Korszerű műszerek alkalmazása a fogászati kezelésben Abaújszántón
Az Abaújszántón működő MEDICZINA-DENTAL Fogorvosi Betéti Társaság tulajdonosa Dr. Czina Viktor a mikrovállalkozás fejlesztése és létre hozása jogcímen belül pályázott az ÚMVP III. tengely pályázati kiírásnak megfelelően a vállalkozása fejlesztésére.
A pályázat kedvező elbírálásban részesült és 65%-os támogatási intenzitás mellett 10.115.003 Ft támogatáshoz jutott.
Dr. Czina Viktor, a vállalkozás tulajdonosa, fogszakorvos, implantológus, a Magyar Implantológiai Társaság tagja, jelenleg harmadik, állcsontsebész szakvizsgájára készül. A Társaságot 1999 évben alapította, azóta folyamosan fejlődve szolgálja a rendelőt felkereső pácienseket. E fejlesztési folyamatnak szerves része a jelenlegi pályázat megvalósítása is. A cég alapítása óta folyamatosan pályáznak – a korszerűbb ellátást biztosítandó – több, kevesebb sikerrel. Panaszra azonban nincs oka, mert nyertek már munkahely teremtő pályázaton, melyből tudott fejlesztést végrehajtani, és eredményeképpen tud alkalmazni jelenleg is 8 főt.
Majd később a fogtechnikai laboratórium létrehozására került sor, aminek segítségével komplett fogászati szolgáltatást tud nyújtani. E szolgáltatás beindításával egy olyan praxis labort hozott létre, ami Borsod-Abaúj-Zemplén megyében egyedülálló. A komplex szolgáltatás a gyors és minőségi munkavégzésnek a feltétele, mely nyugaton már bevált, ezért alakította ki így a tevékenységének folyamatát.
A rendelő már nyolc éve rezidensképzéssel is foglalkozik, ami azt jelenti, hogy a Debreceni Orvostudományi Egyetem kihelyezett oktató bázisa és konzerváló fogászat és protetika szakvizsgára készíti fel a szakorvos jelölteket.
A jelenlegi beruházás összege meghaladta a 16 millió forintot, amely beruházási összeghez kapott 10.115.000 forint támogatást.
Dr. Czina Viktor fogszakorvos elmondja, hogy a fejlesztés során beszereztek egy olyan digitális panoráma röntgent, amely a megyében szintén egyedülálló, és kilenc másodperc alatt készíti el a felvételt minimális röntgensugár terhelés mellett. E környezetbarát technológia alkalmazása, egy kisváros komplex fogorvosi rendelőjében egyedülálló újdonságnak számít és a páciensek, betegek érdekeit szolgálva segíti az orvos munkáját is.
Beszerzésre került továbbá egy új KaVO? típusú kezelő egység, amely ma Magyarországon az egyik legmodernebb berendezés. Ezen túl több kisebb műszer is beszerzésre került, többek között ultrahangos sebészeti berendezés, speciális gyökérkezelő eszköz mellyel sokkal egyszerűbben, gyorsabban és eredményesebben lehet a kezelést elvégezni. A kezelés teljes mértékben új és modernebb eszközökkel történik a fogorvosi rendelőnkben.
A panoráma röntgenre visszatérve érdemes kicsit jobban bemutatni, hogy a megismerhessék a mai modern fogászati eljárás egyik fontos segítő berendezését.
