Referencia- intézmény lett a nagykállói Általános Iskola és Óvoda

Referencia iskolaként működik a jövőben a Nagykállói Általános Iskola és Pedagógiai Szakszolgálat. Referencia-intézménnyé bármely nevelési-oktatási intézmény válhat, amennyiben teljesíti a minősítési rendszerben foglalt feltételeket, valamint felkészült ilyen típusú szolgáltatás nyújtására, és erről minősítéssel rendelkezik.

Nagykállóban rendelkeztek ezekkel a feltételekkel és az oktatási intézmény vezetői megpályázták azt a projektet, melynek eredményeként egy országos hálózathoz csatlakozva, referencia iskolaként működhetnek 2010. júliustól.

Ez egy újszerű, hálózati tanulási lehetőséget kínál a nem referencia intézmények számára, amelyek a TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Program) pályázatokban nyertes voltak. Ennek keretében pedagógiai kultúránkat, a jó pedagógiai gyakorlatainkat kínáljuk adaptálásra, meghonosításra más intézmények számára – tájékoztatott Birta Ferencné, a Nagykállói Általános Iskola és Pedagógiai Szakszolgálat igazgatója.

- A választott területeken az intézménynek be kellett mutatnia, hogy pedagógiai gyakorlata valamilyen sikeres és eredményes múltra tekint vissza. A nagykállói Általános Iskola vezetése három ilyen referencia területet jelölt meg, amelyek megfeleltek a kritériumrendszernek: (1.) Az integrációs pedagógiai rendszer általános iskolai gyakorlata és dokumentációs rendszere. (2.) Környezeti nevelés a Nagykállói Erdei Iskolában. (3.) A kompetencia alapú oktatás, – nevelés általános iskolai gyakorlata Nagykállóban.

A referencia-intézménnyé válás a gyerekek számára úgy gondolom egyfajta többletkötelezettséget jelent majd, hiszen újszerű és minőségében jobb pedagógiai szolgáltatást kapnak a tanároktól, tekintettel arra, hogy itt fogadjuk majd a más iskolák pedagógus közösségeit, tehát olyan bemutatókat kell tartani, ami szakmai körökben is elismerést vált ki. Ettől nyilván az oktatás minősége még jobbá fog válni, az eredményekben fog megmutatkozni – tette hozzá az igazgatónő. Referencia óvodaként működik a jövőben a Nagykállói Egyesített Óvoda és Bölcsőde.

A Nagykállói Egyesített Óvoda és Bölcsőde szintén teljesítette a referencia intézménnyé válás minősítési rendszerben foglalt feltételeket, így hasonlóan az Általános Iskolához csatlakozhat a referencia intézmények országos hálózatához.

Az Óvoda vezetése kettő referencia területet jelölt meg, amelyek megfeleltek a kritériumrendszernek: (1) Az óvoda és a család együttműködésének erősítése. (2) Ilyen vagyok - óvodai integrációs program.Az intézmények a Társadalmi Megújulás Operatív Program (3.1.7.) pályázati konstrukciója keretében  készülnek a referencia értékű működési és pedagógiai gyakorlataik továbbadására, elterjesztésére, illetve más közoktatási intézmények szakmai fejlesztő tevékenységének segítésére.

*

Balkányi városnap és motorostalálkozó

Várossá nyilvánításának évfordulóját ünnepelte 2010. szeptember 11-én Balkány. A hetedszer megrendezésre kerülő, évről évre nagy népszerűségnek örvendő városnapi rendezvény ezúttal is sokaknak nyújtott kellemes kikapcsolódást, ráadásul az együttlét örömét a település 2. Guinness-rekordja koronázta meg.

Ezen a napon mindenki megtalálhatta a számára legmegfelelőbb kikapcsolódást. Délelőtt a kétkerekűek szerelemesei vették birtokba a város útjait, a 7. Balkányi Motorosünnepen a felvonulás mellett Végh Tamás, alias Tompika streetfighter-bemutatója volt a legfőbb attrakció. Délután az esemény központi helyszínén, a Város Sportcentrumban balkányi tehetségek, helyi előadók szórakoztatták az ünneplőket: színpadra lépett a Nyugdíjas Klub énekkara, KrisztAlex, a Próbaidő zenekar és zenés, táncos műsort adott elő a Városvédő és Szépítő, Természetvédő Baráti Egyesület is.

Sztárvendégként előbb a Unique együttes, majd Dred & Doris szórakoztatta a balkányiakat.Köszöntötte az ünneplőket Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke, majd a lengyelországi Slopnice polgármestere, Adam Soltysz, illetve a romániai Lázári polgármestere, Lengyel János szólt a balkányiakhoz, méltatva a települések között fennálló testvérvárosi kapcsolatokat.

