Nyílt napot tartottak a Gólyahír bölcsődében
Sülysáp Nagyközség Önkormányzata nyílt napot tartott a Szilvafasor 1. szám alatti új bölcsődében. Az érdeklődők megtekinthették az épület aktuális készültségi fokát. A "Bölcsőde létesítése Sülysápon" KMOP-4.5.2/A-2f-2009-0003 tárgyú projekt keretében az EU 209 millió forintos támogatásával, az önkormányzat 105 millió forintos önerejével épült meg 2010. szeptemberére.
(Az intézmény a nagykátai kistérség első bölcsődéje Sülysápon.)
A rendezvényen először Horinka László polgármester ismertette a projektet, az épület funkcióit, majd idegenvezetők segítségével a bölcsőde részletes megtekintésére került sor. A létesítmény megépülésével, és műszaki átadásával a pályázat megvalósítása új szakaszába lépett.
Befejeződtek az épület építési, akadálymentesítési és kivitelezési munkálatai. Elkészültek a játszóudvarok, a közösségi helyiségek, a csoportszobák, a főzőkonyha, valamint a gazdasági egység is. A résztvevők megtekinthették a környezetbarát, energiatakarékos üzemeltetést biztosító pellet-tüzelésű kazánokat, a használati meleg vizet előállító napkollektorokat, a teljes körűen akadálymentesített épület minden részlegét.
A korszerű 40 férőhelyes, a kor minden követelményének megfelelő bölcsődét várhatóan 2010 decemberében adják majd át.
A nyílt napon készített kérdőív alapján a rendezvényre nagyrészt Sülysápról és a környező településekről - Tápiószecsőről, Kókáról, Mendéről, Úriból - érkeztek. (A résztvevők közel fele a Sülysápi Hírforrásból, harmada a www.sulysap.hu honlapról, továbbá a lakossághoz eljuttatott információs kiadványból, és egyéb csatornákon keresztül értesült az eseményről.)
Környezetbarát pellet-tüzelésű kazán (Kép: sulysap.hu)
A projekt jelenlegi szakaszában kerül sor a gyermekek fejlesztését szolgáló eszközök beszerzésére, a bölcsőde teljes körű berendezésére, a meghirdetett 16 új munkahely betöltésére.
A megvalósítás végső fázisa a projekt pénzügyi elszámolásával és ünnepélyes záró rendezvénnyel fejeződik majd be.
*
Újabb Vidékfejlesztési Fórumot tartott a Strázsa-Felső Tápió Nonprofit Kft.
2010.08.31-án a Vecsési Teleházban (Vecsés, Fő út 112.) megtartotta havi rendszerességű vidékfejlesztési fórumát a Strázsa-Felső Tápió Nonprofit Kft.
A rendezvényen az akciócsoport ügyfelei és érdeklődők, valamint a Strázsa-Felső Tápió Vidékfejlesztési Nonprofit KFT. munkaszervezetének tagjai vettek részt.
A Témák a következők voltak:
1. Tájékoztatás az ÚMVP EMVA IV. tengelyes (LEADER) pályázatok jelenlegi állásáról;
2. A 2010. évben várható további ÚMVP kifizetési kérelem beadási időszak ismertetése;
3. Tájékoztatás a III. Magyar Vidék Napja rendezvényről (2010.09.24. Vajdahunyad vára);
4. Tájékoztatás a Vidékfejlesztési Minisztérium Kistermelői tájékoztató című kiadványáról;
5. Egyéb aktualitások, kérdések.
Katonáné Gergely Tünde a Strázsa-Felső Tápió Nonprofit KFT. munkaszervezet vezetője tájékoztatta az érdeklődőket az ÚMVP IV. tengelyes támogatási kérelmek ügyintézésének állásáról. Beszámolt arról, hogy a LEADER kérelmek esetében jelenleg az IH részéről támogatási rangsorok jóváhagyására illetve a forrásallokációs tábla megküldésére várunk. Ha ez megtörténik, a Döntéshozó Testület közreműködésével lehetőség lesz célterületenként a források felülvizsgálatára és (esetleg) minimum ponthatár megállapítására. Így –mint a III. tengelynél is- a testületi ülésen dől el, hogy mely pályázatok válnak támogathatóvá, mert a LEADER kérelmek esetében is vannak túljegyzett célterületek, viszont volt 4 olyan célterület (térségi vállalkozói adatbank, termékházak létrehozása, egyedi készítésű termékhez gépbeszerzés, helyi termék értékesítési együttműködései) is, amelyre egyáltalán nem érkezett támogatási kérelem. A munkaszervezet mindenképpen azt javasolja majd a testületnek, hogy úgy csoportosítson át az egyes területek között, hogy lehetőleg minden kérelmet támogatni lehessen. Arra biztatták a jelenlévőket, hogy a következő körben ezekre a célterületekre is adjanak be pályázatot
Ezt követően a következő kifizetési kérelmi időszakról (október 1-31. között) esett szó. A munkaszervezet vezető figyelmeztette az érintetteket, hogy mindig az adott időszakhoz készített formanyomtatványokat használják, ami általában csak a beadási időszak előtti napokban kerül fel az MVH honlapjára. Azt is megjegyezte, hogy évente csak 2 kifizetési kérelem adható be ügyfelenként, akkor is, ha abból valamelyiket (vagy mindkettőt) elutasították. Ebből adódott probléma az előző időszakban, ez senkinek sem jó, ezért erre nagyon oda kell figyelni. Elmarad viszont az őszi támogatás beadási időszak. Az ÚMVP program megújításra kerül, ami a jogszabályok módosítását eredményezi, amelyek előreláthatóan az év vége felé realizálódnak. Így várhatóan jövő év elején indulhat majd az újabb támogatási kérelem beadási időszak.
