Az Országos Mezőgazdasági Könyvtár és Dokumentációs Központ Tessedik Sámuel termében gyűltek össze kedden a Területi Szaktanácsadási Központok (TSZK) munkatársai az FVM VKSZI munkaértekezlete kapcsán.

A résztvevőknek lehetőségük nyílt Dr. Mezőszentgyörgyi Dáviddal, a Vidékfejlesztési Minisztérium Vidékfejlesztési Államtitkárságának titkárságvezetőjével is konzultálni a szaktanácsadást érintő kérdésekről.

Mezőszentgyörgyi Dávid köszöntőjében megkért minden jelenlévőt arra, hogy tegye fel kérdéseit, mert bár vannak a szaktanácsadási rendszerre vonatkozó jogszabályok, mégis kialakulóban van a működése. Mezőszentgyörgyi Dávid megnyugtatta a hallgatóságot a tekintetben, hogy nem lesznek forrás átcsoportosítások a szaktanácsadási jogcímből. Hangsúlyozta azt is, hogy az Európai Unióban sokkal kiemeltebb helyen kezelik ezt a területet, mint nálunk: az elmúlt 20 évben gazdátlan volt a szaktanácsadói tevékenység, ezért kellene már megtalálni mindenkinek a szakmai feladatát a rendszerben. A tervek szerint 2011 első félévében megalakul az Országos Szaktanácsadási Bizottság. A kormányzati törekvések az adminisztrációs terhek csökkentésére és az előfinanszírozás időtartamának minimálisra csökkentésére irányulnak többek közt. "Nem lehet minden problémát rögtön megoldani, de törekedni kell rá akkor is, ha csak apránként sikerül"- mondta Mezőszentgyörgyi Dávid. Hozzátette, pénz több nem lesz, de lehet hatékonyabb a felhasználás. Végezetül megígérte, hogy a Vidékfejlesztési Minisztériumon belül fokozott figyelmet fog fordítani arra, hogy a szaktanácsadási rendszer működtetése megfelelő súlyt kapjon.

A továbbiakban Wayda Imre, a Vidékfejlesztési Minisztérium vezető főtanácsosa ismertette a Mezőgazdasági Szaktanácsadási Rendszerről készített EU bizottsági jelentést. A bizottsági javaslat szerint a szaktanácsadást meg kell különböztetni a tájékoztatási tevékenységektől és szigorúan el kell választani az ellenőrzési területektől is. "A szoltáltatás központjában továbbra is a kölcsönös megfeleltetés álljon, de ne legyen kötelező az összes követelményére tanácsot kérni és adni, jobban igazodjon a szaktanácsadás a gazdálkodó igényeihez" - mondta el Wayda Imre.

Bobál Beatrix, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal osztályvezetője örömét fejezte ki, hiszen a korábban felmerült típusproblémák és hiánypótlások száma is jelentősen csökkent.

Tóth István, az FVM VKSZI osztályvezetője a Területi Szaktanácsadási Központok 2010-es tevékenységét mutatta be és ismertette a szaktanácsadási intézkedés módosítási terveit is.

A munkaértekezleten Fonód Judit és Dr. Novák László szaktanácsadók is lehetőséget kaptak, hogy javaslatot tegyenek a szaktanácsadási jogcím módosítására, illetve a szaktanácsadási felelősségbiztosítás létrehozására.

Az értekezlet a résztvevők eszmecseréjével zárult.

Forrás: umvp.eu

Cikk megosztása