Zöldövezet Program 2010. - Kertvárosi park létesítése Záhonyban

Az Ökotárs Alapítvány ebben az évben is meghirdette két fordulós pályázatát közösségi célú zöldterületek (közparkok, pihenőparkok, kertek, fasorok) kialakítására, felújítására, fejlesztésére.

A „Záhony város fejlődéséért” Alapítvány 2010.06.22-én „Kertvárosi park létesítése Záhonyban” címmel benyújtott pályázata az első fordulóban nyert, és sikeresen bekerült a második körbe.

A terület kiválasztása során a pályázati kiírás feltételeit, a városrendezési tervet és az itt élők igényeit is szem előtt tartottuk. Fontos szempont volt még, hogy a közeli mentőállomás környezete rendezett legyen, és nem hanyagoltuk el azt a meglátást sem, hogy a kiválasztott terület melletti bekötőúton városunkba érkező emberekre pozitív benyomást tesz majd, ha szép, gondozott, rendezett, zöld záhonyi környezet fogadja őket.

A szóban forgó terület, ahol parkot szeretnénk kialakítani Záhony belterületén található, a városközponttól délnyugatra fekvő kertvárosi részen, a 4-es számú főút egyik bekötőútja mentén, az orvosi ügyelettel szemben.

A pályázaton a következő tevékenységekre, tárgyi eszközökre lehet támogatást kérni: a közösségi tervezés és a kommunikáció költségei, növények, alapanyagok és festékek köztéri elemekhez, szerszámok, takarítóeszközök, takarítószerek, hulladékgyűjtő edények, humusz.

A korábbi években többnyire 600.000 – 700.000 Ft támogatást kaptak a nyertes pályázók, de a megpályázható maximális összeg nincs meghatározva, mert a pályázat kiírója a valós igényeknek megfelelő költségvetést vár el.

Az első fordulóban az ötletpályázatok beadására került sor, melyben be kellett mutatni a pályázó szervezetet, Záhony városát, a célterületet, az érintetteket és a közösségi akció megtervezésének vázlatát. A második fordulóban a közösségi tervezési folyamat és az igényeknek megfelelő részletes tervek kidolgozása a feladat, majd a második körben is nyertes projektek megvalósítása következik kötelezően közösségi esemény formájában.

A közösségi akció elengedhetetlen része a pályázatnak. Egy közterület akkor lesz igazán élhető és akkor tölti majd be funkcióját, ha a tervezésben nem csak az építészeti szabályokat és elveket vesszük figyelembe, hanem a majdani térhasználók igényeit és elvárásait is. Ahhoz, hogy a közösségi tervezés megvalósuljon a következő programokat bonyolítjuk le:
- Szeptemberben, vagy október elején ötletgyűjtő kirándulást szervezünk az érintett záhonyi lakosoknak és a civil szervezetek és intézmények képviselőinek.
- Októberben összehívunk egy fórumot, amelyen meghallgatjuk és megvitatjuk az érintettek ötleteit, igényeit és közösen meghatározzuk a tér majdani funkcióját.
- Az érintettek elképzeléseit, elvárásait és a tér közösen meghatározott célját figyelembe véve megtörténik a részletes tervezés, majd az elkészült terveket novemberben nyilvánosságra hozzuk egy újabb fórumon, ahol meghallgatjuk a résztvevők véleményét és szükség szerint tovább finomítjuk a tervet.
A rendezvényekről folyamatos tájékoztatást nyújtunk majd a „Záhony város fejődéséért” Alapítvány honlapján (www.zahonyert.hu) és Záhony város honlapján is (www.zahony.hu).

És hogy miért van szükség parkosításra? A város belterületén kevés a zöldfelület, a meglévő zöldfelületek pedig nem parkosítottak. A zöldfelületek a városkultúra meghatározó elemei, környezetgazdagító tényezők, melyek kielégítenek esztétikai igényeket és az egészséges életmód feltételeit is. A fásított-parkosított területek kedvezően befolyásolják az emberek közérzetét, fontos az egészségmegőrző szerepük. Ezen túlmenően a fák a párologtatás révén növelik a relatív páratartalmat, így hűtik a levegőt, és javítanak a városi levegő szárazságán is.

Reményeink szerint a második fordulóban is nyer a pályázat, és a létesítendő park nemcsak egyszerű esztétikai élményt nyújt, hanem módosítja a tér funkcióját, és a természetet jelenti majd a város ezen részén!

Szinku István Béla
(AZaFő)

*

Felavatták a Jánváry parkot Dögében

Vasárnap a késő délutáni órákban avatták fel Dögében a Jánváry parkot.

