Komplex fejlesztés Szakmáron

Egy közösség, egy falu életét, jövőbe vetett hitét az mutatja, hogy mennyire képes megújulni. Szakmár Község Önkormányzata 2008 év végén, valamint 2009. évben több sikeres pályázatot nyújtott be, melynek köszönhetően összességében több mint 90 millió forintos beruházást tudott megvalósítani.

A község középületei közül a művelődési házban az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtandó, a vidéki gazdaság és lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások körében az integrált közösségi és szolgáltató tér kialakítására és működtetésére igénybe vehető támogatás segítségével közel 60 millió forint összértékű infrastrukturális felújítás, és eszközbeszerzés valósult meg. Könyvtár kapott helyet a létesítményben, valamint a külső környezet is megújult, díszburkolat és játszótér került kialakításra.

A Dunamellék LEADER Egyesülethez benyújtott, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból vidéki örökség megőrzése keretében valósult meg a polgármesteri hivatal védett épületének külső homlokzati felújítása, tetőszerkezetének, valamint nyílászáróinak cseréje, melyhez 19 millió forintos támogatásban részesült az önkormányzat. A szeptemberi tanévkezdéskor a község óvodásai is örömmel vették birtokukba a nyár folyamán akadálymentesített, esztétikusan felújított óvodát, melynek megvalósításához a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség biztosított 12 millió Ft támogatást a Dél-Alföldi Operatív Program egyenlő esélyű hozzáférés a közszolgáltatásokhoz jogcímből.
A felújított épületek ünnepélyes átadására október 21-én került sor, ahol Tóth Jenő polgármester köszönetét fejezte ki a támogató hatóságok felé, mivel az önkormányzat saját erőből nem tudta volna megvalósítani az időszerű munkálatokat. Az ünnepélyes kulcsátadásokat követően a helyi általános iskola tanulói adtak rövid prózai műsort, majd a Danubia Alapfokú Művészetoktatási Iskola Nádikó tánccsoportja szórakoztatta a közönséget.

2010. januártól Kalocsa Kistérség Többcélú társulása csatlakozott a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Katona József Megyei Könyvtára könyvtárellátási szolgáltatásához, melynek keretében Szakmár település is úgy döntött, hogy igénybe kívánja venni a mozgókönyvtári szolgáltatást.

Az átadó ünnepségre összeállított műsor folytatásaként Ramháb Mária a Kecskeméti Katona József Megyei Könyvtár igazgatója átadó beszédében kiemelte, hogy minden korosztálynak szüksége van egy jó könyvtár által nyújtotta szolgáltatásra, ezért is nyilatkozott pozitívan arról a tényről, hogy kistérségünkben már 5 könyvtár döntött a mozgókönyvtár igénybevételéről.
Az átadó részeként a Katona József Könyvtár munkatársai játékkal, majd nyereménysorsolással várták a könyvtárat birtokba vevő gyerekeket.

*


Bár nem tudatos a Duna bormarketing, van hozadéka

A felújított Hajósi kastélyban tartottak marketing fórumot a 2010-es Bács-Kiskun Megye borainak és borászainak. Még Dr. Balogh László megyei elnök indította el 2005-ben a megye bora akciót, amit utódja Bányai elnök is folytat, de a legnagyobb igyekezetük ellenére sem lehet azt mondani még ma sem, hogy tudatos marketing munka folyna. Viszont a sok ösztönös lépés eredménye mégiscsak az, hogy például Kecskemét legelismertebb szórakozóhelyén a Club Da Vinci-ben ahol egy hétvégén 3000-en is megfordulnak, Frittmann és Gedeon pincék borait fogyasztja a legfiatalabb korosztály is. A megye éttermeiben, szálláshelyein, boltjaiban ott kell lenniük a megye legjobb borainak - hangzott el a Bács-Kiskun megye "zászlósborait" bemutató összejövetelen, Hajóson az egykori érseki kastélyban. A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat évek óta meghirdeti a Megye Bora versenyt, melyben négy kategóriában hirdetnek győztest. Idén a fehér borok között soltvadkerti Frittmann Testvérek Kft. Ezerjó, a vörösboroknál a borotai Koch-Vin Kft. Kékfrankos, a soltvadkerti Font Pincészet Kékfrankos rozé és az imrehegyi Béla Borászati Kft. Nektár desszertbora nyerte el a kitüntető címet.

