Átépül, megszépül, fejlődik a kiskőrösi könyvtár

A Kiskőrösi Kistérség négy városa- Kiskőrös, Izsák, Kecel, Soltvadkert – alkotta konzorcium Kiskőrös önkormányzatának vezetésével a könyvtári szolgáltatások összehangolt infrastruktúra fejlesztésére nyert összesen több mint hatvanmilliós uniós forrást.

- Pillanatnyilag javában tart a felújítás, ezért az intézményben a hagyományos nyitva tartási idő szünetel, ennek ellenére sürgős és indokolt esetben természetesen most is rendelkezésére állunk az olvasóknak- hangsúlyozza Turánné Margó. A bejáratnál is felhívtuk az olvasók figyelmét arra, hogy az evangélikus templom irányába haladva egy oldalajtón be tudnak jönni az irodába, ahol elmondhatják kérésüket. Jelen pillanatban az átalakításra kerülő helyiségek bútorzatát a gyermekkönyvtárban helyeztük el, de a könyvespolcokhoz itt is hozzá tudunk férni. Az informatikai fejlesztésnek köszönhetően új szolgáltatásokat vezetünk be, és mivel a projekt 10-15 százaléknyi felújítási lehetőséget is tartalmaz, így könyvtárunkban átépítésekre is sor kerül – mondta el Turán Istvánné, a könyvtár igazgatója.

Forrás: Régió Napló

*

Új tető, nyílászárók, lift és mosdók Császártöltésen

Kívül-belül megszépül, átalakul a császártöltési általános iskola egy pályázati projektnek köszönhetően. Így - mint ahogyan Csengődön, Soltvadkerten, valamint Kiskőrösön a Petőfiben -, Császártöltésen is jelentős átépítésekre került sor a közelmúltban, az általános iskolában.

Az 1943-ban átadott épületre ráfért már a felújítás – mondta el Frick József polgármester. A tizenhárom tantermes intézményben évfolyamonként egy-egy osztályban folyik a tanítás. Mivel a népességcsökkenési hullám Császártöltést is évek óta sújtja, az egykoron több mint félezer általános iskolai korú gyermekszám mára 152-re csökkent, és több tanterem kihasználatlanul állt. A településvezetés ezért úgy döntött, hogy az üres tantermekben az óvodásoknak alakítanak ki csoportszobákat, így jelentős megtakarítást érhetnek el a két oktatási intézmény fenntartásában, működtetésében. Az épület felújításával, modernizálásával, átalakításával, akadálymentesítésével egy időben a legkisebbeknek játszóudvart alakítottak ki. Mintegy 197 milliós támogatásból teljesen megújult az épület tetőszerkezete, kicserélték a külső nyílászárókat, mozgáskorlátozott feljárót építettek ki, kívülről tűzlétra hozzáépítését is kivitelezték. A kétszintes épületbe az előírásoknak megfelelően liftet is beépítettek és a mosdóhelyiségek felújításával egy időben tanári mosdó és mozgáskorlátozott illemhely kialakítása is megtörtént.

Forrás: Régió Napló

*

Foglalkoztató ház épült fogyatékkal élők számára

Közel ötvenmilliós támogatással épített napközi otthont fogyatékkal élők számára a Filadelfia Segítő Szolgálat Kiskőrösön, a baptista szeretetotthon szomszédságában.

Az Opauszki György vezetésével működő szolgálat szakemberei érzékelték a problémát, hogy a sérült, fogyatékkal élő embereknek, akik a speciális iskolából kikerültek, huszadik életévük betöltése után nincs lehetőségük és esélyük sem, hogy munkát találjanak. Úgy döntöttek, felvállalják egy napközi otthon létrehozását. A segítő szolgálat a Magyarországi Baptista Egyházzal együttműködve pályázott a szociális feladatokat ellátó fejlesztésre, ami idén meg is valósult. Ezáltal több mint 300 négyzetméteren minden igényt kielégítő napközbeni ellátásra és foglalkoztatásra nyílik lehetőség huszonnégy fogyatékkal élő személy számára. A Nefelejcs ház földszintjén két foglalkoztató szoba, egy csoportos közösségi helyiség, egy étkező, két akadálymentes wc, egy tusoló, orvosi szoba, mosoda-szárító helyiség, az emeleten pedig a személyzeti helyiségek, irodák, tanterem, teakonyha kerültek kialakításra. A műszaki átadás már megtörtént, a ház elkészült, várják a jelentkezőket, akik igénybe szeretnék venni a szolgáltatást. A foglalkozási tematika szerint egész napos felügyelet mellett különféle foglalkozásokon vesznek majd részt a fogyatékkal élők, amelyek segítik beilleszkedésüket a közösségbe. A remények szerint a kiskőrösi Nefelejcs-ház emberséges ellátással, megfelelő szakmai programmal nagy segítséget nyújt majd a fogyatékkal élőknek és családjaiknak is. Ennek a pályázatnak a részeként a már működő jelzőrendszeres házi segítségnyújtás készülékszámát is bővítik, amelyre még várják a jelentkezőket.

Forrás: Régió Napló

*

Megújult óvodát avattak Kecelen

Font Sándor, országgyűlési képviselő, a Dél-Alföldi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke, valamint Haszilló Ferenc polgármester együtt vágták át a nemzetiszín szalagot a keceli Központi Óvoda megújult épületének átadó ünnepségén.