Szeptember 13-án a késő délutáni órákban több százan várták Dögében a Jánváry park átadását. Az ezer négyzetméternyi területen megvalósult, szemet gyönyörködtető park a falu központjának bejáratánál olyan, mint egy ékszerdoboz. A park a Kanadában élő, Dögéből elszármazott, Jánváry Bertalanné, Kántor Ida mintegy tízmillió forintos adományából épült meg. A kandeláberekkel, esőztetővel, padjaival, a zöld felületeit megtörő virágokkal egy kis oázisa lett a településnek. A vasárnap délutáni ünnepi átadáson személyesen megjelent az adományozó, a jó egészségnek örvendő 85 éves, Kántor Ida, valamint fia Adam, menye Josia és unokája Kaitlin. Rövid kulturális műsorral köszöntötték a park alapítóját, s a megjelent Dögeieket. Vincze Ferenc polgármester köszöntőjét követően az adományozó mondott emlékező szavakat.

„Mi örök Dögeiek maradtunk. Dögét nem felejtettük sohasem, és úgy határoztunk, hogy a községnek egy maradandó emléket hagyunk e park megépítésével." - mondta köszöntőjében az adományozó Kántor Ida.

Az egyházak képviselői megáldották és megszentelték a templomok szomszédságában, újonnan épült parkot. A jelképes szalag átvágása előtt a polgármester átadta, Jánváry Bertalanné, Kántor Idának a 14/2010. (IV.23.) ÖKT számú határozatát, mely Ida Jánváry volt dögei lakosnak a Döge község Díszpolgára címet adományozta. Ezt az átadást a több száz dögei lelkes tapssal köszöntötte. Ez a terület méltó emlékhelyévé emeli, az ideális környezetbe kerülő világháborús emlékművet, a falu központjában az O'sváth tér közeli szomszédságában.

forrás: Vincze Péter - korij, kisvarda.szabolcsmegye.com

*

Elkezdődtek a Polgármesteri Hivatal akadálymentesítésének kivitelezési munkái

Záhony önkormányzata 2009. júliusában az Észak-Alföldi Operatív Program 4.1.5-09 kódszámú Egyenlő esélyű hozzáférés a közszolgáltatásokhoz (Akadálymentesítés) című pályázati felhívásra pályázatot nyújtott be „Egyenlő esélyű hozzáférés az önkormányzati ügyfélszolgálathoz Záhonyban” címmel.

A pályázat azért került megfogalmazásra és benyújtásra, hogy a hivatali ügyintézés során valóban egyenlő esélyeket biztosítson a fogyatékkal élőknek.

A pályázat készítésekor a rehabilitációs szakértő fontos szempontként jelenítette meg, hogy a magyar társadalom, a nyugat-európai országokhoz hasonlóan elöregedő: 2009-ben 100 fő, 14 évesnél fiatalabb gyermekre 110 fő, 65 évesnél idősebb felnőtt jutott. Becslések szerint 2050-re a társadalom 30%-a lesz 65 éves vagy annál idősebb."
A pályázat benyújtásakor figyelembe vettük ezt a tendenciát, és a hivatal épületének komplex akadálymentesítésével a fogyatékkal élő embereken túl, az idősebb korosztályt, valamint babakocsival közlekedőket is egy kényelmes, modern, mai kor igényeit kielégítő intézményben tudjuk fogadni.

Pályázatunkat a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft., mint közreműködő szervezet támogatásra érdemesnek találta, és a projektet 29.438.761 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítették.

A közbeszerzési eljárás lefolytatását követően a nyertes kivitelező, SZAKSZIG Kft-vel a vállalkozási szerződés aláírása megtörtént, és a munkálatok el elkezdődtek.

A komplex akadálymentesítéssel új burkolatok, vezetősávok kerülnek beépítésre, a beltéri ajtótokok és ajtólapok cseréje megtörténik, megkönnyítve a mozgásukban korlátozott, a kerekesszékkel közlekedő személyek ügyintézését. Beépítésre kerül egy lift, ami a felsőszint akadálymentes megközelítését biztosítja majd, valamint 2 db mozgáskorlátozott illemhely is kialakításra kerül.

Az okmányirodát és az ügyfélszolgálatot a kivitelezés ideje alatt is igyekszünk biztosítani a ügyfeleinknek, de ennek ellenére a felújítással járó munkálatok nagyfokú türelmet és toleranciát követelnek a lakosságtól, melyet ezúton köszönünk meg.

A sikeres pályázatunknak köszönhetően szeptembertől egy modern, megújult, akadálymentesem megközelíthető és használható polgármesteri hivatalban tudják majd ügyfeleink intézni ügyeiket, mely reményeim szerint mindenki megelégedésére szolgál.

