Borház nyílt Mórahalmon

A homokháti, a csongrádi borokat népszerűsíti majd az a borház, amelyet nemrég avattak fel Mórahalmon, az egykori Kraller-iskola épületében.

A homoki borok végre méltó bemutatóhelyet kaptak: borházat avattak Mórahalmon. Több mint 118 millió forintba került a 250 négyzetméteres, akadálymentesített épület, amelyben két egymásba nyíló borkóstoló terem, kiállítóterem, bemutatóterem, konyha, iroda, fedett terasz, parkoló és játszótér is van. 58 millió forint uniós támogatást nyert hozzá a város.

Borbemutatók, -kóstolók, szakmai konferenciák, kiállítások helyszíne lesz majd az új intézmény – mondta el az üzemeltetőt, Brunner Vali, aki gyakorlatot a nevét viselő borház és szabadidőpark vezetésével szerzett. Kiemelt szerepet szán a régió borainak, a csongrádi, ásotthalmi, pusztamérgesi, öttömösi nedűknek.

Csiszár Zsófia projektmenedzser tájékoztatott: a megnyitón például Tóth István és Somodi Sándor ásotthalmi, Baranyás József domaszéki borász, valamint a pusztamérgesi Berla Bor Kft. is kínálta borait. – Az egykori Kraller-iskola az 1930-as években épült, a 70-es évekig tanyai iskolaként, majd 2004-ig cserzőüzemként funkcionált, azóta viszont kihasználatlanul állt, állapota leromlott – fogalmazott a Kissor felé, a várostól másfél kilométerre található borházról, amely vendégfogadásra, turisztikai célokra is alkalmas lesz. Három Móra-túra útvonal is ide fut be.

– Jót tesz az, aki azért dolgozik, hogy a borvidék borait népszerűsítse. Egyedülálló ez a kezdeményezés, szerintem borversenyek, borászati konferenciák remek helyszíne lesz a mórahalmi borház – méltatta a projektet Tóth István ásotthalmi borász.

Forrás: morahalom.hu

*

Újra bejárható a Móra-túra útvonala

180 kilométernyi túraútvonal-hálózat éledt újjá a Homokháti kistérségben. A Móra-túra útvonalakat 1999-ben jelölték ki, a helyi látványosságok, épített emlékek, védett természeti területek érintésével – ezeket a programban érintett települések (Ásotthalom, Domaszék, Mórahalom, Röszke, Zákányszék) munkatársainak részvételével életre hívott turisztikai munkacsoport összegezte. Az elmúlt 10 év időjárási viszonyai, a korrózió, a rongálások és a lopások szükségessé tették az útvonalak rendbetételét. Ehhez az Új Magyarország Fejlesztési Terv Dél-alföldi Operatív Programjának pályázata teremtett lehetőséget: a közel 47 millió forintos beruházáshoz az önkormányzat 37 millió 576 ezer forint vissza nem térítendő uniós támogatást kapott. A tavaly áprilisban kezdődő beruházásban 7-féle, különböző nehézségi szintű útvonal vált újra bejárhatóvá, például a Madarász- és a Nagyszéksóstó, a Tanaszi rét, az Ásotthalmi láprét vagy a Gárgyán erdő. A túraútvonalak sokszor érintik a Csipak-semlyék védett területe mellett található Zöld Közösségi Ház és Erdei Iskola tanösvényeit is.

A tájékozódást 60 új tábla és egy 20 ezer példányszámban elkészült, többnyelvű kiadvány segíti, de szakvezetés is igényelhető. A projekt egyik fő eleme a nagyszéksósi iskolánál kialakított, tisztálkodásra, főzésre is alkalmassá tett pihenőhely. Az ifjúsági szálláshelyként, valamint turisztikai kiinduló és célállomásként funkcionáló épületegyüttes szomszédságában látható Mórahalom egyik attrakciója, a bivalygulya is.

Forrás: delmagyar.hu

*

LEADER rendezvények a Homokhátságon

A homokháti kistérség valamennyi településének hagyományos ünnepe a falunap. Az idei rendezvények különlegessége, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program LEADER tengelyéből az önkormányzatok támogatást igényelhettek szervezésre, eszköz beszerzésre. Maximum 3 millió forintnyi támogatást igényelhettek a települések speciális termékeire vagy hagyományaira épülő tradicionális rendezvények megtartására.

A kistérség területéről 8 település projektjét támogatta a Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület.

A falunapok elsődleges szerepe, hogy a település lakossága visszatekinthessen az elmúlt egy évben elért eredményeire, fejlesztéseire. Jó alkalom ez arra, hogy a közösség felidézhesse, megmutathassa, és ezáltal megőrizhesse saját értékeit.
A Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület 2008-ban megalkotott Vidékfejlesztési Stratégiájában fontos szerepet adott ezeknek a turisztikai szempontból is jelentőséggel bíró rendezvényeknek. Támogatottság hiányában a programok elszegényesednének, a látogatottságuk, vonzerejük csökkenne valamint a közösségépítő szerepük is romlana.

