Felavatták Pálházán a felújított malomépületben a vállalkozói inkubátorházat
260 millió forintos beruházásból épült meg Pálházán az az inkubátorház, amelyet kedden avattak fel a hegyközi városban.
dr. Hörcsik Richárd, a térség korábbi fideszes országgyűlési képviselője megnyitó beszédében elmondta, keresve sem lehetett volna jobb helyet találni az egykori malom épületénél a vállalkozói inkubátorház létesítésére.
– Többszörösen is érdemes volt ezt a beruházást végrehajtani – mondta dr. Hörcsik Richárd. – Egyrészt sikerült megmenteni ezzel a felújítással egy patinás épületet, amely lassanként már összeomlott volna. Másrészt egykoron a malom tulajdonképpen az életet adta azzal a környékbeliek számára azzal, hogy a kenyérgabonát megőrölte a hegyközi embereknek. Tulajdonképpen áttételesen most is ezt a feladatot látja majd el ez az épület, hiszen olyan kisvállalkozásoknak segít az elindulásban, a talpon maradásban, amelyek helyi emberek által helyi munkaerőnek teremtenek munkalehetőséget, megakadályozva ezzel, hogy elnéptelenedjen a Hegyköz.
Lesovics Miklós, Pálháza korábbi polgármestere elmondta, tizenhárom vállalkozás kaphat helyet az inkubátorházban. Havi harmincezer forintért bérelhetnek helyiséget, amelyben már benne foglaltatnak a közüzemi díjak is. A keddi megnyitón 12 irodahelyiség már foglalt volt, de a tizenharmadik helyre is voltak érdeklődők. Pálháza polgármestere elmondta, az inkubátorházban helyet kapók hatvan százaléka új vállalkozás. A házban megtelepedő vállalkozások öt éven keresztül kapnak lehetőséget arra, hogy a vállalkozásukat beindítsák és sikeressé tegyék, majd át kell adniuk a helyüket újonnan megtelepedni vágyó vállalkozásoknak.
A beruházás pályázati támogatottsága kilencven százalékos volt.
(Forrás: www.boon.hu)
*
Ismét jár a 112 éves Bimbó kisvasút!
112 éves a Pálháza-Kőkapu kisvasút. Ezért a turisztikai információs pont dolgozói szerveztek ünnepséget egyrészt az évforduló miatt, másrészt abból az alkalomból, hogy az árvízi károk helyreállítása után újra közlekedik a kisvasút.
(Forrás: Zemplén TV)
*
Európai uniós pályázati támogatással felújítják a sátoraljaújhelyi Ungvári pincesor területét
A „Bor és pálinkaturizmus fejlesztése a történelmi Tokaj-hegyalján” című európai Uniós projekt nyitó sajtótájékoztatója volt Sátoraljaújhelyen.
A program keretében három településen 1,7 millió euró támogatással zajlik a fejlesztés. Sátoraljaújhelyen a világörökségi Ungvári-pincerendszer infrastrukturális fejlesztése a szlovákiai Kistoronyán egy bor kiállítóhely, Mikóházán pedig egy pálinkakóstoló hely kialakítása történik meg.
(Forrás: Zemplén TV)
*
Elkezdődött az emelt szintű járóbeteg szakellátó központ kialakítása Sárospatakon
Elsőként az építési telek vezetékmentesítését végzik el, illetve a betegek számára új bejáratot alakítanak ki, a Művelődés Háza irányából.
(Forrás: Zemplén TV)
*
Határmenti Erőpróba Bringatúra – Záhonytól Zebegényig
Elkezdődött a Záhony-Sátoraljaújhely-Zebegény kerékpártúra. A résztvevők minden nap 120-130 kilométeres szakaszt tesznek meg.
A szervezők célja, hogy felhívják a figyelmet az aktív életmódra.
E mellett a határmenti településeket bevonva azok értékeire, együttműködésére irányítják a figyelmet.
Örvendetes az is, hogy a térségben a hobbi kerékpározást az egyre több helyen kiépülő kerékpárutak teszik lehetővé, hallottuk a szervezőktől.
(Forrás: Zemplén TV)
*
Nótaéneklési világrekord született Kékcsén
2010. augusztus 26-a csütörtök, jeles nap lett Kékcsén, amikor elindították a 69 órás magyar maratoni rekordkísérletet magyar nóta és magyar népdal éneklés kategóriában.
