Százmilliós értékű beruházások
Három jelentős beruházás valósult meg a közelmúltban Rátkán, amelyeknek augusztus 17-én volt az ünnepélyes átadása. Az első avatási helyszínen Héring Istvánné polgármester ismertette, hogy a község a Dél-Zempléni Nektár Leader Vidékfejlesztési Nonprofit Kft-én keresztül 19 millió forint támogatást nyert el négy fedett buszváró és két kiemelt buszváró sziget létesítésére.
Az igényes kialakítású felépítményeket természetes kővel burkolták és cseréppel fedték be, komfortos körülményeket teremtve az utazó közönség számára.
Nem messze innen megújult közterületeket adtak át a forgalomnak, miután a község a leghátrányosabb helyzetű kistérségek számára elkülönített alapból 46,7 millió forintot használhatott fel összesen tizenkét út és tér aszfaltozására összesen több mint két és fél kilométer hosszúságban.
A harmadik projekt keretében a Széchenyi, Fenyves és Vasút utcák kaptak új burkolatot közel 29 millió forint értékben. Két részletben valósították meg a polgármesteri hivatal rekonstrukcióját, amely a külső homlokzat vakolását, az épület akadálymentesítését, majd pedig a tető újracserepezését foglalta magába. A beruházásokat felavató Koncz Ferenc országgyűlési képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy Rátkán az elmúlt időszakban megvalósított fejlesztések is mutatják, hogy a község lakói minél komfortosabb körülmények között szeretnék élni a mindennapjaikat.
Forrás: www.szerencsitelevizio.hu, ratka.hu
(képek és információ még itt!)
*
Második szakmai és lakossági tájékoztató a szakrendelő kapcsán
Augusztus 6-án a Tokaji Kistérség polgármestereit, valamint Rakamaz, Tímár Szabolcs, Tiszanagyfalu polgármesterét és háziorvosait, vagy azok képviselőit hívta össze a Tokaji Egészségfejlesztő Központ Nonprofit Kft. ügyvezető Igazgatói Durda Ágnes és Kedves Csaba azzal a szándékkal, hogy az építkezésében és eszközök közbeszerzésében előrehaladott intézmény működéséről, azok céljairól tájékoztassák az egybegyűlteket.
Kedves Csaba ügyvezető a létesítmény műszaki előrehaladottságáról szólt, s kifejtette, hogy döntően az épület készen van, közműrákötési, csapadékvíz elvezetési munkálatokat végez a kivitelező, illetve ahol szükséges még folyik a helyiségek sugárvédelme az előírások szerint.
Durda Ágnes ügyvezető pedig ismertette a hamarosan működő intézmény szakmai struktúráját, és azokat a feladatokat, amelyet a Tokaji Egyesített Népjóléti Intézménytől átvesznek.
Bejelentette, hogy minden szakorvosi munkahelyre megtalálták a megfelelő személyt, inkább az ápoló személyzet szakmai felkészültségével vannak problémák, de ez a sommás megállapítás sem általánosítható. Ezért az átveendő dolgozók egy részének továbbképzésre kell menniük, amennyiben a Kft-nél kívánnak további munkát folytatni.
A polgármesterek nagyon örültek a fejlesztésnek – mondták el hozzászólásukban, azonban Bodrogkisfalud és Erdőbénye polgármestere aggodalmát fejezte ki az idősebb lakosság beutazása oldaláról. Elmondták, hogy ez azért nagy probléma, mert a Borsod VOLÁN Zrt, a Tokajba történő beközlekedés oldaláról nagyon ridegen kezeli Őket. A megbeszélés és vita során számba jött számos olyan lehetőség, amely e két településnek az idős lakosságának a Tokajba történő bejutását segítheti elő, ha a VOLÁN továbbra is megköti magát.
Durda Ágnes elmondta továbbá, hogy a nagy értékű orvosi műszerek közbeszerzése lezajlott, pld. Röntgen, Ultrahang, stb., azonban problémát jelent a kis összegű eszközök közbeszerzése, mert ezekre beadott ajánlatokat rendre megtámadták. Reméli – mondta – hogy egyszer csak ennek is a végére jutnak. Közben a T-System és az ELMŰ-ÉMÁSZ azon dolgoznak, hogy az intézmény elektromos és kommunikációs igényét maradéktalanul kielégítsék. E területen a két cég összefogott és a Bodrogkeresztúri úton a száloptikát, a lakossági erőátviteli, közvilágítási és 20 KV-os nagyfeszültségű kábeleket egy munkagödörben helyezik el.
