Rendőrségi lakópark Jánoshidán
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság Jánoshida Község Önkormányzatával a Rendőrséggel foglalkoztatási jogviszonyban állók - hivatásos és nem hivatásos személyek - lakáshoz jutási feltételeinek megkönnyítése, illetve a rendőr-főkapitányság állományában megmutatkozó létszámhiány leküzdése érdekében közös otthonteremtő program megvalósítására vállalkozott.
A lakópark építésének gondolata végre a fizikai megvalósulás talajára lépett. Az ünnepélyes alapkőletételre 2010. július 23-án került sor, erről magazinunk, a Vidékjáró is beszámolt, megszólítva Eszes Béla polgármestert.
Első körben két lakóház épül fel, majd a későbbiek folyamán 24 lakásból álló lakópark átadására kerülne sor. Az egyenként 95 m2 alapterületű, 1+3 félszobás házak kulcsrakész ára bruttó 17,5 millió forint.
A leendő tulajdonosokat különböző kedvezmények biztosításával kívánják segíteni, így Jánoshida Község Önkormányzata egyszeri vissza nem térítendő juttatásként 500.000 Ft-tal támogatja a településükön letelepedni szándékozókat, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság pedig kedvezményes munkáltatói kölcsön nyújtásával kívánja támogatni kollégáit.
Természetesen a kedvezmények igénybe vétele bizonyos feltételek teljesítéséhez kötött, így a jelentkezőnek vállalnia kell, hogy a lakásvásárlástól számított 10 éven keresztül a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság állományában teljesít szolgálatot, illetve áll alkalmazásban, továbbá ez idő alatt a tulajdonába került lakást nem idegeníti el, ott életvitelszerűen él. A feltételek nem teljesítése esetén a kedvezmények azonnali megvonására kerül sor, továbbá a már igénybe vett támogatásokat is vissza kell fizetni.
A lakópark felépítésén túl a minőségi színvonalú közösségi életterek kialakítását is célul tűzték ki. A gyermekeknek szükségük van mozgásra, játékra, az aktív korosztálynak a munka utáni pihenésre, feltöltődésre, a már nem aktív korosztálynak pedig a környezete által is biztosított nyugalomra, harmóniára. A projekt kidolgozása során igyekeztünk összehangolni ezeket az eltérő igényeket, ezért terveink szerint a lakópark közvetlen környezetében játszótér, közösségi ház, valamint közért is épülne.
www.janoshida.hu; www.jaszberenyonline.hu
*
Bővítik az jászárokszállási termelő üzemeket
A Jászárokszállási ipari parkban két cégnél is elindult az építkezés, amelynek eredményeként majd nagyobb termelőkapacitást tudnak elérni. A földmunkák elvégzése már megtörtént, most a csarnokok fizikai építése zajlik. Mindkét vállalkozás év végére készíti el az új vagy kibővített csarnokait, amelyekben 150 új munkahely létesül.
*
Méltán büszkék az új sétányra Jászjákóhalmán
Jászjákóhalmán a templom és a plébánia közötti szakaszt két éve nevezték el Szent Erzsébetről, július 25-én pedig – széles körű összefogásnak köszönhetően – már a teljes díszében elkészült, európai színvonalú sétány avatási ünnepségét tartották. Az építészeti és művészeti értékteremtés által nemcsak a község, de az egész Jászság gazdagodott.
Turisztikai szempontból is meghatározó a település központjában található Szent Jakabról elnevezett plébániatemplom. A templom megszépült környezete által, a távolról érkezők számára is még vonzóbbá válhat Jászjákóhalma. A beruházás keretében a sétány műemléktéglából kirakott járófelülettel, kandeláberekkel, egyedi díszítésű, fából készült padokkal, rózsabokrokkal, örökzöldekkel készült el, és a hozzá kapcsolódó térkialakításoknak köszönhetően – harmonikusan illeszkedik a településképbe. Újjáépítették a plébánia sétánnyal határos kerítését, és a névadó, Szent Erzsébetet megörökítő emlékoszlop is a terület része lett. Többek között a régi lépcsők felhasználásával megújult az altemplom környezete, valamint a templom Fő út felőli oldalán a Bánkódó Krisztus szobor, a Feszület, valamint az ott húzódó járdaszakasz is átalakult.
Ifj. Lukácsi Pál polgármester a kezdetektől szívügyének tekintette a sétány megvalósulását.
– 2008-ban Varga András plébános javasolta, hogy Szent Erzsébet nevét kapja meg ez a teraszos kialakítású szakasz. Az önkormányzat egyetértő döntését követően azt az igényét is kifejezte, hogy a település ezen központi részét olyan szinten kell átalakítani, hogy a névadóhoz, Árpádházi Szent Erzsébethez méltó, és sétányhoz illő legyen.
A szándékot tett követte, két hónap múlva elkészült a látványterv, nem sokkal később pedig benyújtották az építészeti tervet is az illetékes hatósághoz.