A panoráma felvételen lehetőség nyílik rejtett elváltozások felfedezésére úgymint foggyökérgyulladás, arcüreggyulladás, ciszták feltárására és komplex képet ad a fejnyak régióról, amit fizikális vizsgálattal kiegészítve primer rákszűrésnek tekinthetünk. A panoráma röntgennek olyan képalkotó és tervező programja van, amellyel két dimenzióban lehet mérni a foggyökér hosszát, az egymáshoz való elhelyezkedésüket, és így a kezelést is sokkal nagyobb biztonsággal lehet elvégezni. Implantológiai beavatkozás végzése előtt méréseket lehet végezni, akár három dimenzióban is, továbbá a beültetni kívánt implantátumok méretarányos tervezését, ami a páciens számára szemléletesen ábrázolja a tervezett beavatkozást. A berendezés nagyban segíti az orvos munkáját, mert a korábbinál sokkal pontosabb képet alkothat a kezelendő testrész anatómiai adottságairól. Ugyanakkor a páciens számára is nagy lehetőség, mert maga előtt látja a foghiányt, együttesen történhet a tervezés, és a beavatkozás folyamatát figyelemmel kísérheti. A kezelés előtt három dimenzióban lehet modellezni az elvégzendő feladatot, és megmutatható a beavatkozás végeredménye is. Igazából a beteg számára életszerűbbé válik a kezelés.
A fejlesztés eredménye már több mint fél éve szolgálja munkánkat, melyet vendégeink pozitívan fogadnak, hiszen látják és tapasztalják, hogy ezzel a műszer- és eszköz állománnyal gyorsabb, és jobb dolgozni, az ellátásukat magasabb színvonalon lehet elvégezni.
*
Abaújszántói Szüreti Fesztivál és Testvértelepülési Találkozó
2010. szeptember 24-25.
Abaújszántón, mint Tokaj-Hegyaljai településen a szüreti felvonulásnak nagy hagyománya van, hiszen a szüret az éves munka befejező- és legnagyobb munkafázisa. Ezt kellőképpen meg is ünnepeljük: szüreti felvonulással, kapásbállal és sok-sok, a szőlőműveléshez kapcsolódó vidám eseménnyel. A háború után ez a hagyomány is feledésbe merült, ennek egyik oka a szőlőművelés hanyatlása volt. Az utóbbi években ismét kezdi visszanyerni régi értékét a szőlő-, és bortermelés, egyre többen foglalkoznak minőségi borok előállításával.
Ebben az évben a Szüreti Napot megelőzően a város Jászay téri parkolójának avatására került sor, az eseményen részt vett Dr. Ódor Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Közgyűlés elnöke, országgyűlési képviselő, valamint a Testvér Települési Találkozó ( Romániából Makfalva, Szlovákiából Körtvélyes és Németországból Pulkau) települések küldöttségei.
Az átadást-avatást követően sztárvendég volt Varga Viktor ,majd Dj.Szatmári nosztalgia Disco-ja teremtett fergeteges hangulatot.
A Testvér települések küldöttségeinek számára szombat délelőtt szakmai programokat szerveztünk, (a város intézményeinek és életének bemutatása), majd délután részt vettek a Szüreti Nap programjain, mely 14:00 órakor kezdődött.
A hagyományos, színpompás, közel 500 résztvevős szüreti felvonulás felelevenítette a régi szüreti hagyományokat, ilyenkor daltól, zenétől hangos a „szántói híres utca” (Körösi parti pincesortól a Piac-térig tartott a felvonulás). A nap a zenéé, a néptáncé, bemutatkoztak helyi és meghívott amatőr művészeti csoportok.
A nap egyik legfontosabb eseménye a tiszteletbeli Borlovag – avatás. Idén a testvértelepülések polgármestereit fogadták tagjaik sorába. A helyi Borlovagrend célja, hogy megmutassák a világnak Tokaj-Hegyalja egyik legszebb fekvésű települését és a fölötte magasodó Sátor-hegyet. Céljuk még, hogy elvigyék a termőhely szép borainak hírét a megnyílt határokon át Kassa és Krakkó felé is.
A szüreti nap keretén belül a helyi bortermelők kiváló borait kóstolhatták és vásárolhatták meg a zamatos ízek szerelmesei. Így a vendégek nemcsak a programokban lelték örömüket, hanem élvezhették a környék tiszta levegőjét, a gyönyörű tájat és a napsugárban fürdő lankák finom nektárját, Hegyalja kincsét, a szántói borokat.
A szüreti nap estéjén a Sugarloaf zenekar, valamint Marót Viki és a Nova Kultúr Zenekar előadásán, majd éjfélig szüreti bálon szórakozhatott a nagyérdemű vendégsereg.