A nemes verseny iránt egyre nagyobb az érdeklődés és egyre nagyobb dicsőséget jelent bekerülni a megye legjobb borászai közé - emelte ki köszöntőjében Bányai Gábor. A megyei közgyűlés elnöke arról is szólt, hogy már Franciaországban is megsüvegelik a régió borait. - Francia partnereink állítják, hogy évről-évre egyre jobb borok készülnek nálunk és megfelelő marketinggel, lenne piacuk a magyar boroknak külföldön is - mondta el Bányai Gábor, aki szerint a borágazat további fejlesztése lehet az egyik kivezető út a mostani válságos időszakban, Bács-Kiskunban. Hozzátette: ehhez az is kell, hogy a megye legjobb éttermeiben, szálláshelyein, boltjaiban legyenek ott a megye legjobb borai, mert most alig kínálnak ezeken a helyeken megyei borokat.

A saját értékek felmutatásának fontosságát említette Dlusztus Imre, a Duna Borrégió Borút Egyesület elnöke is, aki úgy vélekedett: a megye családi pincészetei sokat tettek a régió hírnevének erősítéséért, hiszen három éve Frittmann János érdemelte ki az Év borásza címet, míg a Font Pincészet kékfrankos rozéja idén - 900 minta között - Franciaországban nyert világbajnoki címet. A borszakíró a franciákat állította például, ahol a vendéglátóegységek borlapjainak első helyén a saját vidékre jellemző borok szerepelnek. - Jó lenne, ha ez nálunk is így lenne, mert az alföldi borászok semmivel nem érnek kevesebbet, mint a történelmi borvidékeken gazdálkodók - jelentette ki Dlusztus Imre, aki örömmel adta hírül, hogy borrégió egyik tagja Gálné Dignisz Éva - első nőként -, bekerült az Év borásza címre javasolt öt bortermelő közé.

A Duna Borrégió Borút Egyesület a megye önkormányzatával együttműködve segíti kiépíteni azoknak az éttermeknek, vendéglátó egységeknek a hálózatát, melyek vállalják az évente kiválasztott "megye bora" címet elnyert nedűk egységes ajánlását. Mint elhangzott: a nemes versengést jövőre is meghirdeti a megyei önkormányzat, amely az idegenforgalomban érintett vállalkozások összefogását is szorgalmazza. Az összejövetel borkóstolóval zárult.

Forrás: boraszat.hu

*

Egy álom megvalósult Hajóson

Szeptember 24-én ünnepélyes keretek közt adták át a felújított, egykori érseki kastélyt Hajóson. A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat tulajdonában lévő épület rekonstrukciójára több mint félmilliárd forintot költöttek, így lett a lepusztult épületből barokk gyöngyszem a város, a megye, az egyház, az ország és az Európai Unió összefogásával.

A kastélyt és melléképületeit 1739-40-ben építtette a kalocsai érsek, gróf Patachich Gábor. 1907-ben Városy Gyula érsek a kastélyban helyezte el a Haynald Lajos bíborosérsek által alapított gyermekotthont, ekkor át is alakították az épületet. A gyermekotthon 1990-ig működött a kastélyban, azóta az országos műemléki védettség alatt lévő épület üresen, kihasználatlanul állt, pusztulásra ítélve.
Dr. Bagó Zoltán vetette fel, a Megyei Önkormányzat alelnöke Bányai Gábor elnök úrnak a felújítás ötletét, aki akkor még nem fűzött túl sok reményt ahhoz, hogy a rekonstrukció meg is valósulhat. Egy évvel később Bányai Gábor a saját szemével látta az áldatlan állapotokat, amikor Schőn Ferenc, Hajós Város polgármestere egy rendezvény után invitálta az akkor még kihasználatlan épületbe, a szemét és pusztulás kastélyába. 2008-ban elhatározták, hogy pályázati forrás segítségével felújítják az épületet. Az összefogásnak és az EU-nak köszönhetően a megépített csoda ma már látogatható.
A kastély a megye egyik legrégebbi műemléke, mely építészettörténeti, művészettörténeti és kultúrtörténeti adottságait tekintve az egyik legjelentősebb épület az Alföldön.
Schőn Ferenc, Hajós Város polgármestere köszönetet mondott az építőknek, valamint átadta Bányai Gábornak, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnökének a város képviselő-testülete által adományozott díszpolgári oklevelet a felújítás érdekében végzett tevékenységéért.

