Fogyatékkal élők színjátszóinak találkozója Vásárosnaményban
Második alkalommal rendezték meg a Fogyatékkal Élők Színjátszó csoportjainak Találkozóját Vásárosnaményban, október 6-án.
Az Önkormányzat, az Esze Tamás Művelődési Központ és a Megoldás Közhasznú Egyesület helyi szervezete közösen vállalta fel a Fogyatékkal Élők Színjátszó csoportjainak Találkozóját, így is példázva a város odafigyelését a sérült emberekre.
Kisvárdáról a Városi Bölcsőde és Rehabilitációs Napközi Otthon értelmi fogyatékkal, autizmussal és Down-szindrómával élők alkotta NAPSUGÁR Színjátszó csoportja a Sérült Gyermekekért Alapítvány támogatását élvezve, vett részt vett ezen a rendezvényen. A négy éve működő csoport eddigi legjobb eredményét érte el, a második alkalommal megrendezett Vásárosnaményi találkozón.
Az ünnepélyes megnyitót követően Kopacz György, színjátszó csoportunk tagja szavalta el a Nemzeti dal-t – kezdte beszélgetésünket Dionné Dócs Mária a NAPSUGÁR Színjátszó csoport vezetője, szociálpedagógus. A szavalatokon és a színjátékokon kívül énekes, táncos bemutatókat, kabaréjeleneteket is láthattunk. Több mint húsz produkciót értékelt a szakmai zsűri. Bizonyítandó, milyen sokszínűen telnek a sérült emberek intézményeken belüli mindennapjai. A NAPSUGÁR Színjátszó csoport „A tojás” c. vidám, szórakoztató színdarabot adta elő. Nagy örömünkre Kopacz György a „Legkiválóbb versmondó” lett. A színházi és drámapedagógus szakemberekből álló zsűri a „Legjobb előadás” kitüntető címet adományozta a NAPSUGÁR – nak. Kiemelte a karakterek és az előadók kiváló egymásra találást, az előadás dinamikáját, a szép magyar beszéd hangzására való törekvést, mondták többek között indoklásként. Tudni kell, hogy a csoport tagjainak többsége beszédakadályozott is.
– Színjátszó csoportunk évek óta visszatérő meghívott vendége a nyíregyházi régiós művészeti találkozóknak is, ahonnan ugyancsak komoly elismerésekkel térünk haza. Nemrégiben házi Ki Mit Tud?-on is bizonyították ellátottjaink sokoldalúságukat, érdeklődésüknek megfelelően választott művészeti ágakban. Köszönettel tartozom a színjátszó csoport tagjainak a mindenkori odaadó, gyakran fárasztó, fegyelmezett munkáért, a Sérült Gyermekekért Alapítvány és a szülők megértő támogatásáért – mondta beszélgetésünk befejezésekor Dionné Dócs Mária.
*
Felső-Tisza Völgye HACS pályázati hírei
A Felső-Tisza Völgye HACS munkaszervezete határidő előtt (október 11-e) zárjta le a második körben beérkezett EMVA III. tengely jogcímeinek pályázatait. Ebben a körben a munkaszervezet 3 jogcímet tudott meghirdetni a térségben: mikrovállalkozások létrehozását és fejlesztését, falumegújítást és fejlesztést és vidéki örökség megőrzését.
A pályázatok feladásának határidejéig összesen 28 darab pályázat érkezett be, 7 db mikrovállakozások fejlesztésére, 13 db falufejlesztésre és 8 db vidéki örökség megőrzésére. 38,5 millió Ft-os fejlesztési igény jelentkezett a mikrovállalkozások fejlesztésre, 125,9 millió Ft falufejlesztésre és 113,4 millió Ft-os igény a vidéki örökség megőrzésére, így a három jogcím teljes fejlesztési igénye megközelíti a 278 millió Ft-ot.