*
Gyümölcstől a pálinkáig - látogatóközpont Boldogkőváralján
Átadták Boldogkőváralján a Bestillo Pálinkaház látogatóközpontját. A 90 millió forintos beruházást a Boldogkő-Fruit Kft, mint tisztán magyar vállalkozás felerészben uniós forrásból, az Új Magyarország Fejlesztési Terv támogatásából finanszírozta, 50 %-os támogatási intenzitás mellett. Az ide érkező vendégeket pálinkamesterek fogadják és kísérik végig a technológiai vonalon a gyümölcs beérkezéstől egészen a főzés végéig, és a kóstolás élménye mellett értékes információkkal gazdagodhatnak. A modern komplexum 70 férőhelyes konferencia- és vendéglátó terme a kirándulások mellett tökéletes helyszíne lehet rendezvényeknek és fesztiváloknak is.
A BESTILLO Pálinkaház filozófiája, hogy minél közelebb kerüljön a fogyasztóihoz és közvetlen visszajelzést kapjon a pálinkáival kapcsolatban. A Látogatócentrum megépítésével is arra törekedtek, hogy a pálinka iránt érdeklődők autentikus környezetben ismerkedjenek meg a pálinka készítésével, és fogyasztóikkal most még szorosabb, közvetlenebb legyen kapcsolatuk.
A látogatócentrum céljai:
1) Múzeumi kiállítás, hagyományőrzés: Megismertetni a látogatókat a hagyományokkal, Boldogkőváraljával, a pálinka történetével, a gönci kajszibarack jellegzetességeivel, a termőterülettel, a jelenlegi technológiával és a pálinkafogyasztás kultúrájával.
2) Kóstoltató vendéglátás: A látogatók a pálinka készítés helyszínén közvetlenül találkozhatnak a BESTILLO pálinkákkal, ahol főzőmestereik szakértői vezetésével kóstolhatnak. Az élmények, a pálinkafőző mesterrel kialakult személyes kapcsolat felejthetetlenné teszik a Boldogkőváralján tett kirándulást.
3) Helyi rendezvények szervezése: A Boldogkői várban évente egyszer megrendezésre kerülnek a várjátékok minden év augusztusának első hétvégéjén. E kiemelkedő rendezvény mellett, további olyan eseményekre van szükség, amelyek színes programokkal várják a környékbeli embereket. A látogatócentrum és a főzde területe kiváló helyszín további események megvalósításához. A tervek között szerepel a gönci barack fesztivál életre hívása, hagyományteremtés.
4) Csapatépítő tréningek: A cégek egyéni igényei alapján a centrum alkalmas helyszín egy céges rendezvény lebonyolítására és a programok mellett az étkezés és szállás lehetőség is biztosított.
5) Hosszú távú céljuk a pálinka régi hírnevének visszaállítása, fogyasztási kultúrájának megreformálása: Ez a folyamat szerencsére elkezdődött, azzal hogy, az Európai Unió hungarikumként elismerte a magyarországi alapanyagokból erjesztett, desztillált és palackozott pálinkát. Azért döntöttek a látogatócentrum, mint turisztikai célpont létrehozása mellett, mert szeretnének hozzájárulni a magyar pálinka népszerűsítéséhez, elismertetéséhez.
Forrás és képek: www.bestillo.hu
*
TÉR-ÉRTÉK-FEJLESZTÉS Értékváltás a területi politikákban
A rendezvény a Miskolci Akadémiai Bizottság Regionális Tudományos Munkabizottsága, az Észak-magyarországi Regionális Kutatásokért Alapítvány és a Kistérségi Fejlesztő Szervezetek Országos Szövetsége megrendezésében került sor a Miskolci Akadémiai Bizottság Székházában.
A tudományos tanácskozás témája az értékváltás a területi politikákban volt.
A tanácskozás Dr. Német Tamás agrokémikus, akadémikus, az MTA Főtitkára megnyitó beszédével indult. Előadása során betekintést nyerhetett minden résztvevő a vörös iszap katasztrófa bekövetkezését megelőző eseménysorozatba, amelyek magukban rejtették a bekövetkezés lehetőségét, valamint összefoglalásra kerültek a LIDAR felmérés eredményei.
