300 millióból újultak meg tanműhelyek és eszközök Kiskunhalason
Az asztalosműhelyek szeptember végi avatójával fejeződött be a kiskunhalasi Vári Szabó István Szakközépiskola tanműhelyeinek felújítása.
A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat által működtetett szakiskola az építőiparhoz kapcsolatos szakmák tanműhelyeinek átépítésére 174,4 millió forintot fordítottak, de 142 millió forint jutott az oktatás eszközrendszerének bővítésére is. A szakmaszerzés fontosságára, a jól képzett szakemberek iránti egyre nagyobb igényre hívta fel a figyelmet Bányai Gábor, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke. A nagyszabású projekt révén 989,6 millió forintot költhetnek a térségi integrált szakképző központ (TISZK) intézményeinek korszerűsítésére.
Tíz településen - Baja, Bácsalmás, Dunavecse, Jánoshalma, Kalocsa, Kecskemét, Kiskőrös, Kiskunfélegyháza, Kiskunhalas, Kiskunmajsa - tizenhét szakmacsoportban, több mint százféle színvonalas szakképzést kínálnak a TISZK által tömörített intézményekben. A halasi beruházás mellett, Baján 215 millió forintot költöttek az asztalosipari képzés bázisának fejlesztésére és 112 millió forintért vásároltak a gyakorlati képzéshez szükséges gépeket. Kiskunfélegyházán a gépipari szakmák oktatásához érkeznek világszínvonalú berendezések 185 millió forint értékben. Kalocsán pedig 34,5 millió forint értékű robottechnikai eszközök állnak a tanulók és oktatóik rendelkezésére.
Forrás: delmagyar.hu
(A kép illusztráció.)
*
Új eszközöket kapott a kiskunfélegyházi Kossuth iskola
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg. Az ünnepélyes átadáson beszédet mondott Bányai Gábor, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke, valamint Kapus Krisztián országgyűlési képviselő. Az új gépekkel felszerelt tanműhelyt Rab Zoltán, a Bács-Szakma Szakképzés-fejlesztési és Szervezési Non-profit Kiemelkedően Közhasznú Zrt. vezérigazgatója adta át.
Mintegy 890 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert 2008-ban a megyei önkormányzat a Bács-Kiskun Megyei TISZK infrastrukturális fejlesztése címmel a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program keretében benyújtott pályázatával. A jelentős beruházás kedvezményezettje az akkor meg konzorciumi formában működő, 20 intézményt tömörítő Bács-Szakma Non-profit Kiemelkedően Közhasznú Zrt.
A TISZK-et 20 Bács-Kiskun megyei szakképző intézmény 13 fenntartója alakította meg, működésében 10 település: Bácsalmás, Baja, Dunavecse, Jánoshalma, Kalocsa, Kecskemét, Kiskőrös, Kiskunfélegyháza, Kiskunhalas és Kiskunmajsa érintett. Az együttműködés 18 szakmacsoportban, több mint 100 féle színvonalas szakképzést kínál a fiataloknak. A TISZK révén több mint 13 ezer tanuló vesz részt a nappali rendszerű szakképzésben. A Bács-Kiskun Megyei TISZK infrastrukturális fejlesztése című projekt a Bács-Kiskun Megyei szakképzés fejlesztését, a gyakorlati képzés minőségének javítását szolgálja.
A tanműhelyek felújításával és az oktatáshoz szükséges eszközök beszerzésével korszerű technológiák alkalmazása válik lehetővé az érintett intézményekben, és számottevően javulnak a munkaerőpiacon jól hasznosítható szakmák oktatásának feltételei.
Az uniós társfinanszírozással megvalósult beruházás a TISZK négy tagintézményét, a Kiskunfélegyházi Középiskola, Szakiskola, Speciális Szakiskola és Kollégiumot, kalocsai Dózsa György Gazdasági, Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégiumot, a bajai Jelky András Szakképző Iskola és Kollégiumot, illetve a kiskunhalasi Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Vári Szabó István Szakközépiskolája, Szakiskolája és Kollégiumot érintette. A négy intézmény tanműhelyeinek felújítására 377 millió forintot, eszközbeszerzésre pedig 430 millió forintot fordítottak. Ebből 306 millió forint értékű eszközre – a második közbeszerzési eljárás eredményeként – február 15-én kötötték meg a szállítói szerződést. Így május 31-ig Kiskunfélegyházára 168, Bajára 81, Kiskunhalasra pedig 57 millió forint értékben kerültek új eszközök, többek között: festőkamra, vakológép, számítógépes színkeverő-analizátor, vízsugaras kőzetvágó. Kiskunfélegyházára 168 millió forint értékben kerültek új eszközök: CNC felsőmarógép, CNC esztergagép, kovácsoló berendezés, hegesztő szimulátor. Az új, korszerű berendezéseknek köszönhetően a Kossuth Lajos tagintézményben megteremtődtek a szakképzés modern feltételei.
