Rákapcsolás előtt áll a felújított ivóvíz kút

TÚRKEVE | A települést jelenleg hat darab fúrott kút látja el ivóvízzel, ez biztosítja a napi közel 1200-1300 köbméter vizet a város lakosai számára.
A kutak felváltva üzemelnek, átlagosan négy működik egyszerre folyamatosan.

A kisebb vízhozamúak általában a nyári csúcsidőben segítenek rá a vízellátó rendszerre. Amint arról már lapunkban beszámoltunk, a tél folyamán a legnagyobb vízhozamú kút behomokolt, hétköznapi szóval eltömődött. Kezdetben csak a vízhozam csökkent, de tavaszra teljesen használhatatlanná vált. A városi Vízművek vezetői ezért úgy döntöttek, hogy a nyári időszak beköszönte előtt felújítják a kutat. A kivitelező cég a tervezett felújítási munkálatokat tavasz végén elvégezte. Újracsövezte az eltömődött kutat, valamint új szűrőket is beépített.

A kút mélysége 320 méter, korábbi vízhozama ötszáz liter volt percenként. A mostani felújítás során azonban, a keresztmetszet csökkenése miatt, a kút megközelítőleg háromszáz liter vizet szolgáltat percenként. A felújítási munkálatokat a Vízmű saját erőből valósította meg, amelynek bekerülési értéke 4,5 millió forint volt. Az új kút által szolgáltatott víz minőségét a nyár folyamán folyamatosan ellenőrizték a szakemberek. Amint azt Kocsis Józseftől, a Vízművek vezetőjétől megtudtuk, a felújított kút vízminősége kiváló, emberi fogyasztásra alkalmas. Mivel azonban eddig nem volt szükség a kapacitásnövelésre, ezért eddig nem kapcsolták rá a hálózatra. Amennyiben azonban szükség lenne a rákapcsolásra, úgy azt bármikor megtehetik a cég szakemberei, biztosítva ezzel a lakosság folyamatos ivóvíz ellátását.

szoljon.hu

*

Felújítás a takarékosság jegyében

A város képviselő-testülete az idei költségvetésében 1.1 millió forint szabad felhasználású fejlesztési keretet biztosított a Berettyó-Körös Többcélú Társulás túrkevei Idősek Otthona számára.

Az intézmény a szakhatósági előírásokat szem előtt tartva a pénzkeretből felújítási munkálatokat tervez az otthon egyes épületeiben. Többek között korszerűsíteni szeretnék a melegvíz ellátást, valamint akadálymentesített fürdőszobát és WC-t kívánnak kialakítani.
A munkálatok elvégzéséhez az önkormányzat 350 ezer forint kiegészítő támogatást is biztosított.

szoljon.hu

*

Megújul a Morgó Kisújszálláson

Felújítás | Javában tart a kisújszállási Néprajzi Kiállítóterem iskolabarát fejlesztése.

Az elnyert mintegy 40 millió forint lehetővé teszi a Morgó részleges felújítását, a pince használhatóvá tételét, a padlócserét, vizesblokk kialakítását, látogatóbarát és korszerű múzeumtechnikai berendezések beszerzését és egy nyári foglalkoztató kialakítását.

Itt iskolarendszeren kívüli szabadidős, hagyományőrző foglalkozások lesznek.

szoljon.hu

*

Beköltözött a főiskola Szolnokra

A Szolnoki Főiskola szenátusa 2009 decemberében véglegesítette, hogy a mezőtúri fakultás Szolnokra költözik.

A beköltözés július első hetére megtörtént. A mezőtúri telephelyen hatvanheten dolgoztak eddig, s ebből továbbra is Mezőtúron maradt 32 ember. Ők többnyire a Peres-parti tangazdaságban dolgoznak tovább, illetve a főiskolai épület fenntartásában. További harmincöt dolgozó viszont Szolnokon dolgozik tovább. A felkínált szolnoki munkahelyet minden érintett elfogadta, csak két részmunkaidős munkatárstól kellett elköszönni — tudtuk meg dr. Lukács Ágnestől, az intézmény megbízott főtitkárától.

