Százmillióból teljesen megújul és kibővül

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Jól halad a ménteleki iskola felújítása és bővítése. A munkálatok határidőre befejeződnek. „A tanyasi gyerekek esélyegyenlőségének megteremtése a Ménteleki Általános Iskola korszerű iskolává fejlesztésével” című projekt összköltsége bruttóban mintegy 99,7 millió forint. A támogatási intenzitás 90 százalékos, az összegből tehát 89,7 millió forintot sikerült elnyernie az önkormányzatnak DAOP-pályázaton, a fennmaradó összeg pedig a saját erő.

A projekt célja, hogy a falusi-tanyasi vagy hátrányos helyzetű gyermekek számára is megteremtődjenek a modern, minőségi oktatás feltételei. A Ménteleki Általános Iskola régi épületéhez bővítéssel kapcsolódóan – de teljesen új építéssel – alakul ki a földszinten az akadálymentesített bejárat, a szélfogó közlekedő, az előtér. Az előtérből nyílnak majd az akadálymentesített mosdók, továbbá három új tanterem. A tetőtérben lesz a korszerű tanári szoba. A bővítésen túl megújul a meglévő épületrész is. Ez a munka érinti a földszinten lévő egykori tanári szobát, ahol a jövőben számítástechnikai csoportszoba működik majd, a volt igazgatói szoba helyén pedig egy tanári fogadószoba lesz. A korábbi mosdók helyén szertárakat és fejlesztőszobát alakítanak ki. A könyvtárként működő helyiséget átalakítják.

A ménteleki iskola felújítása és bővítése időszerű volt. Az épület 1958-ban eredetileg is iskolának épült. 17 ezer négyzetméter földterület tartozik hozzá, a létesítmény Méntelek központjában található. Az elmúlt években az önkormányzat mintegy 30 millió forintos önerős beruházást valósított meg az intézménynél. Ezek a felújítási, fejlesztési munkálatok azonban nem voltak elegendőek ahhoz, hogy az iskola a mai közoktatási elvárásoknak – versenyképes tudás megszerzése, a tanulók kulcskompetenciáinak kialakítása, a közoktatási intézmények modern informatikai és oktatási eszközökkel való ellátása – megfelelhessen. Az iskola mára mind az épületi adottság, mind a az oktatási céloknak való megfelelőség tekintetében elavult, ám a hiányosságokat a folyamatban lévő fejlesztés minden szempontból pótolja.

Forrás: Kecskeméti Grátisz

*

Nem lesz tenger zivatarok után Kecskeméten

A vízszolgáltatási díjba beépített fejlesztési hányadból 237 millió forint gyűlt össze. A Bácsvíz Zrt. ezeket különböző fejlesztésekre fordíthatja.

A kecskeméti önkormányzat többségi tulajdonában lévő Bácsvíz Zrt. a részvényesi megállapodás alapján fejlesztési hányadat alkalmaz díjszámítási képletében, így ez be van építve a szolgáltatási díjba. Ezt az összeget a Bácsvíz Zrt. elkülönítetten köteles kezelni, melynek felhasználásáról önkormányzat dönt. Az összegből Kecskemét közigazgatási területén elvégzendő víziközmű-létesítési, víziközmű-rekonstrukciós, - felújítási és –tervezési munkák, csapadékvíz-elvezetési, továbbá víziközmű-beruházásokhoz kapcsolódó útburkolat-bontási és –helyreállítási feladatokat finanszíroznak. A Bácsvíz Zrt. 2010-ben 237 millió 526 ezer 273 forint fejlesztési hányadot különített el. A felosztásra vonatkozó javaslat többszöri egyeztetést követően, az önkormányzat és a Bácsvíz Zrt. vezetői és szakemberei által fogalmazódott meg.

- A Dózsa György út-Ipoly utca kereszteződése átépül, jelzőlámpás forgalmi csomópont létesül. Az útszélesítések miatt szükséges a vízvezetékek kiválasztása, cseréje. Az elavult azbesztcement vezetékek KPE típusú anyagúra lesznek kicserélve.

- A Csukás-ér lefedése mind műszakilag, mind környezetvédelmi szempontból fontos városi érdek. Első lépésként el kell készíteni a terveket és beszerezni a szükséges engedélyeket.

- A Béke fasorban található csapadékcsatorna műszaki állapota leromlott, állandó üzemeltetési problémák merülnek fel. Rekonstrukciója halaszthatatlan.