Első előadóként Dr. Ilyés Zoltán geográfus, egyetemi docens (Miskolci Egyetem) tartott tartalmas értekezést „Értékek a térben” témakörben. Az előadás a „vidék” kultúrtáj paradigmaként történő megközelítését boncolgatta kultúr-történeti és –földrajzi szempontokból.
Második előadóként Dr. Nagy József agrármérnök, ügyvezető (Bükk-Mak LEADER Nonprofit Kft.) mutatta be a közönségnek a Bükk-Mak Helyi Akciócsoporthoz tartozó települések közötti magas szintű együttműködésén keresztül a megújuló energiaforrások maximális kiaknázási lehetőségeit a vidékfejlesztésben.
Harmadik előadóként V. Németh Zsolt a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára mutatta be a LEADER program elindulását, az eddig elért, valamint a jövőben megcélozni kívánt eredményeket. A LEADER program átalakításának társadalmi vitájának lezárulását követően a Vidékfejlesztési Minisztérium előzetes következtetéseit tárta a hallgatóság elé. Mindezeket követően kitért arra is, hogy a végleges állásfoglalást a vonatkozó rendeletek módosításáról még nem áll lehetőségében mondani, hiszen a vita lezárását követően még számos feladat vár a Vidékfejlesztési Minisztériumra, amely eredményeképpen egy rugalmasabb, gyorsabb ügyintézési idővel rendelkező rendszer áll majd össze.
A program második blokkja dr. Ódor Ferenc Abaúji országgyűlési képviselő előadásával indult, amely a helyi termékek előállításának, fogyasztásának, értékesítésének és védelmének lehetőségeiről szólt, kapcsolódva a program fő témájához, az Abaúj LEADER Egyesület működési területén található minőségi, helyi termékek bemutatásához.
A kiállítás során megtekinthették a résztvevők a Bestillo Pálinkaház (Boldogkőváralja) minőségi, prémium pálinkáit, tájékoztatást kaptak a felhasznált alapanyagokról, magáról a főzési eljárásról, és a széles választékról.
Kiállításra kerültek még a Borona Kft (Aszaló) kiemelkedő minőségű és íz világú gyümölcs és szőlőborai, melyeket a helyszínen a gazdasági társaság vezetője kínált az érdeklődőknek.
Bemutatásra kerültek az Észak-Hús (Encs) húskészítményei, az Abaúji Tej Közös Vállalat tejtermékeivel, valamint a Balla és Társa Sütőipari Kft (Encsi kenyérgyár) pékáruival karöltve a tökéletes összhang, és íz hatás elérésének érdekében.
A kiállítás során a Dél-csereháti helyi termékek termékbemutatója volt megtekinthető, és ízlelhető, az Abaúj LEADER Egyesület szervezésében.
A program harmadik blokkjának első előadójaként Dr. G.Fekete Éva geográfus (egyetemi docens, Miskolci Egyetem) tartott előadást a helyi termékek szerepéről a vidék fejlődésében, valamint ennek szintjeit és fokozatait mutatta be. Különböző kutatások eredményeinek ismertetésén keresztül tárta fel a helyi termék fontosságát a jövő fejlesztési lehetőségekét.
Utolsó előadóként Wächter Balázs vezető szakértő (Vital Pro Kft.) tartott előadást a fejlesztéspolitika esetleges változtatási lehetőségeiről, a területfejlesztési intézményrendszer átalakításához nyújtott javaslatokat.
A program zárásaként a Kistérségi Fejlesztő Szervezetek Országos Szövetsége nevében Béres László elnök összegezte a nap során felmerült lehetőségeket, gratulált a mintaprojektek megvalósítóinak, valamint köszönetet mondott az előadóknak, és résztvevőknek, hogy megtisztelték jelenlétükkel a rendezvényt.
Forrás: Abaúj Leader Egyesület