A mezőtúri munkatársak részére, akik nem tudják megoldani a Szolnokra való utazást saját gépkocsival vagy tömegközlekedéssel, a főiskola a saját mikrobuszával biztosítja a munkába járást.
Szeptembertől összesen 139 nappalis, 174 levelezős és 76 felsőfokú szakképzésben résztvevő „mezőtúri” hallgató tanul Szolnokon. Ebből újfelvételis, első évfolyamos „mezőtúri gólya” 18 nappalis, 60 levelezős és 17 felsőfokú szakképzésben résztvevő diák. A számok árulkodóak, és egyértelműen a szenátusi döntést igazolják.

szoljon.hu

*

Horgásztanya épül a Túrtő-holtágon

Már állnak az épületek a Mezőtúri Horgászegyesület Túrtő-holtági beruházásán, ahol — pályázati támogatással — vendégházakat építenek, s vendégváró helyet alakítanak ki az építők.

A Holt-Körös egy megejtően szép kanyarulatában, a város turisztikai vonzerejét is növelő horgásztanya épül, több mint ötven millió forintból. Az egyesület 800 méteren zúzottkővel boríttatta már a leendő horgásztanyához vezető utat, és a napokban a villanyvezeték is eléri a helyet.
A két vendégházat a tervek szerint a jövő év április 30-ig kell befejezni és átadni, így 2011 nyarán már fogadhatja ott a vendégeket az egyesület.

szoljon.hu

*

Kerékpárutat építenének Kenderes és Kisújszállás között

Fejlesztés | Még 2007-ben nyújtott be Kenderes és Kisújszállás önkormányzata közös pályázatot a két város közötti kerékpárút terveinek elkészítésére.
Most pedig pályázati lehetőség van a mintegy két kilométeres kerékpárút kivitelezési munkáira.
A pályázathoz szükséges önerőt mindkét város biztosította, így remélik elnyerik a támogatást és megépül a kerékpárút, mely nagyban hozzájárul a 4-es mellett a biztonságos kerékpáros közlekedéshez.

szoljon.hu

*

Benzinpénzzel segítik a kenderesi rendőrséget

A kenderesi képviselő-testület felhasználási megállapodást kötött a megyei rendőr-főkapitánysággal.
Ez alapján júniustól havi tízezer forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a város teletankkártya formájában december 31-ig.

A támogatás célja, hogy a Kenderesi Rendőrörs növelni tudja a város közbiztonsága érdekében megtett kilométerek számát a rendőrség központi költségvetési finanszírozásából származó keretén felül.

*

Táncsicsról nevezik el a parkot Mesterszálláson

A mesterszállásiak a község aranykorának tartják azt az időszakot, amikor az országos hírű Mezőhéki Táncsics Mezőgazdasági téesz művelte a község határát, és a falu családjainak nagy része a téeszben teremtett egzisztenciát magának.

A Táncsics központja — a neve ellenére — Mesterszálláson volt, s egy hatalmas székelykapun keresztül lehetett oda bejutni.

A téesz azóta rég megszűnt, és az egykor büszke kaput kikezdte az idő. Ezért határozták el nemrég a környező települések — Mezőhék, Mezőtúr és persze Mesterszállás — hogy megmentik a kaput, és így emléket állítanak az egykor volt szövetkezetnek is.

A napokban elkészült a díszes szerkezet némileg kicsinyített mása, amit Mesterszállás központjában, a községháza melletti parkban állítottak fel. Augusztus 17-én ünnepség keretében, a téesz egykor volt elnöke, dr. Pálfi Dezső jelenlétében avatják fel a kaput, és keresztelik át a parkot Táncsics Mihály nevére.

