LEADER képzési programok az Észak-Kaposi Partnerek LEADER HACS támogatásával
A Körmező Továbbképző Közhasznú Alapítvány a "Falusi boldogulás és a munkába való visszatéréshez szükséges ismeretek oktatása" jogcímen, "A kitörés és fejlődés
lehetőségei vidéken" című képzési programjának megvalósításához közel 4 millió Ft-ot nyert.
Az ÉKP LEADER HACS 15 hátrányos helyzetű településén 15 csoportban valósul meg a program.
A képzés elsődleges célja a térségben élők információhoz juttatása, hogy a résztvevők képesek legyenek kihasználni élőhelyük, a kistelepülések adottságait, ezzel segítve a saját és környezetük boldogulását. A résztvevők elsajátíthatják a hagyományos és újabb kézműves technikákat, a ház körül saját felhasználásra, és eladásra előállítható állati-és növényi termékek termeléstechnikáját, valamint a fenntartható környezethez szükséges ismereteket. Hasznos információkat szerezhetnek a megtermelt javak értékesítéséhez, valamint a munkaerőpiacra való visszajutás technikáiról is.
Az első csoport 12 résztvevője, Felsőmocsoládon augusztus 27-én kapta kézhez a részvételt igazoló okleveleket.
Szintén a "Falusi boldogulás és a munkába való visszatéréshez szükséges ismeretek
oktatása" jogcímre beadott, "Házhoz visszük az informatikát" című képzésre nyert 3.802 105 Ft-ot az Optimizmus SM-i Oktatási Közhasznú Egyesület. A program 12 hátrányos helyzetű településén 12 csoportban 40 órás képzéssel valósul meg.
A képzés egyik fontos célja, hogy a résztvevők képesek legyenek ügyeiket ( információk gyűjtése, álláskeresés, e- ügyintézés, stb.) az interneten keresztül intézni, kihasználva a világháló és a számítógép adta lehetőségeket. A képzésen résztvevők az alapoktól kezdve megtanulhatják a számítógép kezelését, az operációs rendszer felépítését, használatát, új hardverek telepítését, a számítógép legfontosabb beállításainak megváltoztatását. A képzés során kiemelt hangsúlyt kapnak a gyakorlati feladatok, hiszen legfőbb cél, hogy a végzettek nagy biztonsággal tudják kezelni a hétköznapokban a programokat.
Augusztus 18-án Felsőmocsoládon 12 sikeres vizsgát tett hallgató vehette át az
oklevelét.
A képzések folyamatosan kerülnek lebonyolításra a különböző helyszíneken.
Fotó: atkepzes.com
*
Népművészek és hagyományőrző csoportok találkozója Somogyjádon
A rendezvény az Észak-Kaposi Partnerek Vidékfejlesztési Egyesület szervezésében, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program EMVA LEADER keretéből való támogatással szeptemberben valósult meg.
A rendezvény alapgondolata, hogy a hagyományőrzés, a kultúra, a sport és gasztronómia jó alkalom arra, hogy új együttműködések szülessenek. A rendezvény programjai a KTKT Vándorkiállítás és helyi alkotók kézimunkáiból készült kiállítás megnyitójával és a főzőversennyel kezdődtek.
Folyamatos programokkal várták az érdeklődőket: sportversenyek, ugrálóvár, népi játékok, egészségsátor, biotermékek vására, sor került a „Gondozott, virágos porta” díjak átadására is.
A délután folyamán különböző kulturális programokon vehettek részt az érdeklődők: pécsi Grimask Bábszínház előadása, Nyugdíjas egyesületek, Volford Ildikó, Somogyjádi Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Vox együttes, Fate Zenekar, Roppantós Táncegyüttes műsora. A rendezvényt tűzijáték és éjfélig tartó bál zárta.
A rendezvényre valamennyi -az Észak-Kaposi Partnerek LEADER HACS területén fekvő- település meghívásra került. A programokra körülbelül 900 résztvevő és vendég látogatott el. A találkozó célja az volt, hogy erősítse az összetartozás tudatát, amely közösség építő- és formáló erővel bír.