- A CS 2-0-0 csapadék főgyűjtőcsatorna a egy szakasza jelenleg épül. Az elkövetkezendő években különösen indokolt a további a további szakasz megépítése, hiszen a Bethlen körút -vacsiközi térség csapadékvizeinek ez a befogadója. Jelenleg nagy mennyiségű csapadék esetén a városrés vízelvezetése nem megoldott.

- Az épülő CS 2-0-0 egy több évtizede létesült 1500 mm átmérőjű csatornába csatlakozna. Ennek átépítése 1800 mm átmérőjűre műszakilag indokolt és elengedhetetlen.

- A Talfája köz közterületi szélessége miatt a keletkező csapadékvíz elhelyezése kizárólag zárt csatorna kiépítésével lehetséges. Ennek megépítése az út kivitelezésével egy időben történik. Mind az útra, mind a csatornára az engedély rendelkezésre áll.

- A homokbányai szennyvízátemelő a kecskeméti önkormányzat tulajdonában van. Műszaki állapota leromlott, teljes felújítása szükséges. Ezt különösen indokolja, hogy az Alsó-széktó területén felépített Daimler – lakópark szennyvízének befogadója az átemelő.

- A Szőlő utca csapadékvízelvezetése nem megoldott. A zárt csapadékcsatorna terve, engedélye rendelkezésre áll. Megépítése szükségszerű.

- A Kis-Hegedűs közön lakossági igényként merült fel a szennyvízcsatorna megépítése, amit a körzet önkormányzati képviselője is támogat. Terve és engedélye rendelkezésre áll.

- A CS 5-0-0 csapadék-főgyűjtőcsatorna mintegy 200 méteres szakasza az elmúlt hetekben megépült a Botond utcán. A Máriaváros és a Tatár sor térsége a vízelvezetésnek feltétele a továbbépítés a Jász utcáig.

Sütő Vilmos elmondta: évek óta próbálják tudatosítani a lakosságban, mennyire fontos lenne, hogy a csapadékvizet saját maguk gyűjtsék, akár a használaton kívül helyezett – és megtisztított – emésztőgödrökbe.
- Ha mindenki megtenné ezt, és az így begyűjtött vízzel öntöznének, nekünk 30%-kal kevesebb csapadékvizet kellene kezelnünk – mondta a csatornaszolgáltatási főmérnök. Hozzátette: pontosan ismerik Kecskeméten a vízelvezetési problémától sújtott területeket, elvezetési tanulmánytervekkel is rendelkeznek. A mostani előterjesztésben szereplő – és nagy vitákat kiváltó – 5 millió forintból ezen a területek pontos terveinek az elkészítését finanszírozzák.

Forrás: Kecskeméti Grátisz

*


A BÁCSVÍZ Zrt. is dolgozik a csapadékvíz jobb elvezetéséért

Sok éve nem hullott annyi csapadék tavasztól kora őszig, mint ebben az esztendőben. A rengeteg esőt sokszor nem tudták elvezetni a csatornák, pincék teltek meg, az utakon állt a víz.

– Ekkora a gond Kecskemét csapadékcsatorna rendszerével? – kérdeztük a BÁCSVÍZ Zrt. csatornaszolgáltatási főmérnökétől.

– Nem csak erről van szó – szögezte le Sütő Vilmos. – A közelmúltban, egy szeptemberi napon hatvanöt milliméter eső esett Kecskeméten. A városnak az a területe ahonnan el kellene vezetni a csapadékvizet, több mint kétezer hektár. Ez a már említett hatvanöt milliméter eső esetén azt jelenti, hogy mintegy 1,3 millió köbméter vizet kellett volna elvezetni. A nagyságrendet jól érzékelteti, hogy a BÁCSVÍZ Zrt. szennyvíztisztító telepére naponta húszezer köbméter szennyvíz folyik be. Kétségtelen, hogy a megfelelő csapadékcsatorna kiépítettség is hiányzik a városban, a meglévők kapacitása nem elegendő ekkora mennyiségű esővíz elvezetésére. Ugyanakkor nem is lehet cél az, hogy bármilyen mennyiségű és intenzitású esőt azonnal el tudjunk vezetni. A kecskeméti ISPA-beruházás tízmilliárd forintba került, ennek többszörösébe – negyven-ötvenmilliárdba – kerülne normál kapacitású csapadékcsatornával teljes egészében ellátni a várost.

