Működőképessé teszik a szarvasi szárazmalmot

Kétmillió forint pályázati támogatást nyert a szarvasi önkormányzat az Ady Endre utcai szárazmalom felújításához és működőképessé tételéhez. Az összeghez 4,5 millió forint önerőt tesznek hozzá.

A szarvasi szárazmalmot 1836-ban ugyanaz a Bolza-család építtette, melynek nevéhez az arborétum megalapítása is fűződik.

Az építményben a XX. század elejéig gabonát, majd 1962-ig kását őröltek, a kerekeket egy kerengősátorban két-három ló vontatta körbe.
A felújítás után a szárazmalom még több látogatót vonzhat a városba.

Forrás: beol.hu

*

Nemzetközi találkozót szerveznek Békéscsabára

Az Egész Életen át Tartó Tanulás Leonardo Partnerségi program keretében 13 ország pályázatírással és projektmenedzsmenttel foglalkozó szervezete nyert uniós támogatást, hogy 2 év alatt kicserélje tapasztalatait, és a legjobb gyakorlatot széles körben terjessze a pályázó szervezetek részére.

A közelmúltban az olaszországi Riminiben megtartott nyitó nemzetközi találkozón a résztvevők, köztük a békési székhelyű EUNET Európai Együttműködési Hálózatokért Alapítvány szakértői megállapodtak abban, hogy 15 mesterfokú leckét állítanak össze, és ezeket az internet segítségével minden érdeklődő számára hozzáférhetővé teszik. Az egyes szervezetek bemutatkozása mellett ismertették a jövő évi pályázati elképzeléseiket is — mondta el dr. Kibédi-Varga Lajos, az EUNET elnöke.

A Riminiben szerzett információk alapján kifejtette, valószínűleg minden szervezetnek lehetősége adódik további források megszerzésére. A tervezett pályázatok többsége különböző, hátrányos helyzetű csoportok, például az ötven év felettiek, az etnikai kisebbségek, a romák munkaerő-piaci lehetőségeinek javítására irányul.

Az EUNET Európai Együttműködési Hálózatokért Alapítvány vállalta, hogy 2011 novemberében Békéscsabán nemzetközi találkozót szervez, amelyen a fő téma a civil szervezetek forrásszerzési lehetőségeinek megvitatása lesz.

A nagyszabású rendezvényen — a 13 ország projektben résztvevő szervezetei mellett — lehetőség nyílik érdeklődő Békés megyei civil szervezetek képviselőinek bevonására is.

Forrás: beol.hu

*

Újabb fejlesztések a szarvasi arborétumban

Az utóbbi hónapokban több lépcsőben szinte teljesen megújult a Szarvasi Arborétum bejárata. A fejlesztéseknek azonban még koránt sincs vége.

A régi nagykaput tavasszal egy fából faragott kapu váltotta fel, amely az előzőnél sokkal jobban illeszkedik a környezetbe. A közelmúltban a bejárat környékén a betonburkolatot tetszetős díszburkolatra cserélték. Elkészült az új világítási rendszer is, ezt azonban csak akkor kapcsolják be, ha kiépül az új beléptető rendszer. Utóbbihoz egy díszes tolókaput helyeznek el, melynek alkotója ugyanaz a sárospataki fafaragóművész — Sárossy Tibor —, aki a nagykaput is készítette.

A fogadóépületre szintén vár némi változás, a jegykiadó ablak a déli oldalról átkerül a nyugatira. Közben egy grafikus már készíti az új tájékoztató táblák terveit.

Hanyecz Katalin, az arborétum igazgatója elmondta, hogy a bejárati rész átalakításának költségei meghaladják az ötmillió forintot. A tervezett fejlesztések február végéig befejeződnek.

Forrás: beol.hu

*

Szervezetten őrzik a csabacsűdi gasztrohagyományokat

Csabacsűdiek Baráti Köre Hagyományőrző Egyesület néven új civil szervezet alakult a közelmúltban.

Jansik Györgyné, a huszonhét tagú egyesület elnöke elmondta: elsődleges céljuk a gasztronómiával kapcsolatos hagyományok megőrzése. Eddig is rendszeres résztvevői voltak a napkori disznótoros fesztiváloknak, s a jövőben — most már egyesületi színekben —, is megteszik ezt. A falunap keretében főzőversenyt is terveznek.

Az új egyesület kezdeményezésére mostantól minden év adventi időszakában közös gyertyagyújtásokra hívják a túzokszoborhoz Csabacsűd lakóit.

Forrás: beol.hu

*

Megjelent a Körösök Völgye Akciócsoport hírlevelének első száma

A Körösök Völgye Akciócsoport Nonprofit Kft. 2010 őszén döntött arról, hogy saját tagjai, a térség vidékfejlesztésben érintett szereplői és nem utolsó sorban lakosai tájékoztatása és a LEADER Programba történő eredményesebb bevonása érdekében újabb csatornát nyit a kommunikáció területén.

A gondozásunkban megjelenő Hírlevél célja, hogy a tagság és a helyi társadalom aktívabb részvételét új, az eddigieket kiegészítő, vagy azoknál hatékonyabb módszerrel segítsük elő. Az elmúlt két év működési tapasztalatai alapján úgy véltük, szükség van új típusú kapcsolattartási és információ átadási megoldások kidolgozására, s ezirányú elképzeléseinket a LEADER Program átalakítása kapcsán nemrégiben lefolytatott társadalmi vita keretében érkezett vélemények, javaslatok is megerősítették.