A rekordok mindig rendkívüli emberi teljesítményekről szólnak, és különösen szép, ha valami értékes tartalommal is bír.
"Kis falunkat igen jókedvű, nótázást kedvelő emberek lakják, ezért gondoltunk arra, hogy ezt tudja meg a világ, mégpedig úgy, hogy a jelenlegi, megszakítás nélkül pontosan 50 óra és 7 percig tartó, 3007 perces leghosszabb magyar nóta-éneklési rekordot, amely egyben világrekord is 2010. augusztus 26- tól, augusztus 29-én 15 óráig megdöntjük. Meghívtam Újszentmargita polgármesterét, akik a jelenlegi cím birtokosai, hogy sportszerűen együtt ünnepeljük az új rekordot és egy új baráti kapcsolat alakulhasson.
„A kultúra és a hagyomány ápolásával” szeretnénk kitörni az ismeretlenségből a közösség összefogása révén. Szeretnénk - ennek a ma kissé mellőzött műfajnak - ismét világszerte hírnevet szerezni.
A magyar nóta éneklés időtartamának világcsúcs döntésére vállalkozó közösségünk, népdalgyűjtéssel is felérő, kincset őrző törekvése, igen színvonalas feladat.
A 69 óra danolás alatt 3 450 magyar nóta hangzik el – Kékcse (8 helyi csoportjának előadásában), valamint barátaink 6 település népdal körének, kórusainak előadásában, (Ajak, Nagyhalász-Homoktanya, Cigánd, Demecser, Komoró, Szabolcsveresmart).
Körülbelül 280 fő énekessel, 3 együttes látogat meg minket, akik szintén régi barátaink, vagy kékcsei kötődésűek, (Bodnár Ferenc a mi Feri bácsink a Boglárka Citerazenekarral Budapestről, Sipos Izolda, Nyíregyházáról, Kádár Zsuzsa Záhonyból, Szabó Lajos Debreceni népdalénekes, Balogh Zoltán prímás és népi zenekara Miskolcról és a Borvirágok együttes - Kiss László és barátai Szentendréről. Ők segítenek nekünk a nóta éneklésben." - mondta a rekordkísérlet kezdetekor a megjelenteket köszöntve a település polgármestere, Szekeres Katalin.
Ehhez a közel 300 fős csapathoz minden nótázást kedvelő csatlakozhatott.
„Hallgassátok figyelemmel a falusi ember danolását..." (Csokonai Vitéz Mihály)
Ezt a csodálatos idézetet választották a rendezvény jelmondatává, hogy a későbbiekben, ha találkoznak vele, jusson eszükbe ez a rekordkísérlet, mely egyben jó mulatság is.
2010. augusztus 29-én Kékcse bekerült a Guinness Rekordok könyvébe, megdöntve a fennálló korábbi hazai és Guinness-rekordot.
Az új nótaéneklési rekord és a jegyzőkönyvek átadását követően Sebestyén István a ténytanúsító jegyzőkönyv vezetője így értékelte a nem mindennapi teljesítményt:
„Ez egy nagyszerű emberi teljesítmény volt, hiszen 69 óra két perccel, 4142 perccel új Magyar rekord született. Az Újszentmargitaiak 3007 perces nótaéneklési rekordját sikerült itt megdönteni. Én azt gondolom, hogy nem is arról van szó, hogy ki tud tovább, hosszabb ideig folyamatosan nótázást szervezni. Az üzenete az ilyen nótázásoknak, hogy a nóta szeretete egy egyetemes emberi érték. Egyben a Magyar kulturális emlékek megőrzése a magyar rekordokéhoz kapcsolódóan. Gyakorlatilag egy mozgalmat teremt és el is tud indítani. Azt gondolom, hogy a Kékcseiek ezzel a négy nappal a sportszerűségből is felállítottak egy hazai rekordot, hiszen a korábbi rekordereket meginvitálta, hogy vegyenek részt ebben a közös nótázásban, ezzel is egy újabb hagyományt teremtve."
Gratulálunk!
A Falunapi program pedig folytatódott a különböző kulturális műsorokkal, többek között Maga Zoltán hegedűművész koncertjével. Este nyolc órától pedig a nyáréjszakai bál vette kezdetét, s közben kilenc órától tűzijáték zárta Kékcsén a csütörtöktől zajló színes program kavalkádját vasárnap éjjel.
forrás: http://www.kekcse.hu
Forrás: Zempléni Tájak Vidékfejlesztési Egyesület