Záhony Város Önkormányzata, zahony.hu

*

Elkészült a fényeslitkei ipari parkhoz vezető vágányhálózat

Elkészült a fényeslitke-komorói intermodális ipari-logisztikai területig tartó normál-és széles nyomtávú vasúti infrastruktúra; a beruházás műszaki átadását augusztus közepén tartották Komoró határában.

A felső-szabolcsi község vasútállomásától a 160 hektáros park határáig tartó 650 méter széles és 1300 méter normál vágányhálózat kiépítését a Swietelsky Vasúttechnika Kft. végezte el 887 millió forintos beruházási költséggel.

Homlok Zsolt, társaság ügyvezető igazgatója az MTI-nek az átadást követően elmondta: a részben normál, részben pedig széles nyomtávú vágányok kiépítése mellett négy normál kitérőt is kialakítottak. Megvalósult a vágányok melletti a térvilágítás, a felsővezetékek és a biztosítóberendezések kiépítése is.

A Záhony térségi komplex gazdaságfejlesztési program egyik elemeként megvalósuló beruházás során a fényeslitkei rendező pályaudvar normál nyomtávú mozdonykerülő vágányait teljesen felújították, és kiágazást építettek az iparterület határainál. A vágányok tengelyterhelése normálon nyomtávon 225 kN-ra, míg a szélesen 250kN-ra nőtt 40 kilométer per órás tervezési sebesség mellett.

A 32,5 milliárdos, 50 ezer lakost és 16 települést érintő gazdaságfejlesztési program részeként, 3,5 milliárd forintos hazai és uniós forrásból épülő fényeslitkei intermodális parkban jelenleg az alapinfrastruktúra kiépítése van folyamatban. Az első létesítmény, a 107 milliós költségből kibővített korszerű szennyvíztelep már elkészült, s a múlt héten adták át a munkaterületet a park és a 4-es főút kapcsolatát megteremtő útszakasz építőjének, a spanyol Sadesa-nak.

Ilenczfalvi-Szász Gábor, a projektmenedzseri feladatokat ellátó, száz százalékban állami tulajdonban lévő Regionális Fejlesztési Holding vezérigazgatója az MTI kérdésére elmondta: a többi fejlesztés is ütemesen halad az ipari parkban, így tartható lesz a beruházás 2010 őszére tervezett átadásának időpontja.

MTI

*

Útfelújítás a záhonyi átrakónál

Európai uniós finanszírozással újítják fel a záhonyi vasúti átrakó térségében a Mándok és Tuzsér közötti mellékutat. Az Észak-Alföldi Operatív Program (ÉAOP) keretében futó, mintegy 3,5 kilométert érintő, csaknem 165 millió forintba kerülő beruházás nyomán közel 10 ezer közlekedő utazhat biztonságosabban és kényelmesebben.

A tervek szerint halad a záhonyi vasúti átrakó térségében a Mándok települést Tuzsérral összekötő 4112-es jelű mellékút felújítása. A tavasszal indult beavatkozás teljes körű társfinanszírozója az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA), célja az érintett települések közlekedésminőségének javítása, a közlekedés nagyobb biztonsága és kényelme, az utazási idő csökkentése.

Az Európai Unió strukturális alapja és a magyar állam – az Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként – a projekthez összesen 164,8 millió forint finanszírozási támogatást nyújtott. A beruházás javítja a helyi és környékbeli szállítási vállalkozások működési feltételeit, s lassítja az amúgy sem fiatal járműpark további elhasználódását.

Az ÉAOP keretében megvalósított projekt során az összekötő út Mándok település határáig 3,563 kilométer hosszon kétrétegű aszfaltmegerősítést kap, a 4145-ös és a 4112-es út kereszteződésében pedig kis cseppszigetes csomópontot alakítanak ki...

A projekt megvalósításával az úton nemcsak a munkába, illetve iskolába járó, ügyeiket intéző helyi lakosok utazhatnak kényelmesebben és biztonságosabban, hanem az áthaladó közlekedők is. Darmai Lajos, Mándok önkormányzatának műszaki ügyintézője arra hívta fel a figyelmet, hogy a felújítás alatt álló út jelentős ipari forgalmat is lebonyolít, hiszen a település közelében terül el a műszaki iparterület (vasúti átrakodó) legdélibb része. A beavatkozást a lakosság is üdvözli, hiszen ezen az úton lehet megközelíteni a 4-es számú főutat.

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. szakembereinek becslése szerint ily módon mintegy 2 ezer közlekedő van közvetlenül érintve.

Forrás: Felső -Szabolcsi Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület

Cikk megosztása