Zákányszék Község Önkormányzat a X. Zákányszéki Falunapra kért támogatást, amelynek időpontja 2010. augusztus 14-15 volt. A zákányszéki falunap különlegességét a településen fellelhető régi eszközök, berendezési tárgyak kiállítása adta, amelyet az általános iskola aulájában nézhetett meg a nagyközönség. Kicsik és nagyok megcsodálhatták a régió szerte híres madár- és kisállat gyűjteményt is.

Öttömös Község Önkormányzata 2010. június 11-12-én immár 16. alkalommal rendezte meg a nagy sikerű Spárgafesztivált.
A két napos rendezvény első napja mindig a szakmáé, a termesztőké. A spárgatermesztés technológiájától egészen a gőzölgő étkekig minden a „csirág” körül forgott a két nap alatt.

Üllés Község „100 éves álom – hagyományőrző napok Üllésen” címmel rendezett 2010. június 5-én falunapot. A rendezvényen a település kézművesei, népművészei mutatták be alkotásaikat. LEADER támogatásnak köszönhetően fellépett a településen a Sub Bass Monster valamint a nap fénypontjaként az EDDA adott fergeteges hangulatú koncertet.

Ruzsa Község Önkormányzata az idén is megrendezte Falunapi főzőversenyét. 2010. május 15-én halászlé fortyogott minden fazékban. A falunap persze nem csak a gasztronómiáról szólt, hisz számos amatőr művészeti csoport is bemutatkozott. Különösen sok érdeklődőt vonzott a veterán motorok felvonulása.

Ásotthalom a „2010-es Falunap és Kenyéráldás ünnepe Ásotthalmon” címen támogatott kérelme révén az idén, augusztus 20-21-én rendezte és ünnepelte meg a falu 60 éves évfordulóját.
Ebből az alkalomból az ide látogatók a „60 éves településünk” című helytörténeti dokumentum, valamint a „Vidék kitárul” című fotókiállítást nézhették meg a Művelődési Házban. Helyi amatőr csoportok elevenítették fel a település történetét.

2010. június 25-től 10 napon át tartott a Mórahalom Város Önkormányzata által megszervezett VII. Homokháti Sokadalom. Az alaphangot a fúvósok adták meg, néptáncosok és mazsorettek segítségével. A Mórahalmi Vadásztársaság gulyáslevessel vendégelte meg a fesztivál látogatóit. Mindenkinek jutott látnivaló a 10 nap alatt. Volt ott borkóstolás és rétes evés, konferencia és színházi előadás. LEADER támogatásnak köszönhetően több neves előadó is koncertet adhatott, mint a Crystal vagy a BON-BON- együttes.

Forráskút 2010. augusztus 28-29-én XVII. alkalommal rendezte meg falunapi rendezvényét. A tradicionális falunapi programok mellett az idén „Forráskút története fényképek tükrében” helytörténeti jellegű fotókiállítás, valamint a forráskúti Tűzzománc Szakkör tagjainak kiállítása volt megtekinthető a művelődési ház nagytermében és aulájában. Augusztus 29-én pedig a lovaké volt a főszerep: fogathajtó verseny, lovasbemutató, valamint lovaglási lehetőség várta a bátor érdeklődőket.

Pusztamérges Községi szintén támogatást nyert a Szüreti Fesztivál és Kakaspörkölt-főző Verseny megszervezésére, de a település a támogatási összeget majd csak jövőre kívánja felhasználni.

A Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület kollégái végig követték a települések rendezvényeit a megszületéstől a megvalósításig. Mind a hét rendezvény tartalmas műsoraival, egyediségével méltán öregbíti a homokhátiak hírnevét hazánkban és külföldön.

*

Mórahalom együtt nő gyermekeivel

Évente 100 fővel csökkent Mórahalom népessége 1994-ben, manapság 50–60-nal nő egy esztendőben.

Sok fiatal költözik ide – a város pedig a gyerekekkel együtt nő és fejleszti intézményeit – hangsúlyozta Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere, amikor átadta a város új bölcsődéjét.

A 79 millió forintból, pályázati támogatással bővített, eddig 30 férőhelyes intézményben további 20 helyet alakítottak ki. A meglévő épület egy újabb, több mint 80 négyzetméteres épületszárnnyal és egy 11 négyzetméteres terasszal egészült ki, és 95 négyzetméternyi tetőteret építettek be. A beruházásnak köszönhetően a dolgozói létszám 4 fővel növekedett.

Forrás: delmagyar.hu

*


45 millió forint a vidék örökségére

Öttömös temploma, Ruzsa közösségi háza és Pusztamérges templomkertje újul meg összesen 45 millió forintból.

Már felállványozták a 73 éves, helyi védettségű öttömösi templom tornyát. 10,3 millió forintos uniós támogatással – amelyet a plébánia a vidéki örökség megőrzése pályázaton nyert – kívül és belül is felújítják. Kuris László, a plébánia pályázati referense elmondta: a templom megrongálódott harangtornyából négy métert visszabontanak a napokban, hogy új pillérek épülhessenek. Renoválják a szétrepedt előtetőt és a teljes homlokzatot, valamint javítják a tetőt. Az omladozó mennyezet alá acélszerkezetre erősítenek stabil álmennyezetet.