TIOP 2.1.2-07/1-2008-0009 „Alapszintű járóbeteg-szakellátó létrehozása Tokajban”
Az egészségügyi reform célkitűzéseihez igazodva, Tokaj városban, zöldmezős beruházásként, a TIOP 2.1.2 Kistérségi járóbeteg-szakellátó központok kialakítására és fejlesztésére című pályázat keretében alapszintű szakrendelőt építünk. Az intézmény a tokaji kistérség és a hagyományos lakossági mobilitás mentén szervesen hozzátartozó, csatlakozott települések 23.046 lakosának szakellátását hivatott biztosítani.
A pályázatot Tokaj Város Önkormányzata nyújtotta be, a szakrendelőt a települési önkormányzatok közös szervezete (Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Csobaj, Erdőbénye, Szegi, Szegilong, Taktabáj, Tarcal, Tiszaladány, Tiszatardos, Tokaj, Szabolcs, Rakamaz, Tiszanagyfalu, Tímár) üzemelteti a tervek szerint 2010 őszétől.
A szakrendelő megépítését a lakók járóbeteg szakellátáshoz való hozzáférésének biztosítása indokolja. A járóbeteg szakellátás elérhetősége jelenleg a lakosság 48%-a (a települések 47%-a) számára meghaladja a közúton mért 20 perces értéket, ezzel egyidejűleg a területi kórház elérhetősége a 30 percet. Mindezeken túl a kiemelt kórház elérhetősége is a települések közel fele számára több mint 50 percet vesz igénybe. A fejlesztés eredményeként a lakosok 94%-a 20 percen belül el fog jutni az első szakellátó helyre.
A projekt eredményeként egy 1.431 m² alapterületű egészségügyi központ jön létre. Az új szakrendelőt a város határában megfelelő adottságú telken, az idősek otthona mellett építjük fel. A helyszín közvetlen közelében buszforduló is található, a környező településekről mind tömegközlekedéssel, mind gépkocsival ideális a megközelíthetősége.
A szakrendelő az alapszakmák biztosítása mellett összességében 200 szakorvosi és 120 nem szakorvosi órában járóbeteg szakrendelést nyújt, továbbá a fejlesztés során újonnan megnyíló szakrendelések esetében a területileg ellátandó betegek legalább 65 százalékának helyben történő ellátása is megvalósul. A projekt eredményeképp háziorvosok és a szakorvosok közti együttműködés javul mind a prevenció mind a gondozás területén.
Az épület környezettudatos kialakítással, környezetbarát technológiával készül, fő cél az ergonómikus kialakítás mellett a gazdaságos működtetés. Hőszivattyús fűtési technológiát kívánunk telepíteni, mely a hőenergiát a környező levegőből veszi, így füstgázt kibocsátó tüzelőanyag-felhasználása nincs. Kiegészítésként napkollektorok felszerelése is megtörténik a használati melegvíz biztosítására. A működtetésben is a környezettudatosság vezérel bennünket (papírmentes iroda, multifunkciós eszközök használata, energiatakarékos izzók).
A kistérségi járóbeteg szakrendelő rövid távú célja a szakellátás elérhetőségének fizikai – lakossághoz közeli biztosítása, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés területi kiegyenlítése. Hosszú távú célok között szerepel a lakosság egészségi állapotának javítása, hozzájárulás a kistérség versenyképességének javulásához...
Forrás: www.tokaj.hu
*
Szépül, bővül az Egészségház Szerencsen
Megkezdődött Szerencsen az Egészségház felújítása és bővítése
Szerencs - A több, mint százmillió forint összértékű, európai uniós támogatással megvalósuló beruházásnak április 15-én volt a projektnyitó rendezvénye - olvasható a Szerencsi Televízió weboldalán.
Rónavölgyi Endréné polgármester beszédében kiemelte, hogy a 37-es számú főút és a Bajcsy-Zsilinszky út után az egészségháznál immár a harmadik nagyméretű projektismertető tábla jelzi: jelentős beruházások valósulnak meg Szerencsen.