– Mi lehet a megoldás?

– A valós cél az – és erre vonatkozóan az önkormányzattal egyeztetett koncepcióval rendelkezünk –, hogy ahol csak lehet, ott szikkasztó árkokba vezessük a csapadékvizet. Természetesen fontos feladat a csapadékcsatorna hálózat bővítése is. Társaságunk már évekkel ezelőtt készített erre vonatkozó tanulmánytervet karöltve az önkormányzattal. Az ISPA-programon belül sikerült elérni, hogy megépüljön a CS3-0-0 jelű főgyűjtő csatorna. Ez megoldja majd a Petőfi Sándor utca és a Kőhíd utca környékének csapadékvíz elvezetési problémáit is. Épül a CS2-0-0 jelű is, amely a Bem utcától a Kurucz térig húzódik. Ez segíteni fogja a hunyadivárosi csapadékvíz elvezetését. Az önkormányzattal közösen tervezzük a projekt folytatását, előbb a Rákóczi útig, utána pedig Ceglédi útig, illetve később a Bethlen körútig. A Botond utcán már épül az ezerkétszáz milliméter átmérőjű főgyűjtő, amely a Máriaváros csapadékvizének elvezetésében segít. Ez jövőre folytatódik a Tatár sorig, és arra lesz majd rákötve a Jász utcai főgyűjtő.

Forrás: kecsekmetilapok.hu

*

Megújult a keceli központi óvoda

Az intézmény teljes körű felújítására mintegy kétszázmillió forintot költött a város.

A keceli központi óvoda átadási ceremóniáján a település elöljáróin és az ünnepi műsor szereplőin túl legalább száz ember jelent meg. Sokan kíváncsiak voltak arra, hová kerültek a milliók és milyen intézmény várja a hároméveseket a jövőben. Az összegyűlt tömeg az éppen aktuális tanévnyitók hangulatát idézte. Az ünnepi beszédek sorát Haszilló Ferenc, Kecel polgármestere kezdte, aki arról is beszámolt a megjelenteknek, hogy régi szívügyük vált valóra a felújítással.

A rossz állapotú, korszerűtlen óvoda helyén most egy impozáns, biztonságos épület áll. Az oktatási intézmények korszerűsítése kiemelten fontos. Az óvoda segíti a kicsik érzelmi, szociális és értelmi gazdagodását, képességeik kibontakozását, ehhez pedig jelen esetben nem csak a kiváló szakembergárda, hanem az ideális környezet is megvan. A jövőben pedig a gyerekek csillogó szeme lesz a tükör előttünk, amely elárulja majd, hogy érdemes volt dolgoznunk.

Az épület 1995-ben még szülőotthonként működött. Egy évvel később már óvodát alakítottak ki a közel 62 éves falak között. Komolyabb korszerűsítésére majd’ 50 évvel ezelőtt került sor. A mostani beruházás keretében a központi óvoda teljes körűen megújult, de a település négy másik óvodájának udvarára is új EU-konform szabadtéri játékokat vásárolt a város.

Forrás: Petőfi Népe

*

Duplájára bővítik a dunavecsei rendelőt

Nincs akadálya a dunavecsei járóbeteg-szakrendelő korszerűsítésének. A pénz rendelkezésre áll, az önkormányzat és a kivitelező a minap szerződtek az építkezésre.

A vecsei önkormányzat még 2008 júniusában pályázott az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében a Dél-Alföldi Operatív Programban a térségi járóbeteg-szakrendelő korszerűsítésére. Erre a célra 523 millió forint támogatást nyert a település. A nyílt közbeszerzési kiíráson összesen öt építőipari vállalkozás indult, közülük a Fejérduna-Ép Kft.-t bízták meg a munkálatokkal.

A szakrendelő építészeti átalakítását, bővítését 2011. május 28-ig kell a cégnek elvégeznie. A kétszeres bővítést az indokolja, hogy nő a heti ellátási óraszám, annak következtében jelentős betegforgalomra számítanak a kistérségből. Az újabb szakrendelések bevezetésével természetesen új orvosi és más egészségügyi álláshelyeket létesítenek. A szakrendelő orvostechnikai eszközeinek közbeszerzése folyamatban van.

Forrás: Petőfi Népe

Forrás: Homokhátság Fejlődéséért Nonprofit Kft.

Cikk megosztása