Fotó: Czárt András
*
Az ÉKP LEADER HACS a III. Magyar Vidék Napján
Az Észak-Kaposi Partnerek Vidékfejlesztési Egyesület illetékességi területéről Osztopán, Juta, Somogyjád, Magyaratád és Szentgáloskér települések népi fafaragványai kerültek kiállításra szeptember végén, a Budapesten megrendezésre kerülő III. Magyar Vidék Napja alakalmából megszervezett kamara kiállításon.
A népművészeti tárgyak alkotói nagy megtiszteltetéssel fogadták, hogy alkotásaikkal képviselhetik a helyi LEADER akciócsoportot, valamint nagyközönség előtt mutathatják be a helyi művészi értékeket. A kiállításra szánt tárgyakat a Vajdahunyadvárban egy tárlat keretében tekinthették meg az érdeklődők. A különböző hagyományos élelmiszeripari termékek, borok, pálinkák, prospektusok mellett a népi fafaragás művészetét bemutató tárgyak üde színfoltot jelentettek. Külön megtiszteltetés volt, hogy a múzeum munkatársai is felfigyeltek a tárgyakra és elismeréssel szóltak a művészekről.
A kiállított népi fafaragványok címe és alkotóik:
Pám citera - Husi Gyula
Iron/irattartó - Gál Norbert
Magvető - Törzsök Róbert
Favágó - Törzsök Róbert
Pletykálkodók - Törzsök Róbert
Talicskás - Törzsök Róbert
Fadoboz - Törzsök Róbert
Gyíkos doboz - Ifj. Jancsekity János
Bikás doboz - Ifj. Jancsekity János
Faragott tányér - Vitéz Varga Károly .
A fafaragványokon kívül a szövés népi hagyományát Szulágyi Tiborné – Asztali futó című munkája képviselte. Jártassága, gyakorlottsága a szövés számos válfajára kiterjed, egyike a térség legproduktívabb alkotóinak.
A kiállításon való részvétel sikerességéért köszönet jár a Kaposvári Többcélú Kistérségi Társulás kulturális referensének is.
Az Egyesület reméli, hogy egyszer egy nagyobb kiállításon mutathatja be településeinek igényes, sokszínű népművészetét.
*
Madarak és Fák Napja Várdán
Várdán a Madarak és Fák Napja rendezvény az Észak-Kaposi Partnerek
Vidékfejlesztési Egyesület szervezésében, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program EMVA LEADER keretéből való támogatással valósult meg.
A 122/2009. (IX. 17.) FVM rendelet alapján a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához nyújtandó támogatás
pályázati felhívásának keretében a kulturális, hagyományőrző, sport, gasztronómiai rendezvények célterületre Várda Község Önkormányzata által beadott pályázat szeptemberben valósult meg.
A rossz idő ellenére is nagy kedvvel kezdtek neki a hagyományos főzőversenynek, amelyet zenés köszöntő és programismertető kísért. A különböző gyermekprogramok - arcfestés, mézeskalács készítés, ugrálóvár- egész nap várták az érdeklődőket. A látogatók Nagy János
Bonsai fagyűjteményét, Origami kiállítást és Gönczi Gergő szobrászművész kiállítását tekinthették meg. Élménybeszámoló - közönségtalálkozó vendégei voltak Dr. Bálint György (Bálint Gazda) és Erdei Zsolt (Madár).
A várdai Biogáz-üzem a "bokréta-ünnepség" keretében látogathatóvá vált a nyilvánosság számára. Közreműködtek a Kaposvári Katolikus Gimnázium Fúvósai, az érdeklődőket autóbusz szállította az üzem helyszínére.
Fotó: vallalkozoinegyed.hu
A kulturális műsorok keretében felléptek az Üt-eM Hetesi Általános Iskola dobosai, a Somogyi Aprók néptánc együttes, Sona-Sonus rockszínkör, Milán és a Demjén Tribute. Hallható volt a Kaposvári Roxínház slágeregyvelege, Szabó András slágerösszeállítása.
A rendezvényre valamennyi az Észak-Kaposi Partnerek LEADER HACS területén fekvő települést meghívtak.
Forrás: Észak-Kaposi Partnerek Vidékfejlesztési Egyesület