Ezután Vékony Ferenc, a Strázsa-Felső Tápió NKFT. ügyvezetője felhívta a figyelmet a Vidékfejlesztési Minisztérium Kistermelői tájékoztató című kiadványára, amelyet email-ben is megküldtünk minden HACS tagnak és amely hasznos információkat tartalmaz és a jelenleg érvényben lévő jogszabályoknak megfelel. Külön felhívtuk az önkormányzatok figyelmét annak fontosságára, hogy intézményeikbe beszállíthatnak közvetlenül a helyi őstermelők, tenyésztők, persze az előírások betartása mellett. Tehát az intézmények ellátását sokkal egyszerűbben és olcsóbban- a logisztika kihagyásával- és a helyi gazdáknak is optimális módon megoldhatják, mint eddig.
A fórum végén következtek a kérdések, melyek egy része az újabb pályázati lehetőségekre irányultak. Az akciócsoport tagjai a konkrét igényekre (telephely- és eszközbérlés pályázati lehetőségei) azonnal nem tudtak válaszolni, de kérték az érdeklődőt, hogy email-ben küldje meg a HACS részére kérdéseit és mi igyekszünk hamarosan választ adni. Vékony úr biztatta a jelenlévőket, hogy ha kérdésük van, nyugodtan keressék a Strázsa HACS munkaszervezet tagjait email-ben, telefonon vagy személyesen is.
Katonáné Gergely Tünde
munkaszervezet vezető
*
MONORIPINCEFALU.HU táblák a 4-es főút mentén
A Monori Borút Egyesület finanszírozásában, a B&K Kft. 4-es főút mellett lévő minkét irányban telepített reklámtábláin végre elhelyezésre kerültek a Monori Pincefalu honlapját reklámozó táblák.
Azt gondoljuk, hogy a 4-es főút forgalmára alapozva sok ember fog értesülni arról, hogy Monoron pincefalu létezik, egyben reméljük, hogy sokan fognak ellátogatni a www.monoripincefalu.hu honlapra, így megismerve a Strázsahegy szépségeit, tanösvényünket, programjainkat, a Monor Környéki Strázsa Borrend és a Monori Borút Egyesület tevékenységét.
*
Borospincét avattak Péteriben
Péteriben 2007 decemberében alakult meg a Péteri Borbarát Kör Egyesület, amely ma már aktív résztvevője a község társadalmi életének. A Hagyományőrző Kör vetette fel először a kultúrotthon (a volt Földváry-Boér kúria) pincéjének kitakarítását és rendbe hozatalát, mely az önkormányzat segítségével meg is valósult.
A pince további felújítására az egyesület pályázatot nyújtott be a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretében. A pályázat sikeres volt: a Péteri Borbarát Kör Egyesület 1,2 millió Ft európai uniós támogatásban részesült az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. tengelyének turisztikai tevékenység ösztönzése jogcímforrásából 2009-ben.
*
II. Pega Pata Parádé Gombán
A térség legnagyobb lovas felvonulásaként tartják számon a Gombán megrendezett II. Pega Pata Parádét. Az eseményre az ország számos településéről, köztük Bényéről, Káváról, Pándról, Újhartyánból, Dabasról, Úriból, sőt Budapestről is érkeztek lovasok, hagyományőrzők.
A találkozó célja, hogy a lóval foglalkozó és a magyar hagyományokat ápoló embereket összehozza, barátságokat kössenek és tapasztalatokat cseréljenek egymással. A szervezők nem titkolt célja továbbá, hogy a település amúgy is gazdag rendezvény naptárát a történelmi lovas áldással tovább gazdagítsák. "A település vezetősége is örül a kezdeményezésünknek, hiszen Gomba hírnevét az ország számos helyére viszik el a résztvevők" – mondta el a Régió kérdésére Sinkovicz Júlia, a felvonulás egyik szervezője.
A második alkalommal megrendezett Pega Pata Parádé résztvevőinek száma jócskán felülmúlta a tavalyit. Sokan már hónapokkal az esemény előtt jelezték felvonulási szándékukat. Az esemény különlegessége az volt, hogy sokfajta öltözékben vonultak fel a résztvevők: honfoglalás kori ruhában, betyárok, huszárok és dámalovasok színesítették a menetet. Volt, aki lóháton, volt, aki lovas kocsin, mások pedig gyalogszerrel vonultak végig Gomba utcáin. A templom körül körmenetben mutatták meg magukat az érdeklődőknek, az ünnepi műsort követően pedig a főszervezők lovardájához visszavonulva szürkemarhapörkölttel fejezték be a rendezvényt.
"A Pega Pata Parádé történelmi lovas áldást jövőre új helyen, a Gombai-tó mellett épülő tanyánkon szeretnék megrendezni, és az eseményt egész naposra bővíteni" – tette hozzá Sinkovicz Júlia. "Szeretnénk köszönetet mondani a tisztelendő úrnak, aki sokat segített abban, hogy az esemény létrejöjjön".
Forrás: regiolapok.hu
*
Emõdi Pincegazdák Egyesületének látogatása Monoron
Fekete József borrendi társunknak köszönhetjük az Emõdi Pincegazdák Egyesületének látogatását. Nyugodtan elmondhatjuk, hogy Fekete József utánfutóra épített kemencéjével megfordult az ország szinte minden fõzõfesztiválján. Ezen módon ismerkedett meg az egyesület egyik tagjával Poráczki Andrással, amely ismeretség alapján láthattuk vendégül az egyesület néhány tagját.
Forrás: Strázsa-Felső Tápió Vidékfejlesztési Nonprofit Kft.