*


Polgármesterek találkozója a Dunamelléken

Október 28-án, csütörtökön a Dunamellék LEADER Egyesület rendhagyó ülést tartott Hartán.

Mivel az október 3-ai önkormányzati választások sok településen változást hoztak, a munkaszervezet vezetése úgy döntött, szervez egy fórumot a HACS-hoz tartozó 26 település vezetőjének, amelyen tájékozódhatnak az Egyesületünkkel kapcsolatban.

A fórum helyszínének kiválasztásakor a szervezők arra gondoltak, hogy a Hajóstól Kunszentmiklósig húzódó területnek nagyjából a közepén fekvő településen, Hartán kerüljön megrendezésre az ülés.
Schindler János, a Dunamellék LEADER Egyesület Elnöke, és a Dunamellék LEADER Egyesület munkatársai délután 2 órára várták a környék polgármestereit. Miután az egyesület elnöke bemutatkozott, és bemutatta a munkaszervezet dolgozóit, beszélt az Egyesület működéséről, feladatairól, az Elnökség és a Felügyelő-bizottság tagjairól. Az ülésre elkészített dokumentációból a polgármesterek megtudhatták, hogy az eddig lezárt III. és IV. tengelyes pályázatokból milyen eredmények születtek, település szinten hány darab támogatási kérelem került beadásra, és mely települések milyen jogcímekben jeleskedtek.

Borbényi Laura
munkaszervezet-vezető néhány szót szólt a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal valamint a LEADER HACS-ok között létrejött delegálási szerződésről, a pályázatbeadás menetéről, forrásokról; továbbá válaszolt a feltett kérdésekre.

Zárásként a munkaszervezet-vezető elmondta, hogy a következő pályázati ciklus tavasszal lesz. A közlemények a megjelenést követően majd a www.mvh.gov.hu oldalról és saját honlapunkról www.dunamellekleader.hu oldalról lesznek letölthetők. Akinek pedig van már nyertes pályázata, ők a kifizetéseket adhatják be 2010. november 2-ig. A kifizetésekkel kapcsolatos dokumentumok szintén a fent említett honlapokon érhetők el.

*

Faluszépítés Dusnokon

2010. szeptember 29-én, szerdán ünnepélyes keretek közt adták át Dusnokon az EMVA forrásból felújított katolikus templomot, valamint a községháza épületét. A templom felújítására a Dusnoki Római Katolikus Plébánia 37.743.000 Ft támogatásban részesült az ÚMVP vidéki örökség megőrzése jogcímből.

A templom átadásán megjelentek részt vettek az ünnepi szentmisén, majd azt követően körbesétálták a felújított templom épületét és a templomkertet. Ezután a résztvevők átsétáltak a községháza épületéhez, ahol a megjelenteket Palotai Péter polgármester köszöntötte, aki nemcsak a hivatal felújításának jelentőségéről, de az épület történetéről is beszélt, amelyet 1899-ben építettek az 1784-ben emelt szegényes épület helyére. A községháza felújítása szintén ÚMVP vidéki örökség megőrzése jogcím segítségével valósult meg, mely forrásból az önkormányzat 27.400.000 Ft támogatásban részesült.

Palotai Péter
polgármester elmondta, nagyon boldog, hogy részt vehetett a 200 éve épült templom, és a 110 évvel ezelőtt épített községháza felújításában. Köszönetét fejezte ki a Dunamellék LEADER Egyesületnek a megítélt támogatásokért. Az ünnepség zárásaként dr. Bábel Balázs a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye érseke felszentelte az épületet és Isten áldását kérte arra és az ott dolgozókra.

Forrás: Dunamellék LEADER Egyesület

Cikk megosztása