János Vitéz című bábelőadást tekinthették meg.

A Lukafa Galériában a 25 éves norvég Stella Polaris Társulat történetét bemutató kiállítás volt látható. A Társulat a búcsút megelőző napon nyitotta meg újjáépített színházát, a Trója Házat, melynek nyitó előadásaként a Sámán Álma című darabot mutatták be. A búcsú ideje alatt többször felvonult a Társulat és a Gólyalábasok a Fő utca forgatagában, melyet nagy érdeklődéssel követtek a vásározók.

A Kaptár Egyesület tagjainak közreműködésével az érdeklődők kipróbálhatták az olyan különböző kézműves foglalkozásokat, mint a nemezelés, szövés, csuhézás, vagy kosárfonás. A délutáni programok a Néprajzi Műhely udvarán felállított színpadon zajlottak, elsőként a Szigetvári Néptánckör táncosai mutattak be székely táncokat, majd a Zengővárkonyi Hagyományőrző Művelődési Egyesület táncosai magyar táncokkal szórakoztatták a nagyérdeműt.

A Szinergia Egyesület segítséget nyújtott a Kaptár Egyesületnek és a Magyarlukafai Önkormányzatnak a búcsú szervezésében, Ignácz Mária és Horváth Bernadett közreműködésével. Neiczerné Jaksa Szilvia elnök és Rajczi Román munkaszervezet vezető a LEADER programot ismertették meg az érdeklődőkkel.

Forrás: magyarlukafa.hu

*

Mikrotérségi IKSZT-fórum Bodán

A Szentlőrinci – Szigetvári kistérség települései számára november 18-án, a Szinergia LEADER Egyesület és a Szentlőrinci Helyi Vidékfejlesztési Iroda szervezett tájékoztató fórumot, amelynek ezúttal a szentlőrinci térség egyik települése, Boda adott helyet.

A fórumon részt vettek az MVH szakreferensei: Kaponya László, valamint Vincellér Gergely, akik a pályázati elbírálásról tartottak tájékoztatót kiemelt figyelmet fordítva a legtöbb pályázó esetében elért kifizetési kérelmek benyújtását érintő legfontosabb kérdésekre.

A vezető szakreferens előadásában kiemelt figyelmet fordított az Integrált Közösségi Szolgáltató Terekkel kapcsolatos speciális rendelkezésekre, jogszabályi szakaszokra. Az előadáson elhangzott, hogy a benyújtott támogatási kérelmekhez képest a beruházások elszámolásához benyújtandó kifizetési kérelmek mely pontokon kell, hogy teljes összhangban legyenek, illetve milyen eltérések lehetnek az eredeti dokumentumokhoz képest. A továbbiakban kiemelte azokat a jogszabályban meghatározott százalékos határokat, amelyek bizonyos mozgásteret engednek a pályázók számára, ha a határozatban rögzített összegekhez képest bármilyen ok miatt eltérés mutatkozik a kifizetési kérelmekben. Kihangsúlyozta a kérelmek benyújtására rendelkezésre álló időszakot és azok maximális számát adott pályázattal kapcsolatban, valamint, hogy csakis gazdasági teljesítéssel rendelkező számlák benyújtására van mód, a jogszabályi előírásoknak megfelelő adatokkal és azonosítószámokkal ellátva.

A megbeszélés következő pontjaként Horváth Bernadett tartott beszámolót a Szinergia Egyesület új tevékenységéről, a helyi termelők összefogása, támogatása iránti kezdeményezésekről. Elmondta, 2010 tavasza óta a helyi termék előállítók piacra jutását rendezvények szervezésével, oda való eljutásuk könnyítésével, valamint kiadványokkal és egy weboldal szerkesztésével segítik az egyesület munkatársai. A termelőkkel párhuzamosan a térségi szállásadókra is kiemelt figyelmet fordítanak, akiket a már meglévő turisztikai klaszterrel közösen egy kiadvány megtervezésével, kiadásával segítenek - részletezte tevékenységüket Horváth Bernadett.

Forrás: Szinergia Egyesület

Cikk megosztása