*

Kétszázmillió járdákra, utakra

Fejlesztés | Jelentős út- és járdaépítés kezdődött Kisújszálláson.
A hónap végéig a Lomb, a Sugár, a Balassi, a Fejér József, az Erdélyi Sándor, a Zalka Máté, a Tavasz, a Viola és a Kassai utcákban zajlanak felújítások.
Emellett az önkormányzat útalapokat készíttet, kátyúkat szüntet meg, járdákat épít, 26 zug útburkolatát javítja meg a csapadékvíz elvezetésének megoldásával együtt, 261 millió forintért.

*

Akadálymentesen közelíthető meg a kenderesi hivatal

A kenderesi önkormányzat pályázati forrásból akadálymentesítette a polgármesteri hivatal főépületét.
Személygépkocsival a Rákóczi utca, gyalogosan vagy kerekesszékkel a Petőfi utca felől lehet megközelíteni az épület udvari részét, ahonnan mostantól lifttel lehet felmenni a hivatal irodáiba ügyet intézni.

*

Szeptembertől a szerzeteseké az iskola

A karcagi önkormányzat a Zádor úti iskola épületét a volt egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szóló törvény alapján tavaly augusztustól adta vissza az Egri Főegyházmegye tulajdonába.
Itt működik ősz óta a Szent Pál Katolikus Általános Iskola, ahol halmozottan hátrányos helyzetű tanulók általános iskolai oktatása folyik és a pedagógiai program része a cigány kisebbségi oktatás is.

Az új iskolában mind a hitéletben, mind az oktatásban jelenlévő Mária Iskolatestvérek Szerzetesi Közössége áprilisban azzal a kéréssel kereste meg az egyházmegyét, hogy továbbiakban fenntartóként szeretne az iskolában tevékenykedni.

A Szerzetesi Közösség szándéka, hogy az épületeken beruházásokat valósítson meg. Az Egri Főegyházmegye úgy döntött, hogy a Szent Pál Katolikus Iskola fenntartói jogát és az iskola működésének helyt adó ingatlanok és ingóságok tulajdonjogát 2010. szeptember 1-vel átadja a Mária Iskolatestvérek Szerzetesi Közössége számára, amennyiben a karcagi önkormányzat hozzájárul és a Cigány Kisebbségi Önkormányzat az egyetértését adja. A legutóbbi ülésén mind két testület támogatta a kérést.

*

Az egyik legkorszerűbb életmentő műszer került a kisúji mentőkhöz

Mint azt akkor megírtuk, tavaly a helyi önkormányzat segítségével beszerzett egy defibrilátort a kisújszállási mentőállomás. Így azóta mindegyik mentőkocsijukban van újraélesztő készülék.

Információnk szerint a közelmúltban újabb, életmentő műszerrel gyarapodott az Országos Mentőszolgálat kisújszállási mentőállomása, az egyik mentőkocsiban elhelyezett, úgynevezett transztelefonikus EKG-val.

Ez az eszköz egy kis méretű, hordozható EKG felvevőegység, mely lehetővé teszi, hogy mentőápoló is elkészítse az EKG-t. A felvett adatokat telefonvonalon keresztül továbbítják Debrecenbe a Kardiológiai Klinikára, ahol szakorvos elemzi. Így pontosabb diagnózis állítható fel már az ellátás kezdetén, amivel értékes perceket nyerhetnek a beteg számára. A mentőegység tagjai a betegellátás során folyamatosan szakorvossal konzultálhatnak, és kölcsönösen együttműködve szervezik a beteg számára legmegfelelőbb ellátást biztosító és a legbiztonságosabb betegutat.

Amióta a műszert megkapták, már több alkalommal használták is, ezzel segítve a gyorsabb, pontosabb diagnózist, hiszen egy infarktusnál minden perc számít.

Forrás: Nagykunságért Térségi Vidékfejlesztési Nonprofit Kft., szoljon.hu

Cikk megosztása