*
Összefogás a vörösiszap katasztrófa károsultjaiért
Az 2010.10.4-i vörösiszap katasztrófa károsultjainak a megsegítésére megmozdult az ország lakossága. A Sárvíz Többcélú Kistérségi Társulás településeinek a polgármesterei és a soponyai polgármesteri hivatal dolgozói kezdeményezésére létrehoztak egy elkülönített számlát „Összefogás s vörösiszap katasztrófa károsultjaiért” elnevezéssel, melyre várják Magyarország minden önkormányzatának az összegyűjtött támogatását 2010. november 15-ig. A számlaszám a következő:
11600006-00000000-44150235.
Vásárosnamény önkormányzata is csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez, s létrehozott egy elkülönített alszámlát a gyűjtésre „Vásárosnamény a vörösiszap károsultjaiért” elnevezéssel, amelyre bárki önállóan adományozhat bármilyen nagyságú összeget. Ennek száma a következő:
11744065-15403399-101180000
Ezen kívül lehetőség van arra is, hogy intézményi/üzemi szinten szervezzék meg a gyűjtést, s az ott összegyűlt összeget november 13-ig ráutalják a vásárosnaményi számlaszámra, ahonnan november 14-én kerül továbbküldésre a célszámlára.
Aki nem szeretne az átutalással bajlódni, adományát elhelyezheti a Városháza ügyfélfogadójában elhelyezett urnában.
Kérünk mindenkit, hogy lehetőségeihez mérten – akár 100 Ft-tal is - támogassa ezt a fontos kezdeményezést, hiszen saját bőrünkön már többször tapasztaltuk, hogy milyen az, amikor mindent elborít a víz. De ha levonult, akkor sok minden a száradás után újra használható lett. Az ajkai vörösiszap után viszont még a termőtalaj felső rétegét is el kell távolítani…
*
Sikeres Hídi Vásár Vásárosnaményban
Egy rendezvény sikerét a látogatók számával illetve a szervezőkhöz eljutott visszajelzésekből lehet lemérni. Ezek alapján az I. Hídi Vásár siker volt, hiszen régen lehetett ennyi mosolygó, beszélgető embert látni a városban! Igaz a szeptember 17-i hétvége esővel kezdődött és esővel végződött, na de ami közte volt!
Szombaton több ezren fordultak meg a rendezvényen, híd alatt és híd felett beszélgető, szórakozó emberek sokaságát lehetett látni. A helyszín kiválónak bizonyult, jókat lehetett enni-inni, a programok, a fellépők nagy sikert arattak.
Köszönet ezért a sok-sok segítőnek is, akik munkájukkal mindehhez hozzájárultak. Reméljük ez csak a kezdet volt és a tapasztalatokat leszűrve hagyományt teremtünk rendezvényünkkel. Abban bízunk, hogy a hídi vásárról hamarosan már nemcsak Hortobágy és Szeged fog eszünkbe jutni, hanem elsősorban Vásárosnamény.
*
Autópálya Vásárosnaményig? Leghamarabb 2012 második felében
Az elmúlt időszakban több olyan hír is járta a megyei sajtót, hogy folyamatban az autópálya építés Vásárosnamény felé.
A Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. kommunikációs irodája informált a folyamatok részleteiről. Az M3-as autópálya 49. számú főút-Vásárosnamény közötti szakaszára vonatkozó kivitelezési közbeszerzési eljárást 2010. november elején tervezik kiírni.
A Közbeszerzési Törvény változását mindenképpen meg kívánják ezzel várni, ugyanis az szűkíti a jogorvoslatok számának lehetőségét, így gyorsabban lehet majd eredményt is hirdetni, nyilatkozta az iroda titkársága.
A kiírást követően az első eredményhirdetés kb. 3-4 hónapos átfutási idővel történik meg, ezután – ha nem adnak be jogorvoslatot – várhatóan 4 hónap szükséges, mire a munkagépek az érdemi kivitelezést megkezdik, de ezt több dolog befolyásolja, pl. területszerzés, régészet, egyéb technikai dokumentációk beszerzése is.
Így még várhatóan 2012 tavaszáig várni kell az érdemi kivitelezés megkezdéséig, feltéve ha minden a tervek szerint halad.