A DAOP pályázat eredményeként nemcsak egy szépen felújított óvodával, hanem öt új, az Európai Uniós normáknak megfelelő, modern játszóudvarral is gazdagodott a település. Az ütéscsillapítóval ellátott játékok megfelelnek a jogszabályoknak és biztonságosak. A felújított óvodában az elavult játékokat és bútorokat is új, az óvodás gyerekek egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen, a mai elvárásoknak megfelelő, minőségi és sokoldalúan használható nevelő, fejlesztő, modern pedagógiai eszközökre cserélték a pályázati pénz felhasználásával. „Az Infrastrukturális fejlesztés, EU-konform játszóudvarok kialakítása és modern pedagógiai eszközök, fejlesztőjátékok beszerzése Kecel Város Óvodájában” című projekt keretében a keceli önkormányzatnak 188.190.212 Ft összeg állt rendelkezésére a beruházás megvalósításához, melyhez az Európai Unió és a Magyar Állam 90%-os támogatást nyújtott. A fennmaradó 10%-os önerőt az önkormányzat saját költségvetéséből biztosította. Mint azt Font Sándor, valamint Haszilló Ferenc is kiemelték, a beruházás nemcsak gazdagította a várost, hanem hozzájárult ahhoz is, hogy Kecel élhetőbb településsé váljon, és egyre növekvő megtartó, valamint itt-tartó erővel bírjon a fiatal családosok számára, hogy otthona legyen azoknak, akik Kecelen telepednek le és a településen akarnak majd boldogulni.

Forrás: Régió Napló

*

Informatikai fejlesztés Akasztón

Tizenötmilliós informatikai fejlesztést valósítottak meg az akasztói általános iskolában. „A pedagógiai, módszertani reformot támogató informatikai infrastruktúra fejlesztése” elnevezésű, száz százalékban támogatott pályázati projektnek köszönhetően az akasztói iskolában 26 darab multimédiás PC-t, 8 interaktív prezentációs tantermi csomagot – digitális táblát, projektort, számítógépet - valamint egy szervert építettek be.

A támogatás közvetlen célja az élethosszig tartó tanulás kulcskompetenciáinak fejlesztéséhez szükséges, egyenlő hozzáférést biztosító iskolarendszerű oktatás informatikai fejlesztése, az úgynevezett „Intelligens iskola” létrehozása. A pályázat elsősorban azt az informatikai infrastruktúra-fejlesztést támogatta, amely nemcsak az informatikai készségek, hanem – a többi közismereti tárgyba beépülő IKT - interaktív oktatástechnika - támogatású pedagógiai módszeren keresztül – a többi kulcskompetencia fejlesztéséhez szükséges infrastruktúrát is jelentős részben biztosítja. A projekt része volt a tanárok tanfolyamon való felkészítése is.

Az ünnepélyes átadáson Endrődi Éva igazgatónő köszöntötte a vendégeket, a környékbeli települések polgármestereit, intézményvezetőit, majd átadta a szót Suhajda Antal polgármesternek, aki röviden ismertette a pályázat útját. Mint mondta, 2008 márciusában adták be pályázatukat a fejlesztésre. Több eredménytelen közbeszerzési eljárás után végül is a Delta Services Kft. ajánlata bizonyult a legkedvezőbbnek, így ők végezték el az eszközök beszerzését, majd helyezték üzembe nemrégiben a rendszert. Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés Oktatási és Kulturális Bizottságának elnöke adta át a pályázati támogatással megvalósított modern informatikai eszközöket. Mint azt a bizottsági elnök elmondta, nagyon örül annak, hogy az informatikai fejlesztést sikerült megvalósítani az akasztói általános iskolában. Hangsúlyozta, hogy a jövő generációja számára rendkívül fontos, hogy az iskola is lépést tartson az oktatástechnika és az informatika fejlődésével. Kiemelte, hogy mivel sajnálatos módon, de háttérbe szorul a hétköznapokban az olvasás szeretete, és gyakorlása, így a pedagógusoknak más, informatív jellegű eszközökkel kell felkelteni és koncentrálni a gyerekek figyelmét, valamint megtanítani a tananyagot. Rideg László felhívta a figyelmet a fejlesztéssel megvalósuló esélyegyenlőségre is. Mint elhangzott: sok családnak anyagi nehézségeik miatt nincs otthon számítógépe, itt viszont, az általános iskolában minden tanuló megismerkedhet a középiskolai továbbtanuláshoz elengedhetetlenül szükséges informatikai alapismeretekkel. A modern oktatástechnikai eszközökkel, programokkal, és nem lesz hátrányban, mint kistelepülésen élő és tanuló gyermek, a nagyvárosi általános iskolákba járó diákokkal szemben. A beruházást végző kft vezetőjének köszöntőbeszéde után - melyben a szakember arra is kitért, hogy az akasztói fejlesztés az országos első öt projekt része - a megjelentek egy felsős és egy alsós osztályban megtekintették, hogyan, mire lehet a tanórákon használni a modern, informatikai technikát.

Forrás: Régió Napló

Forrás:
ÜDE-KUNSÁG Vidékfejlesztési Nonprofit Kft.

Cikk megosztása