Hónapról—hónapra adunk majd tájékoztatást a vidékfejlesztési források felhasználásával, a technikai tudnivalókkal kapcsolatosan. Az állandó rovatokban bemutatjuk a „Sokszínű természet, sokszínű társadalom a Körösök Völgyében” c. Helyi Vidékfejlesztési Stratégia keretében támogatott projekteket, a már elért eredményeket és a folyamatban lévő beruházásokat, vagy az egyelőre még csak dédelgetett álmokat, a lehetőségekre váró nagy terveket. Teret adunk a települések és az ott élők, dolgozók, a mindennapok és az ünnepek megismeréséhez. Mindezekkel célunk, hogy bemutassuk az Európában sikertörténetnek számító LEADER Programban rejlő lehetőségeket, mely nem csupán a támogatási források szétosztásáról, sokkal inkább a civil társadalom fokozottabb szerepvállalásáról, az egyes szektorok közötti együttműködésről, s az ily módon megvalósított rendhagyó programokról szól. Legyen az egy hagyományőrző rendezvény, vagy egy látványos turisztikai beruházás. Az együtt gondolkodás és közös cselekvés ösztönzésében persze óriási segítséget jelent számunkra az a mintegy 600 millió Ft támogatás is, melynek elnyeréséért 2011 tavaszától újra versenghetnek a térség vállalkozásai, non-profit szervezetei és önkormányzatai!

A KÖRÖS KÖRÜL címet viselő hírlevél első száma 2010. decemberében jelent meg. Az elektronikus és nyomtatott példányban egyaránt elérhető kiadvány papír alapú példányait az Akciócsoport tagságát alkotó 18 település között lakosságszám arány szerinti példányszámban kapják meg.

*

A Föld mélyébe tekint Mezőberény vezetése

A hagyományos fűtőanyagok folyamatos drágulása miatt egyre inkább felértékelődnek az alternatív energiaforrások. Mezőberényben már akár a következő fűtési szezontól geotermikus energia melegítheti az önkormányzati intézmények túlnyomó részét.

Siklósi István, Mezőberény polgármestere elmondta, hogy a közelmúltban közbeszerzési eljárás keretében választották ki, hogy mely vállalkozás építi majd ki a városban a geotermikus energiára alapuló fűtési rendszert.

A mintegy 700 millió forintos beruházást kedvező esetben akár már 2011-ben, a következő fűtési szezonban birtokba vehetik a településen. A megyei szinten is előremutató fejlesztés hét év alatt pedig már vissza is hozza az árát.

Némi bizonytalanságot a felszínre hozott víz visszasajtolásának kérdése, illetve annak költségei. Siklósi István hangsúlyozta, hogy hosszú távon további, így a napenergiában rejlő és a saját termálkútjaik által biztosított lehetőséggel is élni szeretnének.

— A Békés alatt található termálenergia alkalmas arra, hogy intézményeket, épületek fűtsenek a segítségével — nyilatkozta Izsó Gábor, a város polgármestere. A településvezető elmondta, hogy mindezt egy széleskörű vizsgálat támasztotta alá. A pozitív eredmény ismeretében szeretnék a geotermikus energia felhasználását felgyorsítani, amivel elsőként önkormányzati intézmények fűtését oldanák meg.

Forrás: beol.hu

*

Brüsszelt is meghódították a Békés megyei kézműves mesterek

2010 őszén a brüsszeli Magyar Házban, majd a Baden-Würtenberg tartomány által megrendezett Duna-konferencián is saját kiállítással mutatkoztak be Békés és Csongrád megyei kézművesek. Mindkét program jelentős érdeklődés mellett zajlott a belga fővárosban.

A Magyar Házban és a Duna-vásáron is a dél-alföldi régióval, térségünk jellegzetes kézműves mesterségeivel, valamint tipikus ételeivel és italaival ismerkedhetett meg a nagyszámú érdeklődő. Az érdekes, jó visszhangot kapott bemutatón Magyar Kézműves Remek díjjal elismert népi iparművészek mutatták be hagyományos technikával készített, ugyanakkor a mai kor igényeinek megfelelő népművészeti alkotásaikat.
A dél-alföldi kiállításon két szakember, Debreczeni János mezőberényi népi iparművész, szövő, textiltervező és Kocsor Imréné békési kosárfonó képviselte a megyét.

Debreczeni János elmondta, elsőként a brüsszeli Magyar Ház nagytermében mutatkozhattak be az érdeklődőknek.
- Elsősorban a belga fővárosban és annak környékén élő magyarok látogattak ki az intézmény nagy termében megrendezett kiállításra. A tárlaton tulajdonképpen egy hagyományos szobabelsőt, konyhát, egy pikniket ábrázoló és egy XXI. századi enteriőrt alakítottunk ki – ecsetelte a népi iparművész. A szervezők és a kézművesek emellett gasztronómiai bemutatóval is kedveskedtek a látogatóknak, amelyen megjelentek a békési ínyencségek, így a gyulai kolbász vagy a békési házi pálinka is. Számos érdeklődő vett részt a kézműves bemutatón is.

A Duna-konferencián egyedül a magyarok mutatkoztak be kézműves munkáikkal, amely kedvező visszhangot váltott ki. Nagyon sokan itt szembesültek azzal, hogy mennyire beilleszthetőek a XXI. századi otthonokba is ezek a termékek.

Forrás: Békés Megyei Hírlap

Forrás: Körösök Völgye Akciócsoport

Cikk megosztása