A sétány kiépítése kapcsán nyilvánvaló lett, hogy a településközpontot építészetileg egy egységként kell értelmezni, ami a sétány környezetének kiépítését is szükségessé tette.
– Mindez többletforrásokat, és munkát igényelt, ez volt az a pillanat, amikor a régi jó kapcsolatok erejét kellett mozgósítani. Mindenki érezte, nemes ügyet szolgál a segítsége, képviselőtársaim többsége, az egyházközség, helyi, vagy Jászjákóhalmához más módon kötődő vállalkozók, cégek, magánszemélyek álltak a kezdeményezés mellé – utalt az összefogás fontosságára a polgármester.
2009. november 21-én az ünnepélyes keretek között lerakták a sétány alapkövét, idén márciusban pedig elkezdődtek a munkálatok, a kivitelezést egy helyi cég végezte. László Attila jászjókóhalmai vállalkozó sokakkal együtt személyes ügyként kezelte a beruházást, amit közel 3 millió forint értékű többletmunka térítésmentes elvégzésével is bizonyított.
Támogatott fejlesztések a kistérségben
A beruházás megvalósításában jelentős szereppel bírt az e fejlesztési célokra kiírt pályázaton való részvétel:
A Jászberényi kistérségben, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) - a vidéki élet minősége és a vidéki gazdaság diverzifikálása tengely első pályázati felhívásai során (falumegújítás- és fejlesztés, vidéki örökség megőrzése, turisztikai tevékenység ösztönzése, mikro-vállalkozások létrehozása és fejlesztése) mintegy 15 kérelem került támogatásra, melyek közül egyik volt Jászjákóhalma Község Önkormányzata projektje.
A Szent Erzsébet sétány zöldfelületi rehabilitációja című pályázat ÚMVP III. tengely EMVA falumegújításra és - fejlesztésre igénybe vehető támogatások részletes feltételeiről jogcímre került benyújtásra. A projekt megvalósítása 19 909 259 Ft támogatásban részesült, melyet a község további csaknem 6 milliós összeggel egészített ki.
A Jászberényi kistérség településeiről hasonló céllal a térségben működő Jászsági Kistérségi Helyi Közösség Egyesületéhez (LEADER HACS).
A térségben ÚMVP III. tengely forrásaiból összesen 15 projekt, míg ÚMVP IV. tengely (LEADER) forrásból várhatóan további 29 térségi fejlesztés valósulhat meg. Az ÚMVP III. és IV. tengely rendelkezése álló forrásaira 2011 tavaszán nyílik lehetőség pályázatot benyújtani. A programok pályázati felhívásai, a pályázatok adatlapjai, formanyomtatványai megtalálhatóak a Jászsági Kistérségi Helyi Közösség Egyesülete honlapján, a www.jkhk.hu címen, a Pályázatok menüpont alatt, valamint a www.mvh.gov.hu oldalon is.
A LEADER HACS célja a továbbiakban is hogy tájékoztassa, információval lássa el a kistérségben élőket a támogatási lehetőségekről, ugyanakkor a támogatott intézkedésekhez kapcsolódóan projekt-előkészítést is végezzen, segítse a projektgazdákat a támogatási és kifizetési kérelmük összeállításában, illetve a későbbi ügyintézésben.
*
Megvalósult a komplex falufejlesztés Jászboldogházán
A komplex falufejlesztés Jászboldogházán címet kapta, a projekt tartalmát Pap Béla, Jászboldogháza önkormányzatának pályázati referense vezette elő még 2009-ben a Vajdahunyad Várban. Jászboldogháza a Jászsági Kistérségi Helyi Közösség területéhez tartozik.
A pályázat tipikus, klasszikus falufejlesztési elemeket tartalmaz, úgymint:
- játszótér rekonstrukció,
- tűzoltószertár felújítás,
- polgármesteri hivatali épület felújítása,
- szolgáltatóház felújítása, mintegy 29,2 millió Ft értékben.
A projekt bemutatása: http://jkhk.hu/admindata/letoltesek/download.php?fname=./Jaszboldoghaza-UMVPIII.tengely-Falufejlesztes.wmv
*
JKHK Egyesülete a "Teret a vidéknek" fesztiválon
Pécs városa 2010-re megkapta az Európa kulturális fővárosa címet, ez alatt az idő alatt a város lehetőséget kap kulturális életének és kulturális fejlődésének bemutatására, ennek apropóján a Vidékfejlesztési Minisztérium ÚMVP Irányító Hatósága, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat, a Mecsekvidék Helyi Közösség Egyesület és a Pécsi Többcélú Kistérségi Társulás összefogásában 2010. szeptember 10-12 között került megrendezésre a Teret a Vidéknek című nemzetközi fesztivál.
