Görgetegi komplex falufejlesztés

Az ÚMVP III. tengely első körében beadott falufejlesztési projekt során a Görgetegi Önkormányzat négy helyszínen is szépítette községét. Három közpark és egy játszótér építésével újították meg a faluképet.

Céljuk az egységes, kulturált és rendezett településkép kialakítása, megfelelő közösségi terek létrehozása volt, melynek kapcsán az önkormányzat könnyebben el tudja látni közösségi feladatait és növelni tudta turisztikai potenciálját. 2009 őszétől folyamatosan alakították át a falut és mára már a projekt végére érve elszámolási kötelezettségeiket is teljesítették.

*

Elkészült a madárlátta suli

Megszépült, új környezettel várja vendégeit a Sziágyi Erdei Iskola. A projektzáró rendezvényre a Rinya- Dráva Szövetség is meghívást kapott, kiderült, hogy az Európai Unió több mint 75 millió forintos támogatásának köszönhetően újulhatott meg a Lábod közelében fekvő intézmény. A 250 m2-es új épület mellett 35 db kerékpár, bútorzat és oktatási segédanyagok beszerzése, korszerű fűtésrendszer kialakítása, illetve a fogyatékkal élők számára fizikai akadálymentesítés, kontrasztos táblák kihelyezése valósult meg.
Sziágy célja az erdei életközösség, az erdei környezet, az erdei munkák, ezenkívül a napszakok, az évszakok váltakozásának bemutatása természetes környezetében, az erdőn. Ezt a célt jól szolgálja az iskola elhelyezkedése, az, hogy az épületből kilépve rögtön az erdőben találja magát tanár, diák egyaránt.
Ezentúl, még szebb környezettel és kibővült szolgáltatásokkal várja a csöndre, nyugalomra, tiszta levegőre, a természet szépségeire és különleges élményekre vágyó látogatóit.
A projektzáró rendezvényen nemcsak a meghívottak, hanem maguk a gyerekek is birtokba vehették az új épületet, kipróbálhatták az új eszközöket, és még egy rövid biciklitúra is belefért a nyitott nap programjába.

*

Uniós forráslehetőség civileknek

Önálló civil pályázati konstrukció elindítása válhat lehetővé a Dél-Dunántúli Operatív Program (DDOP) megvalósításának utolsó három évében, a 2011-2013 közötti időszakban. A civil pályázók várhatóan a működésükhöz szükséges infrastrukturális feltételek fejlesztése érdekében juthatnak uniós forrásokhoz (pl. eszközök beszerzése, létesítmények építése, épületek felújítása, vagy átalakítása). A Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács (DDRFT) egyelőre kísérleti jelleggel egy 200 millió forint keretösszeggel meghirdetendő konstrukcióra tett javaslatot. Ebből a pénzből több fejlesztési elképzelés is sikeresen megvalósulhat, ami kellő alapot szolgáltathatna ahhoz, hogy a jövőben a területfejlesztési programok tervezése és megvalósítása során nagyobb szerephez juthassanak a régióban működő civil szervezetek.

*

Lezárult az első LEADER képzés

Október 25-én zárult a Somogy Megyei Vállalkozói Központ Közalapítvány által szervezett ingyenes vállalkozási ismereteket oktató tanfolyam. Az oklevelek átadására a háromhetes intenzív képzést követően került sor, ahol a hallgatók gazdasági, jogi, pályázatírói, és vállalkozási alapismeretek tanulhattak, majd vizsgát tettek. A szervezet célja az volt, hogy olyan ismeretekkel bővítse a hallgatók tudását, amelyek a vállalkozói életben jól hasznosítható, és hogy bátorítsa a résztvevőket saját álmaik megvalósítására, saját vállalkozás beindítására.

A Közalapítvány még 2009. év őszén pályázott a Rinya- Dráva Szövetség által meghirdetett LEADER képzés jogcímben. Terveikben több, összesen hat képzési ciklust szerepelt, a következő hasonló témájú tanfolyam november 8-án indult Barcson.

*

CROST II határon átnyúló együttműködések

A PHARE kísérleti program és a CROST előző projektjének eredményeire és tapasztalataira épülve a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség a CROST II projektben a Dél-Dunántúl és a szomszédos horvátországi megyék helyi szereplői közti kapcsolatok kiépítését az egyes szektorális politikák alakításában részt vevő magyarországi és horvátországi helyi szereplői számára információátadást és együttműködésben is alkalmazandó projektjavaslatok kidolgozását tűzte ki céljául.

A projekthez több állomásos műhelymunkák kapcsolódnak, melynek novemberi állomása Barcson volt. A turisztika témakörben meghívottak között a Rinya- Dráva Szövetség is képviselte a helyi érintetteket. A workshop-on sikerült több projektjavaslatot is feltárni. Ezek közül a víziturisztikai kikötési lehetőségek, az erdészeti együttműködések, és a Dráva menti kerékpárutak kerültek konkrétan megfogalmazásra.

Szövetségünk célja a most alakuló szomszédos horvát LEADER akciócsoportokkal mentorként felvenni a kapcsolatot, melyre esély van, hisz a szomszédos oldalon is szándék mutatkozik a jó példák átvételére.
A következő találkozó Orahovicán lesz, ahol a barcsi projektötletek kidolgozására kerül majd sor.

*


Lezárult az elszámolási időszak

2010-ben már nem lehet kifizetési kérelmet beadni az ÚMVP III. és IV. tengelyben pályázóknak. Az idei évben jóváhagyott LEADER jogcímekben a pályázók közül az októberi elszámolási időszakban 20-an adták be a Rinya-Dráva Szövetség területéről kifizetési kérelmüket, főként a nyári rendezvények és az egyszerűen megvalósítható eszközbeszerzések elszámolására.

Az ÚMVP III. tengelyében pályázók is lassan befejezik a 2009-ben jóváhagyott beruházásaikat, az elmúlt időszakban 5 újabb elszámolásról kaptunk hírt az MVH Somogy Megyei Kirendeltségéről. Újabb elszámolási időszak jövő év január hónapjában lesz, majd azt követően április, július, és október hónapokban.
A pályázóink figyelmébe ajánljuk, hogy az elszámolásukat a nyitva álló időszakokban időben kezdjék meg a kifizetési kérelmek elkészítéshez keressék fel ügyfélszolgálati irodánkat!

Forrás: Rinya-Dráva Szövetség

Cikk megosztása