*
XXI. századi színvonalú mikrotérségi iskolafejlesztés Csarodán
A megnövekedő gyereklétszám fogadása, és a magas színvonalú oktatási-nevelési feltételek biztosítása érdekében felújításra és bővítésre kerül a csarodai általános iskola. A 159 millió forint európai uniós támogatásból megvalósuló iskola-felújítás és bővítés célja a tanulói létszám bővítésének lehetővé tétele, továbbá XXI. századi követelményeknek megfelelő, oktatáspolitikai irányvonalakhoz illeszkedő oktatási körülmények kialakítása, a nevelési-oktatási munka alapvető feltételrendszeréhez nélkülözhetetlen helyiség- és komfortigény kielégítése.
Csaroda öt településre (Csaroda, Gelénes, Hetefejércse, Márokpapi, Tákos) kiterjedő mikrotérségi iskolafenntartói társulás központja. Jelenleg 223 tanuló oktatását látja el az intézmény, melyhez Barbás és Beregsurány települések társulási szándékuk ellenére sem tudtak eddig csatlakozni helyhiány miatt.
A projekt keretében felújításra kerülő épületrész 1978-ban épült. Fizikai- és műszaki állapota elavult, a burkolatok, nyílászárók elhasználódtak, a fűtési rendszer korszerűtlen, ennek következtében az épület energetikai szempontból kedvezőtlen tulajdonságokkal rendelkezik. Az elavult tetőszerkezet felújítása keretében kerül sor a 3 db tanterem és 2 db szertár kialakítására a tetőtérben.A felújítás keretében megtörténik az épület homlokzatának hőszigetelése, vizesblokkok felújítása, fűtés korszerűsítése és elektromos hálózat felújítása is.
Király Béla polgármester elmondta, hogy kiemelt figyelmet szenteltek a gyermekek udvaron történő –tartózkodását biztosító helyiségek, illetve a testnevelés órák tartásához szükséges feltételek biztosítására is. A beruházással érintett épületrészek teljes körű akadálymentesítése is megvalósul, amely a fogyatékkal élők mellett az idősek, vagy éppen a kisgyermekes szülők közlekedését is megkönnyíti majd.A megváltozott körülmények hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a csarodai mikrotérség kistelepüléseinek fiataljai a lakóhelyükhöz közel szerezzék meg az életkezdéshez szükséges kompetenciákat, és a XXI. századi követelményeknek megfelelő, helyi igényekhez igazított oktatási körülmények kialakítása révén javuljon a térség népességmegtartó képessége.
A „Csaroda mikrotérségi iskola felújítása az Európai Uniós oktatás feltételeinek biztosítására” című beruházás Európai Uniós finanszírozással, a leghátrányosabb kistérségek felzárkózását támogató pályázati konstrukció keretében valósul meg 2010-2011 években.
*
VII. Szatmár-Beregi Szilvanapok
Szeptember 24-én és 25-én ismételten megrendezésre került, immáron a VII Szatmár-beregi Szilvanapok című rendezvénysorozat Tarpán.
A rendezvény megvalósítója a Szatmár-Beregi Pálinka Lovagrend és ezévi sikeres rendezvényük a Felső-Tisza Völgye HACS LEADER programjának támogatásával valósulhatott meg. 24-én főleg szakmai programok várták az idelátogatókat, üzemlátogatási lehetőségek kínálkoztak fel, illetve megkezdődött a pálinkaverseny zsűrizése.
Szeptember 25-e hagyományőrző közönségnap volt, ahol többek között szilvalekvárfőzés is volt rézüsben, szilvaaszalás, tájjelegű, tarpai szilvás ételek kóstolója, szatmár-beregi termékek bemutatója, vására, kézművesek, népi mesterségek utcája, népművészeti csoportok fellépése, kenyérsütés kemencében, gyermekprogramok, pálinkakóstolás, este pedig zenés mulatság. A rendezvény keretében megtörtént az új pálinkák minősítése, pálinkaverseny díjainak átadása és új lovag avatása. Az eredményhirdetés során szilvapálinka-, almapálinka és egyéb gyümölcspálinka kategóriákban hirdettek nyertest. A rendezvénynek a Tarpai Művelődési Ház kertje adott helyszínt.
Forrás: Felső-Tisza Völgye Vidékfejlesztési Egyesület