A rendezvényen szakmai, kulturális, és családi programok várták a vidék iránt érdeklő látogatókat. A fesztiválon a nagy sikernek örvendő Hungarikum Falu is kitelepült. A falut, annak szokásait és mindennapi tevékenységeit az utcák idézték meg, melyek Pécs egyik központi helyén, a Kossuth téren kerültek kialakításra.
A fesztivál célja az volt, hogy mind nemzetközi, mind nemzeti szinten bemutatásra kerüljenek azok az értékek, melyek a vidéket népszerűsítik és melyek fenntartása elengedhetetlen ahhoz, hogy a vidék életképes és fejleszthető legyen.
Magyarország 7 régiója lehetőséget kapott, hogy egy nemzetközi fesztiválon bemutathassa szülőföldje értékeit. A régiókat az országos lefedettséggel megalakult Helyi Akciócsoportok (HACS) mellett a különböző régiók jellegzetességeit bemutató iparművészek, kulináris, gasztronómiai bemutatók, és különböző kulturális előadók mutatták be.
Az Észak-Alföldi Régión belül a Jászberényi kistérségnek is lehetőséget nyílt, rá hogy bemutatkozzon. A Jászberényi kistérséget a Jászsági Kistérségi Helyi Közösség Egyesülete LEADER HACS képviselte. Az egyesület a kistérség jellegzetes helyi termékeit mutatta be, árusította a fesztiválon. E termékek közül nagy népszerűségnek örvendett többek között a termelői méz, sókerámia, bőrdíszmű, ujjbáb, agyagtárgy, egyéni tervezésű ékszer.
A fesztivál ideje alatt, szeptember 10-én, pénteken a megyeháza dísztermében nemzetközi és hazai szakmai közönség osztotta meg egymással a jó példákat, bevált vidékfejlesztési gyakorlatokat, projekteket a megrendezett műhelykonferencián.
A Kossuth téren, egész hétvégén, faházak és standok várták vendégeiket, a Hungarikum Falu mellett Ökopiac, Mesterségek Tere, Borvidékek utcája, Ételek- Ízek utcája várta látogatóit. A táncegyüttesek, énekesek sokasága mellett fellépett többek között Rúzsa Magdi és a Ghymes együttes is. Vasárnap, a családi nap keretén belül színházi előadások és gyermektánccsoportok várták az érdeklődőket.
A fesztivált a magyar látogatók mellett számos külföldi vendég is megtisztelte, melynek köszönhetően a magyar vidék jó hírét világszerte megismertette e jól sikerült fesztivál.
*
Milliók a Jászság Egészségéért Alapítványnak
Pénteken délután a Szent Erzsébet Kórház titkárságán tartott sajtótájékoztatót a Jászság Egészségéért Alapítvány, melynek keretében Márkus Andrásné kuratóriumi elnök a kiemelten közhasznú szervezet 2009-es évéről adott számot. Szavaiból kiderült, hogy tavaly az alapítvány bevételei meghaladták az 5 millió forintot.
Dr. Bálint Péter, a kórházat működtető társaság első embere elmondta, nagyon fontos, hogy a Jászság lakossága megfelelő tájékoztatást kapjon arról, hogyan segíti a Jászság Egészségéért Alapítvány intézményüket.
Az alapítvány kuratóriumának elnöke, Márkus Andrásné bevezetőjében elmondta, hogy a Jászság Egészségéért Alapítványt a jászsági települések polgármesterei hozták létre. Az alapítvány kuratóriuma négy tagból áll és általában negyedévente ülésezik. Ekkor döntenek az időközben befolyt összegek felhasználásáról.
- Tavaly alapítványunk bevétele jelentősen megnőtt, meghaladta az öt millió forintot. Ebből több mint másfél milliót az SZJA 1%-os felajánlásai tettek ki. A bevétel nagysága miatt szükségessé vált felügyelő bizottság létrehozása (tagjai: dr. Szabó Tamás és Pócs János országgyűlési képviselők és Rédei István, a Co-op Star Zrt. elnöke). Az alapítvány alapvető célja, hogy javítsa a Szent Erzsébet Kórházban folyó gyógyító munka színvonalát olyan eszközök vásárlásával, melyek beszerzése egyéb források hiányában nem valósulhatna meg. Az elmúlt időszakban több orvosi műszert vásároltunk, beszereztünk húsz speciális matracot, valamint párnahuzatokat és lepedőket is vásároltunk – mondta Márkus Andrásné.
A sajtótájékoztatón jelen volt Jánosiné Kiss Zsuzsanna, megbízott ápolási igazgató, aki arról tájékoztatta a média megjelent képviselőit, hogy egyre több jászsági településen megjelennek szűrőprogramjukkal. Ott voltak a Jászok Világtalálkozóján, a hét végén pedig Jászszentandráson lesz többek között vérnyomás- és koleszterinszint mérés. Így is próbálnak minél közelebb kerülni a Jászság lakosaihoz.
Forrás: Jászsági Kistérségi Helyi Közösség Egyesülete