Pusztamérgesen a műemlék templom kertje szépül meg, most végzik az utolsó simításokat. 6,6 millió forint támogatásból felszedték az elhanyagolt betonlapokat, helyükön az épülettel harmonizáló, egységes képet nyújtó templomkertet alakítanak ki. A park pihenésre és programok szervezésére is alkalmas lesz. Újra cserélték a piaci asztalokat, a meglévő pavilonhoz pergolasort illesztettek, kényelmes padokat helyeztek ki, a hűsölést ivókút is segíti.

A ruzsai plébánia 27,5 millió forintot fordít a templom melletti egyházi épület felújítására: közösségi ház lesz belőle, amelyet a plébánia által ellátott másik két település, Pusztamérges és Öttömös közösségei is használhatnak. Az összegből 25,9 millió forint uniós támogatás, a többit a püspökség segítségével és adományokból biztosítják. A régi épület főfalait szigetelik, betonozzák, a homlokzatot hőszigetelik. A bejárat és az előtér balesetveszélyes szerkezetét elbontják, helyére nagyobb helyiséget építenek. Cserélik a nyílászárókat, és új tető is készül. A kistermet, a nagytermet, a könyvtárszobát és a teakonyhát padlólapozzák. A három terem egybenyitható lesz, ezáltal 51 négyzetméteres, akár 40 vendég befogadására alkalmas új közösségi ház jön létre.

Forrás: delmagyar.hu

*

Elkészült a mórahalmi fürdő új részlege

Elkészült az Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő új, háromezer négyzetméteres családbarát szárnya, a 880 millió forintos beruházástól a turisztikai szezonalitás csökkenését várják – közölte Nógrádi Zoltán, a homokháti kisváros polgármestere. A homokháti kisváros önkormányzata 1996-ban döntött úgy, hogy a fürdőfejlesztés a település stratégiai célja lesz, s az akkori kicsiny és jelentéktelen tisztasági fürdőt nemzetközi rangú idegenforgalmi célponttá bővítik – mondta a politikus. Hozzátette: a tizennégy éve indult fejlesztési program egyik legnagyobb eleme készült most el, amellyel valódi családi fürdővé vált a létesítmény.

A tavaly decemberben elindított beruházáshoz az önkormányzat 440 millió forintnyi támogatást nyert a Dél-Alföldi Operatív Program pályázatán, az önerőhöz szükséges forrást pedig kötvénykibocsátással teremtette elő a város.

A kivitelező Ferroép Zrt. az elmúlt hónapok során fedett gyermekfürdőt és szauna parkot hozott létre, ezzel a fürdő alapterülete 3 ezer négyzetméterrel, vízfelülete több mint 400 négyzetméterrel bővült. A fejlesztésektől a jelenlegi 300 ezret meghaladó látogatószám 85 ezres bővülését várják – közölte a polgármester. A fejlesztés nyomán a legkisebbeket többszintű kaland- és élménymedence, gyermek- és a bébi pancsoló, és két fedett csúszda, játszóház, babaaltató várja. A szülők és nagyszülők kikapcsolódását termál ülőmedence, jacuzzi, a kneipp-medence, jégkása kút és sokszínű szolgáltatást nyújtó szaunavilág garantálja, több új pihenőtér és egy napozóterasz is épült – ismertette a beruházás részleteit Nógrádi Zoltán. A bővítés után összesen 21 medence várja a vendégeket, s a fürdő 107 embernek ad munkát – tudatta a polgármester. A megnőtt gyógyvízszükséglet fedezésére 2011-ben egy tartalék termál kutat is fúrnak – tette hozzá.

A hatezer lelkes kisvárosban a fürdő bővítésével párhuzamosan zajlik a 2,7 milliárd forintból épülő négy csillagos Hotel Colosseum Konferencia és Wellness Szálló kivitelezése – a hotel várhatóan jövő tavasszal nyit -, valamint elkészült a háromszintes kistérségi járóbeteg szakellátó központ is.

Forrás: delmagyar.hu

*

Új szálláshelyek Forráskúton

A forráskúti Borostyán étterem és az orvosi rendelő tetőterében új ifjúsági és apartman jellegű szálláshelyeket alakítottak ki.

Az önkormányzati tulajdonú közhasznú nonprofit Tátika Kft. mintegy 30 millió forintot nyert erre a célra az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból. Az étterem tetőterében 30 fő befogadására alkalmas, a rendelő felett pedig több 2, 3, 4 ágyas, fürdőszobás vendégszobát építettek ki. Fodor Imre polgármester elmondta: a beruházás legfőbb célja a település és a térség turisztikai vonzerejének a megerősítése, hiszen Forráskút 20 kilométeres körzetében több gyógyfürdő, történelmi emlékhely és számtalan turisztikai, kulturális és szabadidős programlehetőség van. Az ünnepélyes átadót a szeptember végi szüreti mulatságon tartották.

Forrás: delmagyar.hu

Forrás: Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület

Cikk megosztása