Forrás: Félegyházi közlöny
*
Megújul a kiskunmajsai katolikus iskola
A majsai iskola a 2007-ben benyújtott DAOP 4.2.1/2F-2f-2009-0003 „ A minőségi oktatás, az egyenlő esélyek és a korszerű iskola megteremtése a kiskunmajsai Szent Gellért Katolikus Általános Iskolában”-című nyertes pályázata alapján a felújítás és bővítés keretében megvalósuló korszerű és racionálisan kialakított, IKT eszközök fogadására alkalmas oktatási környezet megteremtését vállalta.
A projekt mérnöki munkálatait Vörös Tibor, a generálkivitelezést a Merkbau Kft. a projekt vezetését pedig Tubánszky József látta el. A fenntartó, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye az Európai Unió támogatásával, és az Európai Fejlesztési Alap társfinanszírozásával nyújtott 200 000 000 Ft vissza nem térítendő támogatást jelentős összegű önrésszel egészítette ki annak érdekében, hogy a több mint száz éves épületszárnyban fűtéskorszerűsítésre és burkolatcserére kerülhessen sor, felszámolhassák végre a szükségtermeket, továbbá 4 szaktantermet, könyvtárat, melegítőkonyhát és ebédlőt alakíthassanak ki, valamint megvalósíthassák az intézmény teljes körű akadálymentesítését.
Forrás: hirosindex.hu
*
Átadták az új szakrendelőt Kiskunmajsán
Az eddig a félegyházi kórház ellátási körébe tartozó betegek is Majsán gyógyulhatnak szeptember eleje óta. Az intézményben traumatológia, belgyógyászat, szülészet-nőgyógyászat, terhestanácsadás, csecsemő- és gyermekgyógyászat, fül-orr-gégészet, szemészet, bőrgyógyászat, neurológia, pszichiátria, urológia, reumatológia, röntgen, ultrahang és labor is helyet kap a Kiskunmajsai Kistérségben élők teljes körű egészségügyi ellátása érdekében.
Forrás: radiologia.hu
Forrás: baon.hu
*
Elektronikus ügyintézés Félegyházán
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata célul tűzte ki a közszolgáltatások javítását, a szolgáltató önkormányzatiság növelését az elektronikus ügyintézés bevezetésével. Fontos ez, hiszen a hagyományos ügyintézés fajlagos költségei magasabbak, ezért szükség van az interaktív, felhasználóbarát megoldásokra, kihasználva az informatikában rejlő lehetőségeket.
Október 20-tól november 30-ig teszt üzemmódban fut a rendszer, folyamatos bővítés mellett. Az elektronikus ügyintézés bevezetésének iránya az eddig bevált és működő megoldásokra épít, mint pl. az APEH adóbevallás elektronikus úton történő ügyintézése vagy az okmányirodában alkalmazott ügyfélkapun keresztüli vállalkozói ügyintézés. Bizonyos adózói kör már találkozott az elektronikus ügyintézéssel. Egyrészt, mert a törvény szerint már elektronikus úton kell adó- és járulékbevallási, valamint adatszolgáltatási kötelezettségét teljesítenie az APEH felé. Másrészt, amikor bizonyos adóügyeknél az adózók szabadon választhatnak az elektronikus ügyintézés illetve a hagyományos úton történő ügyintézés között.
A kiskunfélegyházi ügyfelek természetesen szabadon választhatnak az elektronikus és hagyományos kapcsolattartás között. Jelenleg a következő ügyekben indítják az elektronikus ügyintézést: adóügyek, anyakönyvi ügyek, hatósági ügyek. A www.kiskunfelegyhaza.hu oldalon az elektronikus ügyintézés pontban részletesen tájékozódhatnak az elektronikus ügyintézés használatáról, működéséről.
Forrás: kiskunfelegyhaza.hu
Forrás: Kiskunok Vidékéért Egyesület