Száztízmillió forint ráfordítással megújul és kibővül a Rákóczi út 51.szám alatti orvosi ügyelet és védőnői szolgálat épülete. Megtörténik a teljes épület hőszigetelése és tetőfelújítása. Lift beépítésével az akadálymentesítés is megoldódik, így a mozgásukban korlátozottak is fel tudnak majd jutni az emeletre. A fejlesztés érinti a védőnői szolgálat és az orvosi ügyelet helyiségeit, amelyeket a kor követelményeinek megfelelően átalakítanak. Létrejön egy új fogorvosi rendelő, miközben az udvari épületeket elbontják és a helyükbe parkolókat alakítanak ki.
Az épület új tetőt kap és hőszigetelik. A fűtésrendszert és a villamos hálózatot is korszerűsítik. A pályázat jelentős orvosi műszerfejlesztést is tartalmaz az itt lévő házi- és gyermekorvosi rendelőkben.
A költségek 97,5 százalékát európai uniós és hazai pályázati pénzügyi forrásokból fedezik. A projektnyitó eseményen Bobkó Géza adta át a kivitelezésre szóló megbízást Boros Istvánnak, a munkát közbeszerzési eljárás keretében elnyerő Szerencsi Szivárvány Kft. ügyvezető igazgatójának.
A városi főorvos szerint a beruházás jelentős előrelépést jelent a helyi egészségügyi ellátás területén. A tervek szerint a kivitelező július 31-ére készül el a munkával, miközben az épület első részében a gyermek és felnőtt háziorvosi rendelők folyamatosan fogadják a betegeket. A hátsó szárnyból a beruházás időszakára az orvosi ügyelet, valamint a védőnői szolgálat átköltözött a Kossuth út 5. szám alá, ahol mindkét egészségügyi szolgáltatás zavartalan körülmények között vehető igénybe.
Forrás: www.szerencs.hu
*
10 éves a Tájház Bodrogkisfaludon
2010. augusztus 19-én ünnepelte átadásának 10 éves évfordulóját a bodrogkisfaludi Tájház. Hosszú előkészítő munka után az Önkormányzat 1998-ban megvásárolta a megfelelő házat.
Pályázaton nyert pénzből felújítottuk, hogy bemutathassuk benne, hogyan éltek a múlt században a község lakói. 1999-től a Bodrogkisfaludért Egyesület működteti. Vissi Gyula évtizedeken át gyűjtötte a régiségeket, mely alapot képezett a berendezéshez. Gyűjtést szerveztünk a faluban, a Barátság Klub tagjainak és az iskolás gyerekek gyűjtőmunkájának köszönhetően állt össze a Tájház berendezése. Szakember segítségével válogattuk át és helyeztük el a tárgyakat.
Hosszú áldozatos munka után 2000. augusztus 19-én került felavatásra a Tájház. Az eltelt években átlagosan 200-500 látogatója volt. Nagy öröm olvasni a vendégkönyvbe beírt véleményeket, melyekben köszönetet mondanak a megőrzött emlékekért. A gyűjtemény fő gondozója a lányom, Csicsek Dezsőné. Muzeológus szakemberrel 2009-ben elkészítette a gyarapodási naplót, valamint a néprajzi tárgyak és dokumentumok leltárkönyvét. Ezek után megkérte a működési engedélyt, melyet 2010. április 9-én adott ki a részünkre az Oktatási és Kulturális Minisztérium.
A 10 éves évfordulón elmondhatjuk, hogy engedéllyel rendelkező, működő Tájházunk van, melynek tárgyait a község lakossága ingyen bocsátotta a rendelkezésünkre. Több minisztériumi és tájház szövetségi látogatónk volt már, akik elismeréssel nyilatkoztak az itt folyó munkáról.
Az Önkormányzat mindenben támogatja a Tájház működtetését és a közhasznú munkásokkal segíti az állandó karbantartást.
Megköszönöm minden kedves segítő ember munkáját, akik erejüket, idejüket áldozva közreműködtek a Tájház létrejöttében és működésében. A kerek évforduló tiszteletére egyesületünk egy fotókiállítást szervezett. Heteken keresztül gyűjtöttük a ’40-es, ’50-es, ’60-as években készült régi, kisméretű fotókat, amelyeket digitalizáltuk, majd nyomdai úton A/4-es méretben reprodukáltunk. Az összegyűjtött közel 100 képből a legjobb 44 került kiállításra a főtéri épületben, a megnyitót augusztus 19-én tartottuk.
Vissi Gyuláné
Forrás: www.bodrogkisfalud.hu
Forrás: Dél-Zempléni Nektár Leader Vidékfejlesztési Nonprofit Kft