Pálosi László, Balkány polgármestere ünnepi beszédében értékelte az utóbbi időszak eredményeit és hangsúlyozta a városnapi rendezvény jelentőségét: „Biztosan állíthatom, igen, kellenek az ilyen napok” – mondta Pálosi László – „Mint ahogy szükség van a családon belül is az ünnepre. Mindenkinek meg kell állni, meg kell pihenni a dolgos hétköznapok után. Nem csak testünket, hanem szívünket, lelkünket is ünneplőbe kell öltöztetni néha.” Ezen a nevezetes napon Balkány másodszor is Guinness-rekordot állított fel: Tóth Zoltán a tavaly gigantikus adag kolbászos lecsóval masírozott a világcsúcs-tartók közé, idén pedig 4661 literes főzőedényében chilis babot készített a városlakóknak.

Mint a rekordok hazai regisztrátora, Sebestyén István jegyzőkönyvében rögzítette: „2300 adagnál biztosan több” került elkészítésre és ezzel Tóth Zoltán „a balkányi városnap keretein belül felállította a legnagyobb chilis bab magyarországi rekordját”.

*

Népművészeti tábor Nyíregyházán

Az egyhetes rendezvény során a résztvevők megismerkedhetnek a kézműves mesterségekkel, a népi élettel, és olyan fogásokkal, melyek a hétköznapok során megtanítják a környezetükben található anyagok és saját erőforrásaik felhasználását.

A tábort a Bors Alapítvány rendezte és szombaton ér véget. A tábor célja,  hogy közelebb hozza a résztvevőkhöz a hagyományos kézműves mesterségeket, a népi életet és a népművészetet. Bemutatják, hogy a hagyományos kultúra szerves kapcsolatban állt a természettel. Fenntartható gazdálkodást és megélhetést tett lehetővé anélkül, hogy elődeink felélték volna a természeti erőforrásokat.

Ma ezt fenntartható társadalomnak is lehetne nevezni, ezért a tábor üzenete túlmutat a hagyományőrzésen.A tábor egy olyan korról szól, amikor még az ember a környezetében található anyagokat és saját erejét használta, és olyan mértékletes életmódot folytatott, amely élni hagyta a természetet is. A kézi munka volt jellemző és a tárgyaknak lelke volt.

A mesterek átadták tudásukat, az inasok pedig szívesen tanultak. Egy olyan korba röpít vissza az egy hetes tábor, amelyben sokan ma is élni szeretnének.

A múzeum egy hétre „élő”faluvá alakul, ahol a táborlakók felidézik a régi idők hangulatát, és mesterségeit, már elfeledett szokásait, történeteit, énekeit és táncait. A Múzeumfaluban Kunkovács László Régi mesteremberekről és műhelyekről készített fotósorozatából kiállítás is látható.

*

Pihenőparkok kialakítása Nagykállóban

Nagykálló Városért Alapítvány „Falumegújításra és- fejlesztésre igénybe vehető támogatás” Pihenőparkok kialakítása Nagykállóban címen pályázatot nyújtott be és nyert támogatást a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól.

A tervezett fejlesztés Nagykálló 3 városrészében – használaton kívüli területeken - valósultak meg: Nagykálló Mezőgép úton, Nagykálló Ludastón található ingatlanon és Nagykálló Birke-tanyán. Születendő gyerekek parkja: Nagykálló önkormányzata nagy hangsúlyt fektet a lakosság igényeinek kielégítése mellett a környezet megóvására.

A kialakított park amellett, hogy szabadidős tevékenység eltöltésére ad lehetőséget, biztosítja a zöld övezet kialakítását. A tér keleti oldalán parkolóhelyek kialakítására került sor (mozgáskorlátozottak részére egyaránt).

A park elnevezése nem véletlen, ugyanis az alapítvány egy kezdeményezést szeretne elindítani az önkormányzattal együttműködve – mondta Teremi István, a Nagykálló Városért Alapítvány vezetője a projektet ismertetve.
- Minden Nagykállóban született gyermek születése után az alapítvány közreműködésével a szülők egy facsemetét ültetnének a pihenőpark kijelölt területére. Pozitív hatása is van a kezdeményezésnek. Egyrészt lesz egy olyan hely, ahol a szülők és gyermekeik biztonságos környezetben tölthetik el szabadidejüket. Másrészt megtanítja a gyerekeket arra, hogy óvják, gondozzák a természeti értékeket.

Mivel a környező településeken nincs ilyen kezdeményezés, a település példaértékű lehet azok számára is. Ludastói és Birke-tanyai pihenőparkok: A Nagykálló külterületén élő embereknek nagy távolságot kell megtenniük ahhoz, hogy ellátogassanak a belvárosba, vagy a Harangodra. A külterületi városrészekben kialakításra kerülő pihenőparkok lehetőséget teremtenek számukra ahhoz, hogy szabadidejüket kötetlenül töltsék el – tette hozzá Teremi István.

A beruházás bruttó összköltsége: 17.303.588 Ft volt, amiből nettó 13.842.870 forintot a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal kiírásán nyert Nagykálló Városért Alapítvány.

A projekt az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) finanszírozott.

Forrás: NYÍRSÉG VIDÉKFEJLESZTÉSI KÖZHASZNÚ EGYESÜLET

Cikk megosztása